× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6060 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Το παλιό μνημόνιο του 1843




Διαβάστε τι έγινε στην ελληνική οικονομία το 1843, συγκρίνετε το με το σήμερα και θα αντιληφθείτε τι συμβαίνει στην παγκόσμια και στην ελληνική ιστορία, ανεξαρτήτως εποχών, προσώπων και ονομάτων. Η σύγκριση, μόνο ανατριχίλα μπορεί να προκαλέσει.

Έχουμε και λέμε:
Το καλοκαίρι του 1843, η Ελλάδα έπρεπε να καταβάλει στις τράπεζες της Ευρώπης τα τοκοχρεολύσια παλιότερων δανείων που είχε πάρει η χώρα. Δυστυχώς τα λεφτά δεν είχαν πάει σε υποδομές που θα βοηθούσαν την κατεστραμένη ελληνική οικονομία, αλλά είχαν σπαταληθεί στους εμφυλίους της επανάστασης και στα λούσα του παλατιού και των Βαυαρών συμβούλων του στέμματος. (Σας θυμίζει τίποτα;)

Οι τόκοι που έπρεπε να καταβάλλονται κάθε χρόνο ήταν 7 εκατομμύρια δραχμές και ισοδυναμούσαν με το μισό τών συνολικών εσόδων του ελληνικού κράτους που έφταναν μετά βίας τα 14 εκατομμύρια ετησίως. Στην πραγματικότητα, με την καταβολή των τόκων δεν περίσσευε τίποτα να επενδυθεί προς όφελος του ελληνικού λαού. (Αυτό μήπως;)

Την άνοιξη του 1843, η κυβέρνηση παίρνει μέτρα λιτότητας, τα οποία όμως δεν αποδίδουν τόσο ώστε να συγκεντρωθούν τα απαιτούμενα για την ετήσια δόση χρήματα. Έτσι, τον Ιούνιο του 1843, η ελληνική κυβέρνηση ενημερώνει τις ξένες κυβερνήσεις ότι αδυνατεί να καταβάλει το ποσό που χρωστάει και ζητά νέο δάνειο από τις μεγάλες δυνάμεις, ώστε να αποπληρώσει τα παλιά. Αυτές αρνούνται κατηγορηματικά. (Βρε κάτι συμπτώσεις...)

Αντί να εγκρίνουν νέο δάνειο, εκπρόσωποι των τριών μεγάλων δυνάμεων (Αγγλία-Γαλλία-Ρωσία) κάνουν μια διάσκεψη στο Λονδίνο για το ελληνικό χρέος και καταλήγουν σε καταδικαστικό πρωτόκολλο. Οι πρεσβευτές των μεγάλων δυνάμεων με το πρωτόκολλο στο χέρι, παρουσιάζονται στην ελληνική κυβέρνηση και απαιτούν την ικανοποίηση του.

Αρχίζουν διαπραγματεύσεις ανάμεσα στα δύο μέρη και μετά από έναν μήνα υπογράφουν μνημόνιο (!), σύμφωνα με το οποίο η Ελλάδα πρέπει να πάρει μέτρα ώστε να εξοικονομήσει μέσα στους επόμενους μήνες το αστρονομικό επιπλέον ποσό των 3,6 εκατομμυρίων δραχμών, που θα δοθούν στους δανειστές της. (Πάμε πάλι απ' την αρχή. Σας θυμίζει τίποτα;)

Για να είναι σίγουροι ότι το μνημόνιο θα εφαρμοστεί κατά γράμμα, οι πρεσβευτές απαιτούν να παραβρίσκονται στις συνεδριάσεις του Υπουργικού Συμβουλίου που θα εγκρίνει τα μέτρα και να παίρνουν ανά μήνα λεπτομερή κατάσταση της πορείας εφαρμογής τους, αλλά και των ποσών που εισπράττονται. (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Για να μην πολυλογώ, σας αναφέρω τα βασικά μέτρα που επέβαλε η κυβέρνηση μέσα στο 1843 σε εφαρμογή του τότε μνημονίου.

Κάθε ομοιότητα με την εποχή μας είναι εντελώς τυχαία και πέραν των προθέσεων του ιστορικού:
1. Απολύθηκε το ένα τρίτο των Δημοσίων υπαλλήλων και μειώθηκαν 20% οι μισθοί όσων παρέμειναν.
2. Σταμάτησε η χορήγηση συντάξεων, που τότε δεν δίνονταν στο σύνολο του πληθυσμού αλλά σε ειδικές κατηγορίες.
3. Μειώθηκαν κατά 60% οι στρατιωτικές δαπάνες, μειώθηκε δραστικά ο αριθμός των ενστόλων και αντί για μισθό οι στρατιωτικοί έπαιρναν χωράφια.
4. Επιβλήθηκε προκαταβολή στην είσπραξη του φόρου εισοδήματος και της "δεκάτης", που ήταν ο φόρος για την αγροτική παραγωγή.
5. Αυξήθηκαν οι δασμοί και οι φόροι χαρτοσήμου.
6. Απολύθηκαν όλοι οι μηχανικοί του Δημοσίου και σταμάτησαν όλα τα δημόσια έργα.
7. Καταργήθηκαν εντελώς όλες οι υγειονομικές υπηρεσίες του κράτους.
8. Απολύθηκαν όλοι οι υπάλληλοι του εθνικού τυπογραφείου, όλοι οι δασονόμοι, οι δασικοί υπάλληλοι και οι μισοί καθηγητές πανεπιστημίου.
9. Καταργήθηκαν όλες οι διπλωματικές αποστολές στο εξωτερικό.
10. Νομιμοποιήθηκαν όλα τα αυθαίρετα κτίσματα και οι καταπατημένες "εθνικές γαίες" με την πληρωμή προστίμων νομιμοποίησης.
11. Περαιώθηκαν συνοπτικά όλες οι εκκρεμείς φορολογικές υποθέσεις με την καταβολή εφάπαξ ποσού.

Δεν είναι ανατριχιαστικά όμοια με την εποχή μας; Είδατε που οι οικονομικές συνταγές λιτότητας είναι σαν το παλιό καλό κρασί; Ίδιες, αιώνιες, ανυπόφορες.

Κι επειδή ξέρω ότι θα ρωτήσετε "τι πέτυχαν με όλα αυτά;", σας απαντώ: Ο κόσμος εξαθλιώθηκε για μεγάλο διάστημα, οι ξένοι πήραν ένα μέρος των χρημάτων τους, η χώρα είδε κι έπαθε να συνέλθει, αλλά φαλίρισε ξανά μετά από πενήντα ακριβώς χρόνια, με το "Κύριοι, δυστυχώς επτωχεύσαμεν" του Χαριλάου Τρικούπη το 1893.

Πάντως, το συγκεκριμένο μνημόνιο του 1843, από πολλούς ιστορικούς θεωρείται μία από τις σοβαρότερες αφορμές για το ξέσπασμα της επανάστασης της 3ης Σεπτέμβρη 1843, που έφερε Σύνταγμα στη χώρα.

Πηγή balomenos.blogspot.com/2010_11_01_archive.html
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΜΑΡΙΖΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6062 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Όταν τα πράγματα είναι δύσκολα, ο Δαίδαλος μας έχει δώσει την απάντηση, πρέπει να πετάξουμε προς την ελευθερία μας. Ανδρέας

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6063 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Κάποιες φορές όταν διαβάζω κείμενα όπως της ΜΑΡΙΖΑΣ , ……όταν μέσα απο τον καθρέφτη του κειμένου βλέπω το πρόσωπο τόσων πολλών ανθρώπων … σκέπτομαι πως αν αφήσουμε στην άκρη τις στείρες πολιτικές αντιπαραθέσεις των δεξιών ,των κεντρώων και των αριστερών του παρελθόντος…… και κοιτάξουμε όλοι μαζί μπροστά … τότε γεννιέται μέσα μου η ελπίδα πως τούτος ο τόπος έχει ελπίδα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, fireseaker, ΜΑΡΙΖΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6066 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Κράνιος έγραψε: Όταν τα πράγματα είναι δύσκολα, ο Δαίδαλος μας έχει δώσει την απάντηση, πρέπει να πετάξουμε προς την ελευθερία μας. Ανδρέας


Είδατε; Τι ωραία που είναι;
Είδατε; Τι ωραία που τα λέω και τα καραλέω;
Κι ο Δαίδαλος δεν ξέρω αν το έκανε! Ένας μύθος είναι. Έχω συναντήσει παραμυθάδες που να σου φεύγει το καφάσι!
Αυτός όμως στο βίντεο που είδατε δεν το έκανε. Είναι ψεύτικο το βίντεο. Μοντάζ, κάτι τέτοιο. Γραφικά κι έτσι!! Το έχει παραδεχτεί ο ίδιος.

Συμπέρασμα για μένα: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμ' ελεύθερος. Θα τους ανακατέψω την τράπουλα και να μου πουν αυτοί ... πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Ιδού τα φτερά φίλε, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα!
Δεν πιστεύω κανέναν σας λέω. Αλλά θα ψηφίσω έτσι που να οδηγήσω υποχρεωτικά τα πράγματα σε ακύρωση των εις βάρος μου καταστάσεων. Δε θα το βάλω στα πόδια.

Υστερόγραφο: Θα το άφηνα περισσότερη ώρα έτσι, χωρίς απάντηση. Μα... φοβήθηκα κάποιον φίλο μου που ακούει στο όνομα Γιάννης. Μπορούσε να με κάνει ρόμπα, αφού δε φαινόταν ακριβώς τι ... λέω. Τι λέω αλήθεια;
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6067 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

voskos έγραψε: Κάποιες φορές όταν διαβάζω κείμενα όπως της ΜΑΡΙΖΑΣ , ……όταν μέσα απο τον καθρέφτη του κειμένου βλέπω το πρόσωπο τόσων πολλών ανθρώπων … σκέπτομαι πως αν αφήσουμε στην άκρη τις στείρες πολιτικές αντιπαραθέσεις των δεξιών ,των κεντρώων και των αριστερών του παρελθόντος…… και κοιτάξουμε όλοι μαζί μπροστά … τότε γεννιέται μέσα μου η ελπίδα πως τούτος ο τόπος έχει ελπίδα.


Γιώργο, έτσι που τα λες είναι. Αλλά πρέπει να συναντηθούμε σ' ένα μέτωπο κατά της τρόικας. Εκεί ο καθένας θα βρει κάτι να ψηφίσει. Αλλά κατά της τρόικας. Κι ας επιβάλλουμε λύσεις που δεν αφήνουν την ελπίδα να φανεί ... μετά από 50 και χρόνια (όπως ομολογούν οι τροϊκανοί).


Σαν μ.Χ. προφήτης, σας έδωσα μια προφητεία ενός άλλου μ.Χ. προφήτη(?), πριν μερικούς μήνες:

ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΤΡΟΪΚΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ

Στον Τροϊκό τον πόλεμο, η Τρόικα θα χάσει
και τι εστί βερίκοκο ποτέ δε θα ξεχάσει.
Και όσοι τους τροϊκανούς τους έχουνε λατρεία
θα ψάχνουν απ’ το διάστημα να βρουν πού πήγ’ η Τροία!

Δεν πείθονται οι αγορές, με αρχηγό τον Πάρη
κι ο Οδυσσέας άσχημα μαθαίνω τα ‘χει πάρει.
«Για κείνα τα ομόλογα», ο Πρίαμος τους κραίνει,
« εδώ θα γίνει μόλογο! Ας πάρουν την Ελένη!...»

Και κλαίνε οι γυναίκες του, κλαίει και η Εκάβη,
και όλη τους η φαμελιά μες στα υπόγεια σκάβει,
να κρύψουνε το θησαυρό κι εκείνοι να σωθούνε.
Τελειώσανε τα ψέματα, ώρες πικρές θα ‘ ρθούνε.

Ο Κράνιος τους έγραψε, με πένα και μελάνι:
«Άλογο ξύλινο τρανό, θα δείτε τι θα κάνει».
Όμως τον είπανε τρελό, χαζό και βαρεμένο
Κι εκείνος τους απάντησε: «Καλά, δεν επιμένω!»

ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΡΑΝΙΟΣ, ΚΑΠΑΚΙ,
ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΗΜΙΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ
<<...Τους ζήτησα μάλιστα και συγνώμη.
Η Ελένη είπε: «Να δείτε που τα τείχη θ’ αντέξουν. Θα φύγουν οι Έλληνες. Θα πάνε στη Γερμανία. Μας τελειώνουν τα ψωμιά, αλλά θα προλάβουμε. Είναι τελείως απελπισμένοι. Εγώ που είμαι ελληνίδα κατά κάποιον τρόπο, και τους ξέρω, είναι κιοτήδες. Οι πράκτορές μου με πληροφορούν ότι αύριο φορτώνουν τα μπογαλάκια τους και φεύγουν. Μετανάστες, χα χα χα χα χα χα χα χα χα ...»
Χάξι σου και ξερό σου!
Τη συνέχεια τη γνωρίζετε. Διαβάστε στην Ιλιάδα του Ομήρου να δείτε πώς τους έκαναν αλιάδα. Ο Όμηρος (ένας όμηρος που δεν έβλεπε διότι του ‘χανε δέσει τα μάτια) ήτανε καλωδιωμένος και τα έχει όλα καταγράψει. Δεν έμεινε κολυμπηθρόξυλο! >>

Απ: Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο,
6 Μήνες, 4 Εβδομάδες πριν #2142
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6070 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Μαριζα,καλησπερα.
Διαβασα με προσοχη ολα οσα εγραψες, με ομορφο τροπο,για τη ζωη σου και ειναι σιγουρο οτι ταυτιζονται με την καθημερινοτητα της πλειοψηφιας.
Ειναι μια ιστορια, που αγγιζει ολους εμας,που δεν ειχαμε καλη σχεση με το χρημα,ετσι κι αλλιως αυτη ειναι μια ιστορια που ανηκει σε λιγους επιτηδειους μακρυχερηδες.
Παντα τα προς το ζειν, ειχαμε με καθημερινο σκληρο αγωνα κι εμεις και οι πατεραδες μας.
Και σημερα μας εχουν περιορισει αυτα τα βασικα και αναγκαια γιατι υπαρχει ενας και μοναδικος λογος:"αυτοι" εχουν μαθει στην απληστια,αδιαφορωντας για τους αλλους.
Δεν εχουμε χρονο για συναισθηματικες τραμπαλες.
Και το γραφω ετσι, γιατι ειναι φυσιολογικο να συμβαινει με την καταντια των πολιτικων, να μην μπορουν να συμφωνησουν σε προγραμματα που θα μας βγαλουν απο την κριση.
Πολλα απο τα κομματα χρησιμοποιουν σκοπιμα αυτη την αναρχια για να προκαλεσουν συγχιση στην συνειδηση των ψηφοφορων και το αποτελεσμα ειναι η ψηφος να γυρισει σε αυτους.
Οταν βλεπεις ενα χαος γυρω σου θα προσπαθησεις να πιαστεις απο εκεινον που φαινεται δυνατοτερος.
Κι εκεινοι που κατεχουν τα μεσα εκεινα που εχουν την δυνατοτητα να πεισουν γι αυτο που θελει, θα τον εμφανισουν με ωραιο κοστουμι και λεφτα και δηθεν διασυνδεσεις και ικανοτητες διαπραγματευτικες.
Ετσι ολοι μαζι και τσουβαλιασμενοι θα ακολουθησουμε τον ψευτο"σωτηρα" μας και το αναμενομενο φιασκο ειναι γνωστο απο την ιστορια.
Σε αυτο πρεπει να αντισταθουμε !
Δεν εχουμε αλλες αντοχες και τα νευρα μας ειναι τσιτωμενα.
Αυτη η κοροϊδια της εναλλαγης κομματων και πολιτευτων στην εξουσια που μας οδηγησαν στο γκρεμο και μας υποσχονται την αβυσσο ειναι ευκαιρια να σταματησει.
Ειναι στο χερι μας.
Αρκει να το αποφασισουμε.
Υπαρχουν πολιτικοι που ζητιανευουν την ενοτητα (και στον χωρο που ανηκεις) σαν το μοναδικο μεσο για να ξεφυγουμε και αλλοι που τοποθετουν τα εσωκομματικα τους συμφεροντα πανω απο τα κοινα προβαλλοντας ενα σωρο δικαιολογιες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, ΜΑΡΙΖΑ, voskos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6072 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Ελειψα δυο μερες και ξαφνικα το θεμα πηρε διαστασεις...!!
Περιμενατε να φυγω..;;..Η οσο πλησιαζουν οι εκλογες, τοσο νοιωθουμε ολοι την αναγκη να ακουσουμε τους αλλους και κατα καποιο τροπο να αλληλοβοηθηθουμε παλι, οπως κανουμε τοσο καιρο με τα μαρουλια μας..;;..
Το δευτερο πιστευω, το πρωτο θα σημαινε οτι εχω γινει βαρετος και αντιπαθητικος..και θα με στεναχωρουσε πολυ..!!
Τις δικες μου σκεψεις τις εχω γραψει..Δεν θα πω τιποτα αλλο..
Σας διαβασα ολους ομως πολυ προσεκτικα και θα πω δυο λογια για αυτα που γραφετε..
Εκτιμησα παλι αυτα που εγραψε ο voskos,του το εχω ξαναπει,κατα την γνωμη μου εχει εξαιρετικη αντιληψη της καταστασης..Και ο sunrise το ιδιο νομιζω..που θα διαφωνησω μαζι του μονο σε ενα σχολιο που εκανε σε σχολιο της ΜΑΡΙΖΑΣ...
Ειπε οτι οι περισσοτεροι Ελληνες ετσι ειναι...Εχει λαθος, μεγαλο λαθος..
ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΜΑΡΙΖΑ...
Αυτη η κοπελα ειναι συγκινητικη..Ειναι η φωνη του απελπισμενου Ελληνα της απολυτης μειοψηφιας που καλειται σημερα να πληρωσει το δανειο του διπλανου του, που μεχρι σημερα οδηγουσε την πορσε του και εδειχνε με ανοιχτο το τζαμι, το ρολεξ του....
Και πρεπει τωρα να πληρωσει η ΜΑΡΙΖΑ...
Γιατι αυτος ουτε ειχε ποτε φραγκο, ουτε δουλεψε να αποκτησει...
Τι εχει να χασει αυτος..;;.Αυτα που ειχε δανεικα τοσα χρονια..;;
ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΡΙΖΑ..ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ..ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟ..
Να πω ακομα οτι η Maritsa τραβηξε την προσοχη μου επισης αλλα με στεναχωρησε λιγο η τοση αρνηση,η τοση οργη...νομιζω οτι δεν την βοηθαει..Ισως επειδη ειναι τοσο νεα...
Με τον φιλο Κρονιο τα εχουμε ξαναπει...
Αλλα με την ευκαιρια θα τον ρωτησω κατι που με απασχολει τον τελευταιο καιρο...
Γιατι απο τις 91 φωτογραφιες σου Αντρεα,δεν υπαρχει ουτε μια με καποιο αγροτικο θεμα..;;..
Δεν καλλιεργεις τιποτα..;;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ki_pouros, ΜΑΡΙΖΑ, voskos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6077 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Σπυρο,καλο μας βραδυ και καλο μας ξημερωμα.Ευχομαι να εχεις δικιο και κανω τον σταυρο μου οι λιγοτεροι ελληνες να ειναι αναποφασιστοι και οι περισσοτεροι να ξερουν τι να κανουν την ημερα,την κρισιμη εκεινη μερα,οπως ολοι συμφωνουμε.Ειμαστε και πατριωτες και θα σε κερασω μπυρα ! Μακαρι να ξημερωσει,θελει αγωνα και συσπειρωση.Δεν γινεται αλλιως. Ελεος !

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6078 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Βρεθήκαμε ξαφνικά μπρος στην χρεοκοπία να δεχόμαστε στωικά και μπερδεμένοι την νέα μορφή εξουσίας της τρόικας ,(όχι αυθαίρετα κανείς δεν θα ερχόταν αν εμείς δεν τον καλούσαμε),που επεμβαίνει στις ζωές μας και εφαρμόσει πράγματα που μας αφορούν ……….και κατά την άποψη μου……. θα έπρεπε υπό φυσιολογικές συνθήκες να είχαμε απαιτήσει και εφαρμόσει εδώ και χρόνια εμείς οι ίδιοι.
Αντ αυτού εμείς φαντασιωνόμασταν διάφορα ,ως ηλίθιοι και ως νεόπλουτοι και τρέχαμε στις τράπεζες υποθηκεύοντας ακόμη και ότι μικρό είχαμε βρει από τους πατεράδες και παππούδες μας ……και αυτό; επειδή ελπίζαμε και ποντάραμε σε κάνα ξεροκόμματο απ τους ιθύνοντες.
Ούτε κανείς αντέδρασε στους ντόπιους κερδοσκόπους που τόσα χρόνια εκμεταλλεύονταν καταστάσεις επειδή τις περισσότερες φορές συμπεριφερόμασταν εμείς οι ίδιοι ως καιροσκόποι έναντι του φίλου, του γείτονα, του χωριανού.
Μην σκεφτεί κανείς πως είμαι υπέρ της τρόικας….ΟΧΙ
Κακίζω πρώτα εμένα ….. και θυμώνω με όλους αυτούς τους εγχώριους ελληναράδες που με τις συμπεριφορές τους έδωσαν το δικαίωμα στην τρόικα και στον κάθε ευρωπαίο γάλλο η γερμανό να μου κουνά απειλητικά το δάχτυλο….και να μην γνωρίζω ποια ……αν πρέπει να αδιαφορήσω….. αν πρέπει να ψηφίσω ……και αν το κάνω…. αν θα νοιώσω ξανά κορόιδο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6080 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Απάντηση ειδικά για το φίλο μου τον Σπύρο:

Σπύρο γεια σου. Αν τόσο μεγάλη σημασία έχει να δώσω φωτογραφίες από τις καλλιέργειές μου, να δώσω. Μπορώ και ν' ανεβάσω μαζεμένες όσες θέλετε. Δεν το είχα τόσο προσέξει. Γενικά, αν και είμαι λάτρης των εικόνων, τα δικά μου επιτεύγματα, από μετριοφροσύνη αν θέλεις, δεν τα έχω προβάλλει με φωτογραφίες.
Τι θα ήθελες; Τις Κρανιές μου; Τις ελιές μου;
Θα σου πω και κάτι που έχω αποφύγει: Οι ελιές μου βρίσκονται σ' ένα τόσο χαρακτηριστικό σημείο, που σχεδόν τις ξέρει η μισή Πάτρα και τα περίχωρα. Αν ανεβάσω μια φωτογραφία είναι σα να δίνω την ταυτότητά μου. Και θέλω να είμαι ανώνυμος στο ίντερνετ. Για λόγους ηρεμίας. Όχι ότι πιστεύω πως δεν μπορεί κάποιος να με βρει.
Και οι κρανιές μου βρίσκονται σε ακόμα πιο χαρακτηριστικό σημείο.
Σπύρο, αν είχε για μένα κάποια σημασία, και δεν καλλιεργούσα τίποτα, θα μπορούσα ν' ανεβάζω φωτογραφίες του κήπου του γείτονα.
Επί πλέον να ξέρεις ότι ο καθένας μας μπορεί να ψεύδεται.
Ας σοβαρευτούμε.
Μέσα από τα κείμενά μου είναι φανερό ότι καλλιεργώ. Τόσες απαντήσεις έχω δώσει σε τόσους φίλους.
Αν δεν καλλιεργούσα και ήθελα να μάθω θα με δεχόσαστε;
Τώρα που σου γράφω ανέβηκα από την κήπο. Πριν ήμουν με τον αδερφό μου και ρίξαμε μια ματιά στη ραντιστική μας μηχανή. Έχουμε λάστιχο πολύ μεγάλο. Θα το κόψουμε στη μέση και θα βάλουμε κι άλλη τσαμπούνα να ραντίζουμε και οι δυο ταυτόχρονα. Η μηχανή έχει δυο εξόδους.
Μου έφερε αυγά από τις κότες του να τα δώσω σ' έναν γνωστό μου που αγοράζει.

Σπύρο, αν από τα κείμενά μου δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είμαι γεννημένος μέσα στην αγροτιά και τη φύση, και ποτέ δεν απομακρύνθηκα, τότε πε μου τι είμαι; Λόγιος; Χαχαχα...

Πάντα τα παπούτσια μου έχουν λάσπη από το χωράφι ή τον κήπο ή τ' αμπέλι.
Εσύ λες αλήθειες για ό,τι γράφεις ή δείχνεις; Εγώ λέω ναι.

Θέλω να μου πεις, τι είναι αυτό που σε πειράζει. Δεν είμαι γνήσιος; Πού φαίνεται αυτό; Πρέπει να κατεβάσω το επιπεδό μου; Δε με θες για φίλος σου; Εγώ δεν έχω πρόβλημα μαζί σου. Και είσαι φίλος μου στο kalliergo. Εγώ γιατί δε ζητάω ταυτότητα από κανέναν;

Μοιάζω ξένος με όλους τους άλλους; Γιατί; Ξηγήσου σπαθί.
Δε πιστεύω ότι εγώ κατέχω την πάσα αλήθεια. Τι γνώμη μου λέω. Να πάψω να γράφω; Αν μου το πεις, θα σου ανεβάσω τις επόμενες μέρες φωτογραφίες πολλές που θέλεις και θα ξαναγράψω μετά τις εκλογές! Εγώ θα σώσω τον κόσμο; Δεν ... νομίζω Τάκη!
Χωρίς παρεξήγηση. Είμ' εντάξει και θέλω να είσαι κι εσύ εντάξει μαζί μου. Αντιτροϊκανός μέχρι κόκκαλο αλλά με τους φίλους του τους εξηγημένους δεν έχει πρόβλημα ο Κράνιος. Όχι Κρόνιος, μη μου το χαλάς.
Είμαι ένας αγανακτισμένος έλληνας. Δεν απέχει η κατάστασή μου πολύ από την κατάσταση της Μαρίζας. Αλλά είμαι όπως και ήμουν ένας κανονικός άνθρωπος.

Μήπως Σπύρο υπέθεσες πως είμαι κάποιο πρόγραμμα; Κάποιος εγκάθετος; Όχι κι ως εκεί!
Την καλησπέρα μου; Την είπα;
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.156 δευτερόλεπτα