× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

τι μας εφερε η ζεστη?

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #5004 από kerkyreos
τι μας εφερε η ζεστη? δημιουργήθηκε από kerkyreos
μαζι με την ζεστη βγηκαν και τα φιδια, γιαυτο προσεχετε στην εξοχη που ησασται, εγω καθως εκοβα το χορταρι με το χορτοκοφτικο, νασου και πετιετε ενα απο δαυτα,και λογο του οτι φορουσα προστατευτικη μασκα , με τις βιας προλαβα και το ειδα, παντος ωραιο φεντε δεν μπορω να πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #5015 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα τι μας εφερε η ζεστη?
Να σου πω ότι το σκεφτόμουν την περασμένη βδομάδα που έκανα την ίδια δουλειά.
Αλλά λένε ότι ακούνε το θόρυβο του χορτοκοπτικού και φεύγουν.
Δεν ισχύει;;;;
Μάλλον όχι....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #5033 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα τι μας εφερε η ζεστη?
Τα κουφά. Έτσι τα λένε στα χωριά.
Νομίζω ότι τα φίδια δεν ακούν καθόλου. Και βόμβα να σκάσει δίπλα τους δεν ακούν. Γι αυτό τα λένε "κουφά".
Υπάρχει και η λαϊκή φράση: " Δεν ξέρεις τι κουφό είναι ο τύπος!". Για να χαρακτηρίσεις έναν άνθρωπο που κινείται και ενεργεί σαν το φίδι.
Γενικά τα φίδια φεύγουν όταν δουν τον άνθρωπο. Μόνον η οχιά (και ο αστρίτης είναι οχιά), που είναι μάλιστα δηλητηριώδες, παραμονεύει και περιμένει να χτυπήσει! Στη χώρα μας έχουμε πάρα πολλές οχιές που είναι μάλιστα λίγο διαφορετικές από τόπο σε τόπο.
Τα μάτια σας 14.
Κυκλοφορούν και στα δέντρα (πχ στις λεμονοπορτοκαλιές). Παριστάνουν το κλαδί για να συλλάβουν κανένα πουλάκι. Επίσης ψάχνουν γι αυγά πουλιών, άνοιξη έχουμε και τα πουλάκια γεννούν αυγουλάκια στις φωλιές τους.

Στο περιβάλλον του σπιτιού μου υπήρχαν φίδια (και ποντίκια). Μάζεψα γατούλες και ησύχασα.
Το πατρικό μου σπίτι, εκεί που γεννήθηκα, βρίσκεται μέσα στο δάσος. Δεν είχαμε πρόβλημα με τα φίδια διότι πάντα είχαμε γάτες! Έχω ακούσει τα πιο τρελά: Οι γάτες στην εποχή μας δεν κυνηγάνε κτλ. Ασυναρτησίες και προφάσεις εν αμαρτία!
Οι γάτες κυνηγούν ποντίκια και φίδια στο χώρο που θεωρούν δικό τους ζωτικό χώρο. Πάρα πέρα τίποτα. Και φυσικά πρέπει να τις ταΐζουμε για να θεωρούν το περιβάλλον μας ζωτικό τους χώρο.
Υπάρχουν δραστήριες γάτες και τεμπέλες. Οι καλύτεροι κυνηγοί είναι οι γάτες που γεννούν και υπερασπίζονται, αλλά και εκπαιδεύουν τα μικρά τους!
Στο κτήμα, μακριά από το σπίτι προσέχουμε. Πέρυσι μου μπήκε μια οχιά στον τροχό του αυτοκινήτου και την κουβάλησα 30 χιλιόμετρα. Άκουγα ένα θόρυβο στον τροχό περίεργο. Κάποια στιγμή που ο θόρυβος έγινε πολύ έντονος και ανησύχησα για κάποια μηχανική βλάβη, σταμάτησα και κατέβηκα κάτω αμέσως. Άνοιξα το καπό κι από μέσα έβγαινε κάτι σαν καπνός (ήταν βράδυ, και μόνο τα φώτα μου καθώς αντανακλούσαν επάνω μου φώτιζαν). Ήταν σκόνη από τον τροχό. Είδα μια οχιά τριάντα πόντους να κατεβαίνει από τον τροχό και να φεύγει ζαλισμένη στην άκρη του δρόμου!
Είχα αφήσει το αυτοκίνητο κάτω από ένα μεγάλο δέντρο για να έχει σκιά, μισή μέρα. Εκεί είχε χόρτα.
Συμπέρασμα: Δεν αφήνουμε τ' αυτοκίνητο εκεί που δεν είναι καθαρό το μέρος. Και φυσικά το κλείνουμε καλά πάντα. Όμως από κάτω μπορεί να μπει στο χώρο της μηχανής, ακόμα κι από κει να φτάσει στο σαλόνι του αυτοκινήτου. Προσοχή.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα