× Βότανα

Συζητήσεις για βότανα και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

φασκομηλο

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22776 από engineer29
φασκομηλο δημιουργήθηκε από engineer29
καλησπερα. ηρθα στην ελλαδα για διακοπες και σε ενα βουνο μαζεψα λιγο φασκομηλο που βρηκα και τα αρωματα του ηταν φανταστικα! θα ηθελα να ρωτησω θα μπορουσα να μαζευω φασκομηλο και να το τυποποιω ή θα πρεπει να καλλιεργησω για να μπορεσω να το εμπορευομαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22780 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα φασκομηλο
Γεια σου engineer29,
Καλώς ήρθες στην πατρίδα!

Νομίζω ότι η ελεύθερη συγκομιδή αρωματικών φυτών απαγορεύεται. Και αν κάνω λάθος και δεν υπάρχει σχετικός νόμος θα έπρεπε να απαγορεύεται αν ξεπερνά κάποια ποσότητα και πάνω. Ότι συμβαίνει και με το ψάρεμα σε άλλες πολιτισμένες χώρες.

Η πρακτική έχει αποδείξει ότι ο κόσμος δεν σέβεται αυτό που του δίνει η φύση. Το υπερεκμεταλλεύεται και τελικά το οδηγεί σε εξαφάνιση.

Οι παλιοί έλεγαν "από τα 3 να αφήνεις το ένα" ώστε να μπορέσει η φύση να αναπληρώσει τις απώλειες.

Δυστυχώς σχεδόν κανείς δεν σέβεται αυτό το σοφό κανόνα. Σαν τρελοί μαζεύουν και ξεριζώνουν ότι βρουν. Από αγριόχορτα μέχρι το φασκόμηλο στο οποίο αναφέρεσαι.

Σίγουρα θα καταλάβεις, καθώς ακούγεσαι μορφωμένος και συνετός άνθρωπος.

Δες και κάποιες σχετικές δημοσιεύσεις που βρήκα:

Ρίγανη και φασκόμηλο με το...σταγονόμετρο!

Μάζεψαν 4,5 τόνους αρωματικά φυτά και θα τα πωλούσαν στην Αλβανία

Καλή συνέχεια!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Loulou

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22784 από engineer29
Απαντήθηκε από engineer29 στο θέμα φασκομηλο
καλησπερα και καλως σας βρηκα! δυστυχως αυτος που αναφερετε ειναι πραγματικοτητα κανεις δεν σεβεται τιποτα! εγω προσωπικα επειδη και ψαρευω τους καλοκαιρινους μηνες σεβομαι παρα πολυ την θαλασσα και ψαρια τα οποια ειναι μικρα ή δεν τα θελω τα πεταω ξανα στη θαλασσα.
Οσον αφορα τα αρωματικα φυτα και εγω ετσι πιστευα οτι απαγορευεται και σωστα απαγορευεται απλα βρηκα στο ιντερνετ μια τυποποιημενη ποσοτητας ριγανης και εγραφαν οτι μαζευτηκε με το χερι απο τα βουνα του ολυμπου οποτε γι αυτο εκανα την ερωτηση

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #22926 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα φασκομηλο
Πάντως εάν θελεις να ασχοληθείς με το φασκόμηλο ειναι ευκολο στην παραγωγή και ευκολο γενικα στο να μεγαλώσει !!!!
Εγω λ,χ αγορασα θερμοσπορειο και εχω βάλει μέσα θυμάρι ,δενδολιβανο ,θρουμπι,λεβάνταω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #23194 από Loulou
Απαντήθηκε από Loulou στο θέμα φασκομηλο
Κύριε Ηλία Ευχαριστούμε Πολύ Για Την Απάντηση σας! Πάω Να Βρω Φασκόμηλο!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα