× Εδώ δημοσιεύουμε εικόνες από τους κήπους μας που βρίσκονται ΕΚΤΟΣ πόλεων, αλλά και εικόνες από την παραγωγή μας.

εξοχικος κηπος

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22645 από ΑντωνηςΜ
εξοχικος κηπος δημιουργήθηκε από ΑντωνηςΜ
γεια σε ολους!. μιας και ειναι το πρωτο μου ποστ (μολις εκανα εγγραφη) θα ηθελα να ρωτησω αν αυτη ειναι η σωστη κατηγορια θεματων , για εξοχικους κηπους (πλην λαχανοκηπων)..ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22646 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα εξοχικος κηπος
Καλώς ήρθες Αντώνη!
Ναι αυτή είναι μία κατάλληλη κατηγορία.
Ελπίζω να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΑντωνηςΜ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22648 από ΑντωνηςΜ
Απαντήθηκε από ΑντωνηςΜ στο θέμα εξοχικος κηπος
Ευχαριστω για την ανταποκριση, χαιρομαι που σας βρηκα! :)

-Ειμαι ερασιτεχνης κηπουρος εδω και 7 χρονια περιπου , ενω πριν ημουν σχεδον ασχετος ..

Πιστευω σε αυτη την πορεια εμαθα αρκετα πραγματα , αλλα ακομα δεν αισθανομαι αρκετα ικανοποιημενος με τις γνωσεις που εχω αποκτησει μεχρι τωρα.. Κυριως λειτουργω πλεον περισσοτερο απο εμπειρια και παρατηρηση και προσπαθω παντα να εμπλουτιζω τις γνωσεις μου..

-Διατηρω ενα μικρο κηπο στο εξοχικο μου που βρισκεται κοντα στην Αθηνα , και ετσι μπορω και πηγαινοερχομαι τακτικα . Στον κηπο μου , εχω καταθεσει τα παντα μονος μου 100%..απο προσωπικη εργασια μεχρι σχεδιασμο του κηπου , επιλογη φυτων , ειλικρινα τα παντα ολα..

-Σιγουρα εχω κανει λαθη -και απο τα λαθη μου εχω παρει τα καλλυτερα μαθηματα- και θα ελεγα οτι μολις τελευταια εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα της δουλειας μου , αφου στην πορεια αναγκαστικα και αλλαζα πολλα πραγματα πουι τελικα δεν μου αρεσαν!..

-Εχω ασχοληθει με πολλα ειδη φυτων , ακομα και με λαχανικα , αλλα κυριως λογω ελλειψης χωρου , περιοριστικα σε σχεδον λιγο απο ολα ...(εκτος λαχανικων)

-Η αγαπη μου για τα φυτα ειναι δεδομενη, αλλα θα ελεγα οτι εκεινο που μου κεντρισε περισσοτερο το ενδιαφερον ειναι το τοπιο της κηπουρικης , ο σχεδιασμος του δηλαδη , σε συναρτηση με τον διαθεσιμο χωρο ..

-Εχω αρκετο υλικο απο φωτο κυριως , και θα ηθελα την γνωμη σας και την συμβουλη σας .. :)
Last edit: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΑντωνηςΜ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22652 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα εξοχικος κηπος
Αντώνη, εδώ οι περισσότεροι ασχολούμαστε με λαχανικά και βρώσιμες καλλιέργειες (ή τουλάχιστον έτσι λέμε μεταξύ μας :laugh: )
Οπότε μάλλον θα μας μιλάς κι εμείς θα ακούμε.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μοιραστείς τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου μαζί μας.
Προσωπικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες τις αναζητήσεις και τις γνωστικές διαδρομές από τις οποίες θα έχεις περάσει.
Αναμένω με ενδιαφέρον την επόμενη ανάρτησή σου!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22687 από ΑντωνηςΜ
Απαντήθηκε από ΑντωνηςΜ στο θέμα εξοχικος κηπος
ilias , αρχικα να σε ευχαριστησω για το καλωσορισμα και για το ενδιαφερον :) .Ομολογω οτι αγχωθηκα λιγο :unsure: , αφου ασχολειστε περισσοτερο με λαχανικα και παρομοιες καλλιεργειες , επειδη οπως εγραψα στο προηγουμενο ποστ εξακολουθω να αισθανομαι ερασιτεχνης , που ναι μεν εχω μαθει καποια πραγματα αυτα τα 7 χρονια που ασχολουμαι , αλλα ισως δεν ειμαι τοσο ικανος να παραδιδω γνωσεις και συμβουλες σε εσας.. :blush:
-Παρ ολα αυτα , ειμαι προθυμος να μοιραστω τις εμπειριες μου μαζι σας , και ελπιζω να εχουν ενδιαφερον για εσας , ετσι ωστε τελικα να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον.. αλλωστε νομιζω οτι αυτος πρεπει να ειναι και ο αντικειμενικος σκοπος του φορουμ , δηλαδη να συνεργαζομαστε μεταξυ μας ολοι εμεις που αγαπαμε τα φυτα και την μητερα φυση γενικωτερα , και σιγουρα αυτη η αγαπη που μας ενωνει θα μας κανει ολους οχι μονο καλλυτερους και σοφοτερους κηπουρους , αλλα και σωστοτερους ανθρωπους ..
-Χωρις να σας κουραζω περισσοτερο , θα προσπαθησω να προχωρησω στο θεμα μας , το οποιο μετα απο αρκετη σκεψη κατεληξα να ξεκινησω μπαινοντας κατ ευθειαν στην ουσια , και κρινοντας απο τις αντιδρασεις σας να δω πως μπορω να το παρουσιασω καλλυτερα , ετσι ωστε να αποφυγω παση θυσια αν μη τι αλλο να σας γινω κουραστικος ..
-Λοιπον , καποια στιγμη περυσι -και μετα απο 6 χρονια ασχολιας στον κηπο- αποφασισα να προσπαθησω να φτιαξω σε ενα σημειο του κηπου ενα χωρο για αρωματικα φυτα , ας πουμε ενα βοτανοκηπακι ..(φανταζομαι δεν απεχει και πολυ απο αυτα που ασχολειστε περισσοτερο..)

( που παρεπιμποντος μην νομισετε οτι ειναι και κανενας μεγαλος κηπος , ολο και ολο το οικοπεδο ειναι 19χ13 μετρα με το σπιτι μεσα..)
ετσι λοιπον δειλα-δειλα ξεκινησα με το θρασος ενος ερασιτεχνη σχεδον ασχετου.. :huh:



οι πετρες που βλεπετε ειναι ακανονιστες πλακες που περισσεψαν απο την οικοδομη..



το σχημα ειναι τελειως της φαντασιας μου φυσικα..



αρχιζω να φυτευω σιγα- σιγα



Ηλια σταματαω εδω προς το παρον , φοβαμε μηπως ανεβαζω πολλες φωτο? πες μου σε παρακαλω .. :unsure:
επισης εννοειται αν θελει να ρωτησει καποιος κατι μην διστασει φυσικα..
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΑντωνηςΜ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22688 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα εξοχικος κηπος
Καλή αρχή Αντώνη!

Θα πρέπει να κλαδεύεις τακτικά τα βότανα που έχεις φυτέψει στον βοτανόκηπό σου.
Μοιάζει να τα έχεις φυτέψει αρκετά κοντά και αυτά έχουν την τάση να μεγαλώνουν γρήγορα και να απλώνουν.

Κάποια στιγμή είχα φυτέψει δύο φυτά από γλάστρα σχετικά κοντά (μισό μέτρο), το ένα στο άλλο.
Το ένα ήταν δενδρολίβανο και το άλλο λεβάντα.
Σε 3 χρόνια η λεβάντα είχε καταλάβει όλο το χώρο και εξαφάνισε το δενδρολίβανο.

Μου αρέσει που ξέφυγες από τις ευθείες γραμμές και πρόσθεσες μία καμπύλη στον βοτανόκηπο. Το ότι αξιοποίησες δημιουργικά τις πέτρες που είχαν περισσέψει από το σπίτι.

Το μαύρο επίστρωμα που φαίνεται είναι κομπόστ ή κοπριά;

Έχεις υπολογίσει το χρόνο που σου πήρε και το κόστος;

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22697 από ΑντωνηςΜ
Απαντήθηκε από ΑντωνηςΜ στο θέμα εξοχικος κηπος
Ηλια, το σκεπτικο με τα βοτανα ηταν να γινει ενας συμπαγης βραχοκηπος , ενα

ξεχωριστο κομματι του κηπου αφιερωμενο στα αρωματικα φυτα της πατριδας μας! :)
-Φυσικα οπως εχω ηδη γραψει , δυστυχως ο χωρος του κηπου ειναι αρκετα περιορισμενος

, οποτε αποφασισα να τα φυτεψω κοντα το ενα στο αλλο , σε ενα μικρο χωρο που

παρομοιαζει με τις ακανονιστες πετρες περιμετρικα και αλλες τυχαιες πετρες εντος ,

μια μικρογραφια ενος βραχοκηπου με αρωματικα φυτα (Herb Garden) ;)
-Επισης ελαβα υπ οψιν οτι μεγαλωνουν γρηγορα και απλωνονται ευκολα , αλλα σκεφτηκα

πως θα ειχε ενδιαφερον να δω τι θα γινει αν τα κλαδευω τακτικα ετσι ωστε να "δεσουν"

αρμονικα μεταξυ τους ..θα εχει αποτελεσμα; ...θα δουμε ...παντως μεχρι τωρα και 1

χρονο μετα βεβαιως ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα (οπως θα δεις και εσυ στις

επομενες φωτο)..υπ οψιν οτι τα εχω κλαδεψει ελαχιστα ..
-το παραδειγμα που ανεφερες με το δενδρολιβανο και την λεβαντα , μπορει καλλιστα να

ισχυσει και στην περιπτωση μου , αφου υπαρχουν και τα δυο στον βοτανοκηπο και

μαλιστα σιγουρα τουλαχιστον 2 λεβαντες!.. σιγουρα παρατηρω τα παντα , και αν

χρειαστει θα επεμβω...
-εκεινο που ελαβα πολυ σοβαρα παντως υπ οψιν μου ειναι καποια βοτανα οπως μεντα ,

δυοσμος , μαντζουρανα κλπ που απο εμπειρια ειχα καποτε φυτεψει σε μια γωνια του

κηπου στο χωμα , και επεκταθηκαν (κυριως ο δυοσμος) σε ολο τον κηπο ...αυτο μου

εγινε μαθημα και ετσι τετοιου ειδους φυτα πηγαν σε γλαστρες που καθονται πανω σε

πλακες για να μην εχουν επαφη με το χωμα...






εδω ξεκινα και ενα εξτρα προτζεκτ να φτιαξω και μια μικρη λιμνουλα!..(θα ειναι το κερασακι στην τουρτα που λεμε) ;) αν θελετε ισως περισσοτερες λεπτομερειες για την κατασκευη της μην διστασετε να ρωτησετε , αλλωστε ειναι πολυ απλη και ευκολη..







εδω εχει τελειωσει και η λιμνουλα και εχει εγκατασταθει και ενα μικρο συντριβανακι (κανει ωραια φιγουρα!)


-Ηλια το μαυρο επιστρωμα που βλεπεις ειναι κομποστ σιγουρα αναμιγμενο με χωμα εξωτερικου χωρου τιποτα ιδιαιτερο..οσο για το κοστος και τον χρονο , θα ελεγα απο κοστος οχι κατι ιδιαιτερο κυριως οτι κοστισαν τα φυτα τετοιου ειδους που ειναι φθηνα νομιζω , και απο χρονο μπορει να σου παρει πολυ χρονο οταν αλλαζεις συνεχεια γνωμη οταν τοποθετεις κυριως τις πετρες , εμενα προσωπικα αυτο ειναι που μου αρεσει κιολας να αλλαζω δηλαδη γνωμη και οταν τελειωνω κατι ειναι πολυ πιθανον να το αλλαξω στο μελλον και παλι...γενικα νομιζω στην κηπουρικη ειναι πλεονεκτημα να μην ικανοποιεισαι ευκολα!... :)
Last edit: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΑντωνηςΜ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22703 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα εξοχικος κηπος
Αντώνη μας κρατούσες για έκπληξη την εξελιγμένη μορφή του βραχόκηπου - βοτανόκηπου.
Ο βραχόκηπός σου, μου θύμισε ότι η ομορφιά σε αυτούς είναι ο συνδυασμός και ο "διάλογος" μεταξύ της πέτρας και των φυτών.
Το όμορφο ζωντάνεμα του χώρου.
Ένα ταπεινό μέρος, μπορεί να μετατραπεί σε όαση ομορφιάς, ζωής και χρηστικότητας.
Κι όλα αυτά όπως είπες, με σχεδόν μηδενικό κόστος σε χρήμα αν χρησιμοποιήσεις παλιά υλικά.
Και ο χρόνος που θα χρειαστει; Ποιός μετρά τον χρόνο στα χόμπυ;

ΥΓ
Ο δυόσμος και η μέντα όντως επεκτείνονται αναπτυσσόμενα υπογείως.
Όπως διαπίστωσες, μπορείς να τα ελέγξεις βάζοντας πέτρες στα μέρη που δεν θέλεις να βγουν.
Τους συγχωρούμε όμως τα πάντα γιατί μυρίζουν τόσο όμορφα!!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.926 δευτερόλεπτα