× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6150 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Η αργία εγέννησε την πενίαν.
Η πενία έτεκεν την πείναν.
Η πείνα παρήγαγε την όρεξιν.
Η όρεξις εγέννησε την αυθαιρεσίαν.
Η αυθαιρεσία εγέννησε την ληστείαν.
Η ληστεία εγέννησε την πολιτικήν.
Ιδού η αυθεντική καταγωγή του τέρατος τούτου

Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6173 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Παρακολουθω στις ειδησεις, μια νοοτροπια των υπευθυνων κομματων για την κριση,
σαν να εχουμε περασει σε αλλο κεφαλαιο της ιστοριας,κατι σαν να μην "τρεχει τιποτα". "Απο εδω και περα ειμαστε αλλου και αυτα που εγιναν να τα ξεχασετε γιατι εμεις θα σας λυσουμε μετα τις εκλογες ολα τα προβληματα σας".

Ειναι μασαζακι για τους μυικους πονους,εγκεφαλικο ηρεμιστικο για να χαλαρωσουμε,να διωξουμε καθε ενταση και αγανακτηση,να διωξουμε το θυμο γιατι δεν μας αφηνει να σκεφτουμε λογικα και οταν πλησιασουμε την καλπη να συλλογιστουμε με πατριωτικη ευθυνη,μηπως οι μεγαλοι ηγετες,αυτοι,απο τα μεγαλα κομματα καπου εχουν δικιο και εμεις, που ειμαστε εναντια στο μνημονιο καπου εχουμε αδικο !
Ηταν αναγκαιο να γινει, γι αυτο και εγινε,η ολοκληρωτικη εξαθλιωση της ζωης μας,οι χρεοκοπιες,οι αυτοκτονιες.

Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by sunrize.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6177 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Ακριβώς αυτό που θέλω
[/b]


“Δεκατέσσερα χρόνια πριν από το τρομακτικό ναυάγιο του Τιτανικού, ένας Άγγλος ονόματι Walter Lord έγραψε ένα βιβλίο με τίτλο A Night To Remember( Μια Αξέχαστη Νύχτα). Σε αυτό, είχε φανταστεί ένα υπέροχο υπερωκεάνιο του Ατλαντικού που ονομαζόταν Futility(Ματαιότητα).

(σ.σ. το βιβλίο το οποίο ανέφερε το σενάριο ήταν το Futility, ή the Wreck of the Titan γραμμένο το 1898 μια νουβέλα που γράφτηκε από τον Morgan Robertson, όπως αναφέρεται εδώ en.wikipedia.org/wiki/Futility,_or_the_Wreck_of_the_Titan . Ο Walter Lord το 1955 στο βιβλίο του, A Night to Remember, που πραγματεύεται το ναυάγιο του Τιτανικού, έχει στον Πρόλογό του μια μικρή περιγραφή της νουβέλας του Robertson και στις ομοιότητες της νουβέλας και του ναυαγίου του Τιτανικού.)
Ήταν πάνω από 800 πόδια σε μήκος, με τρεις προπέλες και μετέφερε 3.000 επιβάτες. Έχοντας τη φήμη ότι είναι αβύθιστο, το πλοίο είχε μόνο λίγες σωσίβιες λέμβους. Τότε ένα βράδυ, ο κύριος Λόρντ το γέμισε μέχρι εκεί που δεν πήγαινε άλλο με τους πλούσιους και τους αυτάρεσκους και το βύθισε σε ένα παγόβουνο στον Ατλαντικό.


Ο Τιτανικός είχε κατασκευαστεί από τη White Star Line. Ήταν 800 πόδια σε μήκος και είχε τρεις προπέλες και κουβαλούσε 3.000 επιβάτες. Επειδή είχε τη φήμη ότι ήταν αβύθιστος, οι σωσίβιες λέμβοι του ήταν ελάχιστες.
Αφού συμπληρώθηκαν 14 χρόνια από τη σύλληψη του φανταστικού Futility, ο Τιτανικός απέπλευσε από το Σαουθάμπτον για το παρθενικό του ταξίδι υπερπλήρης με την αφρόκρεμα της Ευρώπης. Πέντε μέρες αργότερα, αυτό το ένδοξο πλοίο χτύπησε σε ένα παγόβουνο και βυθίστηκε μια κρύα νύχτα του Απρίλη”.


