× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Φυσικά σπίτια

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11668 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια



Κινητήρας Στέρλινγκ (Stirling).
Είναι αθόρυβος διότι δεν έχει εκρήξεις στο εσωτερικό των κυλίνδρων του.
Κατ' ουσίαν η θερμότητα από το θερμό κύλινδρο περνάει μέσα από τον ψυχρό κύλινδρο και φεύγει.
Το αέριο που είναι εγκλωβισμένο στους δυο κυλίνδρους και το σωλήνα που τους ενώνει απλώς θερμαίνεται και ψύχεται διαδοχικά.
Η μηχανή αυτή χρειάζεται ένα θερμό κι ένα ψυχρό μέρος. Όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά θερμοκρασίας των δύο αυτών μερών, τόσο μικρότερη και η μηχανή μας και τόσο μεγαλύτερη η απόδοσή της.
Πηγή θερμότητας μπορεί να είναι ο ήλιος, καυσόξυλα, υγραέριο κτλ.

Περισσότερες πληροφορίες στην πηγή από την οποία μετέφερα τα ωραία αυτά animations Εδώ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11673 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Φυσικά σπίτια
(Ας μου επιτραπεί το σχόλιο εδώ, αλλά, Κράνιέ -μου-, να 'σαι καλά! Αντιλαμβάνομαι τη χρησιμότητα του κινητήρα Στέρλινγκ, αλλά το μυαλό μου εμένα από το καλοκαίρι έχει σκαλώσει με την κατασκευή home made αυτόματου ποτίσματος. Και μόλις μου έδωσες μια καταπληκτική ιδέα. Μισός κινητήρας Στέρλινγ και καμιά δεκαριά Ρουλάνια. Η ιδέα τα σπάει. Και γι' αυτό, σ' ευχαριστώ.

Δε λέω κουβέντα. Θα μελετήσω, θα σχεδιάσω, θα δοκιμάσω, θα φάω το κεφάλι μου, θα εκνευριστώ, θα πεισμώσω, θα χαρώ, θα ξανασχεδιάσω, θα ξαναμελετήσω, θα ξαναδοκιμάσω, θα ξαναχαρώ.)

Μα τον Τουτατη, μέχρι την επόμενη Άνοιξη θα το 'χω φτιάξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11681 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Ρούλα, θα το φτιάξεις αυτό που εννοείς. Αρκεί να το φανταστείς. Να το πεις. Να σου γίνει έμμονη ιδέα. Να εργαστείς γι αυτό.
Δεν είναι το θέμα μου ο κινητήρας. Είναι οι εναλλακτικές λύσεις που υπάρχουν για κάθε πρόβλημα.
Αν τα υγρά καύσιμα έχουν θεοποιηθεί, προτείνω μια μηχανή που μπορεί να αξιοποιήσει κάθε πηγή θερμότητας. Για περισσότερη ελευθερία και αυτάρκεια.
Αλλά κι επειδή μια μηχανή είναι αντλία, έχω βάλει φωτιά στα τόπια...
Η αντλία στριφογυρίζει στα όνειρά μου, κι όχι μόνο στα δικά μου...

Στροφές Στροφάλων

Ως υπερωκεάνειον τραγουδάς και πλέχεις
Άσπρο στο σώμα σου και κίτρινο στις τσιμινιέρες
Διότι βαρέθηκες τα βρωμερά νερά των αγκυροβολίων
Εσύ που αγάπησες τις μακρινές σποράδες
Εσύ που σήκωσες τα πιο ψηλά μπαϊράκια
Εσύ που πλέχεις ξέθαρρα στις πιο επικίνδυνες σπηλιάδες
Χαίρε που αφέθηκες να γοητευθής απ’ τις σειρήνες
Χαίρε που δεν φοβήθηκες ποτέ τις συμπληγάδες.

......

Ο Μέγας Ανατολικός σφυρίζει μέσα στην ψυχή μας Ρούλα. Μια μηχανή είναι η ζωή μας, μια ιδέα περί τα πράγματα. Μπιέλες, θάλαμοι και παλιδρομικά κινούμενα μέρη, και μεταφορά ενέργειας από τ' αστέρια στην αυλή μου και στα χέρια μου. Τιμή μου που σχολιάζεις καλή μου. Τα Ρουλάνια δουλεύουν καλύτερα από τ' αναμμένα γραφτά μου που σα φουσκί χωνεύουνε και δεν κάνουνε ούτε για προσάναμμα για τους φίλους μου. Αέρα και πυρ και μια κατάλληλη διάταξη των ανακυκλώσιμων μετάλλων.
Ο παλιατζής ο Κράνιος ήρθε στη γειτονιάς σας.
Αυλές καθαρίζω. Αποθήκες. Μαζεύω παλιά ποδήλατα, παλιά ψυγεία, παλιά βαρέλια, και παλιά σίδερα....
Ού ου ου ου ου ου ου ου ου ου ο φίλος μου ο σκύλος...
Η κόρνα του Κράνιου είναι ηχορύπανση σκέτη...
Μεγάλη λέρα... στη χρόνια υπνηλία των καιρών.

Καλημέρα Ρούλα. Σ' ευχαριστώ που μου 'δωκες αυτές τις ιδέες σου. Ανάχρεια ας είναι όλα τούτα που μαζεύουμε καλή μου. Όλα τα εργαλεία ο παππούς μου τα έλεγε ανάχρεια. Ανάχρειος ας είμαι κι εγώ στον κόσμο. Ποτέ να μην του φανώ χρήσιμος. Ας είμαι εκεί για να μη με ψάχνουν και δε με βρίσκουν όταν και άν με χρειαστούν.

Αν έχω κάνει λίγο το μυαλό σας σαν το εργαστήριό μου, λυπάμαι. Μόνον όταν τα ανακατώνω έτσι μπορεί και κατεβάζει η κούτρα μου. Χαμός.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11688 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Φυσικά σπίτια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11840 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Αφύσικα σπίτια

Για να γράψεις λένε χρειάζεται έμνευση.
Για να παίξεις μπάλα και να καταπλήξεις τις κερκίδες, έμνευση.
Για να συνθέσεις μουσική, έμπνευση.
Για να ζωγραφίσεις, έμπνευση.
Για να κατεβάσεις μια πρωτότυπη ιδέα, έμπνευση.
Για να λύσεις ένα δύσκολο μαθηματικό πρόβλημα, έμπευση.
Για να σχεδιάσεις μια φάρσα, έμπνευση.
.....................................................

Και η ρημάδα δεν έρχεται όταν προσπαθείς. Εκτός - λένε - κι αν δημιουργήσεις μιαν ασφυκτική κατάσταση στον εαυτό σου.
Έτσι σκαρφίστηκαν διάφορα κατά καιρούς.
Γράψε καθισμένος άβολα στην κορυφή μιας σκάλας, λύσε το πρόβλημά σου στην τουαλέτα (αν είσαι δυσκοίλιος σου πάει αυτό), γράφε φορώντας πολύ στενά παπούτσια, δώσε διάλλεκτο φορώντας στολή δύτη,...

Στα σοβαρά ρωτούσα ένα γυμναστή, πώς τα κατάφερνε κι έπαιρνε το διασχολικό πρωτάθλημα της πρωτοβάθμιας εκ/σης κάθε χρόνο. Και τι μου εξωμολογήθηκε ο ... προπονηταράς: Κρατούσε τα πιτσιρίκια του ακατούρηγα τουλάχιστον από δυο ώρες πριν τον αγώνα!@ Σοφία φίλε μου... Έτσι τα γκολ έπεφταν βροχή...

Ένας χωρικός φόρτωνε το γαϊδαράκο του 200 κιλά ελιές για να πηγαίνει σφαίρα από το χωράφι στο λιοτρίβι. Αλλιώς - έλεγε- ο γάιδαρος στο ρεματάκι δεν ήθελε να πατήσει στο νερό, έκανε κόνξες. Χαχαχαχααααααα.... Υπέρβαρος δεν έβλεπε τη στιγμή που θα έφτανε στο λιοτρίβι να τονε ξεφορτώσουνε... Έμπνευσις γαϊδάρου!

Ο στρατός λέγανε είναι μεγάλο σκολείο! Η φυλακή μεγάλο σκολείο! Το πεζοδρόμιο μεγάλο σκολείο! Κι ο δάσκαλος που τονε στείλανε κάποτε σε μια βουνοκορφή να διδάξει, και δεν έβλεπε παρά τον αγροφύλακα και τη φύση, έγινε ποιητής ... Ποιήματα αράδα, έπη έγραψε...

Τώρα η κρίση λένε είναι μια μεγάλη ευκαιρία. Θα μας γεμίσει ... εμπνεύσεις...

Τι το θέλεις το σπίτι Κράνιε; Τι α γράψεις ρε μέσα στο σπίτι; Αν επιμένεις, φτιάξε ένα τέτοιο που σου προτείνουνε οι σύγχρονοι καλλιτέχνες:



Στη χαραμάδα, σαν την κατσαρίδα. Όχι να μου τεντώνεις την αρίδα!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11965 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Μην πετάτε τις πλαστικές σακούλες. Αδειάστε στον κάδο τα σκουπίδια σας, όχι τις πλαστικές σακούλες. Δείτε πώς μπορείτε να τις ανακυκλώσετε μόνοι σας.
Πέραν από την πρόταση που βλέπουμε στο βίντεο που ακολουθεί, θα προτείνω να μεταχειριστούμε όλα τα πλαστικά με τον ίδιο τρόπο.
Θα μπορούσαμε πιθανόν από πλαστικά όλων των ειδών, να φτιάξουμε γλάστρες και ζαρντινιέρες μόνοι μας, ή ακόμα και τούβλα (όχι συμπαγή, κούφια καλύτερα) για να χτίσουμε το κοτέτσι μας, δεν ξέρω. Βάλετε με το μυαλό σας κάτι.

!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, κατερινα γεω, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #12195 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Φυσικά σπίτια
Ο Steve Wheen αυτοαποκαλείται «αντάρτης κηπουρός». Και αυτό διότι δημιουργεί μικροσκοπικούς κήπους στα πιο απίθανα σημεία της πόλης. Σε κάθε τρύπα που βρίσκει, φυτεύει μερικά λουλούδια και στήνει ένα ειδυλλιακό σκηνικό με μινιατούρες. Η ιδέα ξεκίνησε από τους μαθητές ενός αμερικάνικου σχολείου πριν από τέσσερα χρόνια και έχει βρει μιμητές σε πολλές χώρες του κόσμου. Στο παρακάτω βίντεο καταγράφονται οι αντιδράσεις των περαστικών, καθώς αντικρίζουν διάσπαρτες Τρύπες της Ευτυχίας στο ανατολικό Λονδίνο.
Η ευτυχία δεν είναι μόνο στγμές αλλά και τρύπες στη ζωή μας !!!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, κατερινα γεω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #12196 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12366 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Εδώ βλέπουμε σημεία και τέρατα των καιρών που ζούμε. Άνθρωποι βοηθάνε άλλους ανθρώπους ... άκουσον άκουσον: Χωρίς να έχουν κάρτα μέλους εθελοντικής ομάδας Μη Κερδοσκοπικής Οργάνωσης (βλέπε μαύρα λεφτά).
Μα γιατί να μην κοιτάει ο καθένας τη δουλειά του επιτέλους;....
Πότε θα γίνουμε τελείως ζώα ρεεεεεεεεεεεΕΕΕΕΕ......;;;;

Μα εγώ ψάχνω να βρω συνέχεια το κακό.
Απελπισμένα ψάχνω να δω σκοτωμούς και φρίκη.
Θέλω να φρικάρω και δε μ' αφήνουν........

Λυπηθείτε το μεγάλο αχόρταγο πλάσμα που λέγετε μεγάλος αδερφός ή κάπως έτσι...
Πώς θα τραφεί η τρύπα αυτή; Πώς θα γεμίσει αυτή η μαύρη τρύπα;

Χαχαχααααα..... Βρωμιάρα κάμερα ασφαλείας στον αιώνα που ζεις τι βλέπεις;;;


Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, κατερινα γεω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12368 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Φυσικά σπίτια

Κράνιος έγραψε: Εδώ βλέπουμε σημεία και τέρατα των καιρών που ζούμε. Άνθρωποι βοηθάνε άλλους ανθρώπους ... άκουσον άκουσον: Χωρίς να έχουν κάρτα μέλους εθελοντικής ομάδας Μη Κερδοσκοπικής Οργάνωσης (βλέπε μαύρα λεφτά).
Μα γιατί να μην κοιτάει ο καθένας τη δουλειά του επιτέλους;....
Πότε θα γίνουμε τελείως ζώα ρεεεεεεεεεεεΕΕΕΕΕ......;;;;

Μα εγώ ψάχνω να βρω συνέχεια το κακό.
Απελπισμένα ψάχνω να δω σκοτωμούς και φρίκη.
Θέλω να φρικάρω και δε μ' αφήνουν........

Λυπηθείτε το μεγάλο αχόρταγο πλάσμα που λέγετε μεγάλος αδερφός ή κάπως έτσι...
Πώς θα τραφεί η τρύπα αυτή; Πώς θα γεμίσει αυτή η μαύρη τρύπα;

Χαχαχααααα..... Βρωμιάρα κάμερα ασφαλείας στον αιώνα που ζεις τι βλέπεις;;;



Αντρέα φίλε μου όπως πάντα εύστοχος στα βίντεο και στα σχόλια που βάζεις...
Δύο πράγματα με χάλασαν στο συγκεκριμένο βίντεο και θέλω να τα πω.
1.Δεν υπάρχει ούτε ένα ελληνικό στιγμιότυπο (δηλαδή τι στην Ελλάδα δεν έχουμε κάμερες ασφαλείας ή οι Έλληνες δεν βοηθάμε ο ένας τον άλλο; )
2.Το βίντεο κλείνει και 3-4 δευτερόλεπτα πιο πριν μας έχει ένα καλό πλάνο της coca cola (η ιδέα που επικροτεί την αισιοδοξία.Βλέπε διαφήμιση πρόσφατη με μηνύματα αισιοδοξίας "για κάθε είδηση που λέει πως τα πράγματα θα χειροτερέψουν 100 ζευγάρια αποφασίζουν να κάνουν παιδί" )....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.236 δευτερόλεπτα