× Συνταγές από μέλη

Φτιαχνω ελιες

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2348 από lena2
Φτιαχνω ελιες δημιουργήθηκε από lena2
Θελω να φτιαξω πρασινες ελιες τσακιστες .Ξερει κανεις πως γινονται ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2349 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Φτιαχνω ελιες
Τσακιστες δεν ξερω περυσι εφτιαξα μαυρες και ηταν θαυμα αν και για πρωτη φορα ηταν πολυ ωραιες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2350 από lena2
Απαντήθηκε από lena2 στο θέμα Φτιαχνω ελιες
Και εγω εφτιαξα περσι μαυρες .Αλλα φετος ενα δενδρο που εχω ειναι γεματο και μου εχει κολλησει η ιδεα να τις κανω τσακιστες.δεν πειραζει Αντιγονη ,ευχαριστω ετσι και αλλιως.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2352 από lena2
Απαντήθηκε από lena2 στο θέμα Φτιαχνω ελιες
Ενας ευκολος τροπος να φτιαξεις ελιες ¨: σε ενα πλαστικο μπουκαλι νερου βαζεις θαλλασινο νερο η αλατονερο το γεμιζεις ελιες και το κλεινεις καλα .Το αφηνεις 15-20 μερες [δοκιμαζεις ενδιαμεσα] και οταν ειναι ετοιμες τις βαζεις σε λαδι και ανθελεις και ξυδι

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3416 από zinia
Απαντήθηκε από zinia στο θέμα Φτιαχνω ελιες

lena2 έγραψε: Θελω να φτιαξω πρασινες ελιες τσακιστες .Ξερει κανεις πως γινονται ?


Αν και πολυ καθυστερημενα θα σου πω για τις τσακιστές για να μπορεσεις να τις κανεις του χρονου.
Μαζεύεις τις ελιές πριν μαυρίσουν να ειναι πράσινες. Τις ξεπλένεις καλά με νεράκι. τις σπας με πέτρα ή με οτι άλλο νομίζεις...εγω τις έσπαγα πανω στο ξύλο της κουζίνας με ένα μπρίκι. Τις βάζεις σε μια λεκάνη με μπολικο αλάτι χοντρό και τις αφήνεις να ξεπικρίσουν. Μέσα στη λεκάνη στίβεις και 2-3 λεμόνια. Κάθε 2-3 μέρες τις ανακατεύεις και τις δοκιμάζεις αν ξεπικρίσανε. Θα κάνουνε περίπου 15-20 μέρες να ξεπικρίσουν. Στη συνέχεια τις αποθηκέυεις ή σε δροσερό μέρος ή στο ψυγείο.¨΄Οταν είναι ετοιμες μορείς να προσθέσεις και κάποιο αρωματικό της αρεσκείας σου, κάποιοι βάζουν λίγη ριγανίτσα.
Καλή επιτυχία σε όποιον τις φτιάξει.

Ελιές σε θαλασσινό νερό.
Κόβουμε τις ελιές όταν ειναι γινομένες στο δένδρο, τις ξεπλένουμε, τις χαράζουμε και τις βάζουμε σε βάζα με θαλασσινό νερό . Τις ανοιγουμε καθε 15 μέρες για να γίνονται οι ζυμώσεις. Σε 45 περίπου μέρες είναι ετοιμες. Είναι τέλειες σε όποιον εχω δώσει ζητάει και άλλο βάζο. Γίνονται φανταστικές και είναι και πολύ εύκολες. Δοκιμάστε τες.
Καλή επιτυχία.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3421 από lena2
Απαντήθηκε από lena2 στο θέμα Φτιαχνω ελιες
Ζινια σε ευχαριστω για τη συνταγη.Του χρονου θα την δοκιμασω.Τις ελιες στο θαλασσινο νερο τις κανω καθε χρονο αλλα δεν τις χαραζω. Γινονται πολυ ωραιες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3422 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα Φτιαχνω ελιες

zinia έγραψε:

lena2 έγραψε: Θελω να φτιαξω πρασινες ελιες τσακιστες .Ξερει κανεις πως γινονται ?


Αν και πολυ καθυστερημενα θα σου πω για τις τσακιστές για να μπορεσεις να τις κανεις του χρονου.
Μαζεύεις τις ελιές πριν μαυρίσουν να ειναι πράσινες. Τις ξεπλένεις καλά με νεράκι. τις σπας με πέτρα ή με οτι άλλο νομίζεις...εγω τις έσπαγα πανω στο ξύλο της κουζίνας με ένα μπρίκι. Τις βάζεις σε μια λεκάνη με μπολικο αλάτι χοντρό και τις αφήνεις να ξεπικρίσουν. Μέσα στη λεκάνη στίβεις και 2-3 λεμόνια. Κάθε 2-3 μέρες τις ανακατεύεις και τις δοκιμάζεις αν ξεπικρίσανε. Θα κάνουνε περίπου 15-20 μέρες να ξεπικρίσουν. Στη συνέχεια τις αποθηκέυεις ή σε δροσερό μέρος ή στο ψυγείο.¨΄Οταν είναι ετοιμες μορείς να προσθέσεις και κάποιο αρωματικό της αρεσκείας σου, κάποιοι βάζουν λίγη ριγανίτσα.
Καλή επιτυχία σε όποιον τις φτιάξει.

Ελιές σε θαλασσινό νερό.
Κόβουμε τις ελιές όταν ειναι γινομένες στο δένδρο, τις ξεπλένουμε, τις χαράζουμε και τις βάζουμε σε βάζα με θαλασσινό νερό . Τις ανοιγουμε καθε 15 μέρες για να γίνονται οι ζυμώσεις. Σε 45 περίπου μέρες είναι ετοιμες. Είναι τέλειες σε όποιον εχω δώσει ζητάει και άλλο βάζο. Γίνονται φανταστικές και είναι και πολύ εύκολες. Δοκιμάστε τες.
Καλή επιτυχία.


οπως στο ειπαι η zinia με την δια φορα οτι εγω δεν βαζω αλατι και το νερο το αλαζω δυο φορες την μερα για δεκα μερες με δυο λεμονια κομενα μεσα στην λεκανη της δοκιμαζω να δω αν μου αρεσουν και μετα της φιλαω σε ενα βαζω με νερο αφου εχω στιψει δυο τρια λεμονια.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3434 από mikros kallierghths
Απαντήθηκε από mikros kallierghths στο θέμα Φτιαχνω ελιες
Ειναι τοσο ευκολο να φτιαξεις ελιες?Δεν το ηξερα. Ισως το δοκιμασω καποτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα