× Εδώ δημοσιεύουμε εικόνες από τους κήπους μας που βρίσκονται ΕΚΤΟΣ πόλεων, αλλά και εικόνες από την παραγωγή μας.

Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15063 από Sotiris29
Απαντήθηκε από Sotiris29 στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
Αν το μπαζωσω με 20 ποντους χωμα και μετα σε καθε φυτευση που θα κανω το σκαβω με τα χερια περιπου 30-35 ποντους σε βαθος ( δηλ 20 που θα ειναι το νεο χωμα και 10-15 το σκληρο χωμα ) θα γινει δουλεια??

Για να σας δωσω να καταλαβετε, επειδη δεν ξερω πως να βαλω φωτογραφια του χωραφιου στο σαιτ, στο διπλανο χωραφι που συνορευει με το δικο μου ο γειτονας εχτισε σπιτι.
Λοιπον οταν ηρθε μπουλντοζα να σκαψει για να μπουν τα θεμελια μετα τους 50 ποντους βαθος χρειαστηκε να ερθει σφυρα ωστε να σπαει οπου υπηρχε βραχος..

Το ιδιο σχεδον ειναι και ο δικος μου χωρος,απλα μην φανταστειτε οτι ειναι ολο το χωραφι ενας βραχος,εχει πολλες πετρες που τις βγαζω με τα χερια αλλα δεξια και αριστερα εχει και κοτρωνες αλλες θαμμενες αλλες μισοθαμενες οι οποιες θελουν μπουλντοζα και οπως προειπα με συμφερει περισσοτερο να φερω χωμα παρα να το σκαψω με μηχανημα λογω χρηματων..

Παντος σαν χωραφι εχει δυναμη γιατι το καλοκαιρι ειχα βαλει σε μια γωνια μερικες ντοματες και πιπεριες και ειχα εντυπωσιακα αποτελεσματα σε θεμα σοδειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15068 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
Η δική μου βοήθεια

Σ' εκείνη τη συζήτηση είχα δώσει τις δικές μου εμπειρίες και γνώσεις. Θεωρώ το χώμα για την καλλιέργεια σημαντικό ζήτημα, όσο είναι σημαντικό το οικόπεδο για την οικοδομή. Διάβασε όλα όσα έγραψα εκεί.
Σχεδόν όλα τα φυτά, και φυσικά τα κηπευτικά, θέλουν αλλαγή θέσης καλλιέργειας κάθε χρόνο. Για πολλούς λόγους.
Το χωράφι σου, όπως το περιγράφεις Sotiris29, είναι άριστο για καλλιέργεια, αν αφαιρέσουμε τον κόπο μας, αφού θα τα κάνεις με τα χέρια. Βάλε λοιπόν χώμα επάνω. Και το κοκκινόχωμα είναι το καλύτερο χώμα, και οι πέτρες λειτουργούν κι αυτές άριστα, στις περισσότερες περιπτώσεις.
Βάλε χώμα επάνω και καλλιέργησε. Διάλλεξε όμως το χώμα. Ελπίζω να σου φανώ χρήσιμος.


Καλημέρα σας φίλοι μου.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15086 από Sotiris29
Απαντήθηκε από Sotiris29 στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
Φιλε μου Αντρεα (αν επιτρεπεις βεβαια να σε φωναζω ετσι)
διαβασα τα σχολια σου-βοηθεια σου και ειμαι απολυτα συμφωνως με οσα γραφεις.
Και εγω ειμαι κατα των χημικων λιπασματων και μαλιστα απο προσωπικο μου φιλο εχω και μια μικρη ας πουμε εμπειρια,καθως πλεον ο φιλος μου δε θελει να ακουει τη λεξη λιπασμα.Εχει παθει ζημια στο χωραφι του

Τωρα στο θεμα με την αγορα χωματος,λογικα θα απευθυνθω οταν ερθει η ωρα σε καποιο μαγαζι που πουλαει φυτα-χωματα..
Πως ομως θα καταφερω να αγορασω το καλυτερο δυνατο χωμα και οχι καποιο το οποιο θα ειναι απο καποια εκσκαφη ή κατι αλλο??

Η ιδεα να ανακατεψω το χωμα με κομποστ και τυρφη ειναι καλη??
και περιπου σε τι αναλογιες πρεπει να γινει κατι τετοιο??

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15109 από Sotiris29
Απαντήθηκε από Sotiris29 στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
Ευχαριστω φιλε μου για τις συμβουλες σου,μακαρι να μπορουσα να βαλω φωτογραφια του χωραφιου για να δεις τι εννοω πετρες (μαλλον βραχους επρεπε να γραψω )
η μικροτερη ειναι σαν καρπουζι 15κιλο :laugh:
δυστυχως οι μεγαλες δεν βγαινουν ουτε με τα χερια ουτε με λοστο ουτε χωρανε σε καροτσι οικοδομης..
Θα προσπαθησω λιγο ακομα και αν δω οτι δεν γινετε δουλεια τοτε ισως εγκαταλειψω την ιδεα της καλλιεργειας γιατι τα οικονομικα δεν ειναι πολυ καλα αυτον τον καιρο για να ξεμπαζωνω με μηχανηματα..

Το πολυ πολυ να αγορασω μερικες γλαστρες και να κανω τον αγροτη απο το μπαλκονι του σπιτιου μου :lol:

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15111 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
Σωτήρη μην το βάζεις κάτω.....
Ο άνθρωπος δεν κάνει ότι δεν θέλει.
Αυτός που πραγματικά θέλει μπορεί.
Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να καθαρίσεις καλά ένα μικρό κομμάτι φέτος.Ας είναι και 10 τετραγωνικά....
Αν δεν μπορείς να τις βγάλεις μόνος σου φώναξε κι ένα φίλο στην ανάγκη για 1-2 ώρες να ξεθάψετε και να μεταφέρετε τις μεγάλες.
Φτιάξε το χώμα και καλλιέργησε εκεί.
Η γη δεν έχει σχέση με τη γλάστρα (χωρίς να υποτιμώ τις προσπάθειες των φίλων που καλλιεργούν σε μπαλκόνια).
Αλλά όταν έχεις την γη αξιοποίησε την.....
Ξέρεις πόσοι φίλοι μας που καλλιεργούν σε μπαλκόνια και ταράτσες θα ήθελαν να είναι στην θέση σου;;;;;;
Απάνω του λοιπόν......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15118 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
Ας πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη...Σωτήρη μέχρι να σκάψεις το χωράφι σου όπως εσύ θέλεις και το έχεις φανταστεί, μην αφήνεις αυτή την σεζόν να χαθεί. Εγώ στη θέση σου θα έσκαβα λακούβες κι εκεί θα φύτευα τα καλοκαιρινά μου. Σε κάθε λακούβα μια χούφτα κοπριά ή κομπόστ και από ένα φυτό, π.χ. ντοματιά, πιπεριά κλπ. οι ρίζες θα βρούν το δρόμο τους κι ας είναι μέσα απ τις πέτρες .....ελπίζω να βοήθησα .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15120 από Ki_pouros
Απαντήθηκε από Ki_pouros στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
Στις παραπάνω καλές ιδέες, ας προσθέσω και γω μια:
ξεκίνα με το να μετακινήσεις κάποιες από τις πέτρες, ώστε να τις βάλεις σε μια ή περισσότερες σειρές. Έτσι θα αποτελέσουν και ένα φυσικό και όμορφο χώρισμα ανάμεσα στις καλλιέργειές σου.

Και επειδή δεν έψαξα που να βάλω το παρακάτω που μόλις ήρθε e-mail το εναποθέτω εδώ:
Ανοιξε την κατωτέρω ιστοσελίδα www.procreo.jp/labo/flower_garden.swf

Κάνε κλικ με το ποντίκι σου οπουδήποτε (και παντού) στη μαύρη σελίδα και δες τι συμβαίνει!
Καλύτερα ακόμα, κάνε κλικ και κρατώντας πατημένο σύρε το ποντίκι σε όλη τη σελίδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15170 από Sotiris29
Απαντήθηκε από Sotiris29 στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας και τις ιδεες σας.
Σιγα σιγα πιστευω να το καταφερω και να το φτιαξω ετσι οπως εχω φανταστει,
η αληθεια ειναι οτι θελει παρα πολυ δουλεια και ιδρωτα (αφου δεν υπαρχουν τα απαραιτητα λεφτα) αλλα να ειστε σιγουροι οτι μολις τελειωσει το αποτελεσμα θα το αναρτησω εδω περα με φωτογραφιες (αφου μου πειτε πως τις ανεβαζουμε στο σαιτ )

και παλι σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15173 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
Sotiris29
Επειδή ενα παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπισα και γω φέτος που για πρώτη φορά θα καλλιεργήσω σε κήπο στο χώμα και επειδή δεν είμαι σε θέση να σκάψω για να βγάλω τις πέτρες βρήκα ψάχνοντας τα υπεριψωμένα παρτέρια και συνδιάζοντας κάποια πράγματα που έκανα στο ταρατσομπαξέ μου με όσα διάβασε και στο σαιτ αυτό πιστεύω πως αυτά τα παρτέρια θα είναι αποτελεσματικά
Όσο για τα υλικά που χρειάζονται όπως μισοχωνεμένο κομπόστ εύκολα το μαζεύεις από μια λαϊκή, μόλις τελειώσουν έχει πολλή πράγμα από λαχανικά που πετάνε οι παραγωγοί αν έχεις μέσο να το μεταφέρεις με δύο τρεις επισκέψεις καλύπτεσαι για ξερά κλαδιά κάνεις μια βόλτα στα πάρκα της περιοχής σου και στα ρέματα και βρίσκεις πολύ υλικό χωνεμένη κοπριά ίσως πρέπει να την ψάξεις λίγο περισσότερο άλλα βρίσκεται και αυτή σχετικά εύκολα
τα χαρτόνια για εδαφοκάλυψη από ένα σούπερ μάρκετ και είσαι έτοιμος να φτιάξεις τα παρτέρια σου
Δες εδώ www.kangouro.gr/no-dig-garden-recipe
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15202 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα Μια βοηθεια για ξεκινημα καλλιεργειας...
φιλε σωτηρη δε θελω να σε απογοητευσω αλλα αν ειναι οπως τα λες δεν προκειται να κανεις τιποτε με τοσες πετρες. εδω καλλιεργουμε σε καλα χωματα με ολα τα βοηθητικα μεσα και βλεπεις οτι εχουμε τεραστιες αποτυχιες.
σχετικα με καποιους τροπους παρτεριων που αναφερονται δεν ξερω αν εχουν αποδοση τελικα γιατι αναφερονται μονο οι τροποι και οχι το τελικο αποτελεσμα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα