× Εικόνες από κήπους που βρίσκονται εντός πόλεων, αλλά και από την παραγωγή τους. Μπορεί να είναι μερικές γλάστρες σε ένα μπαλκόνι, η οργανωμένοι κήποι σε ελεύθερους χώρους.

Λιγούστρο

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22250 από Desana
Λιγούστρο δημιουργήθηκε από Desana
Καλημέρα!
Γνωρίζει κάποιος πότε είναι η ιδανική εποχή κλαδέματος στα λιγούστρα???
Έχω λιγούστρα στον κήπο μου, έναν πολύ μικρό κήπο, και δυστυχώς δεν είναι καθόλου πυκνά και ωραία όπως φαίνονται σε φωτογραφίες στο ιντερνετ.
Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω ένα αυστηρό κλάδεμα, όπως διάβασα. Όμως δεν ξέρω ποια είναι η ιδανική εποχή και φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα....
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εκ των προτέρων...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22251 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Λιγούστρο
Το Λιγούστρο ήταν το αγαπημένο φυτό της μητέρας μου. Μέσα από το ΚΑΛΛΙΕΡΓΩ έμαθα ότι λέγεται Λιγούστρο. Μέχρι τότε το έλεγα το "φυτό της μαμάς".

Έχουμε ένα Λιγούστρο στο εξοχικό εδώ και πολλά χρόνια. Κάποια στιγμή ο πατέρας μου το κλάδεψε τόσο αυστηρά που έμεινε μόνον ο κορμός. Όλοι μας είπαμε ότι αυτό ήταν. Τέλος το φυτό. Το κατέστρεψε. Η μάνα μου φώναζε ότι επίτηδες το έκανε γιατί της άρεσε τόσο πολύ. Για να την πληγώσει. Ξέρεις... οι κόντρες των ζευγαριών μετά από κάμποσα χρόνια γάμου...

Κι όμως είναι ακόμη εδώ. Υγιέστατο, δυνατό, όμορφο. Έχω την εντύπωση ότι θα μας θάψει όλους.

Ιδανικές εποχές για κλάδεμα του Λιγούστρου είναι Μάιος-Ιούνιος και Αύγουστος-Σεπτέμβριος.

Δε ξέρω αν ο πατέρας μου το κλάδεψε ριζικά αυτούς τους μήνες, αλλά το Λιγούστρο μας υπάρχει ακόμη και είναι πολύ δυνατό.

ΥΓ
Η γάτα μας γέννησε και μεγάλωσε τα 4 γατάκια της μέσα στο Λιγούστρο μας.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ilias.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22252 από Desana
Απαντήθηκε από Desana στο θέμα Λιγούστρο
Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση.
Κατά δεύτερον μου δίνεις πολύ θάρρος γιατί κι εγώ σκεφτόμουν να κάνω ένα αυστηρό κλάδεμα ώστε να φουντώσει γιατί αυτή τη στιγμή, μετά δυσκολίας αναγνωρίζει κανείς τι είναι.
Είχα διαβάσει κι εγώ για αυτές τις εποχές απλά γνωρίζω ότι συνήθως το κλάδεμα γίνεται Χειμωνιάτικους μήνες και γι αυτό απόρησα και είπα μήπως η εμπειρία δείξει κάτι άλλο.
Πάντως και πάλι ευχαριστώ πολύ.
Εάν είναι Σεπτέμβριο θα κάνω το κλάδεμα και ελπίζω όλα να πάνε καλά...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22258 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Λιγούστρο
Να είσαι καλά!

Φυτά σα το Λιγούστρο είναι πολύ ανθεκτικά.
Μόνον με "αίτηση" τους κάνεις ανεπανόρθωτο κακό.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα