× Συζητήσεις για Λαχανικά στο Μπαλκόνι ή την Ταράτσα.

Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9288 από Mixalisvolos
Απαντήθηκε από Mixalisvolos στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι παθαίνει η πιπεριά μου και κιτρινίζουν τα φύλλα της στην άκρη.Νομίζω ότι την ποτίζω πολύ (κάθε δύο μέρες),πείτε μου και σεις τη γνώμη σας τι να κάνω;


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9324 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Mixalisvolos, μου συνέβη το ίδιο. Παραθέτω φωτογραφίες (απολογούμαι για τη νυχτερινή λήψη, αλλά μόλις τώρα πρόλαβα να ασχοληθώ).

Λοιπόν, αυτές είναι οι πιπεριές μου:



Το "πρόβλημα":





Παρατήρησα ότι συνέβαινε σε μεμονωμένα φύλλα. Δηλαδή δεν συνέβαινε σε όλα τα κάτω φύλλα ή όλα τα νέα κτλ. Το κοινό που είχαν τα προβληματικά φύλλα ήταν πολύ απλά ότι ακουμπούσαν στην (τραχιά) επάνω επιφάνεια της ζαρντινιέρας. Υπέθεσα ότι κάποια στιγμή μπορεί να βράχηκαν εν μέσω ήλιου, ή να ανέπτυσσε μεγάλη θερμοκρασία το σημείο κατά τη διάρκεια της μέρας. Αφού δεν έβλεπα άλλη αλλοίωση, το αγνόησα. Υπό άλλες συνθήκες, απλώς θα είχα αφαιρέσει τα φύλλα. Αποφάσισα όμως να τα διατηρήσω πάνω στο φυτό για ...ερευνητικούς λόγους. By the way, το φύλλο της πρώτης φωτό που τώρα φαίνεται "κομμένο", δεν προέρχεται από το δικό μου χέρι. Πριν γίνει έτσι, ήταν ακριβώς όπως στις δικές σου φωτογραφίες.

Κατά τα άλλα, το φυτό δεν μασάει μία... Είναι γεμάτο μπουμπούκια, και γω στη φάση που προσπαθώ να συμβάλλω στη γονιμοποίησή τους. :) Η δική μου εμπειρία (πρώτη φορά έβαλα πιπεριές) θα σου πρότεινε να μην ανησυχείς.





Ά! Και για το πότισμα, δεν μου φαίνεται πολύ αυτό που λες. Εγώ ποτίζω από λίγο κάθε μέρα, και ας ξέρω ότι οι εμπειρότεροι μπορεί να με τσακίσουν γι' αυτό! Τα μίλησα με τις πιπερίτσες, τα συμφωνήσαμε και πάμε καλά. :)

Υ.Γ. Ίσως το θέμα να ταίριαζε περισσότερο στο topic "Ασθένειες πιπεριάς", ή κάποιο άλλο αντίστοιχο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9489 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Ήρθε, λοιπόν, η ώρα για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων για τους κρυστάλλους.

Από όλα τα φυτά μου, επέλεξα να πειραματιστώ με τομάτες και πιπεριές στις (κλασικές πια) ζαρντινιέρες μου, σε 1-2 λουλούδια σε ζαρντινιέρες επίσης (με διαφορετικό χώμα για να ελέγξω ενδεχόμενες μεταβολές στην απορροφητικότητα), καθώς και σε μία γλάστρα με βασιλικούς.
Μετά την τοποθέτηση των κρυστάλλων σύμφωνα με τις οδηγίες, όλα τα παραπάνω είναι εντελώς απότιστα (ούτε σταγόνα όμως) εδώ και 7,5 μέρες.

Η όψη τους είναι εξαιρετική! Δεν υπάρχει κανένα σημάδι λειψυδρίας στα φύλλα ή αλλού, πράγμα που με κάνει να συμπεραίνω ότι σίγουρα θα αντέξουν για τουλάχιστον 2-3 μέρες ακόμα χωρίς πότισμα. Μάλιστα δείχνουν πιο υγιή από τα άλλα που ποτίζω "χειροκίνητα". Έχουν πετάξει όλα και νέο φύλλωμα.

Άρααααα; Σίγουρα 10ήμερες διακοπές χωρίς άγχος!! :cheer: :cheer:
Αν το είχα κάνει νωρίτερα, θα μπορούσα να πω και για τη μέγιστη διάρκεια, που είμαι σίγουρη ότι θα μας εξέπληττε.

(Υ.Γ. Σε μία τοματιά δεν τους είχα τοποθετήσει σωστά, δηλαδή τους είχα βάλει λίγο πιο μακριά από τη ρίζα σε σχέση με τα υπόλοιπα πειραματόζωα. Μόνο αυτή η τομάτα χρειάστηκε τη συνδρομή μου).

Οι μαύρες μαγείες δε φαίνεται να είναι και τόσο μαύρες τελικά... :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9513 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
DAVIS, σ' ευχαριστώ.

Βασικά ξέρω ακριβώς τις τιμές των κρυστάλλων... :P
Έρχονται σε συσκευασία των 100gr (κοστίζει 5€) και σε συσκευασία των 1000gr (κοστίζει 30€).

Για τις ποσότητες που θα σου χρειαστούν και τη συνολική επιβάρυνσή σου σε διάστημα 8ετίας, μπορείς να δεις και αυτή τη συζήτηση.

Εάν χρειαστείς να μάθεις προμηθευτές, πες μου. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9992 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Το ότι τελικά έλειψα για 23 αντί για 12 μέρες που είχα προγραμματίσει είναι ένα θέμα.
Το ότι οι κρύσταλλοι που είχα βάλει την τελευταία μέρα πριν φύγω απεδείχθησαν λίγοι (χωρίς να έχω πια χρόνο να κάνω κάτι άλλο) είναι ένα άλλο θέμα.

Πάντως γύρισα. Και οι τομάτες και οι πιπεριές είχαν φύγει. Διαπαντός. Δεν έμεινε τίποτα χλωρό!

Αφού πέρασε το πρώτο σοκ που παραλίγο να με πιάσουν τα ζουμιά, μετά έβαλα τα γέλια. Επειδή σκέφτηκα ότι αυτή η αναποδιά με γλύτωσε από το να χρειαστεί να ξεπαστρέψω σε 20 μέρες ζωντανά φυτά για να σπείρω τα επόμενα -έλλειψη χώρου, γαρ.

Πάντως βασιλικοί, κατηφέδες, μπουκαμβίλια, ρυχόσπερμα, αμπελαριά, ελιά και αγγουριές, μια χαρά επέζησαν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9994 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Ρούλα, γεια σου φίλη μου. Ο Κράνιος είμαι... Χαχαχαχαχααααααα.... Κιχ κιχ κιχ κιχ .....
Χαχαχαχαααααα..... Τι έπαθες είπες; ((((Χοχοχοχοχχχοοοοο...)))) Συγνώμη. Δεν άντεξα ... Με το θάρος ε;;;!
Βρε,,,, είσαι θηρίο.... Τι έμαθες; Έμαθες ότι υπάρχουν φυτά που αντέχουν στην ξηρασία. Ο βασιλικός πχ θέλει κάθε μέρα πότισμα. Ο δικός σου όμως άντεξε. ΟΚ; Για ρίξε μια ματιά στο χώμα, στη γλάστρα, στη σκιά, κι ό,τι άλλο εσύ νομίζεις.....

Αυτά. Τι κάνεις Ρούλα; Γιατί εγώ δεν είμαι καθόλου, μα καθόλου καλά. Κάνω κούρα στη μέση μου. Καλά τα παγαίνω που λένε, αλλά ....

Τέσπα. Κοίτα. Να προτείνω κάτι στους φίλους όλους εδώ. Κάτι τελείως Κράνιο κι ας με πετάξετε έξω με τις κλωτσιές:
Αν σκεπάσεις τελείως με κάτι πλαστικό και διαφανές, και το κλείσεις αεροστεγώς σχεδόν, το φυτό δε θα μπορεί να διψάσει. Το νερό που χάνει από τη διαπνοή του φυτού, επιστρέφει πάλι στο χώμα. Έτσι γίνεται και πολλαπλασιασμός φυτών. Θα ψάξω και θα σας δώσω σε λίγο φωτογραφίες κτλ....
Έτσι μου κατέβηκε τώρα. Ελπίζω να μη με πετροβολίσετε. Περιμένετε και φωτογραφίες κι άλλα εδώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9995 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Κράνιε, φίλε μου, πάρε όλο το θάρρος του κόσμου! Χαχαχαααα...Ε, είμαι περίπτωση τελικά.

Τα πάνω κάτω μου ήρθαν με τα φυτά μου, αλλά, πώς να το πω.. γιόμισε η ψυχή μου! Καλά που δεν είχα βάλει κανένα σπόρο της προκοπής γιατί θα τον έκλαιγα τώρα...

Όσο για την πρότασή σου, ενδιαφέρουσα την ακούω. Πολύ το περιμένω να πεις και να δείξεις κι άλλα. Αν το κλείσεις αεροστεγώς το φυτό, πώς θα αναπνέει, οεο; Και ο πολλαπλασιασμός; Με αγωνία αναμένω.

Υ.Γ. Λυπάμαι που (ξανα)ακούω για τη μέση σου. Να 'χα χέρια να σε ξεκουράσω από το καθεμέρα.
Πάντως, να ξέρεις, οι δρόμοι μ' έστειλαν και σ' ένα βλογημένο βουνό αυτό το μήνα, με μια οικογένεια κρανιές πάνω από το κεφάλι μου. Έπρεπε να με δεις, γίδι έγινα και σκαρφάλωσα, μάζεψα μια χούφτα ώριμα κράνα και τα μασούλησα όλα στην υγειά σου.
Να 'σαι καλά!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9997 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Παιδάκι μου Ρούλα (Έτσι μιλάγανε παλιά... Χαχαχαχαααααα),,,, τι λέγαμε; Με κάνεις και γελάω..... Διάβασα όλο το θέμα τούτο με το πότισμα και γελάω τώρα ακόμα πιο πολύ....
Είχες τρελαθεί να πας διακοπές, είχες και τα φυτά ....

Ας πω κι εγώ τώρα τη βλακεία μου. Αλλά για τα κράνα, ωραία το λες! Έχουμε κράνα και ψάχνουμε τι θα κάνουμε να φυτέψουμε ιπποφαές!!

Ρούλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα..........α.

Πάω να κοιτάξω για τη διαπνοή, το θόλο τον αστροναυτικό, τον πολλαπλασιασμό με τον τρόπο που λέω (είπα!Χα). Πάω τώρα.

el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%B1...80%CE%BD%CE%BF%CE%AE

Ρούλα εδώ είμαι. Δες κι αυτό για να καταλάβεις τι γίνεται με τα μοσχεύματα. Τα μοσχεύματα μέχρι να ριζοβολήσουν πρέπει να μη χάσουν καθόλου την υγρασία τους διαπνέοντας. Έτσι το κλειστό αυτό ξερμοκήπιο θερμοκήπιο του μπουκαλιού κρατάει συνέχεια την υγρασία μέσα στο ... μπουκάλι. Κι ανοίγοντας το καπάκι κάποια φορά μπορεί να προσθέσουμε λίγο νερό ακόμα.
Συνεχίζουμε.
www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=1224

Και τώρα ο μάγος βγάζει από το καπέλο του ... Τι;

Φυτά στη γυάλα! Τι θα τρώνε στον Άρη αύριο τα παιδιά; Όλο κονσέρβες; Χαχαχαααα

www.typologos.gr/?p=175

www.qualitynet.gr/displayITM1.asp?ITMID=65465&LANG=GR

www.econews.gr/2011/03/11/news-veggie-orbitec/

Υποστήριξα επαρκώς την πρότασή μου. Ένας δημιουργικός άνθρωπος όπως είσαι εσύ Ρούλα, αλλά κι όλοι οι άνθρωποι του kalliergo, θα το πάει πάρα πέρα. Κλείσε τα φυτά σου, να έχουν όμως το απαραίτητο φως. Έτσι το νερό που εξατμίζεται από το χώμα παραμένει σαν υγρασία στην ατμόσφαιρα του φυτού. Η αυξημένη υγρασία της ατμόσφαιρας εμποδίζει τη διαπνοή και το φυτό δε διψάει εύκολα. Έτσι, μια ντομάτα πχ, μπορεί να μείνει απότιστη για 23 μέρες και να μην έχει και καμιά προσβολή από ... βρωμούσα πράσινη, ε; Λέω με το λίγο μου μυαλό...
Ωχ η μέση μου... Την ατυχία μου μέσα....

Σε 23 μέρες πάμε και γυρίζουμε... Στο διάστημα. Στο μεσοδιάστημα θα τρώμε έξω....
Ρούλα έφυγες και δεν ξέρω με ποιους χουλιγκάνους κάνεις παρέα ... ωχ ... η μέση μου το κεφάλι μου το ξερό.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Babis@, Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9998 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Για πότισμα μιλάω κι εγώ. Πού φεύγετε όλοι σας;
Ευχαριστώ κι εγώ για τις υπέροχες ιδέες σας. Όλους σας ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9999 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πότισμα κατά την διάρκεια των διακοπών.
Κράνιε, αγαπητέ Κράνιε απ' τα βαθιά κόκκινα, μικρούτσικα και ελκυστικά αλλά κατά τι στυφά κράνα, πολύ ενδιαφέροντα τα φτιαχτά περιβάλλοντα που έδειξες!
Και ναι, υποστήριξες την ιδέα σου επαρκώς.

Μου θύμισες, μάλιστα, 3-4 φυτά που είχα βάλει στη γυάλα πριν από καμιά δεκαριά χρόνια. Έκλεινε κάπως με πώμα φελλού. Δεν την άνοιγα ποτέ και είχα να τα ποτίσω μήήήήήνες. Τα είχαν βρει μεταξύ τους μια χαρά.

Διάβασα προσεκτικά τις παραπομπές σου. Προφανώς αυτό το θέμα θα έχει λυθεί (ή δεν θα απασχολεί τα πιο έμπειρα μυαλά από το δικό μου), αλλά τι γίνεται με το θέμα του αερισμού; Επιμένω, η πεισματάρα.

Θα πρέπει να το σκεφτώ καλά. Έδωσες τροφή για πολλά τρελά πειράματα και σ' ευχαριστώ γι' αυτό. Οι πιο παραδοσιακοί θα μας κυνηγάνε, κι εσένα κι εμένα.

Και πάνω που είχα πει ότι θα συμμορφωθώ και θα ακολουθήσω την πεπατημένη για τις χειμερινές πρασινάδες μας...

Υ.Γ. Τα αλλοπρόσαλλα κόκκινα πράσινα και κίτρινα χουλιγκάνια δεν τα βρήκα -πρέπει να πνιγήκανε επιτέλους. Κι έτσι χτυπήθηκα μοναχό μου, το κακόμοιρο, με διπλή δόση κι όλας για το γινάτι της μέσης σου.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Roula.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.607 δευτερόλεπτα