Κράνιος: Προσέξτε λοιπόν τι πιστεύετε, τι ελπίζετε, τι ονειρεύεστε, τι φοβάστε, τι φανταζεστε και ... τι θέλετε!
Αυτό που θέλετε είναι το σημαντικότερο για σας. Αυτό που θέλετε είναι η επιλογή σας. Όχι αυτό που θέλουν οι άλλοι. Αυτό που θέλετε εσείς. Όχι αυτό που θέλω εγώ ή κάποιος άλλος.
Αυτό που θέλω το κάνω όνειρο, φαντασία, σενάριο, όραμα, επιλογή συνειδητή, και στο τέλος πραγματικότητα.

Θέλω, ύστερα από τις εκλογές να λυθεί δια παντός το ζήτημα του χρέους και η χώρα μου ν’ αρχίσει να παίρνει τα πάνω της. Όλα μετά τις εκλογές να γίνουν καλύτερα και, το κυριότερο, να γίνουμε χαρούμενοι και να μιλάμε για τα φυτά μας και τους μπαξέδες μας. Και να σας γεμίσω υπέροχες φωτογραφίες – ντοκουμέντα της ζωής μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6181 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Έκανα τις παρακάτω σκέψεις/προβληματισμούς με αφορμή τις δηλώσεις που άκουσα προχθές απο αρχηγό κόμματος που θέλει να παίξει ενεργό ρόλο στην δημοκρατία της χώρας και τις θέσεις και προτάσεις που κάνει για να βγει η χώρα από το αδιέξοδο ,να λέει πως αν πάρει την 3-η κατά σειρά θέση στις ερχόμενες εκλογές και της δοθεί η εντολή σχηματισμού κυβέρνησης …δεν θα το κάνει και θα παραδώσει την εντολή την επόμενη μέρα
Αναρωτιέμαι γιατί τότε θέτει υποψηφιότητα …..και γιατί λέει πως αγωνίζεται για τον λαό ,για τον εργάτη ( να μην το αναλύσω άλλο και γίνω κουραστικός & επειδή είναι γνωστά σε όλους μας) εν κατακλείδι για την ίδια την δημοκρατία.
Και συμπεραίνω πως το ζητούμενο είναι πλέον η πολιτική κάθαρση και η τιμωρία όλων αυτών που με περισσό θράσος καπηλεύονται την δημοκρατία και την ερμηνεύουν κάθε φορά ανάλογα με τα μικροκομματικά τους παιχνίδια.

Η δημοκρατία προϋποθέτει πολίτες με παιδεία, με ενεργό συμμετοχή στα κοινά. και πολιτικούς φιλαλήθεις, απαλλαγμένους από πολιτικές με παρωπίδες,πολιτικές κορώνες και σκοπιμότητες.
Αυτό όμως για να το πετύχουμε χρειαζόμαστε παιδεία και
Τέτοιους πολίτες και ιδιαίτερα πολιτικούς όσο κι αν ψάξει κανείς ,δεν θα βρει πολύ εύκολα στις μέρες μας, επειδή η παιδεία υποβαθμίστηκε και το έλλειμμα σε αυτόν το τομέα είναι πλέον τραγικό.

Τί είναι όμως σωστή παιδεία με την γενικότερη έννοια ;.. σίγουρα όχι μόνο τα πτυχία αλλά συνολικά η δομή της προσωπικότητας που θα μας αλλάξει αυτή καθ αυτή την μέχρι σήμερα νοοτροπία που γνωρίζαμε.
Η λατρεία του χρήματος και η αλαζονεία που το χρήμα προκαλεί, μας έστρεψε προς την ενασχόληση μόνο με τις προσωπικές μας υποθέσεις και τελικά μας καταδίκασε στην αποβλάκωση.

