× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8156 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOMVOS, Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8157 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8158 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8159 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Ο Μάνος που εφυγε το 1995 τέτοια μέρα....... πόσο επίκαιρος αλήθεια !!!

"Ο νεοναζισμός, ο φασισμός, ο ρατσισμός και κάθε αντικοινωνικό και αντιανθρώπινο φαινόμενο συμπεριφοράς δεν προέρχεται από ιδεολογία, δεν περιέχει ιδεολογία, δεν συνθέτει ιδεολογία. Είναι η μεγεθυμένη έκφραση-εκδήλωση του κτήνους που περιέχουμε μέσα μας χωρίς εμπόδιο στην ανάπτυξή του, όταν κοινωνικές ή πολιτικές συγκυρίες συντελούν, βοηθούν, ενυσχύουν τη βάρβαρη και αντιανθρώπινη παρουσία του.
Η μόνη αντιβίωση για την καταπολέμηση του κτήνους που περιέχουμε είναι η Παιδεία. Η αληθινή παιδεία και όχι η ανεύθυνη εκπαίδευση και η πληροφορία χωρίς κρίση και χωρίς ανήσυχη αμφισβητούμενη συμπερασματολογία. Αυτή η παιδεία που δεν εφησυχάζει ούτε δημιουργεί αυταρέσκεια στον σπουδάζοντα, αλλά πολλαπλασιάζει τα ερωτήματα και την ανασφάλεια. Όμως μια τέτοια παιδεία δεν ευνοείται από τις πολιτικές παρατάξεις και από όλες τις κυβερνήσεις, διότι κατασκευάζει ελεύθερους και ανυπότακτους πολίτες μη χρήσιμους για το ευτελές παιχνίδι των κομμάτων και της πολιτικής. Κι αποτελεί πολιτική «παράδοση» η πεποίθηση πως τα κτήνη, με κατάλληλη τακτική και αντιμετώπιση, καθοδηγούνται, τιθασεύονται.

Το κείμενο αυτό μεταξύ αλλών, είχε δημοσιευτεί στο πρόγραμμα αντιναζιστικής συναυλίας που είχε δώσει η Ορχήστρα των Χρωμάτων με έργα Βάιλ, Λίστ και Μπάρτον. Το ίδιο κείμενο παράλληλα είχε δημοσιευτεί και στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ki_pouros, Κράνιος, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8160 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
What is this?

Αφιέρωμα στους παπαγάλους και λοιπούς αξιολύπητους ...



Πάει αυτός τώρα Πούπι... Ποιος θα σε ταΐζει έρημο πουλί τώρα; ...
Τ' αφεντικούλι σου που σου έμαθε να με λες αλήτη και να με διατάζεις να κάτσω κάτω...
Πάει...
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8161 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOMVOS, Κράνιος, voskos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8162 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Ήταν στην τηλεόραση του Άλφα και τους πήγαινε βόλτα σε στέκια και τόπους δουλειάς των νέων ο Σρόιτερ, μαζί με τη Ρένα Δούρου του ΣΥΡΙΖΑ και τον Αρη Σπηλιωτόπουλο της ΝΔ.

Συζητούσαν με νέους, έκαναν ερωτήσεις, άκουγαν την απελπισία κα το χάλι τους.

Και ενώ συζητούσαν με κάποιον ταλαίπωρο που μοίραζε φυλλάδια για 25 ευρώ την ημέρα, ο Παύλος Γερουλάνος, που τον έφερε από την Αμερική ο Γιώργος να μας κυβερνήσει, τον ρώτησε:

-Με τον ανταγωνισμό τι γίνεται;

-Ποιν ανταγωνισμό; απόρησε ο άνθρωπος. Φυλλάδια μοιράζω…
Δεν έχω τράπεζα, ήθελε να πει.

Αλλά ο Γερουλάνος απτόητος:

-Τον ανταγωνισμό από λαθρομετανάστες, Πακιστανούς, αυτό εννοώ, είπε με ύφος όλο σημασία και… δημόσια τάξη.

Πηγή

Κράνιος: Θα καθάριζα τζάμια στα φανάρια, αλλά γαμώ την ατυχία μου... υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός από τους Σομαλούς εδώ στην Πάτρα. Και αθέμιτος ανταγωνισμός από τα γυφτόπουλα εκ Ρουμανίας...
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8166 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

fireseaker έγραψε:

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε


Δεν φοβάμαι την δικιά μου πείνα (ως μονάδα)…..εγώ θα το παλέψω και ας πεινάσω.
Αυτό που δεν μπορεί να παλέψει η ψυχή μου και δεν θα το αντέξει ……είναι να βιώσει την πείνα στα πρόσωπα των παιδιών μου/μας.

Επειδή συνεχίζω να μην εμπιστεύομαι και να μην θεωρώ κανέναν ικανό να με βγάλει απ το αδιέξοδο ….δηλώνω ανίκανος να σκεφτώ μέλλον με τούτους που μου ζητούν μεθαύριο την ψήφο μου…….. παραμένω θυμωμένος και θυμωμένα θα ξαναψηφίσω.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by voskos.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8169 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
.«Τον καιρό εκείνο ήμουν γραμμένος σε τρία συσσίτια. Ένα ως φοιτητής, ένα ως άστεγος και ένα ως δικηγόρος. Έτρωγα τρεις φασολάδες ανάλατες την ημέρα. Έτσι, κατάφερα να επιβιώσω. Ήμουν τυχερός».
Ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, Επίτιμος, μιλά το 2008 για την περίοδο της Κατοχής.

Σας ερωτώ, είμαι γελοίος; Είναι γελοίος ο νομάρχης Θεσσαλονίκης; (ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ)

Κατά την δεκαετία του '80 μετά από επίσκεψη του στην Κίνα:
-Κύριε υπουργέ, τι σας έκανε εντύπωση στην Κίνα;
-Τα Κινεζάκια. Μια σταλιά παιδιά να μιλούν μια τόσο δύσκολη γλώσσα όπως τα Κινεζικά(Γιώργος Κατσιφάρας)

Σε δήλωση του για την κρίση στο Τέτοβο: -Αυτό το θέμα θα έλεγα είναι άνευ ουσιαστικής ουσίας (Γιώργος Παπανδρέου)

«Το θέμα είναι ότι με τον Παπαγεωργόπουλο ξέρουμε ότι θα φάμε σκατά. Με την Αράπογλου δεν ξέρουμε τι σκατά θα φάμε».
Ο Γιάννης Μπουτάρης, υποψήφιος δήμαρχος Θεσσαλονίκης το 2006, αναλύοντας τις ποιοτικές διαφορές των δύο άλλων συνυποψήφιών του.

Ο Χαμένος τα παίρνει όλα

Κράνιος: Πάρ' τ' αυγό και κούρεψ' το.... Εγώ Γιώργο θα ψηφίσω: "Φύγε συ. Έλα συ". Για να μην εγκρίνω τρόικα. Και μετά πάλι εδώ θα είμαστε.
Αν βγει ο Αντωνάκης, ο Γιωργάκης θα μοιάζει περίπατος.... Αν βγει ο Αντωνάκης θα μας τρελάνει κανονικά. Κι η Μέρκελ θα πανηγυρίσει η κφάλα.... Ε, όχι.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8171 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Το 1687 μια βόμβα των Ενετών ανατίναξε τον Παρθενώνα που είχε μετατραπεί σε πυριτιδαποθήκη... Η εικόνα του Παρθενώνα είναι μάρτυρας για την αγάπη των ευρωπαίων φίλων μας. Αλλά και οι τρόποι τους είναι καταγεγραμμένοι εκεί. Ύστερα ήρθε ο λόρδος Έλγιν και το 1802 άρπαξε και φυγάδεψε στο Λονδίνο όσο γλυπτό διάκοσμο του Παρθενώνα κατάφερε να κατεβάσει. Τα περισσότερα καταστράφηκαν κατά την επιχείρηση της ... κατεδάφισης!
Αν δεν είχαν επέμβει με τους τρόπους που περιέγραψα ... θα είχαμε ολόκληρο τον Παρθενώνα, με τη στέγη του κτλ....
ΗΡΘΑΝ
ντυμενοι "φιλοι"
αμετρητες φορες οι εχθροι μου
το παμπαλαιο χωμα πατωντας.
Και το χωμα δεν εδεσε ποτε με τη φτερνα τους.
Εφεραν
το Σοφο, τον οικιστη και το Γεωμετρη,
Βιβλους γραμματων και αριθμων,
την πασα Υποταγη και Δυναμη,
το παμπαλαιο φως εξουσιαζοντας.
Και το φως δεν εδεσε ποτε με τη σκεπη τους.
..............................


Αν οι Έλληνες σήμερα φανούμε κατώτεροι των περιστάσεων, δε θα πεινάσουμε μόνο. Θα χάσουμε για πάντα την ελευθερία μας και την αξιοπρέπειά μας. Πρέπει εμείς να σεβαστούμε τη χώρα μας, κι ύστερα θα μας σεβαστούν οι ξένοι....
Πρέπει να σωθούμε μόνοι μας. Οι ξένοι κοιτάζουν τα συμφέροντά τους. Τίποτα δε με παραξενεύει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOMVOS, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα