× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6084 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Σε ένα ενδιαφέρον θέμα ξέρω πως συμμετέχουν ενδιαφέροντες άνθρωποι
που κατά την δικια μου κρίση η δυσκολία της γραπτής ηλεκτρονικής έκφρασης πολλές φορές μας κάνει να μην αντιλαμβανόμαστε την διάθεση του συνομιλητή μας… και να εισπράτουμε λάθος μια θέση, ερώτηση η τοποθέτηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6086 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Γιώργο, δεν κατάλαβα κάτι λάθος. Απάντησα στην απορία του Σπύρου.
Δεν παρεξηγήθηκα. Δε με πείραξε κάτι. Αλλά παιδιά, αν τα κείμενά μου είναι μακροσκελέστατα ή , δεν ξέρω γω πώς, γιατί δεν το καταλαβαίνετε ότι είμαι μανιακός με το γράψιμο; Τίποτα παραπάνω. Οι δικές σας απόψεις είναι για μένα πιο σημαντικές από τη δική μου κινούμενη άμμο.

Μια ζωή ήμουν και είμαι σιωπηλός στην καθημερινότητά μου. Μια φορά ανέβηκα στο βήμα και δεν μιλούσα. Κι από το προεδρείο μου έλεγαν ότι μπορώ να μιλήσω. Μιλήστε κύριε. Κι εγώ έψαχνα τα χαρτιά μου. Κι άρχισε ένας διάλογος ανάμεσα σε μένα και στο προεδρείο (κομματοσκυλα, εργατοπατέρες). Εν ολίγοις τους είπα ότι δεν πρέπει να βιάζομαι κι έχω σκοπό να καταναλώσω τα 4 λεπτά που μου είχαν δώσει. Κι έβγαζαν φωτιές! Και τους είπα ότι από το πρωί είχαν φάει το χρόνο της συνέλευσης κι είχε πάει 3 το μεσημέρι, κι εγώ τους μάρανα;!! Όλο το πρωί τρωγόντουσαν επί διαδικαστικών θεμάτων, και χρονοτριβούσαν για να μη γίνει καμιά ουσιαστική συζήτηση. Τους έβαλα μια υπέροχη κατσάδα! Κι έκανα χιούμορ. Και τους υποσχέθηκα ότι την άλλη φορά θα πάω με την κιθάρα μου και θα παίξω ένα τραγούδι. Τι κακό θα έκανα;!!! Θα τους έλεγα τις απόψεις μου μ' ένα τραγούδι!!! Κι άρχισαν να γελάνε. Κι αφού σπάσαμε τον πάγο και γελούσα (πράγμα απαράδεκτο ως εκείνη τη στιγμή), άρχισαν να γελούν κι οι άλλοι. Από κάτω άρχισαν να με χειροκροτούν. Και τα 4 λεπτά πέρασαν ευχάριστα.
Είπα, ΟΚ, ο χρόνος μου τελείωσε. Κι όλοι ζήτησαν δια βοής να πω στ' αλήθεια τις απόψεις μου, ό,τι πράγματι θα ήθελα να τους πω. Μου είπαν ότι δεν πειράζει, θα μου δώσουν άλλα 4 λεπτά.
Τότε έβγαλα ένα μικρό λογίδριο όπου τους είπα ότι καταστρέφουν τη χώρα. Καταστρέφουν την πατρίδα μας. Είναι ανεγκέφαλοι. Είναι ιδιοτελείς. Είναι μια κατάντια. Και προέβλεψα αυτό που γίνεται τώρα. Πριν 30 χρόνια και. Το είχαν βουλώσει όλοι.
Το χειρότερο για μένα, ένα σοκ, ήταν ότι με χειροκρότησαν με μεγάλη ένταση και σοβαροφάνεια. Έφριξα. Έφυγα καταχειροκροτούμενος έως έξω. Και δεν ξαναπάτησα σε τέτοιου είδους συνέλευση.
Τον επόμενο καιρό, συνάδελφοί μου μου έλεγαν ότι είμαι ρήτορας. Και τους έστελνα στον αγύριστο.
Εκπρόσωποι όλων των παρατάξεων με πλησίασαν με γαλιφιές και μου πρότειναν να συνεργαστώ μαζί τους, να με βάλουν στο ψηφοδέλτιά τους κτλ. Απ' όλες τις παρατάξεις. Αρνήθηκα επιμόνως μέχρι που έπαψαν να μ' ενοχλούν.
Πώς είναι δυνατόν ν' αρέσω σ' όλους, έλεγα και ξανάλεγα στον εαυτό μου.
Η απάντηση είναι ότι όλοι τους είχαν τελείως χάσει το νόημα των λέξεων. Τη ρητορική μου δεινότητα και τον έξυπνο τρόπο παρατήρησαν. Εγώ όμως εκεί είπα πολύ σοβαρά πράγματα. Ε, και; Δεν τους ενδιέφερε το περιεχόμενο!! Πίστευαν ότι θα μπορούσαν να με προσετεριστούν, να με εξαγοράσουν. Το ενδιαφέρον γι αυτούς ήταν η ικανότητά μου να μαγεύω το ακροατήριο!

Δεν εξαγοράζομαι. Δεν είμαι τσιράκι κανενός. Είμαι αυτός που είμαι. Δε θέλω τίποτα. Η ζωή μου είναι συναρπαστική μακριά από την πολιτική και τους αγοραίους τύπους της.

Αλλά τώρα βλέπω το τσουνάμι και τον πόλεμο και την ολοκληρωτική καταστροφή της κοινωνίας μας να μας παρασέρνει όλους σ' ένα χάος.
Έχω παιδιά, αδέρφια, ανηψίδια, γειτόνους, φίλους, όλους εσάς, την πατρίδα μου. Και βάζω μπροστά να προλάβω τις ενοχές μου.
Έπρεπε από τότε να μπω μπροστά και να οδηγήσω, να καθοδηγήσω, ν' αγωνιστώ. Έχω τις ενοχές μου λοιπόν.
Με καίνε οι ενοχές μου.
Δεν έπρεπε να σωπάσω και να ιδιωτεύω στην ησυχία μου, στη ζωγραφική μου, στα χόμπυ μου, στον κήπο μου, στο εξοχικό μου. Οι άλλοι μπορεί να μην καταλάβαιναν. Μα εγώ δεν μπορώ να δικαιολογήσω τον ευατό μου, αφού το είχα καταλάβει.
....
Καληνύχτα.

ΥΓ. Και μη με ξαναρωτήσετε οι φίλοι μου ποιος είμαι. Είμαι ο κανένας και θα παραμείνω ο κανένας. Αλλα θα μιλάω ελεύθερα πια και όπου μπορώ.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6087 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Αντρέα….η παρέμβαση μου είχε/έχει σκοπό να ενώσει χωρίς να αναφέρομαι σε κανέναν εκ των δυο, γιαυτό άλλωστε και είπα πως σε ένα ενδιαφέρον θέμα συμμετέχουν ενδιαφέροντες άνθρωποι.
Εγώ σας θεωρώ και τους δυο αξιόλογους στην σκέψη και μου αρέσει να σας διαβάζω (μιας και ο λόγος για σας)…και αν κάτι δεν μου αρέσει η διαφωνώ….. τις περισσότερες φορές το προσπερνώ, άλλοτε μπορεί και να απαντήσω.
Δεν ήθελα σε καμιά περίπτωση να θίξω κανέναν σας…..απλά να βοηθήσω για να εκτονωθεί η κατάσταση επειδή θεώρησα πως ήταν λίγο τσιτωμένη.
Τελικά ίσως ήταν λάθος μου …και ζήτω συγνώμη που (φύτρωσα εκεί που δεν με έσπειραν).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spirosk

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6088 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Δε παρεξήγησα το Σπύρο. Γιώργο στ' αλήθεια είμαστε όλοι φίλοι. Αφού δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε. Μια κοινωνία είμαστε, μια κοινότητα, μιλάμε. Και πρέπει να μιλάμε. Και δε θέλω να στενοχωρώ κανέναν. Αυτόν τον καιρό ... τόσες στενοχώριες τραβάμε όλοι. Δε θα προσθέσουμε και τέτοιες. Είμαστε όλοι ώριμοι άνθρωποι. Και ζητώ συγνώμη αν κάποιους τους στενοχώρησα. Η ειλικρίνειά μου μπορεί να είναι που με κάνει να είμαι αυθόρμητος. Δεν είναι ποτέ στις προθέσεις μου.

Και στ' αλήθεια θέλω να τεντώσω τις αρίδες μου... Είναι πολύ αργά. Καλή σας νύχτα φίλοι μου. Γιώργο, Γιάννη, Στέλλα, βλέπω να είσαστε εδώ. Επιτρέψτε μου να αποσυρθώ... για ύπνο.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6089 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Ελα βρε Αντρεα..Ελα βρε φιλε μου, δεν εννοουσα τιποτα κακο σου το ορκιζομαι..
Η καταραμενη περιεργια μου και η ταση μου να γνωριζω τους ανθρωπους φταιει....
Μην εισαι τοσο καχυποπτος, εγω σε θεωρω φιλο και εξαιρετικο ανθρωπο..
Παραδεχομαι οτι αυτο το "τον τελευταιο καιρο με απασχολει",ηταν αστοχο και ακουστικε αγενες και αρνητικο...
Σου ορκιζομαι οτι ηταν απλα κακο γραψιμο και μονο και ζητω συγνωμη...
Επισης, οταν ξαναδιαβασα τι εγραψα,ειδα οτι και η ερωτηση δεν ταιριαζε καθολου με αυτα που εγραφα πιο πανω...
Το παθαινω αυτο καμια φορα...Γραφω σκεψεις ξεκαρφωτες οταν μου ερχονται..
Στο σχολειο η φιλολογος μου εσβηνε ολοκληρες παραγραφους με κοκκινο στηλο στην εκθεση...
Ελπιζω να με συγχωρεσεις..
Η προσφορα σου εδω ειναι σημαντικη και μας εχει βοηθησει ολους..Σου το εχω ξαναπει..
Και αλλοι φιλοι δεν εχουν φωτογραφιες, δεν σημαινει τιποτα αυτο...
Απλα επειδη εσυ ειχες πολλες ασχετες,γιαυτο ρωτησα...
Πιατευω οτι εισαι ευαισθητος ανθρωπος με καλη καρδια, και παρολο που σε στεναχωρησα αθελα μου, θα με συγχωρεσεις...
Να με συγχωρεσουν και τα αλλα παιδια που καπως το καναμε προσωπικο με δικη μου ευθυνη...
Δεν ειναι αυτος ο στοχος του θεματος...Και ολοι μπορουν να φυτρωσουν Γιωργο...
Το site μας ειναι πολυ φιλικο με πολυ καλους ανθρωπους..Δεν υπαρχουν πολλα τετοια...Και δεν θα ηθελα να λειπω ουτε εγω ουτε πολυ περισσοτερο ο Αντρεας που μας κραταει ζωντανους με τοσες πληροφοριες και τοσα νεα θεματα και αποψεις...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6090 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους μου και σ' όλους τους Έλληνες.
Καλημέρα Σπύρο. Ελπίζω να σ' έχω καλύψει. Εσύ με καλύπτεις απολύτως. Δεν κάνω προσωπικά τα ζητήματα. Απλά ο καθένας μας τις προσωπικές του εκτιμήσεις καταθέτει και τις εμπειρίες. Σα να βρισκόμαστε στην Αγορά της αρχαίας Αθήνας. Δε βρισκόμαστε στην πνύκα. Δεν παιρνουμε αποφάσεις εδώ.
Και πάλι θα σου γράψω ότι σ' έχω φίλο μου καλό, στο kalliergo. Κι αν ήσουν στο περιβάλλον μου θα σ' είχα φίλο μου από τους στενούς μου φίλους.
Μου αρέσει που ξαφνικά χώνεσαι και τραβάς το χαλί. Σαν ένας ιδανικός δημοσιογράφος που δεν κάνει τις ... προσυμφωνημένες ερωτήσεις!
Τα πεπατημένα τα σκυλοβαριέμαι.
Μαζί τα έχουμε πει και σ' ένα άλλο θέμα. Και καλύπτει ο ένας τον άλλον στις ερωτήσεις και τις απαντήσεις.
Έχεις φίλτρο μου έχεις γράψει. Μα αυτό για τον Κράνιο είναι το μεγάλο του όπλο. Το φίλτρο. Το εκτιμώ αυτό απεριόριστα. Όπως το λέω.
Τι νόημα θα είχε να ανταλλάσσουμε αβρότητες, μεγάλοι άνθρωποι;
Δε με στενοχώρησες. Μου έδωσες μιαν αφορμή να τραβήξω λίγο πιο πολύ πιο πέρα το θέμα που συζητάμε.

Θέλω να ξέρεις Σπύρο και όλοι σας. Ό,τι κι αν υποστηρίζω, διατηρώ το δικαίωμα να το αλλάξω, να το τροποποιήσω, να το συνδιαμορφώσω μέσα εδώ, αλλού και παντού. Και δεν υποστηρίζω ότι κατέχω την πάσα αλήθεια. Δεν είμαι δογματικός. Κατέρχομαι με μιαν άποψη στο διάλογο, αλλά τι διάλογος θα ήταν αν όλοι φεύγαμε ύστερα το ίδιο στατικοί και μόνοι ... Δεν κάνουμε παράλληλους μονολόγους. Εγώ λαβαίνω σοβαρά υπ' όψιν μου όσα λέγονται και γράφονται, όπως κι αν λέγονται. Δια του λόγου επικοινωνούμε.

Την αγάπη μου και την καλημέρα μου σ' όλους. Ακόμα και οι Σπαρτιάτες τα βρήκαν με τους Αθηναίους μπροστά στον κίνδυνο των Περσών.
Σπύρο δεν έγινε τίποτα απολύτως. Περιμένουμε και τις απόψεις κι άλλων μελών.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6091 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6092 από Maritsa
Απαντήθηκε από Maritsa στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Να πω ακομα οτι η Maritsa τραβηξε την προσοχη μου επισης αλλα με στεναχωρησε λιγο η τοση αρνηση,η τοση οργη...νομιζω οτι δεν την βοηθαει..Ισως επειδη ειναι τοσο νεα...



Αγαπητέ μου Σπύρο, δεν είχα πρόθεση να σε στεναχωρήσω πραγματικά γενικά δεν μ αρέσει να στεναχωρώ ανθρώπους, ναι έχω άρνηση ναι έχω οργή μεγάλη, αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου ότι δεν με βοηθάει, το αντίθετο με βοηθάει να δω πιο καθαρά ότι κάτι πρέπει ν αλλάξω ή τουλάχιστον να προσπαθήσω να το κάνω, κρατάει τον θυμό μου φουντωμένο, για να μην ξεχάσω την ώρα που θα πάω στην κάλπη τι έχουν κάνει για εμένα και τα παιδιά μου (3 ζωή να ’χούν) που είμαι υπεύθυνη γι αυτά και για τις επιλογές μου που θα καθορίσουν πράγματα στην ζωή τους. Οι Έλληνες δυστυχώς ξεχνάμε εύκολα πολλές φορές κι εγώ κυρίως, μιας και είμαι από αυτούς που συγχωρούν ανθρώπινα λάθη πολύ εύκολα και τ αφήνουν πίσω τους. Είμαι φύση αισιόδοξος άνθρωπος και μάλιστα μέχρι παρεξηγήσεως (χαζό παιδί χαρά γεμάτο). Έμαθα από τους συχωρεμένους τους γονείς μου να πιστεύω στην ιδέα μέχρι πρότινος τον έριχνα δαγκωτό αλλά νομίζω πλέον ότι δεν υπάρχουν ιδεολογίες τουλάχιστον στον πολιτικό χώρο και ο γνώμονας για το τι θα ψηφίσουμε είναι πλέον διαφορετικός.
Εργάζομαι σε εταιρεία που βρίσκεται σε μία απίστευτη κατάσταση διώχνοντας με εθελούσιες αποχωρήσεις κόσμο, με απολύσεις των Δελτίων Παροχής Υπηρεσιών και με αόριστη συνέχεια κινδυνεύοντας και η δική μου θέση εργασίας, με μειωμένη πλέον την σύνταξη του συζύγου, στην περίπτωση που χάσω κι εγώ την δουλειά μου θα κινδυνεύσει ακόμα το σπίτι που κάποτε αποκτήσαμε με δάνειο ( και όχι βίλα) 70τμ σε πολυκατοικία 30ετίας. Πώς να μην έχω οργή όταν προσπαθούν να με φτάσουν σε καταστάσεις φτώχειας πώς να μην θυμώνω όταν καταπατούν πλέον όλα μου τα δικαιώματα, πώς να μην είμαι αρνητική σε αυτούς που έχουν καταντήσει χούντα ενώ τους ψηφίσαμε σαν δημοκράτες?? Αν δεν είχα τα παιδιά μου μα το Χριστό, θα γινόμουν καμικάζι να μπω σε ολομέλεια μέσα στη βουλή ζωσμένη και να καθαρίσει ο τόπος μια κι έξω από τόση βρώμα!! Κατά την ταπεινή μου άποψη θα πρέπει όλοι να είμαστε θυμωμένοι, αρνητικοί σ αυτούς που πολλά χρόνια και όχι μόνο τα τελευταία μας κυβερνούν και δεν αγάπησαν ποτέ αυτή την Πατρίδα παρά μόνο την τσέπη τους, δεν αγάπησαν ποτέ αυτόν τον ευλογημένο τόπο που θα μπορούσε να είναι απόλυτη δύναμη μιας κι έχει τα πάντα (ευλογημένος είπαμε) και κυρίως την ψυχή και το μυαλό του Έλληνα!! Γι αυτά και πολλά άλλα που ίσως είναι κουραστικά να τα αναφέρουμε αλλά λίγο πολύ όλοι ξέρουμε (στο ίδιο καζάνι βράζουμε σχεδόν όλοι) και Άρνηση έχω και Οργή έχω και θυμό έχω και γι αυτό θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να τους διώξω!! Με μεγάλη εκτίμηση
Μαρίτσα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6093 από Maritsa
Απαντήθηκε από Maritsa στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

fireseaker έγραψε: Θέλουμε πολιτικούς συνεπείς στις απόψεις τους! Ευτυχώς τέτοιοι υπάρχουν πάρα πολλοί μέσα στη βουλή:

Πρώτα ψήφισε ναι σε όλα και μετά είπε ότι είπε.....



Επίσης:

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε



Γιατί στην πολιτική σκηνή της χώρας μας αυτο που μετράει είναι η ευελιξία και η αποποίηση κάθε μα κάθε ευθύνης....


πολιτική ευελιξία=κολοτούμπα :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6094 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα