× Συζητήσεις σχετικά με το χώμα, ανακύκλωση, κομποστοποίηση, άλλες χρήσεις και δράσεις στον κήπο.

Υλικά για κομποστοποίηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3063 από ΝικηΝασος
Υλικά για κομποστοποίηση δημιουργήθηκε από ΝικηΝασος
Εχω φτιάξει ένα κομποστοποιητή απο ξύλινες παλέτες
εκεί ρίχνω ότι χόρτα μαζεύω απο το οικόπεδο κλαδια ξερά
από ελιές, εχω ρίξει πριονίδι, υλικά απο την κουζίνα δηλαδή
φλούδες απο μπανάνες αχλάδια μήλα φίλτρα & καφέ χαρτί
κουζίνας πατάτες. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω επειδή έχω δεί
και διαβάσει διάφορα οι φλίδες απο πορτοκάλι μανταρίνι, λεμόνι
καθώς και κλαδια απο τριανταφυλλιές (κάπου το διάβασα εδώ)
μπορώ να ρίχνω?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3065 από κατερινα γεω
Απαντήθηκε από κατερινα γεω στο θέμα Υλικά για κομποστοποίηση
Εχω διαβασει πως οχι, δεν κανει. Το σπιρτο που εχουν κανει κακο. Τονιζω οτι απλως το εχω διαβασει..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3072 από Rea
Απαντήθηκε από Rea στο θέμα Υλικά για κομποστοποίηση
Δες ένα ενδιαφέρον link για κομπόστ παραγόμενη από απόβλητα εσπερ/δών βιομηχανιών κονσερβοποίησης www.avocadosource.com/Journals/SAAGA/SAA..._1995_pg_038-040.pdf
εν κατακλείδι αναφέρει μικρη αναστολή στο φύτρωμα σπόρων και την ανάπτυξη των φυτών (λόγω φυτοτοξικότητας, ακινητοποίησης του αζώτου κλπ) κάτι όμως που χλωμό το βλέπω την οικιακή κομποστοποίηση (η συγκεκριμένη μελέτη άναφέρεται σε τεράστιες ποσότητες εσπερ/δών που συμμετείχαν στο παραγόμενο προιόν κομπόστ/σης).

Το ποιο ενδιαφέρον είναι η ανταγωνιστική δράση που είχε η συγκεκκριμένη κομπόστ σε σχέση με το βακτηριο της φυτοφθόρας.

ΤΕΣΠΑ, το ph της παραγόμενης κομπόστ καλό είναι να το ελέγχουμε και να το προσαρμόζουμε με την προσθήκη σταθεροποιητών. Ετσι όταν διαπιστώνουμε όξυνο αποτέλεσμα ή προσθέτουμε υλικά που συμβάλουν στη διαμόρφωση χαμηλού ph καλό είναι να προσθέτουμε αλκαλικους παράγοντες πχ στάχτη από ξύλα.
Ειδικά για τα εσπεριοειδή που ο χρόνος αποσύνθεσης τους είναι μεγαλύτερος συστήνουν τεμαχισμό των αποβλήτων.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Rea.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3075 από mikros kallierghths
Απαντήθηκε από mikros kallierghths στο θέμα Υλικά για κομποστοποίηση
Εγω ξερω οτι τις φλουδες λεμονιου τις βαζεις αλλα σε μικρες ποσοτητες γιατι ανεβαζουν το pH. Τα κλαδια τριανταφυλλιας δεν κανει γιατι προσελκυουν ευκολα τους μυκητες και τις αρρωστιες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3078 από Rea
Απαντήθηκε από Rea στο θέμα Υλικά για κομποστοποίηση
για μένα η παρακολούθηση του PH και η σχετική διόρθωση έχουν μεγάλη σημασία. Το να μην κομποστοποιούμε τα υπολείμματα από εσπεριδοειδή δεν είναι λύση. Απλά μπορούμε να προσθέσουμε στη κομπόστ διορθωτικά στοιχεία.

Μελέτη για την επίδραση CaO (οξείδιο Ασβεστίου) στη θερμή κομποστ/ση υπολειμμάτων σταφυλιών και εσπεριδοειδών.
www.ramiran.net/doc08/RAMIRAN_2008/Bustamante.pdf

Δραματική βελτίωση στο ph του τελικού προιόντος: εντελώς neutral 7,2.

Αλλά και το ph της κομπόστ χωρίς διόρθωση δεν ήταν άσχημο στα 6,4...

Απλά το πολύ ενδιαφέρον κομμάτι ήταν ότι το χαμηλότερο ph επηρεάζει τη αναπτυσόμενη θερμοκρασία.
Χαμηλότερο ph=χαμηλότερη θερμοκρασία, κάτι που επιδρά στο χρόνο αποσύνθεσης αλλά και στην αποστείρωση του κομπόστ.

Αλλά ο φίλος που ρώτησε ούτως ή άλλως ψυχρή κομπ/ση κάνει και λίγο τον ενδιαφέρει το τελευταιο.

Για τα κλαδέματα από τριαντάφυλλα, ιδέα δεν έχω!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3079 από Rea
Απαντήθηκε από Rea στο θέμα Υλικά για κομποστοποίηση
Πωπω! τα κλαδέματα τριανταφυλλιάς όντως ακρως απαγορευτικά ως έλκοντα ασθένειες!

www.dep.state.pa.us/dep/deputate/airwast...le/facts/compost.htm

Materials should NOT be composted if they promote disease, cause odors, attract pests, or create other nuisances. These include meat, fish, poultry, dairy products, foods containing animal fats, human/pet feces, weeds with developed seed heads, and plants infected with or highly susceptible to disease, such as roses and peonies.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Rea.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5705 από FIVI
Απαντήθηκε από FIVI στο θέμα Υλικά για κομποστοποίηση
εγώ έχω πάψει πια να ρίχνω φλόυδες εσπεριδοειδών γιατί μου μουχλιάζουν (μπλε μούχλα) :(

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #5751 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Υλικά για κομποστοποίηση
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6459 από giathe
Απαντήθηκε από giathe στο θέμα Υλικά για κομποστοποίηση
Καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ κάτι, κισσό κάνει να ρίξω στον σηπτικό σωρό, ή επειδή είναι δηλητηριώδες φυτό, θα μου δημιουργήσει προβλήματα; Η ίδια ερώτηση ισχύει και για την πικροδάφνη.
Ευχαριστώ
Γιάννης Χαλάνδρι

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #6466 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα Υλικά για κομποστοποίηση
Μικρές ποσότητες επιτρέπονται από όλα -άλλωστε και στη φύση αυτό δεν συμβαίνει για να υπάρχει ισορροπία;
Η προσωπική μου εμπειρία με τον κισσό πάντως λέει ότι αποσυντίθεται δύσκολα. Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να βάλεις μόνο φύλλα κισσού ή και τα κλαδιά τους, πάντως δεν αποσυντίθονται γρήγορα όπως άλλα φύλλα. Μάλλον φταίει η επίστρωση που έχουν γι αυτό και είναι τόσο ανθεκτικό φυτό. Τα κλαδιά τους είναι ακόμα πιο σκληρά άρα ακόμα πιο αργά στην αποσύνθεσή εκτός κι αν έχει υπομονή και τα κάνεις κομματάκια 2-3 εκατοστών
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giathe, ΔΙΓΕΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα