× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12777 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Έλεος ρε κερατάδες..............

25.000 ευρώ αποζημίωση στον Σημίτη, ως θύμα…τρομοκρατικών επιθέσεων


Διεκδίκησε τα χρήματα για εμπρηστικές επιθέσεις στο γραφείο του
Αποζημιώσεις ύψους 25.000 ευρώ για επιθέσεις στο γραφείο του, φέρεται να εισέπραξε ο πρώην πρωθυπουργός, Κωνσταντίνος Σημίτης.
Σύμφωνα με δημοσίευμα της Real News, ο Κ. Σημίτης, διεκδίκησε και «κέρδισε» από το Δημόσιο περισσότερα από 20.000 ευρώ,ως θύμα τρομοκρατίας,για δύο εμπρηστικές επιθέσεις που έγιναν στο γραφείο του τα τελευταία δύο χρόνια.
Συγκεκριμένα, η πρώτη επίθεση έγινε τον Ιανουάριο του 2010 και η άλλη τον Απρίλιο του 2012.
Σύμφωνα με το ίδιο δημοσίευμα, ο πρώην πρωθυπουργός εισέπραξε την αποζημίωση επικαλούμενος το νόμο 1897/1990 «περί απονομής συντάξεως και παροχής βοηθείας σε θύματα τρομοκρατίας».

Πείτε μου τώρα ότι το διαβάσατε και δεν βράζετε μέσα σας ή ότι δεν σας ανέβηκε η πίεση........


Aυτό το άρθρο προέρχεται από το:
neakeratsiniou.blogspot.gr/2012/12/25000.html
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by manosdet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ki_pouros, Κράνιος, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12778 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Για άλλη μια φορά ο kartesios τα λέει έξω από τα δόντια.....

Δηλαδή πόσο έξυπνοι είναι οι μηχανισμοί σου, ρε Κράτος, που θέλουν να με βάλουν να πλακωθώ με τους φαρμακοποιούς επειδή μου ζητάνε να πληρώσω τα φάρμακά μου; Πλήρωσα ποτέ ασφαλιστικές εισφορές στο φαρμακοποιό; Τίποτα δε μου χρωστάει εκείνος. Εσύ μου τα χρωστάς, Κράτος απατεώνα.

Πόσο έξυπνο είσαι, ρε Κράτος, που βάζεις τους μηχανισμούς σου να με πείσουν ότι «Κράτος είμαστε όλοι»; Εγώ είμαι πολίτης. Εσύ έχεις υποχρέωση να με υπηρετείς. Εγώ σε πληρώνω χρόνια ολόκληρα. Κι εσύ με κλέβεις χρόνια ολόκληρα. Αν είναι να μπει κάποιος φυλακή επειδή χρωστάει στον άλλον, είσαι εσύ κι όχι εγώ. Δεν είσαι ανώνυμο κράτος. Έχεις το πρόσωπο του κάθε κόμματος που υποσχέθηκε να με υπηρετεί και το ονοματεπώνυμο του κάθε πρωθυπουργού.

Πόσο γαλαζοαίματο είσαι, ρε Κράτος καθώς όλοι όσοι μπερδεύονται με τα της διαχείρισής σου αποτελούν μια τεράστια οικογενειακή συγκέντρωση; Ο Γιάννος Παπαντωνίου βάφτισε την κόρη του Στουρνάρα. Η σύζυγος του Παπαντωνίου, δεν έχει δηλώσει τα χρήματα που είχε καταθέσει σε υποκαταστήματα της HSBC στη Γενεύη, ύψους άνω των 2 εκατ. δολαρίων και τώρα «ελέγχεται». Από ποιους ελέγχεται; Από υπηρεσίες των οποίων o Στουρνάρας είναι πολιτικός προϊστάμενος. Θες να με τρελάνεις ρε Κράτος, και να πειστώ ότι μέσα σ’ ένα τεράστιο σόι πολιτικο-επιχειρηματιών ελέγχεστε μεταξύ σας;

Για πόσο μάγκας περνιέσαι ρε Κράτος που αρνήθηκες να χρησιμοποιήσεις την έστω πειραγμένη λίστα Λαγκάρντ με το επιχείρημα ότι δεν προερχόταν από νόμιμη πηγή; Εδώ ρε Κράτος γελοίο έχεις δημιουργήσει τετραψήφιο αριθμό για να ρουφιανευόμαστε ανώνυμα οι πολίτες μεταξύ μας έστω και για «περίεργα πολυτελή βίο», κι όταν πέσει ανώνυμη ρουφιανιά, πας και κάνεις έλεγχο. Αυτό είναι νόμιμο δηλαδή, αλλά η λίστα Λαγκάρντ που ήξερες ποιος σου την έδωσε, δεν είναι;

Πόσο απίστευτος καραγκιόζης είσαι ρε Κράτος που θες να με πείσεις ότι κυνηγάς τη φοροδιαφυγή, την ώρα που για ακόμη μια φορά τη νομιμοποιείς παρέχοντας μια ντουζίνα φοροαπαλλαγές στους εφοπλιστές; Αυτό δεν είναι νόμιμη φοροδιαφυγή δηλαδή; Αλλά επειδή συνήθισες κάθε μέρα να δίνεις στη δημοσιότητα ονόματα συλληφθέντων για χρέη εκατομμυρίων στο Δημόσιο και θες να σου λέμε «μπράβο» και «ζήτω», για πες μας πόσα μάζεψες απ’ όλους αυτούς; Για εκατοντάδες εκατομμύρια έκανες συλλήψεις. Γιατί δε μας λες πόσα πήρες; Μήπως επειδή δεν πήρες τίποτα; Μήπως επειδή τους ήθελες μόνο για πυροτέχνημα; Μήπως επειδή η νομοθεσία σου που διευκολύνει τη φοροδιαφυγή, σ’ έκανε να πάρεις μόνο τ’ αρχίδια σου;

Πόσο κωλοκράτος είσαι ρε Κράτος που ενώ ομολογείς ότι δε μπορείς ή το πιθανότερο δε θες να ελέγξεις τα τέσσερα όλα κι όλα διυλιστήρια που υπάρχουν στην Ελλάδα, έρχεσαι και φορτώνεις σ’ εμένα την ποινή για λαθρεμπόριο καυσίμων; Δεν πήρα φέτος πετρέλαιο. Κυκλοφορώ στο σπίτι με 5 μπλούζες, 2 παλτά και 3 σώβρακα από μέσα εξ αιτίας των ελέγχων που δε θες να κάνεις και ζητάς να σε σεβαστώ;

Πόσο ξεφτιλισμένο είσαι ρε Κράτος την ώρα που κάνεις τα πάντα για να ενισχύσεις τη φοροδιαφυγή σε κάθε κοινωνικό στρώμα; Εμένα, Κράτος τρισάθλιο, αν έρθει η ιδιοκτήτρια και μου προτείνει να δηλώνω ότι πληρώνω μικρότερο ενοίκιο επειδή της έχεις αυξήσει το φόρο αλλά τον μείωσες σε όσους νοικιάζουν ολόκληρα κτίρια και παίρνουν ενοίκια εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, γιατί να της το αρνηθώ; Ούτως ή άλλως Κράτος σάπιο, μου αφαίρεσες το δικαίωμα να δικαιολογώ το ενοίκιό μου στη φορολογική δήλωση, ενώ η ιδιοκτήτρια του σπιτιού θα μου κόψει 30 ευρώ που τα έχω ανάγκη. Αυτό γουστάρεις ανώμαλο Κράτος, να με κάνεις για 30 ευρώ τον μήνα συμμέτοχο στη φοροδιαφυγή κι ύστερα να βάζεις τον κάθε σκατοκουβά σου να δηλώνει ότι όλοι μαζί τα φάγαμε.

Κράτος, δεν τα πηγαίναμε ποτέ καλά εμείς οι δύο. Χαίρομαι που βλέπω όλο και περισσότερους να μην τα πηγαίνουν καλά μαζί σου. Νιώθω ωραία που βλέπω χτεσινούς νοικοκυραίους να σε σιχαίνονται και να σε βρίζουν. Κράτος, κάθε μέρα που ξυπνάω μου ζητάς λεφτά. Δε σε νοιάζει πού θα τα βρω, αλλά μου ζητάς λεφτά για να καλύψεις τις τρύπες που αφήνουν οι πολιτικοί και οι κολλητοί τους επιχειρηματίες. Μου κόβεις κάθε φοροαπαλλαγή, αλλά διατηρείς όλες τις φοροαπαλλαγές στους βουλευτές. Κοροϊδεύεις ότι δε θα κόψεις τις φοροαπαλλαγές για τα παιδιά – λες και κάνεις χάρη – αλλά τα παίρνεις από το τέλος επιτηδεύματος και τα χαράτσια.

Κράτος ασυγκράτητης μαλακίας, μόνο δύο επιλογές μου αφήνεις. Ή να σαλτάρω ή να σε στείλω να γαμηθείς. Σε πληροφορώ μετά λύπης σου ότι δεν έχω κανένα σκοπό να σαλτάρω. Οπότε, άντε και γαμήσου.

πηγή: kartesios.com/?p=105588
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOMVOS, Κράνιος, κατερινα γεω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12779 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Ποιον τουφεκίσανε μαζί με το Μπελογιάννη; Τι είχε κάνει; Είχε γράψει βιβλίο για τον ορυκτό πλούτο της χώρας μας;

Ο Μίκης Θεοδωράκης είναι διαχρονικός. Δεν είναι δεξιός, αριστερός, κεντρώος κτλ....
Είναι ο Έλληνας. Ο πραγματικός Έλληνας.

vimeo.com/22120104

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΤΑΥΡΟΣ, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12782 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Οι Γερμανοί βάζουν χέρι στα κοιτάσματα φυσικού αερίου

Οι Γερμανοί βάζουν χέρι στα κοιτάσματα φυσικού αερίου

Πριν λίγες ημέρες στην πολύ σημαντική ημερίδα που διοργάνωσε το Κίνημα Ανεξάρτητων Πολιτών –Σπίθα, επιφανείς επιστήμονες ανέλυσαν το θέμα «Ο Εθνικός μας πλούτος και η Πολιτική του Διαχείριση». Ο Ηλίας Κονοφάγος, ο Αντώνης Φώσκολος, ο Νίκος Λυγερός και ο Ανδρέας Τσιφτσιάν, μας κατέδειξαν ότι υπάρχει λύση για την έξοδο της χώρας μας από το χρέος και τα επακόλουθα δεινά, λύση και μάλιστα εφαρμόσιμη σχετικά άμεσα.

Ο Αντώνης Φώσκολος είπε χαρακτηριστικά και επί λέξει:
«Ποια είναι τα αποθέματα τα οποία έχουμε, το κομμάτι που θα γίνει η έρευνα από τους Νορβηγούς : τα αποθέματα εκτιμώνται – αυτή τη στιγμή – δίνω τιμές – σε ένα τρισεκατομμύριο εφτακόσια δισεκατομμύρια (1.700.000.000.000). Εάν το ελληνικό κράτος πάρει το 20% και οι περιφέρειες το 5% και εκτιμήσουμε τα άτομα τα οποία θα δουλέψουν και τη φορολογία αυτών των ατόμων και ταυτόχρονα συνεκτιμήσουμε την αντικατάσταση του εισαγόμενου πετρελαίου από το φυσικό αέριο, το ελληνικό κράτος θα κερδίσει 600 δισεκατομμύρια (600.000.000.000) σε 25 χρόνια»

Σαν έτοιμη από καιρό και σαν …πλήρως ενημερωμένη από καιρό (δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό) έρχεται τώρα η Deutsche Bank, (διαβάζουμε στο www.capital.gr ) και αποτιμά τα υποθαλάσσια κοιτάσματα φυσικού αέριου νοτίως της Κρήτης στα 427 δισεκατομμύρια ευρώ, μιλά για καθαρό όφελος για το δημόσιο της τάξης των 214 δισ. ευρώ -ή 107% του σημερινού Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος.

Η μεγαλύτερη γερμανική Τράπεζα αυτή την στιγμή εξετάζει τους «κανόνες εμπλοκής» των ξένων επενδυτών στην εκμετάλλευσή τους.
Επισημαίνει πως τα αποτελέσματα των ερευνών που έχουν ξεκινήσει αναμένονται στα μέσα του 2013 και εάν ανταποκρίνονται στις υπάρχουσες γεωλογικές εκτιμήσεις, μελέτες και αναγωγές Ελλήνων και ξένων επιστημόνων τότε η αξία τους προσεγγίζει πράγματι τα 430 δισ. ευρώ.

(Η αποτίμηση αυτή απέχει παρασάγγας από την αποτίμηση των επιστημόνων που μας ανέλυσαν υπεύθυνα τις μακροχρόνιες έρευνες εταιριών οι οποίες υπολογίζουν στο πολλαπλάσιο την αξία των κοιτασμάτων. Όπερ έδει δείξε, τα κοράκια των ευρωπαϊκών τραπεζών υποβίβασαν τις τιμές για να μας τα εξαγοράσουν bir para που λέει κι ο λαός)

Με δεδομένο ότι ως γενικός κανόνας το 25% εξ αυτών προορίζεται για το κόστος εξόρυξης και διάθεσης και άλλο 25% είναι το περιθώριο κέρδους των εταιρειών που θα αναλάβουν τις δραστηριότητες αυτές, υπολογίζει πως το 50% ήτοι περί τα 214 δια. ευρώ αποτελούν το καθαρό όφελος για τα δημόσια ταμεία… (συνεχίζει η έκθεση της Deutsche Bank.)

Το ποσό αυτό αντιστοιχεί στο 107% του ΑΕΠ και αναμένεται να αρχίσει να εισρέει κοντά στην χρονική στιγμή που έχει τεθεί ο στόχος για την μείωση του χρέους ως ποσοστό επί του ΑΕΠ προς τα επίπεδα του 120%, δηλαδή περί το 2020. Και αυτό διότι όπως επισημαίνει συνήθως χρειάζονται 8 με 10 έτη για να αρχίσει η εμπορική εκμετάλλευση να παράγει χρηματοροές.

Η Deutsche Bank -που διατηρεί σαφέστατα απόσταση από την ακρίβεια των εκτιμήσεων για τα κοιτάσματα - προχωρά ούτως ή άλλως στην αποτίμηση της σημασίας τους σε σχέση με την βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους αλλά και την διαμόρφωση της πολιτικής ατζέντας.

Για το πολιτικό κλίμα και τις επιπτώσεις που θα έχει η ανάδειξη της Ελλάδας στην 15η μεγαλύτερη κάτοχο κοιτασμάτων φυσικού αέριου στον κόσμο -εάν οι παραπάνω εκτιμήσεις αποδειχθούν κοντά στην πραγματικότητα- αναφέρει πως μπορεί να ενθαρρύνει φυγόκεντρες από την ευρωπαϊκή προοπτική προσεγγίσεις (σ.σ.: «go it alone strategies»).

Με το φυσικό αέριο όμως και τους υδρογονάνθρακες εν γένει να διαπραγματεύονται στις διεθνείς αγορές σε δολάρια και τις εταιρείες ερευνών πετρελαίου και αερίου «συνηθισμένες να λειτουργούν σε καθεστώτα που χαρακτηρίζονται από αυξημένη πολιτική αβεβαιότητα» κρίνει περιορισμένο το επενδυτικό ρίσκο.

Προσθέτει δε πως η αποκλιμάκωση του εργατικού κόστους και οι καθοδικές πιέσεις και σε άλλα κόστη στην ελληνική οικονομία ενδέχεται να προσφέρουν βελτιωμένα λειτουργικά περιθώρια στις εταιρείες που θα αποφασίσουν να επενδύσουν.

(Το θέμα είναι ποιες φίλες με στόμα λύκου εταιρίες…)


Η Deutsche προχωρά όμως παρακάτω (γράφει το www.capital.gr ) και αντλώντας πρακτικές από παραδείγματα στην ιστορία της διεθνούς οικονομίας, υπαινίσσεται ότι θα μπορούσε να είναι χρήσιμη η δέσμευση ενός ποσοστού των όποιων μελλοντικών εσόδων από τα ελληνικά κοιτάσματα υδρογονανθράκων, σε ένα ειδικό εθνικό ταμείο. (Πόσο μας σκέπτονται εκεί στην Κεντρική Ευρώπη, όλα για το καλό μας!)

Ο συντάκτης της έκθεσης της Deutsche Bank, Mark Wall, υψηλόβαθμο στέλεχος της γερμανικής τράπεζας στα γραφεία της στο Λονδίνο (Director), επισημαίνει όμως και τον κίνδυνο να εκτροχιαστεί προσπάθεια ανάταξης της οικονομίας από την ευφορία που μπορεί να προκαλέσουν ιδιαίτερα υποσχόμενα ευρήματα.
(Με άλλα λόγια φοβάται η Τράπεζα μήπως πάρουν τα μυαλά μας αέρα και θέλει να μας προστατεύσει)

Πρόκειται -όπως εξηγεί στην έκθεση που δημοσίευσε τις ημέρες που το Εuro Working Group προετοίμαζε το έδαφος για τις τελευταίες αποφάσεις για τη χώρα- για το σύνδρομο του λεγόμενου «Dutch Disease».
Σύνδρομο το οποίο αναφέρεται στην ανακάλυψη των κοιτασμάτων αερίου της Ολλανδίας το 1959, η οποία συνοδεύτηκε από εισροές ξένου συναλλάγματος που κράτησαν την ανταγωνιστικότητα της υπόλοιπης οικονομίας χαμηλά.
Είπαμε: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας…Καημένη πατρίδα…

Ιωάννα Κολοβού
υπεύθυνη Γραφείου Τύπου ΚΑΠ-Σπίθα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, DOMVOS, κατερινα γεω, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12826 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Μία στο τόσο πέφτω πάνω σε εξαιρετικά συγγράμματα που με οδηγούν στην απόλυτη πνευματική ανάταση.

Αγαπώ τη μουσική. Με αγαπά κι αυτή. Πόσο χριστιανικό όμως, θα μπορούσε να είναι αυτό;

Βρε κουτά...
Μην διερωτάστε πια.
Η απάντηση έχει ήδη δοθεί:
www.lifo.gr/team/bitsandpieces/34271

Θα καώ στην κόλαση - παίρνω ναρκωτικά - είμαι ο προσωποποιημένος διάολος - δεν έχω τσίπα - είμαι επικίνδυνη - αμαρτωλή - αναίσχυντη - άπιστη - ξετσίπωτη - ανήθικη - μου αρμόζει το πυρ το εξώτερον - ...

Γατάκιααα....! Ακούω και "Πιγκ Φλόουντ".

ΜΟΥΑΑΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑ!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12829 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Ήμουν άτυχος γενικά στα συγγράμματα που πέσανε απάνω μου. Θα ξωμολογηθώ.

Ο Κράνιος και η κόλαση του Δάντη
[/b]

Αμ εγώ; Στο πυρ το εξώτερον θα καταλήξω ως φαίνεσθε (?)...
Τρελαίνομαι να διαβάζω προφητείες του Νοστράδαμου,
Τη βρίσκω με καταστροφές, πλημμύρες, από τον κατακλυσμό του Νώε μέχρι Φουκοσίμα,
Λατρεύω μιλάμε Αποκάλυψη του Ιωάννη,
Πάρτε λίγο μάτι στην κόλαση του κατακλυσμού που μ' αρέσει. Μέσα στο Βατικανό το βρήκα, μαζί μ' άλλες σατανιστικές εικόνες, στην Καπέλα Σιξτίνα

Είμαι χαζός με ταινίες για πολύνεκρες μάχες,
Καλά από μικρός με τους πειρατές κι έτσι... Μέχρι που φανταζόμουν τον εαυτό μου πειρατή μ’ ένα μάτι,
Άκουγα ρεμπέτικα, χασικλίδικα, σκυλάδικα, καψουριάρικα... Όλα τα σατανιστικά που υπάρχουν.
Και σαν κλεφταράς και λήσταρχος έχω ξεκοκαλίσει τους βίους όλων των λήσταρχων και των Νταβέληδων.
Κλέφτικα τραγούδια; Ούουουου, σύννεφο...,
Τους βίους των αγίων που τους βάζεις; Φωτιές, κρεμάλες, βασανιστήρια ... Και κάθε μεγάλη βδομάδα θα δω ανυπερθέτως ταινίες με τα πάθη, με ρωμαίους μονομάχους κι ό,τι καλό κυκλοφοράει εκείνες τις μέρες,
Κι από μικρός δεν έπαιζα με τους αστυνόμους αλλά με τους κλέφτες στο παιχνίδι αυτό το σατανιστικό,
Πάω Πατρινό Καρναβάλι, ντύνομαι μπούλα (συνήθως παπάς ή πόρνη), χαμός...,
Τι Νίκο Καζαντζάκη, Ανδρέα Λασκαράτο και Εμμανούλ Ροΐδη; Τους έχω αποστηθίσει λέω,
Πιστεύω πώς είμαστε όλοι εξωγήινοι , αφού διαβάζω Ντένιγκεν κι έτσι, έως και τελείως διαβολικές θεωρίες όπως παράλληλα σύμπαντα κτλ...,
Δράκουλα, Αττίλα, Ρασπούτιν, Ναπολέοντα, Τσέγκις Χαν, Πίρι Ρέις, Χίτλερ, ... όλους τους κανίβαλλους τους έχω στη βιβλιοθήκη μου,
Τι εξορκιστές έχω δει, τι τέρατα και σημεία, και ξενυχτούσα να τα δω...,
.............. ..... .... ... .. ....... ... ........... ... .. .. ............ . . .... ... ... . .. . .............

Μπαίνω στον πειρασμό να σας βάλω να διαβάσετε κι εσείς κάτι σατανιστικό απ’ αυτά που διαβάζω. Το ξέρω, πάω σούμπιτος, αλλά .... είναι καλό...
Μια τελευταία πληροφορία από τον αμαρτωλό πλέον Κράνιο: Ύστερα από την πάπισσα Ιωάννα, μου είπαν μέσα στο Βατικανό, ψάχνουν του πάπα τ’ απαυτά, πριν βγει καπνός για νέο πάπα. Ξέρω και που το άηκουσα αμάρτησα, αλλά βλέπετε ρέπω...

Διαβάστε κι εσείς να μου πείτε αν υπάρχει περίπτωση να τη σκαπουλάρω....



Εμμανουήλ Ροΐδης

Το 1866 εκδίδεται στην Αθήνα ένα βιβλίο που έμελλε να ταράξει τα νερά των λογοτεχνικών κύκλων της εποχής και να φέρει φουρτούνα στους εκκλησιαστικούς. Η Πάπισσα Ιωάννα του Εμμανουήλ Ροΐδη, ένα βιβλίο το οποίο επιγράφεται ως Μεσαιωνική Μελέτη και βρίθει παραπομπών και υποσημειώσεων, είναι στην ουσία ένα σατυρικό μυθιστόρημα που, σύμφωνα με τον καθηγητή λογοτεχνίας κύριο Δημήτρη Δημηρούλη, υπονομεύει τόσο το λογοτεχνικό θεσμό όσο και τις κοινωνικές συμβάσεις. Το βιβλίο αυτό αναφέρεται στη νόθα κόρη μιας χηνοβοσκού που με ένα σωρό δολοπλοκίες φτάνει τελικά στο ύπατο αξίωμα της Καθολικής εκκλησίας. Γίνεται Πάπας –Πάπισσα δηλαδή, κρύβοντας το φύλο της, και πεθαίνει με τον πλέον σκανδαλιστικό τρόπο φέρνοντας στον κόσμο το παιδί του εραστή της μπροστά στα μάτια του χριστεπώνυμου πλήθους που περιμένει την ευλογία του Ποντίφικα. Ο Ροΐδης δεν χάνει την ευκαιρία να ειρωνευτεί την ανηθικότητα και την υποκρισία του κλήρου, αυτού του βυθισμένου στην αμαρτία που άλλο δεν κάνει παρά να καλοπερνά και να στηλιτεύει τα δήθεν ανομήματα των καθημερινών ανθρώπων. Η εκκλησία αντιδρά μανιασμένα, ζητά την επέμβαση του εισαγγελέα, αποκηρύσσει το σατανικό βιβλίο και κηρύττει αφορεσμένους όσους τολμήσουν να το διαβάσουν. Υπάρχει μια ασάφεια σχετικά με το αν αφορίστηκε και ο ίδιος ο Ροΐδης για μικρό χρονικό διάστημα πριν ανακληθεί ο αφορισμός του, ή αν τελικά δεν αφορίστηκε καθόλου, το βέβαιο όμως είναι ότι πολεμήθηκε πολύ σκληρά από τους εκκλησιαστικούς άρχοντες. Ο Ροΐδης αντιδρά στον πόλεμο που δέχεται, αφενός με μια άμεση επιστολή προς απάντηση της εγκυκλίου της Ιεράς Συνόδου Περί αποκηρύξεως Βλάσφημου και Κακοήθους Βιβλίου, και με τις Επιστολές Αγρινιώτου, τέσσερις επιστολές τις οποίες υπογράφει ως Διονύσιος Σουρλής και οι οποίες αποτελούν ένα καταπληκτικό δείγμα της γραφής του Ροΐδη, σαρκαστικές, δεικτικές, καυστικές και πανέξυπνες. Με το θαυμάσιο ύφος του, και με όπλο μια τεράστια βιβλιογραφία απ’ όπου αντλεί παραπομπές που υποστηρίζουν τις θέσεις του, ο Ροΐδης δεν αφήνει πέτρα πάνω στην πέτρα. Υπερασπίζεται την ελευθερία του λόγου, το δικαίωμα του στην αδέσμευτη έκφραση και πάνω απ’ όλα κατατροπώνει τους υποκριτές ιεράρχες με τον πλέον δηκτικό τρόπο. Κλείνοντας την Απάντηση του προς την εγκύκλιο της Ιεράς Συνόδου, και αφού έχει σχολιάσει τον θρησκευτικό μεσαίωνα που επιδιώκει να διατηρήσει η εκκλησία, γράφει: «ο καιρός ίσως δεν είναι μακράν ότε θα είπωσι και οι Έλληνες: Δεν θέλομεν πλέον να ήμεθα Βυζαντινοί αλλά Χριστιανοί! και τότε άγιοι μου Πατέρες, όταν η ηώς αυτή και εφ’ ημάς ανατείλη, αν επιμένετε ακόμη θεωρούντες ως καταχθόνιον δαίμονα τον συγγραφέα της Ιωάννας, θέλετε αναγκασθή τουλάχιστον αντί Σατανά ονομάσετε αυτόν Εωσφόρον».

Ύστερα κατάλαβα:
Α, γι αυτό λένε "πιάσανε του πάπα ... τ' αποτέτοια"...

O Aθηναίος που ντύθηκε δεσπότης, με συνέπεια να τον αφορίσει η Εκκλησία
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12840 από γιωργος1
Απαντήθηκε από γιωργος1 στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12841 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Πόσο αδιάφοροι και απάνθρωποι έχουμε γίνει;;;;;
Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!
Εδώ μιλάμε ότι ένας στους 3 βιομηχάνους δηλώνει άπορος κι εμείς καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια;;;;;;;;
Να γιατί πάμε κατά διαόλου τελικά........

newpost.gr/moneypost/post/175549/%CE%86%...1%CE%BF%CF%85%CF%82/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12842 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Για μία ακόμη φορά επιβεβαιώνεται το "κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει"
Δοξάστε τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!

www.capital.gr/News.asp?id=1687249
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12878 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Ακόμα εχετε κάρτες πάνω σας ;;;;
Πετάξτε τις στο τζάκι εδώ και τώρα !!!!!!!

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.148 δευτερόλεπτα