× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12570 από κατερινα γεω
Απαντήθηκε από κατερινα γεω στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Εγω δεν ξερω τί να πρωτογραψω! Ολα λαθος τα κανω !!! Αλλα να συγχαρω τον Τσουκνιδα που απ' οτι φαινεται ηδη απο τις συμετοχες, χτυπησε φλεβα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12571 από blackmeli
Απαντήθηκε από blackmeli στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
γεια και χαρα σε ολους. ωραιο θεμα. εγω λοιπον εκανα το εξης λαθος. στις ντοματες μου το καλοκαιρι ποτιζα περισσοτερο απο οσο χρειαζοταν με αποτελεσμα να ανοιξουν λιγο διπλα στο κοτσανι. πιο λιγο νερο λοιπον του χρονου !

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12575 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Πρώτα πρώτα ένα μπράβο για τον φίλο Tσουκνίδα για την ωραία σκέψη που έκανε να ανοίξει τέτοιο θέμα.
Πιστεύω ότι το να κάνεις λάθη είναι η κινητήριος δύναμη της γνώσης.
Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με όλα όσα έχουν να κάνουν με καλλιέργειες πέρα από λαχανικά και δένδρα, όπως λουλούδια και άγρια φυτά αλλά και πειραματίζομαι ''αντιγράφοντας '' τους ρυθμούς της φύσης.
Όσο για λάθη, απλά παλιότερα ητανε αμέτρητα, τώρα τα τελευταία χρόνια μετρημένα, αλλά και πάλι αρκετά!!!
Βέβαια για λάθη από άγνοια μπορώ να πω ότι συγχωρώ τον εαυτό μου, αλλά για λάθη από βιασύνη ή υπερβολικό ενθουσιασμό είμαι πλέον ασυγχώρητος ……
Πάει καιρός λοιπόν που είχα αγοράσει 25 τριανταφυλλιές από ένα αρκετά γνωστό φυτώριο στη βόρεια Ελλάδα, τις οποίες φύτεψα σε γλάστρες ικανοποιητικού μεγέθους θάλεγα. Μέχρι τον Μάη όλα καλά. Όμως με τις πρώτες ζέστες του καλοκαιριού διαπίστωσα ότι είχαν δυσκολία στην ανάπτυξη τους. Για να μην τις χάσω αναγκάστηκα να τις μεταφυτέψω στο χώμα, όπου βέβαια μέχρι την οριστική τους θέση τις μεταφύτεψα άλλες δυό φορές !!!!
Όλα αυτά βέβαια από υπερβολικό ενθουσιασμό, ξεφυλλίζοντας το πραγματικά εξαιρετικό διαφημιστικό φυλλάδιο του φυτώριου !!!!!

Συμπέρασμα
Να αγοράζετε λουλούδια ή δένδρα ΜΟΝΟ όταν είστε σίγουροι για την οριστική θέση που θα τα φυτέψετε, γιατί μια πιθανή μεταφύτευση είναι αρκετά επίπονη εργασία (ειδικά για μεγαλωμένα δένδρα) και επιπλέον καθυστερεί αρκετά τα ρυθμό ανάπτυξης τους μέχρι να ξαναριζώσουν.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12585 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Το δικό μου συχνό λάθος είναι ότι φυτεύω πολύ κοντά το ένα με το άλλο, ένεκα μικρού κήπου προσπαθώ να χωρέσω όσα μπορώ περισσότερα. Ειδικά πέρσι,προς το τέλος του καλοκαιριού που είχαν φουντώσει αρκετά οι ντοματιές και οι πιπεριές, η μία επικάλυπτε την άλλη, κλάδευα κλαδιά ώστε να δώσω λίγο αέρα μεταξύ τους.
Οταν τα έπιασε περονόσπορος το ένα μετά το άλλο, κατάλαβα για ποιο λόγο πρεπει να έχουν απόσταση μεταξύ τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12586 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Επίσης σκέφτομαι να με παιδέψω και με ένα ακόμη "λάθος"...
Σκέφτομαι να σπέιρω 10 ντοματιές πριν τα Χριστούγεννα μέσα στο σπίτι με σκοπό να τις μεταφυτεύσω σε γλάστρες τον Μάρτη και τελική μεταφύτευση στον κήπο τον Απρίλη.

Ξέρω πως είναι πολύ νωρίς, αλλά έχω ένα έξτρα δωμάτιο που μπορώ να χρησιμοποιήσω για αυτή τη δουλειά και ΘΑ ΣΚΑΣΩ αν δεν το δοκιμάσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12592 από tsouknidas
Απαντήθηκε από tsouknidas στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Για να μην χάσω τον χώρο στους σταλάκτες μου σε μια σειρά με κουνουπίδια,όπου η απόσταση μεταξύ σταλακτών είναι 30 εκ για την συγκεκριμμένη γραμμή-λάστιχο,φύτεψα κι εγώ κρατόντας αποστάσεις 30 εκ.Ήδη τα φυτά νοιώθουν άβολα.Επίσης να πώ για τις ντοματιές μου το καλοκαίρι.Τα στιρίγματα της ντοματιάς είναι ένα θέμα για μένα και για πολλούς άλλους νέους καλλιεργητές.Με το ζόρι έφτιαξα στηρίγματα που μπορούσαν να σηκώσουν το βάρος των φυτών.Εάν κάποιος παλιότερος έχει κάποιο καλό αρχείο περι στηριγμάτων ώστε να γίνεται σωστή δουλειά αλλά και οικονομική ας μας πεί,αν το θέλει φυσικά.Φέτος χρησιμοποίησα καλάμια,ένα βασικό για τον στέλεχος,και δύο παράλληλα με το βασικό,τα οποία φαίνεται οτι όπως τα έβαλα απλά φιγουράριζαν δίπλα στις ντοματιές.Έτσι κάποιες ντοματιές γέρνανε,κάποια κλαριά σπάζανε

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12593 από ssotiris
Απαντήθηκε από ssotiris στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
για να μην σπάνε τα κλαδιά από το βάρος ή για να μη λυγίζουνε τα δένεις με σχοινάκι στα στηρίγματά σου.

εγώ φτιάχνω με καλάμια (κάτι πιο οικονομικό δεν έχω βρει) κρεβατίνες, δηλαδή όπως είναι η σειρά με τις ντοματιές κάθε 2 μ βάζω κάθετα καλάμια εκατέρωθεν των φυτών, ύστερα συνδέω δένοντας τα κάθετα αυτά καλάμια με άλλα οριζόντια, φτιάχνω δηλαδή σειρές ανά 50 εκατοστά ύψος.
φαντάσου το στήλες από καλάμια ανά 2μ που συνδέονται μεταξύ τους με σειρές καλαμιών ανά 0.5μ.
πάνω σε αυτά αφενός έχω πολλές επιλογές στήριξης των ντοματιών και αφετέρου αποκτά η κατασκευή δομική συνοχή.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12596 από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
οκ,να πω κι εγώ...ποτέ,μα ποτέ δεν πρόκειται να πατήσω το πόδι μου σε γεωπόνο που μου έδωσε να ραντίσω για χόρτα επάνω στη γραμμή και ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ να φυτέψω τα λάχανα........Το αποτέλεσμα ? Χόρτα βγήκαν......Λάχανα όχι! Το έσωσα τελικά,αλλά το οικονομικό κόστος μεγάλο... (ασχολούμαι επαγγελματικά)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12602 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Καλα σουπερ θέμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λοιπον την Ανοιξη ξεκινησα να φυτεψω ντοματιές . Ήταν μικρουλες δεν υπολογισα καθολου πόσο θα μεγαλώσουν , αποτέλεσμα ??? δάσος απο ντομάτιες απροσπέλαστο .
Ηταν αδυνατον να στις περιποιηθώ, να τις στηριξω , σκετη ταλαιπωρία ...
Το ίδιο και οι μελιτζάνες .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12603 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Τα λαθη σας ομως μου εβγαλαν και καποια ερωτηματα .
Ηλια αν αναμεσα στις ντοματιες φυτεψεις πχ λαχανα μπορεις να φυτεψεις με ασφαλεια ξανα ντοματες ?

Μανο ειναι απαραιτητο να βρεχεις τον σπορο του σπανακιού ?
Αν δεν τον βρεξεις δεν βγαίνει ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα