× Συζητήσεις για δέντρα

Θέλω να ξεριζώσω ένα κέδρο και να τον φυτέψω αλλού.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #23186 από Αβραάμ
Ο Κέδρος που θέλω να μεταφέρω είναι αυτός στην φωτογραφία αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να βγει σωστά και να μην ξεραθεί θέλω να τον μεταφέρω απευθείας στο έδαφος σε άλλη αυλή θα ήθελα να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνω.Ευχαριστω για όλες τις απαντήσεις!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #23187 από Αβραάμ
Σας παρακαλώ το βιάζομαι οποίος μπορεί ας απαντήσει!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #23188 από ilias
Από ότι φαίνεται στη φωτογραφία, το δέντρο κέδρου είναι ακόμη μικρό, οπότε δεν θα σε δυσκολέψει.

Για να κάνεις μεταφορά και μεταφύτευση, ισχύει ότι για κάθε άλλο δέντρο.
Θα είναι όμως λίγο πιο εύκολο γιατί οι ρίζες του κέδρου είναι επιφανειακές, οπότε δεν θα χρειαστεί να σκάψεις βαθιά..

Στόχος μας είναι να βγάλουμε το δέντρο από την τρέχουσα θέση του, πληγώνοντας όσο το δυνατόν λιγότερο τις ρίζες του. Γι' αυτό αρχίζουμε να σκάβουμε από κάποια απόσταση, πλησιάζοντας το δέντρο. Π.χ. ξεκινάς να σκάβεις από ένα σημείο περίπου 60 με 70 εκατοστά μακριά από τον κορμό, προς τον κορμό.

Με το που θα συναντήσεις ρίζες σταματάς και αρχίζεις να σκάβεις ένα αυλάκι γύρω από το δέντρο σε αυτή την ακτίνα.

Μετά σκάβεις όλο και πιο βαθιά και προς τον κορμό, έτσι ώστε να σχηματιστεί μία ας πούμε "κωνική" μπάλα χώματος που θα περιέχει τις ρίζες.

Όταν έχεις προχωρήσει αρκετά και έχουν απελευθερωθεί αρκετές ρίζες, αρχίζεις και κουνάς προσεκτικά το δέντρο (χωρίς να το ζορίζεις) μέχρι να βγει εντελώς από το
χώμα.

Μεταφέρεις το δέντρο με τη μπάλα του χώματος και το μεταφυτεύεις στο νέο σημείο.

Καλή επιτυχία!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #23189 από Αβραάμ
Καλή χρονιά !!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #23204 από Loulou
Και όταν το κάνεις πες μας και μας τι έκανες να ξέρουμε!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #23207 από Αβραάμ
Δυστυχώς θα αργήσω να σας ενημερώσω τι έκανα γιατί τελικά θα μεταφερθεί το φθινόπωρο σε άλλο σημείο επειδή δεν έχω τον χρόνο για την μεταφορά επειδή θα μεταφερθεί αρκετά μακριά. Αλλα πάντως όταν θα το μεταφέρω θα σας ενημερώσω!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #23208 από portaporta
Αναμένουμε λοιπόν τα νέα για τη μεταφύτευση του κέδρου! Ευχαριστούμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.372 δευτερόλεπτα