× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΛΙΠΑΝΣΗΣ ΓΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1820 από DHMHTRHS
Καλησπέρα σε όλους..Δυστυχώς μένω Αθήνα και έτσι οι δυνατότητες για καλλιέργεια λαχανικών-κηπευτικών είναι περιορισμένες.Από την άλλη είμαι τυχερός γιατί διαθέτω 2 μεγάλες αυλές 55 τ.μ και 2 μικρά μπαλκόνια που έστω και με ζαρτινιέρες και γλάστρες το παλέυω!Φέτος μέχρι στιγμής έχω βάλει ραπανάκια 2 ποικιλιων,μαιντανό που ο σπόρος ακόμη δεν έχει βγει (2 βδομάδα) και μαρούλια 2 ποικιλιών!Από βδομάδα θα προσπαθήσω για καρότα και φρέσκα κρεμμυδάκια!Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν το χώμα μιας ζαρτινιέρας π.χ είναι ικανό για να συντηρήσει τα λαχανικά μου σε όλη την διάρκεια της ζωής τους ως την συγκομιδή?Ιδιαίτερα αυτά που είναι απαιτητικά σε πλούσια θρεπτικά στοιχεία.Αν απαιτείται λίπανση πότε θα πρέπει να γίνει και τι είδους θα προτείνατε?Κοπριά δεν θέλω να χρησιμοποιήσω γιατί δεν ξέρω τα ζώα που θα την παράγουν τι τρώνε!Τα κοινά χημικά λιπάσματα θέλω να τα αποφύγω γιατί στην ουσία για αυτό καλλιεργώ στις αυλές μου.Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι επιβλαβή κ.α...Αρα αν δεν έχω ξεχάσει κάτι μου έχει απομείνει μόνο το καθαρό οργανικό κομπόστ..Πως γίνεται η λίπανση σε αυτην την περιπτωσή?Απλά το βάζω πάνω από το υπάρχον χώμα??Δεν υπάρχει περίπτωση να κάψω τα φυτά???Το χώμα που χρησιμοποίω είναι χώμα σπορείου 70% μαυρη τυρφη και 30 οργανικό κομπόστ!Συγνώμη αν κούρασα...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2010 από DHMHTRHS
Επανέρχομαι στο θέμα αν και δεν είχε μεγάλη ανταπόκριση :unsure:
Μετά από μεγάλο ψάξιμο απευθήνθηκα σε έναν γεωπόνο μέσω του καταστήματος-φυτωρίου που αγοράζω προιόντα.Μετά από μια βδομάδα λοιπόν μου έδωσε ένα βιο-οργανικό λίπασμα όπως γράφει η συσκευασία geo-humus.Αφού διαβάζω λοιπόν στα αγγλικά διαπιστώνω ότι είναι χούμους από την καλιφόρνια κοπρανων αγελάδας που αφομειώνονται από california red worms όπως λέει!Το χρησιμοποιείς τώρα αυτό το πράγμα?Ποιος σου εγγυάται ότι πράγματι είναι βιολογικό?Οι αμερικάνικες αγελάδες δηλαδή τι τρώνε?:P :P
Υπάρχει κάποιος στην αθήνα που καλλιεργεί σε γλάστρες-ζαρτινιέρες και χρησιμοποιεί κάτι συγκεκριμένο?Υπάρχει 100% οργανικό φυτικό κομπόστ σε χώμα ή άλλη μορφή ??
Last edit: 12 Χρόνια 6 Μήνες πριν by DHMHTRHS.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2012 από vasiliki
Οι αγελαδες στην Αμερικη πρεπει να τρωνε μεταλαγμενη σογια. Γιατι δεν βαζεις χωνεμενη κοπρια?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2013 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Λοιπον εμενα απο το φυτωριο μου εδωσαν ενα σκευασμα που λεει οτι ειναι βιολογικη ακτιβοζινη για κηπευτικα και λεει πως ειναι 100/100
οργανικο λιπασμα τα αποτελεσματα θα τα δουμαι προσεχως

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2015 από Κράνιος
DHMHTRHS, καλησπέρα, καλησπέρα Βασιλική και Αντιγόνη. Είναι μικρός ο κόσμος φίλες μου. Ας βάλω κι εγώ ένα χεράκι γιατί μου αρέσει αυτό που ψάχνει ο Δημήτρης. Τη ταπεινή μου γνώμη.

DHMHTRHS, έχεις απόλυτο δίκιο.
Ο λόγος που σου απαντώ είναι η επιμονή σου. Καταλαβαίνω ότι είσαι κάθετος: Θέλεις ό,τι βγάλεις να είναι εκατό στα εκατό καθαρό. Συμφωνώ μαζί σου. Εγώ δεν είμαι τόσο στριμωγμένος όπως είσαι εσύ, κατά την περιγραφή σου. Θα σου πω λοιπόν ό,τι αυτό κάνω, παράγω αρκετούς καρπούς καθαρούς. Δεν έχει σημασία όμως τι κάνω εγώ αλλά τι να συμβουλέψω εσένα. Αυτό εξ άλλου είναι εδώ το θέμα μας.

1. Κατ’ αρχήν δυο πράγματα να ξέρεις. Δεν μπορούμε σήμερα να το πετύχουμε απολύτως αυτό που ζητάμε. Ακόμα και ο τελευταίος χωρικός με δυο κατσίκες, αγοράζει ζωοτροφές που δεν ξέρει από πού προέρχονται. Η χωνεμένη κοπριά όμως είναι το καλύτερο που θα βρεις για τα φυτά σου. Εδώ συμφωνώ με τη vasiliki, (Βασιλική, έτσι δεν είναι φίλη μου τ’ όνομά σου; Να σε λέω Βασιλική; )Βρες χωνεμένη κοπριά από κατσίκες, γιδοφούσκι το λένε οι χωρικοί, και βάλε. Να το βάζεις λίγο λίγο και να το ποτίζεις. Είναι η τέλεια τροφή για τα φυτά. Θα σου πουν ότι έχει μύκητες κι άλλα τέτοια. Μάλλον λένε αλήθεια, αλλά και τι μ’ αυτό; Θα πρέπει να συμβιβαστείς. Αν έχεις κάποια απώλεια να το θεωρήσεις φυσιολογικό. Για να φας καθαρές τροφές θα έχεις και μερικές απώλειες. Αυτό πρέπει να το αποδεχτείς. Αλλιώς αρχίζουμε το τροπάρι με τα φάρμακα και όλες αυτές τις αηδίες. Αντιγόνη, είναι η άποψή μου.

2. Το χώμα που περιγράφεις θυμίζει εργαστήριο κι εξωγήινες καταστάσεις. Αυτό δεν είναι καθόλου κατάλληλο για να τραφούν τα φυτά. Πληρεί όλες τις προδιαγραφές σαν στήριγμα για τα φυτά, ένας τόπος να σταθούν, έχει μόνον μηχανικές ιδιότητες. Στο χώμα αυτό οι ρίζες του φυτού μπορούν να απλωθούν εύκολα, να μεγαλώσουν ανεμπόδιστα. Αυτό μόνο και τίποτ’ άλλο. Είναι ένα αναπαυτικό κρεβατάκι για να μεγαλώσουν μαμόθρεφτα φυτά. Γιατί το πουλάνε; Μα είναι χρήσιμο! Δεν είναι όμως ικανό να θρέψει τα βιολογικά φυτά που θέλεις να μεγαλώσεις εσύ. Σ’ αυτό το χώμα τα φυτά δε βρίσκουν τίποτα, μόνο το νερό που θα τους δίνεις! Θα πρέπει λοιπόν να τους ρίχνεις λιπάσματα, δηλαδή φαγητό! Γι αυτό το έχουν κατασκευάσει αυτό το χώμα! ΚΙ ΑΦΟΥ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ; Είπα κι εγώ όχι στα λιπάσματα. Κράτα το χώμα, όμως πρέπει να το εμπλουτίσεις με γιδοφούσκι που είπαμε παραπάνω.

3. Και πάλι όμως δεν φτάνει. Τα φυτά σου χρειάζονται ιχνοστοιχεία, ελαχιστότατες ποσότητες ουσιών, που βρίσκονται στο χώμα το κανονικό, το κοινό χώμα, το χώμα της ελληνικής γης. Βεβαίως δεν είναι κι αυτό πάντα κατάλληλο. Θα έχεις δει τόσες παραλλαγές σε χρώμα που έχουν τα χώματα από τόπο σε τόπο. Τι πρέπει να προσέξεις; Μη βάλεις τέτοιο χώμα που θα σου χαλάσει τις υπέροχες μηχανικές ιδιότητες που έχει το χώμα που ήδη έχεις, εκείνο το αγοραστό. Μη βάλεις πχ χώμα που είναι σκέτος πηλός, απ’ αυτόν που χρησιμοποιούν για να φτιάχνουν πήλινα, κεραμίδια και τούβλα! Αυτό έχει την εξής μηχανική ιδιότητα: όταν στεγνώνει κάνει χαραγματιές και γίνεται σκληρό σαν πέτρα. Με τέτοιο χώμα φτιάχνουν υπέροχα χωμάτινα σπίτια. Κάνε αναζήτηση γράφοντας «σπίτια από χώμα» να δεις πόσα θα μάθεις για αυτό το χώμα. Εγώ αναγκαστικά καλλιεργώ σε τέτοιο χώμα, στο διπλανό οικόπεδο, στην άκρη της πόλης των Πατρών, αλλά είμαι αυτό που λέμε παλιά καραβάνα, δε χαμπαριάζω. Αλλά ας έρθουμε πάλι σε σένα.

Σου στέλνω το μήνυμα, αλλά συνεχίζω. Διάβασε αυτά, και σου στέλνω κι άλλα, για να προλάβω. Σε κατάλαβα απελπισμένο λίγο. Όχι. Εγώ σε είχα διαβάσει αλλά δεν είχα χρόνο να σου απάντήσω. Ανδρέας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2016 από DHMHTRHS
Αντιγόνη αν λέμε για το ίδιο σκεύασμα στο τετράγωνο κουτάκι για να μην λέμε και εταιρίες ψάξτο λίγο...Και εγώ το είχα επιλέξει αρχικά αλλά μιλώντας με τον γεωπόνο το απέφυγα.Μου είπε ότι περιέχει μέχρι και ζωική ύλη θρυμματισμένη κατά την διάρκεια της παρασκευής(κόκκαλα κ.α) και μου ήρθε κάπως.Φυσικά δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά όπως και να το κάνουμε γεωπόνος είναι...Γενικά πάντως μου είπε ότι είναι πολύ καλό προιόν και με μεγάλη απορρόφηση από τα φυτά.
Βασιλική δεν θέλω κοπριά γιατί δεν έχω κάποιον που να ξέρω τι ταίζει τα ζώα του.Τωρα θα μου πεις ξέρεις γενικότερα τι τρως και θα έχεις δίκιο.Αλλά προσπαθώ...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2017 από Κράνιος
4. Και πάλι δε στα είπα όλα για το χώμα. Το καλύτερο χώμα είναι αυτό που οι γεωργοί το λένε γ ό ν ι μ ο . Εύφορο. Οι παλιοί το έλεγαν χ ο ύ μ α . Οι γεωπόνοι το λένε χ ο ύ μ ο . Προφανώς οι γεωπόνοι πήραν τη λέξη από τους γεωργούς. Γράψε τη λέξη χούμο στην αναζήτηση και θα βρεις πολλά. Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια: «Χούμος ονομάζεται (Scheflen 1956) το σύνολο της οργανικής ύλης η οποία βρίσκεται στα επιφανειακά στρώματα του εδάφους και η οποία υποβάλεται σε συνεχείς διεργασίες αποσύνθεσης και σύνθεσης νέων ουσιών. Ο χούμος δημιουργείται από τα φύλλα και τις βελόνες που πέφτουν κάθε χρόνο, τα υπολείμματα κλαδιών και ριζών καθώς και από τα απορρίμματα και υπολείμματα των ζωικών οργανισμών. Την αποσύνθεση των υπολειμμάτων αυτών αναλαμβάνουν διάφοροι μικροοργανισμοί και βακτηρίδια.» Και η φωτογραφία από τη Βικιπαίδεια.

5. Όπως βλέπεις στη φωτογραφία το χώμα από ένα σημείο και κάτω δεν είναι χούμο! Δεν είναι χούμα! Έχει χρήσιμες ουσίες για τα φυτά, ιχνοστοιχεία, μέταλλα πχ, όμως καταλαβαίνεις τώρα τη διαφορά. Το χώμα από ένα σημείο και κάτω το λέω εγώ νεκρό! Με την ευκαιρία σου λέω ότι και το χώμα αυτό που αγόρασες είναι νεκρό!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2018 από DHMHTRHS
Αντρέα ,αν μου επιτρέπεις φυσικά να σε προσφωνώ με το ονομά σου,σε παρακολουθώ σε διάφορα θέματα και στα περισσότερα συμφωνούμε.Σε όσα μου έγραψες έως τώρα έχεις απόλυτο δίκιο και το έχω ψάξει και προς τα εκεί.Η φύση δεν αντιγράφεται και ξέρω ότι και να κάνω δεν πάυει να δημιουργώ σε ένα μολυσμένο περιβάλλον από ρύπους και άλλα πολλά.Όσο τέλεια και αν προσπαθώ να δημιουργησω συνθήκες ποτέ δεν θα είναι λαχανικά εξοχής.Απλά δεν τα παρατάω και πάντα θέλω να ψάχνω και να μαθαίνω..να μην καταπίνω αμάσητο ότι μου λέει ο ιδιοκτήτης ενός φυτωρίου ή κάποιος άλλος.Το ερωτημα που μου δημιουργείται για κάποια σκευάσματα είναι πως και κάτω από ποια κριτήρια παίρνουν την σφραγίδα του ΔΗΩ?Θα το ψάξω πάντως αυτό...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2019 από DHMHTRHS
Το έχω ψάξει για το χούμο και τελικά μετά από πολλές ώρες έρευνας κατέληξα ότι όσα έχουμε κάνει στη φύση τα πληρώνουμε και με το παραπάνω..Για το ζωικό χούμο εξήγησα παραπάνω,για το φυτικό κομπόστ που το θεωρούσα το καλύτερο τελικά είναι μόνο αν κάνεις εσύ την κομποστοποίηση.Οι μεγάλες εταιρίες μαζέυουν τουλάχιστον στην Ελλάδα υπολοίματα από βαμβάκι,καπνό,καλαμπόκι κ.α μέσα από μία ειδική μηχανή και οξυγονόνονται,στοιβάζονται σε σωρούς και δημιουργώντας κατάλληλες συνθήκες γίνεται η κομποστοποίηση.Βέβαια αν προηγουμένως η καλλιέργεια είχε ψεκαστεί με φάρμακα για ασθένειες,μεγαλύτερη παραγωγή κ.α είναι αδιάφορο για αυτούς.Δηλαδή αν στο σπίτι μου είχα μηχανή κομποστοποίησης και πέταγα μέσα φύλλα από ένα φυτό που πριν το είχα ψεκάσει με ένα δηλητήριο π.χ για μια ασθένεια που είχε, το προιόν θα ήταν 100% καθαρό φυτικό κομπόστ χωρίς αυτές τις χημικές ουσίες??? Για την κοπριά ποτέ δεν ξέρεις τι έχουν φάει τα ζωα μιας και τώρα λόγω υπερπαραγωγής είναι περισσότερο μαντρωμένα και ταισμένα με αμφιβόλου προέλευσης τροφές παρά έξω στα βουνά και τα χωράφια!!Αρα το συμπέρασμα είναι ένα:ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ.ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΑΜΕ ΤΑΧΑ ΤΟ ΒΙΩΤΙΚΟ ΜΑΣ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2020 από Κράνιος
6. Αν πάρεις χώμα από μια εκσκαφή, εκεί που η τσάπα βγάζει θεμέλια για κτίριο, ή σκάβουν σε βάθος για να κάνουν οποιοδήποτε έργο, αυτό είναι νεκρό. Θα χρειαστεί πολλά χρόνια για να γίνει γόνιμο, να ζωντανέψει. Αν πάρεις χώμα από ένα σημείο που ένα ποτάμι ξεβράζει μαλακό χώμα, όχι πέτρες και χαλίκι σκέτο, τότε έχεις πάρει το καλύτερο. Βέβαια πρόσεχε τη μηχανική του λειτουργία. Ένας γεωργός με κάποια ηλικία, θα μπορούσε να σου υποδείξει τέτοιο χώμα. Έχω πάρα πολλές φορές κουβαλήσει τσουβαλάκια, κουβάδες κτλ με το αυτοκινητό μου, τέτοια χώματα.
7. Μπορείς να πάρεις χώμα και σε μια μάντρα, υπάρχουν μάντρες που πουλάνε χώμα για ζαρντινιέρες. Σ’ αυτή την περίπτωση 99 στα 100 θα την πατήσεις! Εκεί πουλάνε χώμα από εκσκαφές! Νεκρό χώμα. Και έχω καταλάβει ότι δεν το καταλαβαίνουν. Κοιτάζουν μόνο τις μηχανικές του ιδιότητες. Σου λένε είναι μαλακό, δε σβολιάζει, δε γίνεται πέτρα κτλ., κι έχουν κατά ένα μέρος δίκιο! Σε τέτοιο χώμα χρειάζεται να ρίχνεις συνέχεια λιπάσματα με τις οδηγίες γεωπόνου, και είναι η περίπτωση που θέλεις να αποφύγεις. Έτσι δεν είπαμε;

Ωραία. Διάβασα τι μου γράφεις. Πρόσεξέ με λίγο. Όπως εσύ έτσι κι εγώ προσπαθώ να ξεφύγω. Για το μολυσμένο περιβάλλον θα σου πώ: Πρόσεξε τι χώμα έχουν τα φυτά σου κι έχεις πετύχει το καλύτερο! Ο αέρας στην πόλη δεν τα πειράζει τόσο που φοβάσαι τα φυτά! Να σκεφτείς ότι το διοξείδιο του άνθρακα που για μας είναι τόσο τρομακτικό, είναι τροφή για τα φυτά! Διάβασε τι είναι η φωτοσύνθεση των φυτών και θα δεις. Τρώνε διοξείδιο, καθαρίζουν το περιβάλλον και φτιάχνουν οργανική ύλη. Θυμίσου ότι η οργανική χημεία ασχολείται μόνο με τις ενώσεις του άνθρακα, πλην των καταραμένων οξειδίων του! Απλά στο θυμίζω. Απλά τα φυτά δε μπορούν να ζήσουν κανονικά τρώγοντας μόνο διοξείδιο! Θέλουν και τροφές που παίρνουν με τις ρίζες τους.
Θα άκουσες ήδη, κάπου μάλιστα το αναφέρεις, ότι το λίπασμα αυτό ή εκείνο έχει μεγάλη διαλυτότητα στο νερό! Λοιπόν, μεγάλη διαλυτότητα σημαίνει ότι το φυτό θα το φάει αμέσως, πριν μπορέσει ν' ανεβάσει το ιχνοστοιχεία, κι ένα σωρό άλλες ουσίες, που είναι λιγότερο ή και ελάχιστα υδατοδιαλυτές και βαριές! Έτσι το φυτό γίνεται παχύσαρκο, πολύ τρυφερό κι ευαίσθητο, μαμόθρεφτο δεν είπα πιο πάνω; κάτι τέτοιο. Είναι αυτό που λένε φορτσαρισμένο, έτοιμο να καταρρεύσει στην πρώτη δυσκολία που θα συναντήσει στη ζωή του! Αυτό το φυτό δεν είναι βιολογικό, και σου λέω με βεβαιότητα ότι αν φάμε τον καρπό ή τα φύλα του, θα αποχτήσουμε τα ελαττώματά του.
Νομίζω ότι σου έγραψα πολλά. Σου προτείνω επίσης να ταΐζεις τα φυτά σου κομπόστ. Κι εδώ στο kalliergo υπάρχουν θέματα και συζητήσεις για το κομπόστ. Θα το φτιάχνεις στο σπίτι σου πολύ εύκολα. Βρες και διάβασε σχετικά.
Καλή σου νύχτα Δημήτρη φίλε μου. Ανδρέας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα