× Εδώ δημοσιεύουμε εικόνες από τους κήπους μας που βρίσκονται ΕΚΤΟΣ πόλεων, αλλά και εικόνες από την παραγωγή μας.

Πως θα βαλω την εδαφοκαλυψη σε ένα στρέμμα αρωματικων

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23236 από farmer04
Καλησπέρα, χρειάζομαι σας παρακαλω την βοήθεια σας ως αρχαριος στο θεμα της εδαφοκάλυψης.
Συγκεκριμενα φύτευσα βαλσαμοχορτο (αρωματικο φυτό) σε 1300 τ.μ αρχες Μαίου και τώρα θέλω να βαλω εδαφοκάλυψη για να προστατεύσω τα φυτά μου από τα ζιζάνια. Την εδαφοκάλυψη την έχω αγοράσει ήδη. Είναι η ακριβή μαύρη με τις γραμμές που σχηματίζουν τετράγωνα. Δεν ξέρω βασικά πως να την στερεώσω. Εδώ πρόκειται για 26 λωρίδες εδαφοκάλυψης πλάτους ενός μέτρου και μήκους 50 μέτρων όσο ειναι ακριβώς και οι ανάγκες των φυτών. Εχω δει πως άλλοι βάζουν πέτρες αλλά αυτό δεν πρακτικό για τόσα πολλα φυτά: Που να βρω τοσες πέτρες. Εχω δει αλλους να βάζουν χώμα ομως πανω σε αυτό θα φυτρώνουν ζιζάνια και εγώ μπορώ να είμαι παρών στο χωράφι το πολύ μια φορά το μήνα. Επισης μετα απο ψαξιμο βρήκα και τις εξής λύσεις:

www.biostalis-shop.gr/karfia-stiriksis-y...okalypsis-12-temaxia

www.antemisaris.gr/ylika-kipou/prostasia...?skuId=86639&affid=4

Εχετε εσεις καποιες προτάσεις πως να βαλω την εδαφοκαλυψη καλα και σταθερά; Παρεπιπτόντως οι αποστάσεις μεταξύ των φυτών ειναι 33 εκατοστα και απο γραμμη σε γραμμη 90 εκατοστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα