× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6200 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Αντρεα,σε καποιο σημειο που αναφερεσαι καταλαβαινω οτι η συζητηση γινεται για να ξεκαθαρισουμε τα πλαισια του διαλογου.
Πως δηλαδη να ανταλλασουμε αποψεις και να λεμε ελευθερα τη γνωμη μας χωρις παρεκτροπες ?
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο και με ποιο κοστος. Καπου λες, να εχουν ολοι αυτο το χωρο, να γραφουν και να μπορουν να μας κρινουν και να μας κατακρινουν.
Για να καταλαβω τι εννοεις.Ερχεται καποιος "γραφιας" σαν και μας και δεν του αρεσει η φατσα μου (αυτη που εκεινος φανταζεται χωρις να με ξερει και να με εχει δει ποτε)
Και επειδη π.χ. ειναι "θολουρας", δεν ξερει αν συμφωνει ή διαφωνει με το μνημονιο, ειναι με το ενα ποδι μεσα και με το αλλο εξω ή ειναι ασχετος, αλλα παρ'ολα αυτα θελει να πει τη κουτουραδα του ή εχει αλλες λυσεις πιο εξτρημ (και απο οτι βλεπω το διαδικτυο ειναι γεματο απο ιδεες που ειναι εναντια σε ολους και ολα και δεν προτεινουν τιποτα εφικτο,ακομη και απο διανοουμενους), πλασαρει αποψεις διαφορετικες απο τις δικες μου και μου πεταει κουβεντες, καθως φαινεται για να με προκαλεσει.
Μπορει ακομα-ακομα να περασει σε χαρακτηρισμους.Κι αν αντι για τους υπευθυνους βριζει τον συνομιλητη του, που ειναι ο Ηλιας να του κανει ban ?
Ποιος μας προστατευει απο τετοιες ενεργειες ?
Σε αλλα blogs υπαρχουν συντονιστες και ειναι ασφαλες να παιρνεις μερος σε συζητησεις. Εχω την εντυπωση οτι πολλοι θα ηθελαν να μιλησουν και κανουν τις ιδιες σκεψεις με μενα,ασχετα αν ειναι συνειδητες ή ασυνειδητες.
Ο διαλογος εμπεριεχει πολλους κινδυνους και ο βασικοτερος ειναι η "τρομοκρατια". Ενταξει οποιος εχει την ορεξη και την αντοχη ας το κανει !
Δεν ειναι το ευκολοτερο θα ελεγα, γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν την ανοχη να σεβονται τον συνομιλητη τους και περνανε συντομα σε ακραιες θεσεις και πετανε πετρες.
Δεν λεω αν ειναι θεμα αγωγης και παιδειας,γι αυτο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι δεν αντιλαμβανονται τον φυσικο τους αντιπαλο.
Μεσα απο μενα ή απο σενα ή και καποιον αλλον βλεπουν τον ανωτατο εκφραστη των ιδεων που αντιπαλευουν και οχι καποιον που εχει την ευκαιρια να μιλησει ελευθερα.
Δεν συμφωνω με τον φανατισμο, απο οπου κι αν προερχεται, οταν προσβαλει τις ατομικες μου ελευθεριες.
Γι αυτο εξαλλου απεχω απο αγωνες ποδοσφαιρου, αν και μου αρεσει(γενικα ο αθλητισμος) και ειναι πολυ αυστηρες οι επιλογες μου οταν προκειται να δω ενα αγωνα.
Προσωπικα δεν κανω συζητησεις που δεν εχουν προσανατολισμο,με λιγα λογια δεν με οδηγουν πουθενα,ειναι κυκλοθυμικες,εσωστρεφεις και καταληγουν στην ενταση.
Γι αυτο παρ'ολο που εισαι καλος μου φιλος,θα διαφωνησω οτι μπορουμε να κανουμε συζητηση με ακραιες αποψεις.
Ειμαι αντιθετος με αυταρχικες συμπεριφορες και κονταρομαχιες.
Και οχι γιατι δεν εχω τις ικανοτητες ν' ανταπεξελθω αλλα με τα χρονια εμαθα οτι με οδηγει εκει που μου χαλαει την ηρεμια μου.
Δεν αντεχω να εννοω αυτο και να εννοειται κατι αλλο.
Καλη ειναι η δημοκρατια οταν ακολουθουμε τους κανονες της.
Αν μιλας για τον εαυτο σου(κι ασφαλως ετσι ειναι),καλως.
Εσενα σε ξερω,αντεχεις.
Τωρα,σιγουρα κανεις δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλλει στον αλλον το κομμα που θα ψηφισει.
Εδω μιας κι ετυχε,συνεπικουρουμενου του ελευθερου χρονου μου τελευταια, θεωρησα υποχρεωση να υποστηριξω μια κατευθυνση που αφορα το παρον και το μελλον της δικης μου ζωης και των γυρω μου.
Αναρωτιεται ο συμπατριωτης μου ο Σπυρος ποια ειναι η διαφορα μεταξυ Σαμαρα και Τσιπρα.Η δικη μου απαντηση ειναι οτι ο ενας συνυπογραψε την καταστροφη και ο αλλος φωναζε για να την αποτρεψει.
Χρειαζομαστε αλλους δρομους για να ξεφυγουμε απο την κριση που μας εφεραν αυτοι οι αχρηστοι και τα κομματα που διαφωνουν με το μνημονιο ειναι η μοναδικη μας σωτηρια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ki_pouros, Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6201 από HAKGORGE
Απαντήθηκε από HAKGORGE στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Last edit: 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by HAKGORGE.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6202 από Ki_pouros
Απαντήθηκε από Ki_pouros στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Διαβάζω σχεδόν όλα τα γραφόμενά σας. (Δεν είναι και λίγα !!!) Και όχι μόνο τα δικά σας. Ευτυχως το Ινερνετ δίνει υλικό.
Δεν θελω ούτε να σας σώσω (Έλεος !) αλλά ουτε και να αντιπαρατεθώ με κανέναν.
Μου άρεσε πολύ το παραπάνω σχόλιο του φίλου sunrize. Νομίζω πως με καλύπτει πλήρως. Γι΄αυτον και μονο τον λόγο παρεμβαίνω.
Ας μου επιτρέψετε να επαναλάβω τα λόγια του: Προσωπικα δεν κανω συζητησεις που δεν εχουν προσανατολισμο,με λιγα λογια δεν με οδηγουν πουθενα, ειναι κυκλοθυμικες,εσωστρεφεις και καταληγουν στην ενταση.

ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ.
ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΒΕΒΑΙΟ ΜΕΛΛΟΝ

Την τσάπα, πιάστε την τσάπα παιδά...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sunrize, Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6203 από HAKGORGE
Απαντήθηκε από HAKGORGE στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
μόνο η τσάπα δεν θα μας σώσει φίλε ki_poyros........πιστεύω πως εάν δεν βγουν τα τουφέκια δεν πρόκειται να σηκώσουμε κεφάλι...............

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6208 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Καλο το avatar sunrize...Με γεια...
Λοιπον...εγραψα...
"Τι διαφορα εχει η δημοκρατια του Σαμαρα απο την δημοκρατια του Τσιπρα..;;
Εγω δεν μπορω να καταλαβω...Ισως μονο οτι ο ενας θελει την δημοκρατια στα μετρα του και ο αλλος στα δικα του..."
Για την εννοια της δημοκρατιας μιλαγα.Θεωρητικα βασικα, προσπαθωντας να βαλω μια βαση επικοινωνιας με τον Αντρεα..
Αλλα με την ευκαιρια θα επιμεινω στην αποψη μου...
Δεν διαφερει κανενας απο κανεναν πολιτικο...Ολοι ιδιοι ειναι με αλλο σχημα και λογια..
Και αυτοι που υπεγραψαν το μνημονιο, και αυτοι που δεν το υπεγραψαν...
Ολοι μαζι μας εφεραν εδω που ειμαστε, αλλοι με την διακυβερνηση τους ,αλλοι με την πολιτικη, συνδικαλιστικη και ιδιοτελη ιδεολογικη πιεση που ασκουσαν...
Επισης η μη υπογραφη του μνημονιου, ειμαι σχεδον σιγουρος, οτι ηταν προσχημα ψηφοθηριας και οχι ουσιαστικο και αληθινο ενδιαφερον για τον λαο...
Πιστευω οτι ειναι απλοι καιροσκοποι που βρηκαν ευκαιρια να επωφεληθουν απο τα προβληματα του τοπου, αντι να βοηθησουν...
ΔΡΥΟΣ ΠΕΣΟΥΣΗΣ ΠΑΣ ΑΝΗΡ ΞΥΛΕΥΕΤΑΙ..
Αλλα παλι ειναι απλα μια αποψη...
Μπορει και να κανω λαθος....
Last edit: 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by spirosk. Αιτία: συμπληρωση απαντησης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6209 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Σπύρο, ο διάλογος μαζί σου είναι γόνιμος. Μιλάς ξάστερα. Για τη δημοκρατία έχω γράψει και αλλού στο σάιτ. Όταν το βρω θα σου πω σ' ένα μήνυμα που θα το βρεις κι εσύ να το διαβάσεις. Αλλά δε διαφωνώ μαζί σου επί της ουσίας. Για μένα ουσία είναι η έντιμη στάση απέναντι στα προβλήματα και το μέλλον μας.
Και συμφωνώ μαζί σου, εκτός όπου σαφώς έχω πει κάτι ακριβώς αντίθετο.
Πχ, λες ότι όλοι οι πολιτικοί, μνημονιακοί και μη, δεν είναι καθαροί.
Κι εγώ έχω γράψει κάπου το χαρακτηριστικό: Όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μύτη. Και το αναλύω!

Το μόνο που έχω καθαρά και χωρίς περιστροφές πει, είναι ότι μόνον αν ψηφίσω αντιμνημονιακά θα έχω απορρίψει εγώ σαν Ανδρέας την υποδούλωση της χώρας μου.
Αν ψηφίσω κόμμα που υπέγραψε τα μνημόνια και τις δανειακές συμβάσεις είναι σα να βάζω κι εγώ την υπογραφή μου. Αυτό. Κατά τα άλλα, βαρέθηκα να το γράφω: Δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Είναι καθαρό νομίζω.

Δεν νουθετώ και δεν συμβουλεύω. Καταθέτω μια πρόταση. Τα έχω πει όλα.
Σέβομαι τις απόψεις σας, μία προς μία, και σέβομαι όλους σας έναν προς έναν.
Πιάνω πολλές φορές και διαβάζω όλα όσα έχετε γράψει. Και βλέπω ότι είμαστε μια πολύ ωραία παρέα που όλοι σέβονται αλλήλους. Δε θα μπορούσαμε κάπου αλλού να κάνουμε αυτή τη συζήτηση. Όσοι αγαπούν τα φυτά και τις καλλιέργειες και τη φύση, είναι οι καλύτεροι άνθρωποι.

Κώστα, η συζήτησή μας εδώ δεν έχει σκοπό να μας ανεβάζει την πίεση. Δε χάθηκε ο κόσμος, ό,τι κι αν λέμε. Και ξεσκάμε! Να μη φορτώνουμε ο ένας τον άλλον. Είμαστε μια μικρή παρέα και δεν είναι δυνατό να μετράνε και τόσο πολύ οι απόψεις μας μέσα στο γενικό σύνολο. Εξ' άλλου υπάρχει μια ισορροπία στους προβληματισμούς μας.
Χαλαρά. Να μην τους κάνουμε τη χάρη να φρικάρουμε με δαύτους.

ΥΓ. Κώστα, ξανακοίταξα τι λες και συμπληρώνω: Ούτε κι εγώ κάνω διάλογο με τους ακραίους τύπους, ΟΚ. Απλά λέω μέσα στη δημοκρατία θα πρέπει να τους αφήνουμε να μιλούν κι αυτοί. Και να τους ακούμε. Το διάλογο φυσικά και τον καταστρέφουν από μόνοι τους αυτοί, όπως το λες. Προσωπικά δεν απαντώ σε κάποιον που βρίζει ή απειλεί με βία κι έτσι.
Επίσης λέω ότι η δημοκρατία δε φοβάται απ' αυτούς όταν τους δίνει το λόγο. Και πρέπει να έχουν πρόσβαση στο δημόσιο διάλογο. Φυσικά όχι ν' ακούγονται μόνον αυτοί. Όμως εδώ δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Έτσι δεν είναι; (ρητορικά ρωτώ).
Last edit: 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spirosk

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6211 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Εγω νομιζω οτι σχετικα με αυτο το θεμα δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο που μπορει ν'αλλαξει ή να βοηθησει εμενα τον ιδιο και καποιον αλλον.Νομιζω οτι θα επαναλαμβανομαι και δεν εχω χρονο για να το κανω αυτο.Ειναι σεβαστες ολες οι αποψεις και ο καθενας διατηρει την αυτοτελεια του.
Και η τσαπα θα μας δωσει τα καθημερινα, προς το ζειν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6213 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Θέλω μόνο να πω οτι......… κομμάτι της παιδείας που εγώ περιγράφω/εννοώ είναι η ευγένεια και η λογική που αναδύεται μέσα από τα τελευταία μηνύματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, spirosk

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6217 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Γιώργο, άντε να πω κάτι. Μερικές φορές γίνομαι πολύ επιθετικός. Αλλά όχι απέναντι στους ανθρώπους. Απέναντι στους διαόλους που διαφεντεύουν τις τύχες μας. Και χάνω τη φυσική μου ευγένεια. Αλλά, όλοι το παθαίνουμε φίλοι μου κάποια φορά. Είναι ώρες που νοιώθω μια βαθιά θλίψη. Αμα δεν ουρλιάξω εκείνη τη στιγμή, μπορεί να σκάσω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": voskos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #6218 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Σε όλους μας συμβαίνει Αντρέα.....και δεν είναι απαραιτητα κακό.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.159 δευτερόλεπτα