Ζούμε ένα κακέκτυπο δημοκρατίας, όπου οι πολίτες εξουσιοδοτούσαν μονίμως εν λευκώ τους πολιτικούς να τους κυβερνήσουν αδιαφορώντας από εκεί και πέρα για τι πραγματικά συνέβαινε γύρω τους.
Αρκούσε να ρέει το χρήμα, για να κάνουμε τα στραβά μάτια στην παρακμή που όλοι διαπιστώναμε και σε όλους τους τομείς.
Μια δημοκρατία λοιπόν για να λειτουργήσει σωστά θα πρέπει όλοι ,πολίτες και πολιτικοί να έχουν λάβει σωστή παιδεία και να σκέπτονται συζευκτικά και όχι διαζευκτικά.
Το μόνο καλό που έχει προκύψει το τελευταίο διάστημα είναι ότι ο κόσμος σιγά σιγά έχει αρχίσει να ξυπνά από το λήθαργο και αυτό πιστεύω πως θα δώσει θετική προοπτική στις επιλογές μας και μέσα από κει στην αναγέννηση όλων μας και κατ΄ επέκταση της ίδιας της χώρας και της ζωής μας.
Τα πρόσωπα, οι πρακτικές, οι συμπεριφορές και οι πολιτικές που επικροτούσαμε ως τώρα ,πρέπει πλέον να αναθεωρηθούν (ίσως ακραία σκέψη) αλλά νομίζω η αναθεώρηση τους πρέπει να γίνει βάναυσα για να ς μας ξυπνήσει από τον λήθαργο.

Είναι μακρύς ο δρόμος και εμείς είμαστε στην αρχή …..η συνέχεια θάχει πολλά σκαμπανεβάσματα και εμείς πλέον είμαστε υποχρεωμένοι να διασχίσουμε.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by voskos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spirosk

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6186 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Αφου καποιος Βασιλης Τριανταφυλλιδης ειπε την γνωμη του για την κατασταση, ειπα να βαλω και εγω εναν αλλο Βασιλη να πει την δικη του...

Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by spirosk. Αιτία: ορθ.λαθος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6189 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Ακόμα κι ο Θεός έχει το διάβολο να του κάνει αντιπολίτευση
[/size][/b]


Κανένας δε φεύγει από ένα ευτυχισμένο σπίτι (σύνθημα σε τοίχο κάπου στην Αμερική)
Σπίτι σου είναι εκεί που όταν πας σ’ αφήνουνε να κάτσεις (στίχος κάποιου, πάλι Αμερικάνου, ποιητή)


Δε θέλω να γράφουν οι νέοι μας στους τοίχους. Θέλω να μπορούν να έχουν δημόσια το λόγο, να κάνουν τις προτάσεις τους, να μας κρίνουν και να μας κατακρίνουν, να μπορούν να μας αρνηθούν, για να μπορούν και να μας ακούσουν και να συμφωνήσουν ή να διαφωνήσουν.


Δε μπορούμε να βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι όλους τους ανθρώπους.

Δε είναι καθόλου λογικό να απαιτώ από τα κόμματα ή τους ανθρώπους να ζητάμε από τώρα υπογραφές και υποθήκες για το μέλλον. Αυτό είναι σκλαβιά.
Η τρόικα ζήτησε και πήρε υπογραφές απ’ αυτούς που πήρε. Τους έκαψε. Είναι καμμένα χαρτιά. Υπόγραψαν για πάντα υποταγή.
Δε μπορώ να κατηγορήσω κανένα κόμμα όταν δεν απαντάει στην ερώτηση «τι θα κάνετε μετά τις εκλογές; Θα συνεργαστείτε με τον τάδε ή τον δείνα; Θα έχουμε κυβέρνηση;»
Τι θέλουμε λοιπόν; Να συμφωνήσουν πριν διαπραγματευτούν; Είναι γελοία η απαίτηση αυτή και απευθύνεται σε βλαμμένους.
Τι θέλουμε λοιπόν; Να συμφωνήσουμε με την τρόικα πριν καν μας κάνει νόημα από μακριά;
Να συμφωνήσουν όλοι ότι θ’ αγαπάμε για πάντα τη μαμά Ευρώπη; Και θα προσκυνάμε εσαεί και στον αιώνα τον άπαντα το Σαρκοζί και δεν ξέρω ποιούς άλλους θεούς και ημίθεους ((....))



Σε μια δημοκρατία θα πρέπει να έχουν λόγο όλοι. Οι πάντες. Και οι απόψεις όλων να είναι σεβαστές και να μη λοιδορούνται ούτε να φιμώνονται οι φωνές. Και δεν έχω καμιά απαίτηση να είναι η γνώμη του άλλου συμβατή με τη δική μου.
Κάτω απ' αυτό το σκεπτικό μου δεν με πειράζει να ισχυρίζεται ο καθένας ό,τι θέλει. Κι όταν λέω ο καθένας το εννοώ: πολίτης, κόμμα, σύλλογος, σωματείο, εργαζόμενος, εργοδότης, κτλ κτλ...
Χωρίς μισαλλοδοξία, χωρίς μηχανισμούς αποκλεισμού, ακούω όλους, μα όλους.
Δε θα μου άρεσε να μην υπάρχει η ΧΑ. Μέσα απ' αυτό το κόμμα εκφράζονται χιλιάδες άνθρωποι, πολίτες αυτής της χώρας.
Δε θα μου άρεσε να μην υπάρχει ΚΚΕ, για τους ίδιους λόγους.
Δε θα μου άρεσε να μην υπάρχει φορέας, φωνή, κόμμα, σύλλογος, σωματείο ή ό,τι άλλο που εκφράζει έναν ικανό αριθμό ανθρώπων.
Στη δημοκρατία δεν πρέπει να έχουν βήμα και φωνή μόνον οι πλειοψηφίες. Που είναι εν τέλει πλαστές, είναι ετερόκλητα σύνολα. Είναι αόριστα σύνολα. Και καπελωμένα και φασιστικά και αρχηγικά.
Θέλω όλοι να μπορούν να βρίσκουν το χώρο που τους ταιριάζει και νομίζουν ότι ανήκουν. Όλοι θέλουν ν' ανήκουν κάπου. Σ' ένα σύνολο εννοώ, σε μια οικογένεια. Όλοι ξέρουμε νομίζω ότι ακόμα και μια συμμορία προσφέρει τη λύση σ' αυτό το ψυχολογικό ζητούμενο των ανθρώπων ( να να θέλουν ν' ανήκουν κάπου).


Θέλω να επισημάνω λοιπόν ότι το κάθε κόμμα έχει το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται, να λέει αυτό που νομίζει, να έχει πρόγραμμα ή να μην έχει, να έχει αρχές ή να μην έχει, ... Το ΚΚΕ έχει δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται, κι εμείς να το κρίνουμε, σαν πολίτες, σαν ψηφοφόροι, σαν Έλληνες. Αυτό δεν είναι πρόβλημα για τη δημοκρατία, είναι η ουσία της.
Έχει δικαίωμα λοιπόν κάθε κόμμα να ισχυρίζεται ό,τι θέλει.
Δεν μπορώ να κατακρίνω κανέναν για τις επιλογές του. Μπορώ απλώς να τον κρίνω.


Σχετικά με τη μετεκλογική συνεργασία, πρόκειται για ένα εκνευριστικό παραλήρημα που έχουν πάθει τα παπαγαλάκια.
Είναι αδύνατον προεκλογικά να συζητάμε τις μετεκλογικές συνεργασίες.
Μοιάζει με την παρακάτω φανταστική συζήτηση:
-Τώρα μ' αγαπάς. Όταν πάψεις να μ' αγαπάς, θα φύγεις μακριά μου; Θα πας με άλλη;
-Μα αγάπη μου, δε θα πάψω ποτέ να σ' αγαπώ.
-Ναι, αλλά εγώ θέλω να ξέρω από τώρα τι θα γίνει όταν πάψεις να μ' αγαπάς...
-Τι όταν πάψω. Μα δε θα πάψω ποτέ.
-Ε, ας μη λέω όταν. Θα πω αν. Αν πάψεις να μ' αγαπάς θα φύγεις;
-Μα δε θα πάψω να σ' αγαπώ ποτέ.
-Αν....


Το ενδεχόμενο της συνεργασίας της μετεκλογικής το έχει βάλει στο τραπέζι προεκλογικά το Πασόκ. Επειδή θα δει την έξοδο! Τον πούλο!
Τι θα κάνει κάθε κόμμα θα το δούμε μετεκλογικά.
Αυτά τα σου ξου μου ξου και οι συμφωνίες από πριν δε μου αρέσουν. Αν συμφωνούσαν από πριν θα είχαν γίνει ένα κόμμα από τώρα. Το Πασόκ θέλει να κολλήσει κολλαούζο από τώρα. Για να μην εμφανιστεί στο χωρό ο Βενιζέλος δίχως ντάμα!! Και τον έχει πιάσει πυρετός το Σαβατόβραδο ένα πράμα.

Εγώ κοιτάζω τις θέσεις των κομμάτων απάνω στα προβλήματά μου, στα προβλήματα της χώρας μου, της οικογένειάς μου, της δουλειάς μου, της ζωής μου, τα οικονομικά προβλήματα, καίγεται το αυτό μας....
Δε θα με σώσουν οι υποσχέσεις για μελλοντικές συνεργασίες. Αυτό μου θυμίζει Μπιγκ Μπράδερ. Θα με υποστηρίξεις να σε υποστηρίξω, τι εννοούσες όταν είπες, γιατί με κοιτάζεις έτσι, "Έλα Μπιγκ Μράδερ!" και τέτοια.


Ποια είναι η θέση κάθε κόμματος που κατέρχεται στις εκλογές; Σε ποιο ζήτημα;
Στο μείζον ζήτημα του χρέους και των μνημονίων και της δανειακής σύμβασης και της τρόικας. Και τι μπορεί να κρύβουν και μου το σκάσουνε μετά....
Πέραν αυτού δεν μ' ενδιαφέρουν οι μεταξύ τους συμπάθειες ή αντιπάθειες, το ταγιεράκι της Παπαρήγα, η γραβάτα του Αυτιά, και οι υποσχέσεις για συνεργασίες....

Αφού το ξέρουμε καλά. Και μετά τις εκλογές ένας βουλευτής μπορεί ν' αλλάξει στρατόπεδο. Να πάει με όποιο κόμμα θέλει, αν τον θέλει κι αυτό, να δώσει ψήφο εμπιστοσύνης σ' όποια κυβέρνηση θέλει, να ψηφίζει ή να μην ψηφίζει ό,τι θέλει. Αυτό μπορεί κάποιος να το αγνοεί;


Για συνεργασία και σχηματισμό κυβέρνησης, αν είναι δυνατόν από σήμερα, μιλάνε μόνον τα κόμματα και τα πρόσωπα που δεν έχουν κάτι ουσιαστικό να πούνε.
Είναι ένα διαδικαστικό θέμα. Κι επί της διαδικασίας μπορούν να μιλάνε μια ζωή. Κι επί προσωπικών. Και ξανά μανάμ. Και Μπιγκ Μπράδερ, και δωμάτιο επικοινωνίας, και γελοιότητες....


Τι θα γίνει με το χρέος ρεεεεεεερΕΕΕΕΕΕΕΕΕ;;;;
Τι θα γίνει με τους δανειστές;;;
Τι θα γίνει με τους κωλοτραπεζίτες;;;;
Τι θα γίνει με τους κλέφτεεεεεεεεεεεες;;;;;;;;;;;;;;;;
Τι θα γίνει με την ανεργία, τις θέσεις εργασίας, τις τιμές, τα χαράτσια και το ξεπούλημα της χώρας μας;;;;
Θα βάλουμε σειρά ή θα στήνουμε κώλο μια ζωή στους ξένους;
Τι θα γίνει με τις συντάξεις, τους μισθούς, το κοινωνικό κράτος;
Τι θα γίνει και πώς;;;
Τι θα γίνει ρε μάγκα μου;;;; Θα ζήσουμε ή θα μας σκοτίζετε τις αλεποφουσκίτες μας από το πρωί μέχρι το βράδυ;;
Πόσο θα τραβήξει αυτή η μαλακία;;;; Όλα έχουν ένα όριο μαλάκες!


Τώρα, και μάλιστα αυτή τη στιγμή δε θέλω ν' ακούσω κουβέντα για το λαό! Δεν είναι κανένας χωρίς παιδεία! Δεν μπορεί ο ένας να αφήνει υπονοούμενα για τον άλλον. Ο καθένας ελεύθερα να πάει και να ρίξει στην κάλπη αυτό που θέλει.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΑΝΤΙΓΟΝΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6190 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Κράνιος έγραψε:

Ακόμα κι ο Θεός έχει το διάβολο να του κάνει αντιπολίτευση
[/size][/b]

Τώρα, και μάλιστα αυτή τη στιγμή δε θέλω ν' ακούσω κουβέντα για το λαό! Δεν είναι κανένας χωρίς παιδεία! Δεν μπορεί ο ένας να αφήνει υπονοούμενα για τον άλλον. Ο καθένας ελεύθερα να πάει και να ρίξει στην κάλπη αυτό που θέλει.

Αντρέα…..αν αναφέρεσαι σε μένα μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι την σκέψη μου ….ουτε δεν θέλω να το συνεχίσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6191 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Γιώργο, δεν αναφέρομαι σε σένα. Μιλάω για μένα. Λέω: Δε θέλω να συμβουλέψω κανέναν τι να ψηφίσει. Και για το λαό, ναι, θα σεβαστώ αυτό που θα ψηφίσει. Ο Σωκράτης είπε: Αυτή είναι η πόλη μου. Αυτοί είναι οι νόμοι της. Εδώ έζησα. Εδώ θα πεθάνω. Δε θα φύγω. Κι ας με δικάζει και με καταδικάζει.
Φίλε Γιώργο, μου δίνεις αφορμές να εκφράζω αυτά που έχω μέσα στο κεφάλι μου και στην καρδιά μου. Δεν έχω κάτι να παρατηρήσω σ' αυτά που γράφεις.
Η απάντησή μου είναι όχι. Δεν αναφέρομαι σ' αυτά που γράφεις πριν από μένα.
Λέω για υπονοούμενα, διότι τα τελευταία δύο χρόνια γίνεται πολύ κουβέντα για τις ευθύνες του κάθε πολίτη, για το λαό που έχει τις ευθύνες του κτλ. Κι εγώ έχω γράψει πολλά γι αυτό. Αλλά επειδή όλοι βγάζουμε το εαυτό του ο καθένας επ' έξω, κι εγώ, αυτό φορτώνει με ενοχές πιθανόν πολλούς συνανθρώπους μας. Ή νοιώθουν να τους προσβάλω.
Θέλω λοιπόν να ξεκαθαρίσω ότι δε θέλω ν' αφήνω, τουλάχιστον εγώ, υπονοούμενα ότι οι άλλοι φταίνε, οι άλλοι δεν κάνουν τις σωστές επιλογές, οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν κτλ. Γι αυτό καταλήγω με την πρότασή μου στο τέλος ... ο καθένας αυτό που θέλει.
Γιώργο, έχω μια υποψία ότι ο λόγος μου μπορεί να ηχεί σαν κύρηγμα. Η λέξη παιδεία, μάλλον μου την κόλλησες. Αυτό είναι όλο.
Μα γιατί; Και αντιλαμβάνομαι τι γράφεις, και δεν έχω κάτι να παρατηρήσω. Και συμφωνώ στα περισσότερα. Κι όπου διαφωνώ θα σου το πω, αν είναι σημαντικό. Είναι γενικές και πάγιες οι απόψεις μου γι αυτά που γράφω.
Εξ άλλου γράφω για το δικαίωμα να λέμε την άποψή μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6193 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Κράνιος έγραψε:

Ακόμα κι ο Θεός έχει το διάβολο να του κάνει αντιπολίτευση
[/size][/b]


Κανένας δε φεύγει από ένα ευτυχισμένο σπίτι (σύνθημα σε τοίχο κάπου στην Αμερική)
Σπίτι σου είναι εκεί που όταν πας σ’ αφήνουνε να κάτσεις (στίχος κάποιου, πάλι Αμερικάνου, ποιητή)


Δε θέλω να γράφουν οι νέοι μας στους τοίχους. Θέλω να μπορούν να έχουν δημόσια το λόγο, να κάνουν τις προτάσεις τους, να μας κρίνουν και να μας κατακρίνουν, να μπορούν να μας αρνηθούν, για να μπορούν και να μας ακούσουν και να συμφωνήσουν ή να διαφωνήσουν.

............................................................. ..................................................
. Ο καθένας ελεύθερα να πάει και να ρίξει στην κάλπη αυτό που θέλει.


Στο μονόλογό μου αυτό απευθύνομαι σ' εκπροσώπους κομμάτων, σε δημοσιογράφους των καναλιών και στις ατέλειωτες κόντρες τους για τελείως άσχετα πράγματα. Έτσι γράφω πάντα. Έχω απέναντί μου κάποιον ή κάποιους.
Απευθύνομαι στα κόμματα. Απευθύνομαι σ' αυτούς που βάζουν θέματα νομιμοποίησης, νομιμότητας, ακυβερνησίας του τόπου κτλ. Η κυρία Διαμαντοπούλου πχ είχε μιλήσει περί ... εποχής των τεράτων!! Πριν λίγο καιρό.
Οποιαδήποτε φράση ή λέξη, ή ομοιότητα κάθε μορφής, είναι τυχαία. Ειδικά δεν απευθύνομαι στους προηγούμενους συνομιλητές μου, σε όλους ή σ' έναν. Εξ' άλλου αυτό θα το έκανα με παράθεση. Δεν κάνω κόντρα με κάποιον.

Έχω μια ουτοπία στο μυαλό μου: Ο λαός είναι ο μόνος που έχει δικαίωμα να έχει όποια άποψη θέλει για τον τόπο του και το μέλλον του. Και λαό εννοώ όλους μας, έναν προς έναν, όλα τα κόμματα, και όλους μαζί σαν εκλογικό σώμα, σαν πολίτες. Σ' αυτό το σκεφτικό μου δεν θεωρώ λάθος καμιά επιλογή του λαούF . Και κυρίως δε θεωρώ λάθος τις επιλογές του λαού με τις οποίες εγώ διαφωνώ εκ προοιμίου. Ίσως λέω να είμαι εγώ λάθος. Το λάθος ή σωστό θα το βάζω μόνο στον εαυτό μου. Αλλά και τον ευατό μου δεν τον καταδικάζω για επιλογές του παρελθόντος ή και σε κάθε χρόνο.
Υπάρχει μια σοφία στις αντιδράσεις των πολιτών. Πάντα. Η ουτοπία μου λοιπόν είναι η δημοκρατία. Και δεν δέχομαι αστερίσκους στη λέξη δημοκρατία.

Απευθύνομαι στα κόμματα που στην προσπάθειά τους να πάρουν ψήφους ασχολούνται με τ' άλλα κόμματα, σ' ένα επίπεδο πολύ χαμηλό, που προσβάλει την εννοια της δημοκρατίας. Μας τρομοκρατούν, μιλάνε για την επόμενη μέρα, μιλάνε διαρκώς για καταστροφή κτλ. Ο διάλογος λέω, δεν πρέπει να κλωθογυρίζει μέσα στον κύκλο ψήφοι- καρέκλες- κυβέρνηση αύριο- συνεργασίες- είπες αυτό και τι εννοούσες- ποιος είσαι εσύ- ποιος είμ' εγώ- ζητώ το λόγο επί προσωπικού- η δημοκρατία κινδυνεύει- κτλ κτλ

F = Ο λαός είναι η δύναμη και η ενέργεια. Όλοι μας. Ο λαός θα πληρώσει τα σπασμένα. Και δεν ψήφισαν οι Έλληνες τον ΓΑΠ για να παραδώσει τη χώρα του χειροδέσμια στους ξένους. Και δεν ψήφισαν κανέναν για να τους ζημιώσει. Κι όποιος νομίζει ότι κοροϊδεύει το λαό, στο τέλος έχει κακά ξεμπερδέματα. Κι αποδεικνύεται ότι το λάθος το είχαν κάνει αυτοί κι όχι ο λαός. Τους λαούς τους κρίνει η ιστορία και μάλιστα ύστερα από μεγάλες περιόδους. Οι ιστορικοί του μέλλοντος θα μιλήσουν για τις επιλογές των Ελλήνων της αρχής του 21ου αιώνα και θα κάνουν και κρίσεις. Όποιος μιλάει σαν ιστορικός του μέλλοντος το κάνει επειδή δεν έχει τίποτα να πει για το σήμερα.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6199 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Η ουτοπία μου λοιπόν είναι η δημοκρατία. Και δεν δέχομαι αστερίσκους στη λέξη δημοκρατία.

Αντρεα εχω πελαγωσει με σενα...
Ποτε δεν θελεις να επιρρεασεις κανεναν στον ψηφο, ποτε βαζεις βιντεο κομματων, ποτε εισαι εναντιον των μεγαλων κομματων, ποτε πιστευεις στην δημοκρατια...
Τι διαφορα εχει η δημοκρατια του Σαμαρα απο την δημοκρατια του Τσιπρα..;;
Εγω δεν μπορω να καταλαβω...Ισως μονο οτι ο ενας θελει την δημοκρατια στα μετρα του και ο αλλος στα δικα του...
Αλλα να πουμε και τι ειναι δημοκρατια, γιατι υπαρχει νομιζω παρερμηνεια της λεξης απο πολλους, συμφωνα παντα με το συμφερον τους φαινεται...
Τι λες εσυ Αντρεα οτι ειναι δημοκρατια..;;
Μπορουμε να δωσουμε εναν ορισμο συντομο και περιεκτικο για να καταλαβαινουμε σε πια βαση μιλαμε..;;
1.Ειναι δημοκρατια το πολιτευμα που ολοι,αναιρετως ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις..;;
Εδω προκυπτει το θεμελειωδες ερωτημα...
Ειναι πρακτικα δυνατον ο εκ γεννετης βλακας και τεμπελης να προσφερει και να απολαμβανει στην/απο την κοινωνια τα ιδια με τον εξυπνο και εργατικο..;;
2.Ειναι δημοκρατια το πολιτευμα που οι ανθρωποι εχουν δικαιωματα και υποχρεωσεις αναλογα με τις ικανοτητες τους και την προσφορα τους στην κοινωνια..;;
Αλλο θεμελιωδες ερωτημα εδω...
Ποιος θα κρινει αυτες τις ικανοτητες και την προσφορα..;;
3.Ειναι δημοκρατια το πολιτευμα οπου υπαρχουν κοινωνικες ταξεις, αρα και αρχουσα ταξη εστω και αν αυτη η ταξη ειναι οντως η ικανοτερη και με μεγαλη προσφορα στην κοινωνια.;;
Ερωτημα...
Ποιος θα εμποδισει αυτην την ταξη να μην κανει καταχρηση της θεσης της και να φερθει δικαια..;;
Να γραφω μεχρι το βραδυ..;;
ΟΥΤΟΠΙΑ ΟΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..
Οι ανθρωποι παντα εκαναν και θα κανουν ομαδες αναλογα με τον χαρακτηρα, τις ικανοτητες τους, τις ιδιεταιροτητες τους....
Κατανοητο, σεβαστο και πολυ φυσικο...
Αλλα παντα, από παντα για παντα, ειχαν αρχηγο/ους, αρα αρχουσα ταξη...
Συμπερασματικα..;;..παει περιπατο η δημοκρατια...
Και τελειωνοντας λοιπον....
Οτι και να πουμε εγω και συ, οι ανθρωποι θα καταταγουν/ψηφισουν αναλογα σε ποια ομαδα ταιριαζουν...
Οι τεμπεληδες με τους τεμπεληδες, οι εξυπνοι με τους εξυπνους, τα λαμογια με τα λαμογια, οι κλεφτες με τους κλεφτες, οι εργατικοι με τους εργατικους,οι ομορφοι με τους ομορφους και ουτω καθ εξης......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα