× Εικόνες από κήπους που βρίσκονται εντός πόλεων, αλλά και από την παραγωγή τους. Μπορεί να είναι μερικές γλάστρες σε ένα μπαλκόνι, η οργανωμένοι κήποι σε ελεύθερους χώρους.

Λίγη Βοήθεια

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8626 από fanis81
Λίγη Βοήθεια δημιουργήθηκε από fanis81
Καλημέρα & καλή εβδομάδα,

Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές, πληροφορίες σας για το μποστανάκι μου. Είναι η πρώτη μου φορά που πειραματίζομαι με καλλιέργια σε βεράντα και ειλικρινά θα ήθελα να δω αν αξίζει.
Ο χώρος (βεράντα) είναι στην Ν. Πεντέλη (400m υψόμετρο), τα βλέπει ο ήλιος όλη την ημέρα :( :( (υπάρχει τέντα για προστασία αλλά με τον αέρα των τελευταίων ημερών :angry: :angry: δεν χρησιμοποιήτε. (τα έχει ταράξει ο αέρας)

Οι ζαρτινιέρες είναι προχειρο κατασκευή από παλιά ξύλα στην αποθήκη (τάβλες κρεββατιού, παλέτες κλπ,κλπ.).

Οι διαστάσεις είναι περίπου 1m x 0.35m x 0.25m (2 τεμ.) και 1m x 1m x 0.25m

Έχω κάνει τρύπες στους πάτους για αποστράγγιση με χαλίκι και χώμα έχω χρησιμοποιήσει κομπόστ (250lt) και από τον κήπο (130lt - όταν βρέχεται σφίγγει)

Έχω χρησιμοποιήσει θειοχαλκίνη (2 φορές), βιολογικό λίπασμα σε κόκκους (1 φορά) & ψεκασμό με σαπουνόνερο.

Αααα... η φύτευση έγινε 25-29 Μαϊου (νομίζω αργά)

Ανακεφαλαιώνοντας θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την συνολική εικόνα (όποια και αν είναι - ας είναι και το χειρότερο μποστάνι που έχετε δει!!!).

Και κάτι τελευταίο.... τις αγγουριές τις έχει ταράξει ο μικρός μου διαβολάκος!!! :) :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8629 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Λίγη Βοήθεια
fanis81, θα ξεκινήσω από το πιο βασικό:
Δεν γίνεται να υπάρχει κακό μποστανάκι ! Είναι άτοπο. Η αυτοαναίρεση η ίδια. Εγώ αυτό που βλέπω είναι πολλή διάθεση και μεράκι -και προπαντός αγάπη. Υπό αυτήν την έννοια όλα είναι εξαιρετικά.

Στα πιο πρακτικά ζητήματα:
  1. Καθώς έμαθα από φίλους στο forum, και προς μελλοντική σου γνώση, θα είναι καλό να χρησιμοποιείς κάποιο γεωύφασμα στις όμορφες κατασκευές που κάνεις για τις ζαρντινιέρες σου, καθώς θα επιμηκύνουν το χρόνο ζωής του ξύλου. Επίσης μια μεμβράνη αποστράγγισης θα έχει, πιστεύω, εξαιρετικά αποτελέσματα τόσο για την κατασκευή όσο και για τα φυτά σου.
  2. Προσωπικά θέλω να αποφεύγω τη χρήση λιπασμάτων, ελλειπών στοιχείων από το χώμα κτλ. Προτιμώ καλής ποιότητας κοπριά. Αλλά αυτό είναι απλώς χούι δικό μου. :)
  3. Όσο για το χρόνο φύτευσης, έχω κάνει το ίδιο λάθος σε κάποια από αυτά που φύτεψα. Γνωρίζω ότι μπορεί να μην παράγουν καρπούς, ότι μπορεί να τα ταράξει η ζέστη και άλλα, όμως τα μεγαλώνω με αγάπη και τα θεωρώ μια εξαιρετική ευκαιρία για να αντιμετωπίσω όποιες δυσκολίες και να γνωρίζω καλύτερα για του χρόνου
  4. Εάν ήμουν στη θέση σου, θα επιχειρούσα να φτιάξω και κάποιες επιπλέον ζαρντινιέρες, οι οποίες θα έχουν τουλάχιστον το διπλάσιο βάθος, ώστε να φυτέψω εκεί όσα φυτά χρειάζονται χώρο για να αναπτύξουν το ριζικό τους σύστημα (π.χ. τομάτες)

Μεγάλο μπράβο για την προσπάθεια και καλή συνέχεια! :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8674 από fanis81
Απαντήθηκε από fanis81 στο θέμα Λίγη Βοήθεια
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.....η αλήθεια είναι ότι "παρασύρθηκα" και λίγο από την τηλεόραση στο θέμα των διαστάσεων :( :( πάντως αυτό που βλέπω από τα φυτά είναι ότι τους λείπει η δύναμη τώρα που μεγαλώνουν (μικρός χώρος??)

Στην αρχή έψαξα για έτοιμες ξύλινες ζαρτινιέρες αλλά εκνευρίστηκα με τις τιμές που τις πούλαγαν (μας εκμεταλλεύονται) και τις έφτιαξα μόνος (ειλικρινά είναι πολύ εύκολο)

Μόνο τα κρεμμύδια πάνε καλά....για την ώρα ;) ;)

Για την κοπριά συμφωνώ μαζί σου αλλά φοβήθηκα να την χρησιμοποιήσω καλοκαιριάτικα (μιας και τα φύτεψα αργά)

Πιστεύω πάντως πως τα χειμερινά λαχανικά είναι πιο εύκολα ή είναι ιδέα μου??

Και κάτι τελευταίο.....στον κήπο του σπιτιού (αν και δεν είναι δικός μου) μπορώ να δανειστώ 3-4 τετραγωνικά αλλά αυτό το κομμάτι το βλέπει μόνο 2-3 ώρες ο ήλιος λόγω των πεύκων και των άλλων φυτών.Πιστεύεις ότι αξίζει να το δοκιμάσω σε αυτό το μέρος (να το σκάψω,να βάλω κομπόστ - κοπριά κλπ,κλπ) ή θα είναι άσκοπο λόγω της σκίασης?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8677 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Λίγη Βοήθεια
Σχετικά με τα 3-4 τετραγωνικά που λες, και για τον ήλιο, πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς να αναπτύξεις χωρίς πρόβλημα ζαρζαβατικά (ειδικά αν μιλάμε για Ιούλιο-Αύγουστο, έχεις και το κέρδος ότι εκεί δεν θα σου κινδυνεύουν από εγκαύματα). Ειδικά αν είναι πρωινός ήλιος που τα πιάνει, ακόμα καλύτερα. Ίσως απλώς σου αναπτυχθούν πιο αργά, ό,τι βάλεις εκεί.

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο, πάντως, είναι όχι ο ήλιος, αλλά το τι συμβαίνει κάτω από το χώμα σε αυτό το σημείο. Αφού μιλάς για δέντρα και λοιπή βλάστηση, τότε μάλλον θα υπάρχουν μεγάλες ρίζες εκεί κάτω. Ακόμα και αν σκάψεις και αντικαταστήσεις τοπικά το χώμα, υπάρχει ενδεχόμενο να συναντήσεις προβλήματα στο αν θα είναι αρκετά θρεπτικό για τα φυτά σου, μιας και οι διπλανές ρίζες μπορεί να έχουν ...επεκτατικές τάσεις.

Όσο για το αν είναι πιο εύκολα να χειμερινά λαχανικά, δεν έχω την παραμικρή ιδέα ακόμα! :) Πρώτη φορά θα φυτέψω κι εγώ από Αύγουστο-Σεπτέμβρη και μετά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanis81

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8682 από fanis81
Απαντήθηκε από fanis81 στο θέμα Λίγη Βοήθεια
Άρα καταλήγουμε στο ότι χρειάζονται μεγαλύτερες κατασκευές με τουλάχιστον 30cm βάθος, καλό χώμα & προστασία από ήλιο & αέρα :angry: :angry: ....και πολύ μεράκι

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8683 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Λίγη Βοήθεια
Σωστά.

Από ό,τι έχω καταλάβει προσωπικά, θες ήλιο για να αναπτυχθεί το φυτό, αλλά όχι πολύ για να μην "καεί".

Πρέπει να τα προστατεύσεις από αέρα, αλλά πρέπει να κουνιούνται και λίγο διότι δυναμώνει το ριζικό τους σύστημα.

Θες νερό για να πάρει τα θρεπτικά που χρειάζεται, αλλά όχι πολύ, μη σαπίσει. Αλλά και πάλι, ούτε λίγο, γιατί θα διψάει.

Θες να λιπάνεις το χώμα με κάποιον τρόπο για να έχει ό,τι χρειάζεται, αλλά όχι πολύ, μην το κάψεις.

Τρέχα γύρευε, κοινώς. :laugh: :laugh: :laugh:

Πάντως νομίζω ότι πιο πολύ πλάκα απ' όλα έχει να δοκιμάζεις, να πετυχαίνεις, αλλά και να αποτυγχάνεις.

Και στην τελική, βρε αδερφέ, ας αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της όπως ξέρει..! :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8687 από fanis81
Απαντήθηκε από fanis81 στο θέμα Λίγη Βοήθεια
Εννοείτε πως δεν υπάρχει μαγική συνταγή.....αλλα εκει που πήγαιναν μια χαρά και
χαιρόμουν ξαφνικά σταμάτησαν....και ψάχνομαι να δω τι φταίει εκτός από τον καταραμένο αέρα που μας είχε τρελάνει μια βδομάδα.........

Ελπίζω να ανεβάσω και φωτογραφίες με την παραγωγή και όχι μόνο με προβλήματα
και όταν λέω παραγωγή δεν εννοώ τα κρεμμύδια :) :) :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8688 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Λίγη Βοήθεια
Τα παρτέρια είναι εύκολα. όποιος έχει φτιάξει δεν έχει χάσει. Έχουν πολλά θετικά όμως απαιτούν πολύ νερό. Σε όλα τα υπολοιπα όμως υπερτερούν!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22701 από Δημος
Απαντήθηκε από Δημος στο θέμα Λίγη Βοήθεια
Καλησπέρα και απο μένα είμαι καινούριος στην παρέα και συνχαρητηρια για την σελίδα σας!!!!Εχω ένα μήνα περίπου που εχω μπαξέ στο σπίτι μου,μελιτζανιες,πιπεριές,αγγουριες,ντοματιές, κολοκυθιες και εχθές όρο βροχής ξεγελάστηκα και άκουσα τον γείτονα μου που μου είπε να ρίξω χαλκό σε σκόνη μπλε ήταν μέσα σε καλτσον!μετα απο λίγο έβρεξε και σήμερα οι πιπεριές έχουν πέσει τα φύλα τους και οι ντοματιές μερικές ξεράθηκαν τα φύλα σώζεται το φυτό η να τα βγάλω και να βάλω αλλα;;;;κρίμα τόσος κόπος και περιποίηση ευχαριστω εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22702 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Λίγη Βοήθεια
Γεια σου Δήμο,

Το πιθανότερο αυτό που βλέπεις είναι τοξικότητα από αυξημένη συγκέντρωση χαλκού στο χώμα. Η αυξημένη συγκένττρωση χαλκού στο χώμα επηρέασε τις ρίζες και έτσι τα φυτά έχουν την εικόνα που περιέγραψες.

Πρέπει να έχεις ρίξει πολύ από αυτή τη μπλε σκόνη. Ξέρεις ακριβώς τι είναι η σκόνη που έριξες;

Αν θέλεις να ξεκινήσεις από την αρχή, τότε δεν πρέπει να βάλεις νέα φυτά στο ίδιο χώμα.
Θα πρέπει να αλλάξεις χώμα.

Σχετικά με την τοξικότητα υπερβολικής συγκέντρωσης χαλκού στου χώμα, μπορείς να δεις:
Copper toxicity
High level of copper application to soil and leaves reduce the growth and yield of tomato plants
Ποιά θρεπτικά στοιχεία χρειάζονται τα φυτά;

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα