× Συζητήσεις για Λαχανικά στο Μπαλκόνι ή την Ταράτσα.

Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9243 από Mixalisvolos
Απαντήθηκε από Mixalisvolos στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Τουλάχιστον είσαι εφευρετική και βρίσκεις ωραίους τρόπους για αυτόματα πότισμα.Τώρα έκανα προσπάθεια με τα μπουκάλια και μου έδωσες ιδέα για τον τρόπο με το φιτίλι.Θα το προσπαθήσω και αυτό. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9244 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.

Mixalisvolos έγραψε: Τουλάχιστον είσαι εφευρετική και βρίσκεις ωραίους τρόπους για αυτόματα πότισμα.Τώρα έκανα προσπάθεια με τα μπουκάλια και μου έδωσες ιδέα για τον τρόπο με το φιτίλι.Θα το προσπαθήσω και αυτό. :)


Ό,τι νέο από ιδέες, προσθήκες, βελτιώσεις, προβλήματα που είδες, κλπ, κλπ, αν θέλεις να μοιραστείς, καλοδεχούμενα!
By the way, εάν διαπιστώσεις στα δικά σου φυτά ότι δουλεύει (ή ότι δε δουλεύει) το σκηνικό με το φυτίλι, θα χαιρόμουν πολύ να το μάθαινα, μιας και οι αγγουρίτσες μου δεν είναι ο πιο αξιόπιστος δοκιμαστής..!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #9247 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9248 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Καλησπέρα Ρούλα !!!
Μας εβαλες στο ''τρυπάκι'' να ψάχνουμε, γιατί οσο νάναι και τα δικά σου φυτά εννοια τάχουμε !!!
Για ρίξε μια ματιά......

www.providentliving.org.nz/gardening/bottle-drip-irrigation/
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #9250 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΤΑΥΡΟΣ, Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9251 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.

Mixalisvolos έγραψε: Τουλάχιστον είσαι εφευρετική και βρίσκεις ωραίους τρόπους για αυτόματα πότισμα.Τώρα έκανα προσπάθεια με τα μπουκάλια και μου έδωσες ιδέα για τον τρόπο με το φιτίλι.Θα το προσπαθήσω και αυτό. :)


Πριν από λίγα λεπτά (ναι, κάνω και μεταμεσονύκτιο group therapy με τα φυτά μου, πειράζει; ) διαπίστωσα ότι το νερό από το πλαστικό μπουκάλι νερού που είχα βάλει το μεσημέρι είχε σχεδόν εξαντληθεί! Αντίθετα, τα πλαστικά μπουκάλια αναψυκτικού έδειχναν αναμενόμενη κατανάλωση νερού.

Παράξενο, γιατί πέρυσι δεν είχε καταναλωθεί τόσο γρήγορα από τα δοχεία νερού...

Μήπως είχε να κάνει το ότι αυτά τα μπουκάλια τα κρατούσα στην αποθήκη εδώ και μήνες; Έχει νόημα να μαλακώνουν όταν πολυκαιρίζουν, άρα να ζουλιούνται πιο εύκολα, άρα να ρουφά πιο πολύ νερό το χώμα; Μήπως είναι διαφορετικό το χώμα μου από πέρυσι; Με διαφορετική απορροφητικότητα;

Όπως και να έχει, για μένα σήμερα κέρδισαν τα μπουκάλια αναψυκτικού, αντίθετα με ό,τι υποστήριξα προηγουμένως. Ανακαλώ. :)

Αν δω κι άλλα περίεργα, ενημερώνω αναλόγως.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9252 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.

fireseaker έγραψε: Το να φτιάξεις μόνη σου κάποιου είδους αυτοματισμό το έχεις σκεφτεί;


Πολύ θα ήθελα να φτιάξω μόνη μου κάποιον αυτοματισμό, αλλά φοβάμαι ότι δεν έχω ακόμα τις απαραίτητες γνώσεις.. ( = Σνιφ-σνιφ-κλαψ-κλαψ!! Βοήθεια Δημήτρη!!)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9253 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Για το αυτόματο πότισμα, αν θέλετε μπορείτε να δείτε και το νέο μου άρθρο: Αυτόματο πότισμα για λαχανικά - Συμβουλές και Οδηγίες .

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by ilias.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9254 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.

ilias έγραψε: Για το αυτόματο πότισμα, αν θέλετε μπορείτε να δείτε και το νέο μου άρθρο: Αυτόματο πότισμα για λαχανικά - Συμβουλές και Οδηγίες .


Ηλία, εξαιρετικό το άρθρο σου και καθ' όλα πλήρες. Οι αρχάριοι σε ευχαριστούμε!
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by ilias. Αιτία: Διόρθωση URL συνδέσμου άρθρου

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9255 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.

ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε: Καλησπέρα Ρούλα !!!
Μας εβαλες στο ''τρυπάκι'' να ψάχνουμε, γιατί οσο νάναι και τα δικά σου φυτά εννοια τάχουμε !!!
Για ρίξε μια ματιά......

www.providentliving.org.nz/gardening/bottle-drip-irrigation/


Καλά, εε... Μιλάμε ενθουσιάστηκα εις τριπλούν:
1. Που έχετε έννοια και τα δικά μου φυτά (Σμούτς στα μούτρα όλων σας, ευχαριστώ πολύ-πολύ!)
2. Που μπήκατε στο τρυπάκι να ψάχνετε (μόνο καλό μπορεί να κάνει και, θα δείτε, θα κάνουμε ωραία πράγματα παρέα για τα φυτά μας!)
3. Που έχει δημοσιευτεί τέτοια ωραία ιδέα στο link που δίνεις, Σταύρο! Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, το βρίσκω καταπληκτικό να μπορείς να ποτίζεις με αυτόν τον τρόπο. Νομίζω έχει πολλαπλά ωφέλη: Γλυτώνεις τη μανούρα από μύκητες και όποιες άλλες ασθένειες προκαλούνται ή ευνοούνται από την υγρασία, βεβαιώνεσαι ότι το νερό φτάνει μέχρι και τις κάτω ρίζες -ευνοεί και την ανάπτυξή τους, υποθέτω, άρα πιο γερό φυτό- και τόσα άλλα! Θα το μελετήσω και αυτό το ενδεχόμενο με προσοχή και ...ποιος ξέρει...μπορεί μεθαύριο να επανέλθω για να σας ενημερώσω ότι το από κάτω διαμέρισμα πλημμύρισε! :laugh:

Βέβαια, άλλο πρόβλημα είναι το πώς θα το εφαρμόσεις σε αναπτυγμένα φυτά χωρίς να πληγώσεις τις ρίζες. Και το πρόβλημα διογκώνεται αν έχεις κάνει το λάθος να τα φυτέψεις πολύ κοντά το ένα στο άλλο (γκουχ-γκουχ!)

Βρίσκω λίγο προβληματικό το πώς θα διασφαλίσει κανείς ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν υπερ-ποτίζονται τα φυτά. Αλλά θα επανέλθω.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Roula.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.158 δευτερόλεπτα