× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Φυσικά σπίτια

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4775 από Κράνιος
Φυσικά σπίτια δημιουργήθηκε από Κράνιος
Η ελευθερία είναι μια έννοια που οι άνθρωποι διαρκώς προσπαθούν να προσδιορίσουν
[/b]
Η αιτία αυτής της προσπάθειας βρίσκεται στο γεγονός ότι η ελευθερία είναι μια δυναμική κατάσταση: Ποτέ δεν μπορεί κάποιος να πει ότι οριστικά πλέον είν' ελεύθερος. Όποιος εφησυχάζει τη χάνει. Όποιος προσπαθεί να την κρατήσει με το ζόρι, κλείνεται στην απομόνωση και τη μιζέρια της μοναξιάς και καταλήγει ανελεύθερος.
Κι ακόμα πιο πολύ τα πράγματα γίνονται δύσκολα για τον προσδιορισμό της έννοιας της ελευθερίας διότι είναι έννοια σχετική με τους άλλους ανθρώπους. Όταν οι άλλοι αλλάζουν, όταν το περιβάλλον αλλάζει, όταν οι συνθήκες αλλάζουν, αλλάζει και η έννοια της ελευθερίας.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν μπορείς να βιώσεις την ελευθερία μόνος σου. Και για τούτο πάντα ήταν ένα συλλογικό αίτημα. Και πάντα θα είναι συλλογικές οι επαναστάσεις και οι αγώνες για την ελευθερία.

Ο χώρος επίσης, ο ζωτικός χώρος ενός ελεύθερου ανθρώπου, πρέπει να αναζητηθεί στο φυσικό χώρο κι όχι τον καταπατημένο από τους άλλους ανθρώπους.

Αναζητώ πάντα δικό μου χώρο. Στις λύσεις των προβλημάτων μου, το τι έχουν κάνει οι άλλοι μ' ενδιαφέρει μόνο σαν πληροφορία. Ποτέ δεν προσπάθησα ν' αντιγράψω κάτι. Δεν μ' ενδιαφέρει καν τι έκανα χθες για να λύσω κάποιο πρόβλημά μου. Τι θα κάνω σήμερα έχει νόημα. Ο χρόνος του χθες δεν μου ανήκει πλέον. Την ελευθερία μου θα πρέπει να την επεκτείνω από το σήμερα στο αύριο.
Δεν μ' ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι, τι κάνουν οι πολλοί, για να λύσω τα προβλήματά μου. Αν κινηθώ προς το τι κάνουν οι πολλοί, χάνω ένα μεγάλο μέρος της ελευθερίας μου. Η δική μου πρόταση για τη λύση κάποιου προβλήματος πρέπει να είναι εντελώς καινούρια. Όχι καινοφανής. Καινούρια. Για να βιώσω ελευθερία όσο γίνεται σε μεγαλύτερο βαθμό.

Να κάνω τώρα μια περίληψη: Για να κινηθεί ένας άνθρωπος προς την ελευθερία πρέπει
1. να την επιδιώξει μαζί μ’ άλλους ανθρώπους
2. να συνεργαστεί και να ζήσει σε κοινωνία μ’ άλλους
3. να την υπερασπιστεί μαζί με τους συνανθρώπους του
4. να την ασκήσει σ’ έναν δικό του φυσικό χώρο, ακαταπάτητο από τους άλλους
5. να την επεκτείνει διαρκώς στο μέλλον
6. να ψάχνει διαρκώς στο σύμπαν των ιδεών του τις λύσεις των αναγκών του κι όχι ν’ ακολουθεί την πεπατημένη των έτοιμων λύσεων


Όλοι θέλουν ν’ ανήκουν κάπου

Πρακτικά όλα τούτα σημαίνουν ότι για να είσαι ελεύθερος φίλε μου πρέπει να μην περιμένεις από κανέναν και τίποτα. Στην πραγματικότητα δεν είναι κανένας υποχρεωμένος ν’ ασχοληθεί μαζί σου (να σου λύνει τα προβλήματα), πέραν από τη ενστικτώδη ανάγκη που έχουμ’ όλοι μας να ζούμε κοντά ο ένας στον άλλο και να ικανοποιούμε με τον τρόπο αυτό τις κοινωνικές μας ανάγκες. Και η σημαντικότερη κοινωνική ανάγκη είν’ η ελευθερία μας αυτή καθ’ εαυτή. Και τούτη, σαν κοινωνική ανάγκη πρέπει να τη χτίσεις μαζί με τους άλλους. Το μαζί, το συλλογικό, είναι μια παραχώρηση που θα κάνεις, μια συνεισφορά σε μια κοινότητα, σε μια ομάδα, σε μια οικογένεια. Η πλέον αναρχική ιδέα σήμερα είναι η κοινότητα, η ομάδα, η οικογένεια! Σήμερα κι από πάντα. Και για πάντα.
Στην κοινότητα, στην ομάδα και στην οικογένεια, έχεις πρόσωπο. Έχεις προσωπικότητα.
Η κοινότητα έχει τέτοιο μέγεθος που όλοι μπορούν να σε ξέρουν κι όλους να τους ξέρεις.
Την ατομική σου ελευθερία πρέπει να τη ζήσεις εκεί. Μέσα στην κοινότητα, την ομάδα, την οικογένεια. Και κοντά στη φύση. Για να βρεις ένα δικό σου φυσικό ζωτικό χώρο. Εκεί δεν υπάρχει καταπίεση, υπάρχουν υποχρεώσεις και παραχωρήσεις συνειδητές, για να έχεις τα δικαιώματά σου σαν άνθρωπος. Όσοι νοιώθουν καταπίεση στην ομάδα, αν η ομάδα δεν τους καταπιέζει, είναι γιατί αυτοί θέλουν να καταπιέσουν την ομάδα (ή να την εκμεταλλευτούν).


Το κείμενο αυτό το έγραψα σαν μια εισαγωγή σε τούτο το θέμα. Για να παρατηρήσω σωστά τις κινήσεις των ανθρώπων για ελευθερία και αυτάρκεια. Σ’ αυτές τις κινήσεις κυριαρχεί η ομαδικότητα και η φύση.
Χώμα. Νερό. Ξύλα. Γυαλί. Πέτρες. Χόρτα. Φύλλα. Αέρας. Ήλιος. Μαλλιά ζώων. Ελεύθεροι άνθρωποι. Χέρια. Απλά εργαλεία.
Αυτός ο ρομαντισμός δεν είναι καινούριος, δεν είναι όμως κι ανόητος. Σπίτια υγειινά, όμορφα, ζεστά, δροσερά...
Θ’ αρχίσω μ’ ένα βίντεο αυτή την περιπλάνηση.

Last edit: 12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4776 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4777 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Χωρίς σχόλια


Πατήστε κι εδώ!
Last edit: 12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4778 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Η ελευθερία αναζητάται κατ' αρχήν στο βασίλειό της: Στη φαντασία

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4779 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4780 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4783 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Αν έχεις τόπο να σταθείς, θα μπορέσεις λοιπόν να φτιάξεις το σπίτι σου. Και τα υλικά θα βρεις, και μάστορας είσαι. Και θα 'ναι πολύ πιο αξιαγάπητο από κείνα τα σπίτια που είναι φτιαγμένα με βιομηχανικά υλικά. Τέτοια σπίτια φτιάχνανε οι άνθρωποι πάντα. Δεν αφήσανε τα ίχνη τους διότι αφομοιώνονται τελείως από τη φύση. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι αρχιτεκτονική και τούτη! Πόσο θέλουμε να ζήσει ένα σπίτι; Και πόσο ξένο και ψηλοτάβανο πρέπει να 'ναι για να το σεβαστούμε;
Ε, ας μην είναι αρχιτεκτονική. Ας είναι δεντρόσπιτο. Πάντως δεν είναι κιτς! Και κάθε τέτοιο δημιούργημα είναι μοναδικό! Ελευθερία δεν είναι τούτο;

Ο νατουραλισμός μας έχει καλουπώσει τα γούστα. Ακούμε ηλιοβασίλεμα και το μυαλό μας πάει κατευθείαν σε κάρτα για τους τουρίστες! Όμως εγώ προτείνω να γυρίσουμε και να δούμε τα βουνά πίσω μας, ανατολικά, με τον υπέροχο φωτισμό τους, όχι να κοιτάμε στη δύση! Από την Πάτρα δε γίνεται να μην κοιτάξω το Παναχαϊκό την ώρα της δύσης. Οι άλλοι ας κοιτάνε το ηλιοβασίλεμα της ... καρτούλας, του νατουραλισμού, τον Πατραϊκό κόλπο. Ωραίος είναι. Μα είναι υπέροχο και το Παναχαϊκό εκείνη την ώρα! Εξ άλλου είμαι ... ελεύθερος να κοιτάζω εκεί που οι άλλοι σπανίως ή καθόλου δεν κοιτάνε.

Και οι χαοτικές εικόνες είναι πανέμορφες. Ας ρίξουμε μια ματιά, πχ σ' αυτές τις εικόνες από ... την Αφρική! Πατήστε εδώ!
Last edit: 12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΑΝΤΙΓΟΝΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #4811 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #4812 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #4821 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Το νερό είναι πηγή ζωής. Χωρίς νερό δεν μπορούν να ζήσουν οι άνθρωποι, τα ζώα, τα φυτά. Η άντληση νερού είναι κάτι που διαρκώς απασχολεί τους ανθρώπους. Για να γίνει χρειάζεται ενέργεια. Μια μορφή ενέργειας που συναντάμε στη φύση βρίσκεται στο ίδιο το νερό, όταν αυτό βρίσκεται σε κάποιο ύψος (δυναμική ενέργεια).
Αλλά εδώ ο φίλος μας αυτός εκμεταλλεύεται τις γνώσεις του και τις εμπειρίες του κι από άλλες περιοχές της φυσικής.
Σας λέω ότι η αντλία νερού που παρουσιάζει αυτό το βίντεο δουλεύει. Όταν οι φυσαλίδες του αέρα μπουν στο λεπτό κάθετο σωλήνα θα σπρώξουν και νερό μέχρι επάνω. Σαν τις φυσαλίδες σ' ένα λάστιχο διαφανές που χρησιμοποιούν οι οικοδόμοι ( και όχι μόνο) που το λένε αλφαδολάστιχο.
Γενικά, το νερό με φυσαλίδες είναι "ελαφρύτερο" από το άλλο νερό. Το ελαφρύτερο αυτό νερό θ' ανέβει; Εγώ λέω ναι!

Δεν πρόκειται για μαγικό, ταχυδακτυλουργικό και τέτοια. Το νερό ανεβαίνει με την εκμετάλλευση της δυναμικής ενέργειας του νερού (υψομετρική διαφορά).

Ένας ελεύθερος άνθρωπος που παρακολουθεί το θέμα μου, σίγουρα θα συμφωνεί ότι αν πάψουμε να τα περιμένουμε από τους άλλους, αν δεν περιμένουμε να συμφωνήσει "ο πάσα ένας", όπως λέμε, μπορούμε να περπατήσουμε στο κενό. Μπορούμε ν' αντλήσουμε νερό από το ρέμα και να ποτίσουμε τα δέντρα μας και το περιβόλι μας που βρίσκεται ψηλότερα, με τούτη την αντλία!

Δε θέλω να δώσω νερό σε κανέναν σας. Πάρτε το μόνοι σας.
Σας αφήνω να το δείτε.



Αυτός δοκίμασε την αντλία και πότισε τα πρόβατά του και τις αγελάδες του. Εσείς τι λέτε; Περιμένετε την έγκριση των μεγάλων αφεντικών; Τι σκέφτεστε; Κανένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας; Καμιά επιδότηση;
Γιατί μοιράζω το βίντεο αυτό; Εσείς θα το μοιράζατε;
Last edit: 12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα