× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Φυσικά σπίτια

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5459 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Φυσικά σπίτια
Φοβερο...!!
Πραγματι,χρειαζεται φαντασια να εκμεταλευτει καποιος την δυναμη του ρευματος του ποταμου....!!!..Ουτε που το ειχε σκεφτει κανεις πριν απο 4000 χρονια...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5460 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Εγώ κατάλαβα ότι ψάχνει να πετύχει αποδοτική διάσπαση του νερού σε οξυγόνο και υδρογόνο. Αυτό του κοστίζει ασφαλώς σε χρήματα και χρόνο.
Όμως το καύσιμο δεν είναι τόσο δύσκολο να παραχθεί, αυτό με τα φρούτα κτλ.
Επίσης, μπορεί να μην το λέει ότι κυκλοφοράει με δικό του καύσιμο τ' αυτοκίνητό του.
Μη νομίζεις ότι είναι εύκολο να μιλήσει κάποιος και να τα φανερώσει όλα. Πίσω από τα καύσιμα και την ενέργεια κρύβονται τεράστια συμφέροντα. Είναι επικίνδυνο!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5461 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Φυσικά σπίτια
Αυτο οντως ειναι εξυπνο...
Ενεργειακη αδυναμια βεβαια οτι τα δυο τριτα του νερου χυνονται εξω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5462 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
ΣΥΣΚΕΥΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑΣ


Όταν ο Patrick Flanagan ήταν έφηβος, στις αρχές της δεκαετίας του 1960, το περιοδικό "Life" τον κατέταξε σαν έναν απ' τους κορυφαίους επιστήμονες στον κόσμο. Ανάμεσα στις εφευρέσεις του ήταν το Νευρόφωνο, ένα ηλεκτρονικό όργανο που μπορεί να προγραμματίσει υποβολές σε κάποιο άτομο, απευθείας μέσω δερματικής επαφής. Κατασκεύασε το πρώτο Νευρόφωνο σε ηλικία 14 ετών, από σκουπίδια της κουζίνας. Τα ηλεκτρόδιά του ήταν γυαλιστικά σφουγγαράκια φτιαγμένα από λεπτό χάλκινο σύρμα και μονωμένο με πλαστικές σακούλες. Κατόπιν σύνδεσε τα ηλεκτρόδια σε έναν ειδικό μετασχηματιστή που ήταν συνδεδεμένος στον ενισχυτή hi-fi.



Κρατώντας τα σφουγγαράκια στους κροτάφους του, μπορούσε να ακούσει, μέσα στο κεφάλι του, μουσική απ' τον ενισχυτή. Μετέπειτα μοντέλα ρύθμιζαν αυτόματα το σήμα για να συντονιστεί με το ανθρώπινο δέρμα σαν μέρος ενός περίπλοκου κυκλώματος. Οι ειδικοί για τις ευρεσιτεχνίες είπαν ότι, ήταν αδύνατο ο ήχος να ακούγεται καθαρά δίχως να δονεί τα οστά ή να διέρχεται από κάποιο κρίσιμο νεύρο του αυτιού και αρνούνταν για 12 χρόνια να το κατοχυρώσουν. Το αρχείο ανοίχτηκε ξανά όταν ένας κουφός - εξαιτίας νευρικού προβλήματος - υπάλληλος στο γραφείο ευρεσιτεχνιών, άκουσε με ένα Νευρόφωνο.



Κάποια εποχή ο Flanagan ερεύνησε την γλώσσα ανθρώπων/δελφινιών, σε σύμβαση με το Ναυτικό των Η.Π.Α. Αυτό οδήγησε σε ένα τρισδιάστατο ολογραφικό ηχητικό σύστημα, το οποίο μπορούσε να θέσει ήχους οπουδήποτε στο χώρο. Κατόπιν τελειοποίησε ένα μοντέλο Νευροφώνου, που μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για υποσυνείδητη εκμάθηση, η οποία θα κατευθύνονταν σε μακροπρόθεσμες τράπεζες της μνήμης. Αλλά αφού έστειλε μια πρωτότυπη εφαρμογή για ένα ψηφιακό Νευρόφωνο, η Defense Intelligence Agency, Υπηρεσία Αμυντικών Πληροφοριών το κατέταξε σε ένα επίπεδο μυστικότητας, και ήταν ανήμπορος να δουλέψει πάνω στη συσκευή ή να μιλήσει σε κανένα γι΄ αυτήν για πέντε χρόνια. Αυτό ήταν αποκαρδιωτικό, αφού η πρώτη ευρεσιτεχνία έκανε 12 χρόνια να γίνει δεκτή.



Έχοντας βοηθήσει κάποιους κουφούς ανθρώπους να ακούσουν, το επόμενο θαύμα του Flanagan θα μπορούσε να είναι να βοηθήσει τους τυφλούς να δουν. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να ερεθίσουμε το δέρμα με τα σωστά σήματα.

Πηγή εδώ
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5463 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Φυσικά σπίτια
Πολλες πατεντες ενεργειας εχουν δοκιμαστει μεχρι τωρα και μερικες ειναι εντυπωσιακοτατες...
Δυστυχως ομως,αλλες λογω κοστους κατασκευης,αλλες λογω βαθμου αποδοσης,δεν μπορουν να συναγωνιστουν ουτε στο μισο το πετρελαιο....
Την ημερα που θα βρεθει κατι αλλο εξ ισου καλο η καλλιτερο,θα αλλαξει σελιδα η ανθρωποτητα...Νομιζω...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5466 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Φυσικά σπίτια
Και άλλες spirosk, λόγο συμφερόντων που δεν αφήνουν τα καρτέλ να βγουν στην αγορά επειδή "εκτισαν την οικονομια πανω στο πετρέλαιο" και είναι δύσκολη και ίσως ασύμφορη πλέον η αλλαγή.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5476 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια

spirosk έγραψε: Φοβερο...!!
Πραγματι,χρειαζεται φαντασια να εκμεταλευτει καποιος την δυναμη του ρευματος του ποταμου....!!!..Ουτε που το ειχε σκεφτει κανεις πριν απο 4000 χρονια...


Θέλεις να πεις φίλε μου ότι είναι κάτι που δεν έχει την αξία του; ΟΚ, δεν είναι κάτι προχωρημένο! Όμως ένας άνθρωπος λύνει το πρόβλημά του χωρίς να χρειάζεται καύσιμα. Το μόνο που μπορεί να πάθει είναι να του το κλέψουνε ή να του το καταστρέψουνε. Αν βάλουμε μπροστά το μυαλό μας θα κάνουμε ίσως κάτι ακόμα πιο έξυπνο. Ίσως όχι.
Αν δεν ξεσκουριάσουμε τα γρανάζια του μυαλού μας, ας ζήσουμε με δανεικά! Αλλά πόσο ακόμα;

Δείτε κι αυτό πού έχω ποστάρει στο #1965 εδώ

Το πηγάδι του παππού Μιχάλη
[/b]

Αυτός είναι ο άλλος μου παππούς. Ο πατέρας της μάνας μου. Ζούσε σε άλλο χωριό, αρκετά μακριά και λίγο τον γνώρισα. Ήταν σχετικά φτωχός, κι είχε μεγάλη φαμελιά να θρέψει. Ήταν όμως πολυμήχανος. Αυτό που ήξερε πολύ καλά να κάνει ήταν οι ξύλινες κατασκευές. Όχι πως ήταν ξυλουργός. Απλά πράγματα. Σκάφες για πλύσιμο στο χέρι, κρεβατάκια για μωράκια, μαγγούρες, πλάστες, τραπέζια, σοφράδες, ξύλινες θήκες για καρβέλια ψωμιού, βαρέλες, κρασοβάρελα κτλ. Ήταν ευχάριστος άνθρωπος, αγαπητός, ψάλτης και δεινός τραγουδιστής δημοτικών τραγουδιών, και φίλος με όλους τους συγχωριανούς του.

Ο παππούς αυτός, κοντά στο χωριό, είχε ένα μικρό και σχετικά κατηφορικό χωραφάκι ξερικό. Αφού παρατήρησε ότι στο χωράφι του φύτρωναν κάποια αγκάθια που τα λένε νεράγκαθα, αποφάσισε να σκάψει με τα χέρια του ένα πηγάδι για να βρει νερό. Πήγε λοιπόν κι έσκαψε στο κάτω μέρος του χωραφιού, στην κολαριά όπως τη λένε στα χωριά μας, δέκα εκατοστά, κι ύστερα σταμάτησε. Πήγε στο πάνω μέρος του χωραφιού κι άρχισε να σκάβει επίμονα.

Οι συγχωριανοί του που τον έβλεπαν τον ρώτησαν τι κάνει εκεί. Τους λέει αυτό κι αυτό. Άρχισαν όλοι να τον περιγελούν. Είσαι τρελός για δέσιμο Μιχάλη. Βαριέσαι να πας να δουλέψεις και χαζεύεις. Αυτό δεν είναι δουλειά που κάνεις. Και πού θα βρεις νερό, μες τη ράχη του χωραφιού; Στην κολαριά έπρεπε να σκάψεις! Χα χα χα χα.... Όμως αυτός εκεί!

Το μάθατε; Ο Μιχάλης σκάβει στο νεράγκαθο να βρει νερό! Τι λέτε ρε; Δεν υπάρχει νερό εκεί. Του σάλεψε! Κρίμα, κι έχει τόσα παιδιά. Και πού σκάβει; Στο πάνω μέρος; Σας τόλεγα ότι είναι μουρλός ο άνθρωπος! Ποτέ δεν ήταν και καλά! Όλο φιλοσοφίες σκέφτεται. Ρε, μην ψάχνει για κανένα θησαυρό; !

Τότε κι ο παππούς τους είπε κάτι που να το βουλώσουν! Τους είπε: Σκέφτηκα να σκάψω για να βρω νερό στο κάτω μέρος του χωραφιού, καλώς ή κακώς. Ε, γι αυτό δέχομαι όποια κριτική κι αν μου κάνετε! Πήγα λοιπόν τη Δευτέρα κι άρχισα να σκάβω. Όταν με πήρε ο ήλιος κολάτσισα, ήπια και λίγο κρασάκι, κι έγειρα λίγο. Με πήρε ο ύπνος. Βλέπω λοιπόν στον ύπνο μου τον Αϊ Νικόλα, ολόιδιο όπως στο εικόνισμα στην εκκλησία, όρθιο δίπλα μου να με κοιτάει. Κρατούσε μια μαγκούρα και με σκουντάει. Εγώ τρόμαξα! Μου λέει «Πού σκάβεις Μιχάλη; Εδώ που σκάβεις δεν έχει νερό. Έλα κοντά να σου δείξω πού να σκάψεις να βρεις νερό». Σηκώθηκα λέει, τον ακολούθησα και πήγε εκεί που σκάβω τώρα. «Εδώ έχει νερό Μιχάλη», και χτύπησε με τη μαγκούρα του! . Ξύπνησα κι έκανα το σταυρό μου! Είπα, τι όνειρο ήταν αυτό;! Είπα, άγιε μου Νικόλα θα κάνω ό,τι μου λες! Καταλάβατε τώρα τι κάνω; Κοιτάτε καλύτερα τη δουλειά σας! Εγώ κάνω ό,τι μου είπε ο άγιος. Εκτός κι αν εσείς δεν έχετε ιερό και όσιο.

Ο παππούς έσκαψε, βρήκε νερό, έχτισε πηγάδι μεγάλο. Αντλία δεν υπήρχε. Έφτιαξε μόνος του ένα μηχανισμό σαν το μύλο στο λούνα πάρκ, με κουβάδες, και, με το μουλάρι του που ερχότανε γύρω γύρω, ανέβαζε το νερό. Ήταν ένας περίπλοκος μηχανισμός με γρανάζια, άξονες περιστροφής κτλ , όλα ξύλινα. Προτίμησε το ξύλο, επειδή ο ίδιος κάτεχε την τέχνη και είχε και τα εργαλεία. Δε χρησιμοποίησε σίδερο, επειδή έπρεπε να πληρώσει σιδερά, αλλά κι επειδή ... το σίδερο σκουριάζει! Το ξύλο δε σαπίζει; Όχι, έλεγε ο παππούς! Το σωστό ξύλο μένει αθάνατο.

Όλο το σύστημα το έκανε ξύλινο. Τότε άρχισαν να λένε ότι θα σαπίσει σ’ ένα χρόνο! Όμως αυτός γελούσε τώρα! Ήταν γνώστης των ξύλων. Ο κέδρος που είναι κομμένος σε φεγγάρι δε σαπίζει ποτέ. Δε σάπισε κι η δουλειά του πήγαινε μια χαρά. ! Έκανε το μικρό του χωράφι ποτιστικό.

Είκοσι χρόνια δούλεψε το βαβυλωνιακού τύπου πηγάδι του παππού. Τα ξύλα του έμοιαζαν αθάνατα. Κι ένα βράδυ, στα χρόνια της καταραμένης γερμανικής κατοχής, κάποιος ανεπρόκοβος απ’ αυτούς που λέγαμε πριν (που τον περιγελούσαν) πήγε με το τσεκούρι του και του τόκανε κομμάτια! Ο παππούς δεν βρήκε το κουράγιο να το ξαναφτιάξει. Κι αν τόκανε θα του το άφηναν;

Η μάνα μας έχει διηγηθεί την ιστορία. Θυμάται το πηγάδι τους με μεγάλη περηφάνια. Πιστεύει ότι πράγματι ο πατέρας της είδε τον Αϊ Νικόλα. Εμάς δε μας πέφτει λόγος. Δύο ώρες χρειάζονταν για να ποτίσουν όλο το χωράφι, περίπου δύο στρέμματα. Έβαζαν περιβόλι όλες τις εποχές του χρόνου. Το καλοκαίρι όμως ήταν το νερό που έδινε ζωή στο χωράφι τους. Έτρωγε η οικογένειά τους, έτρωγε κι όλο το χωριό. Δεν εμπορεύονταν τίποτα.

Κάποια φορά, σ’ ένα βιβλίο είδα ένα σχέδιο που έδειχνε έναν τέτοιο μηχανισμό άντλησης νερού από πηγάδι. Έδειχνε και πώς ακριβώς λειτουργούσε, πώς γύριζαν τα ζώα και πώς ανέβαιναν οι ξύλινοι σταθεροί κουβάδες. Έγραφε ότι είναι ένας μηχανισμός που τον χρησιμοποιούσαν οι βαβυλώνιοι. Ήταν σε βιβλιοθήκη και δεν υπήρχαν τότε φωτοτυπικά μηχανήματα. Εγώ τα έχω κρατήσει στο μυαλό μου. Ο παππούς κάπου το είχε δει, σε βιβλίο ή πραγματικό. Ή του το είχε περιγράψει κάποιος.

Κι άλλα που είχε βρει η φίλη μας η Στέλλα και τα έβαλε στο ίδιο θέμα, στο #2026

Δείτε
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5477 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Φυσικά σπίτια
Ωραία ιστορία Κράνιος!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5491 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Φυσικά σπίτια
Κρανιε φιλε μου εμαλλον εσυ απο αυτον τον παππου πηρες θεληση σκεψη εφευρετικοτητα και ξεροκεφαλια γονιμη εισαι γνησιος απογονος του .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5492 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Φυσικά σπίτια
Αν δώσεις θα πάρεις. Αν δεν έχεις να δώσεις, φαίνεται σα να έχεις πολλά. Κατά την ταπεινή μου γνώμη οι γενναιόδωροι άνθρωποι είναι πλούσιοι στ' αλήθεια.




Η Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα (ΕΕΛ/ΛΑΚ, www.eellak.gr ) στο πλαίσιο των δράσεών της για την προώθηση του Ελεύθερου Λογισμικού, του Ανοιχτού Περιεχομένου και των Τεχνολογιών Ανοιχτής Αρχιτεκτονικής στο χώρο του δημόσιου τομέα στην Ελλάδα και λαμβάνοντας υπ’ όψη την προεκλογική περίοδο στην οποία βρισκόμαστε, έστειλε ενημερωτικές επιστολές σε όλα τα κόμματα σχετικά με την ΕΕΛ/ΛΑΚ, τις δράσεις της και τις προτάσεις της σε θέματα στρατηγικής για τις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, οι οποίες βασίζονται πάνω στις αρχές του ανοικτού λογισμικού και των ανοικτών προτύπων.

Η ΕΕΛ/ΛΑΚ βασιζόμενη πάντα στις αρχές αυτές και λαμβάνοντας υπ’ όψη την περίοδο κρίσης που ζούμε σήμερα προτείνει δράσεις και μέτρα τόσο σε επίπεδο στρατηγικής όσο και σε επίπεδο υλοποίησης που προωθούν τη διαφάνεια, δημιουργούν συνθήκες αντιμετώπισης της διαφθοράς και ενισχύουν την πρόσβαση του πολίτη στη δημόσια πληροφορία. Οι δράσεις αυτές ενισχύουν επίσης την τοπική οικονομία υπηρεσιών με νέες θέσεις εργασίας και μειώνουν το εμπορικό έλλειμμα καθώς δεν απαιτείται η εισαγωγή ετοίμου λογισμικού, θέτοντας έτσι τις βάσεις για ένα μοντέλο βιώσιμης ανάπτυξης, ένα από τα κύρια ζητούμενα των καιρών μας, που βασίζεται στην ανοικτή πρόσβαση, τα ανοικτά πρότυπα αλλά και την εθελοντική συνεισφορά ανθρώπων ή ομάδων.

Σκοπός της επιστολής αυτής είναι να υπάρξει ενημέρωση των κομμάτων σχετικά με τα οφέλη που προκύπτουν από τη χρήση του Ελεύθερου Λογισμικού, του Ανοιχτού Περιεχομένου και των Ανοιχτών Τεχνολογιών, και τα οποία καλούνται να υιοθετήσουν τις αρχές αυτές που βασίζονται σε διεθνείς πρακτικές που έχουν υιοθετηθεί από πολλές κυβερνήσεις προερχόμενες από όλο το πολιτικό φάσμα και να τις συμπεριλάβουν στο βαθμό που συμφωνούν στα προεκλογικά τους προγράμματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα