× Ανακοινώσεις σχετικά με το 2019.kalliergo.gr.

Ας Γνωριστούμε...

Περισσότερα
13 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #45 από ilias
Ας Γνωριστούμε... δημιουργήθηκε από ilias
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ότι επισκευθήκατε το 2019.kalliergo.gr.

Επίσης ευχαριστώ από καρδιάς όλους όσοι έχουν εγγραφεί ως μέλη στο 2019.kalliergo.gr και όσοι έχουν απαντήσει στην ερώτηση αν καλλιεργούν .

Αυτό που μας ενώνει και ο λόγος που φτάσατε μέχρι το 2019.kalliergo.gr, είναι ότι όλοι καλλιεργούμε ή θα θέλαμε να μάθουμε να καλλιεργούμε.

Είμαι ο Ηλίας.
Δεν είμαι Γεωπόνος.
Ασχολούμαι με την πληροφορική από το 1985.
Έχω σπουδάσει Μηχανικός Ιατρικών Οργάνων στο ΤΕΙ Αθήνας.
Έχω ένα Master στο E-commerce από το Kingston University.

Παρέχω υπηρεσίες φιλοξενίας ιστότοπων (web hosting), κατασκευής ιστότοπων (web design) και internet marketing μέσω της AlterMarket , που είναι η προσωπική μου επιχείρηση.

Άρχισα να ασχολούμαι με τον κήπο και τις καλλιέργειες λίγα χρόνια πριν. Κομβικό σημείο, ήταν ο θάνατος του πατέρα. Όσο ζούσε, ήταν αυτός που καλλιεργούσε. Εγώ απλά δεν ενδιαφερόμουν και ούτε μπορούσα να φανταστώ ότι κάποτε θα αγαπούσα αυτό που σνομπάριζα κι έβρισκα αδιάφορο.

Γοητεύτηκα από αυτό το νέο κόσμο. Έτσι θέλησα να οργανώσω τα όσα μάθαινα (το σαράκι της πληροφορικής), να τα καταγράψω και να τα μοιραστώ μαζί σας ελπίζοντας να μάθουμε/μάθω περισσότερα και να γίνουμε καλύτεροι.

Μετά από λίγο, εκτίμησα αφάνταστα το κόπο των αγροτών και άρχισα να καταλαβαίνω τι εννοούσαν όταν έλεγαν ότι δεν πληρώνονται τον κόπο τους.

Είναι αμαρτία από το Θεό, ο παραγωγός να αμοίβεται λιγότερο από όλους τους άλλους μεσάζοντες.

Ελπίζω κι εσείς να πείτε τη δική σας ιστορία... και να γνωριστούμε.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 12 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ilias.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 1 Μήνας πριν #46 από SREFANOS
Απαντήθηκε από SREFANOS στο θέμα Ας Γνωριστούμε...
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΗΜΕΡΑ
ΜΕ ΛΕΝΕ ΣΤΕΦΑΝΟ
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΗΠΟ ΠΟΥ ΕΧΩ
ΣΤΟ ΕΨΟΧΙΚΟ.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ 40 ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΡΕΜΑΤΩΝ ΜΕ ΓΕΩΤΡΙΣΗ -ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΕ ΡΕΥΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ
ΧΕΡΣΟ.ΝΟΙΚΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΕΡΝΕΙ Η ΠΕΘΑΡΑ ΜΟΥ.ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ,ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΗ .
Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΛΟΚΡΙΔΑ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
ΖΗΤΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 1 Μήνας πριν #47 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ας Γνωριστούμε...
Γεια σου Στέφανε,
Καλώς Ήρθες!

Είσαι τυχερός που απέκτησες ένα τέτοιο χωράφι με όλα αυτά τα κομφόρ.
Αν έμενες κοντά στο χωράφι, θα μπορούσες να κάνεις διάφορα πράγματα.
Τώρα όμως που μένεις Αθήνα, η μόνη πρακτική και ανέξοδη λύση είναι να το νοικιάσεις.

Όντως τα ενοίκια είναι πολύ χαμηλά. Αλλά από το να κάθεται, ας το δουλέψει κάποιος...

Τι εννοείς "το έχουν μόνο για τις επιδοτήσεις";

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 1 Μήνας πριν #48 από SREFANOS
Απαντήθηκε από SREFANOS στο θέμα Ας Γνωριστούμε...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΕΡΑ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΣΑ 60 ΕΥΡΟ ΤΟ ΣΤΡΕΜΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΔΙΝΕ.
ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΡΟΔΙΑ - ΗΛΙΑΝΘΟ Η ......
ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΗ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΛΛΑ
ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ.
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΤΑΝΘΩ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΥΣΙΕΣ,2 ΩΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ.
ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ ΜΑΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #121 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα Ας Γνωριστούμε...
Χαίρεται,
Με λένε Μαριάννα αλλά προτιμώ το Χωριάτισσα:) .
Το όνειρό μου είναι μία ζωή στην επαρχία, να καλλιεργώ τα δικά μου λαχανικά, να κόβω φρούτα από τα δικά μου δέντρα και να έχω κοτούλες, κουνελάκια, κατσικάκι και γουρουνάκια και κ.τ.λ..:woohoo:
Με ενδιαφέρει η αυτονομία στην διατροφή και την ενέργεια.
Είμαι αρχάρια σε όλο αυτό και το σάιτ (μαζί με κάποια άλλα και γενικά το διαδίκτυο)με έχει βοήθησει στην προσπάθεια μου να ξεκινήσω και να προχωρήσω.Ευχαριστώ.:kiss:
Είμαι πολύ κοντά στο να εγκαταλείψω την Αθήνα και να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα.
Και πιστεύω ότι μόνο άμα στηριχτούμε ο ένας στον άλλο και προωθήσουμε την ανταλλαγή γνώσεων και υπηρεσιών θα μπορέσουμε να έχουμε ένα αξιόλογο μέλλον.Συμμετέχω και υποστηρίζω δράσεις όπως αυτή του Πελίτι.
Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω το ψωμί μου και να χρησιμοποιώ όλο και λιγότερα χημικά για την καθαριότητα και την ομορφιά.Ανακαλύπτω συνεχώς ότι η φύση έχει φροντίσει για όλα και αρκεί να την εμπιστευτούμε.Χρειάζεται λίγο παραπάνω κόπος αλλά η ανταμοιβή είναι τεράστια.:)
Καλή δύναμη σε όλους.:laugh:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #124 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα Ας Γνωριστούμε...
γεια σου μαριανα αντε με το καλο να φυγεις απο εκει καιρος να το κανετε ολοι δηλαδη γιατι ετσι κι αλλιως σε λιγο δεν θα μπορειτε να πατε ουτε στο περιπτερο και λογω οικονομικων αλλα και λογω μεταναστων παρανομων και νομιμων ....
σε χαιρετω απο τα δωδεκανησα και το ομορφο νησι που το λενε λερος...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #125 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα Ας Γνωριστούμε...
Σε ευχαριστώ ....και συμφωνώ απόλυτα ...πρέπει να αδειάσει η Αθήνα και να γεμίσει η επαρχία....να ξαναζωντανέψει.Και για να μην πεινάσουμε και για να έχουμε μία ποιότητα ζωής.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #132 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ας Γνωριστούμε...
Καλώς ήρθες Μαριάνα!

Πολύ καλά τα λες...

Όχι πολλές δεκαετίες πριν, όλοι ήθελαν να έρθουν στην Αθήνα.
Τώρα η τάση είναι αντίστροφη.

Ο αγρότης μπορεί να μη γίνει πλούσιος, αλλά είναι σίγουρο ότι δε θα πεινάσει.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα Ας Γνωριστούμε...
καλώς σας βρήκα:)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #139 από notorius
Απαντήθηκε από notorius στο θέμα Ας Γνωριστούμε...
Καλή σας ημέρα.
Είμαι ο Νότης, δεν είμαι αγρότης, ούτε έχω κάποια σχέση επαγγελματική με το θέμα.
Εργάζομαι ως Τεχνικός Τύπου από το ’89 και εργάζομαι τα τελευταία χρόνια ως γραφίστας σε μεγάλη εφημερίδα, και γενικά ασχολούμε με κάθε είδους έντυπο.
Δεν κατάγομαι από χωριό, δυστυχώς, και δεν έχω ζήσει στην επαρχία ποτέ. Ζω στην Αθήνα, τα τελευταία 44 χρόνια και προσπαθώ να γεμίζω την περιοχή γύρω μου με δένδρα, φυτά και λουλούδια. Αυλές, μπαλκόνια, ταράτσες παντού…
Εχω ξεκινήσει να καλλιεργώ ντομάτες, μελιτζάνες, πεπόνια, αγγούρια και διάφορα άλλα κηπευτικά και μπορώ να πω ότι κάτι καταφέρνω στον περιορισμένο χώρο που έχω.
Ομως μου λείπουν τα μικρά μυστικά του παππού ή της γιαγιάς, του ανθρώπου της επαρχίας.
Εδώ έρχεται η δική σου βοήθεια. Με το 2019.kalliergo.gr, ένα φιλικό προς τον χρήστη blog, εύκολα μπορεί κανείς να βρει απαντήσεις στα ζητήματα που προκύπτουν από την ενασχόληση της καλλιέργιας κηπευτικών. Εχω γίνει fan.
Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις γνώσεις σου μαζί μας…

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα