× Εδώ δημοσιεύουμε εικόνες από τους κήπους μας που βρίσκονται ΕΚΤΟΣ πόλεων, αλλά και εικόνες από την παραγωγή μας.

Προβλημα σε κηπο

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17663 από Paulch7
Προβλημα σε κηπο δημιουργήθηκε από Paulch7
Καλησπερα σας, ειναι το πρωτο μου μηνυμα σαν μελος του φορουμ (καλως σας βρηκα!).
Αρχισα να ασχολουμαι με κηπευτηκα (ερασιτεχνικα) φετος. Εφραξα ενα κομματι στο οικοπεδο του εξοχικου μου και φυτεψα διαφορα, ντοματες αγγουρια κτλ. Εχω 4 σκυλακια κ ειχα προβλημα γιατι μπεναν μεσα κ τα πατουσαν ολα κ αντε απ την αρχη. Σημερα ομως εκανα μια καλη περιφραξη στον κηπο κ διασφαλισα οτι δεν μπορουν να μπουνε με τιποτα. Ωστοσο οταν γυρισα σπιτι διαπιστωσα πως 2 αγγουριες που ειχα φυτεψει ειχαν κοπει στον κορμο τους κ μια ντοματια ειχε ξεθαυτει εντελως χωρις αλλα σημαδια ομως. Τι μπορει να μου κοβει καθε φορα τις αγγουριες παντα;.. Τα ποντικια εχουν προτιμιση σε αυτες; Ευχαριστω εκντων προτερων!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17665 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Προβλημα σε κηπο
Καλώς σε βρήκαμε!

Αν τα φυτά είναι σχετικά μικρά, τότε αποτελούν τροφή για χελώνες. Μήπως στον κήπο σου κυκλοφορεί χελώνα;

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17666 από antilogos
Απαντήθηκε από antilogos στο θέμα Προβλημα σε κηπο
Γειά σου και απο μένα.

Αν τυχόν είναι ποντίκια έπεσα σε αυτό πριν λίγες ώρες. Είναι απόσπασμα απο το βιβλίο φυτοπροστασία χωρίς χημικά φυτοφάρμακα του Γαβριήλ Πανάγου. σελ. 56

" Για απώθηση τρωκτικών, κόβουμε φύλλα και βλαστούς απο το φυτό τούγια, (προσοχή, η τούγια είναι πολύ δηλητηριώδης και για τον άνθρωπο), βελόνες απο πεύκο και έλατο, φύλλα απο καρυδιά και απο σαμπούκο. Μετά τις 8 μέρες σουρώνουμε και ραντίζουμε (χωρίς αραίωση) τους διαδρόμους και τα μέρη που δε θέλουμε να περάσουν τα τρωκτικά."

Καλημέρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17668 από antilogos
Απαντήθηκε από antilogos στο θέμα Προβλημα σε κηπο
Εγώ προσωπικά που φτιάχνω compost από τη δεκαετία του '80 δεν ρίχνω μέσα ποτέ φύλλα και κλαδιά απο κονοφόρα λόγο της τανίνης. Αυτό που λένε κάτω απο πεύκο δεν φυτρώνει τίποτα. Ισχύει για τα περισσότερα κονοφόρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17669 από ioannastinia
Απαντήθηκε από ioannastinia στο θέμα Προβλημα σε κηπο
Κι εγώ το ίδιο κάνω με τα κλαδέματα από τούγια και λεμονοκυπάρισσο.! Λέτε να έχω πρόβλημα; Θα πάει χαμένο όλο το compost στον κάδο; :( Tί να κάνω τώρα; :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17671 από antilogos
Απαντήθηκε από antilogos στο θέμα Προβλημα σε κηπο
Ακριβώς όπως τα είπε ο DAVIS. Σύντομα θα δεις και επιτάχυνση της διαδικασίας κομποστοποίησης.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα