× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Η νόσος Alzheimer

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4241 από eirinich
Η νόσος Alzheimer δημιουργήθηκε από eirinich
Μπορεί να σας φαίνεται περίεργο ένα τέτοιο θέμα αλλά είναι πολύ σημαντικό.Και εγώ γελούσα και μου φαινόταν ξένη η ασθένεια, μέχρι που ο αγαπημένος μου παππούς άρχισε να ξεχνάει!Από τότε άρχισα να διαβάζω στο διαδίκτυο και χθες που είδα μια διαφήμιση στην τηλεόραση μου φάνηκε καλή ευκαιρία να γράψω όσα ξέρω και όσα βρήκα!




Και αυτό το βίντεο είναι από τα πιο αντιπροσωπευτικά για αυτή την ασθένεια!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4436 από eirinich
Απαντήθηκε από eirinich στο θέμα Η νόσος Alzheimer
Ελπίζω να αγγίξει έστω και ελάχιστα άτομα αυτό το θέμα.Το πρόβλημα είναι ότι (και εγώ έτσι ήμουν) δεν δίνουμε και τόση σημασία σε αυτούς τους ανθρώπους,μέχρι να συμβεί σε κάποιο πολύ αγαπημένο πρόσωπο.Στις 18 Μαρτίου λοιπόν είναι η Ημέρα Φροντιστή και σκέφτηκα ότι καλό είναι να το αναφέρω!

Στη νόσο Αλτσχάιμερ μαζί με τον ασθενή πάσχει όλη η οικογένεια. Ο φροντιστής είναι το άτομο (μέλος της οικογένειας, του φιλικού περιβάλλοντος ή επαγγελματίας), το οποίο βοηθά σε τακτική ή καθημερινή βάση τον ασθενή με άνοια και φροντίζει για την κάλυψη την αναγκών του, την άνετη και ασφαλή διαβίωσή του. Στην Ελλάδα σήμερα υπάρχουν 160.000 ασθενείς, ενώ για κάθε ασθενή με νόσο Αλτσχάιμερ, υπάρχουν μέχρι και τρεις στενοί συγγενείς που επηρεάζονται άμεσα.

Οι αυξημένες απαιτήσεις αυτής της φροντίδας έχουν ως αποτέλεσμα την ψυχολογική, σωματική και οικονομική επιβάρυνση των φροντιστών. Η ενημέρωση και η εκπαίδευση είναι παράγοντες που συνδράμουν σημαντικά τον φροντιστή στο δύσκολο έργο του. Οι ενημερωμένοι και εκπαιδευμένοι φροντιστές αφενός προσφέρουν στον ασθενή υψηλή ποιότητα φροντίδας και αφετέρου καταφέρνουν να χειρίζονται πιο αποτελεσματικά τη συναισθηματική επιβάρυνση και τα πρακτικά προβλήματα που προκύπτουν κατά τη διάρκεια της νόσου.

Με την ευκαιρία της ΗΜΕΡΑΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗ, η Εταιρεία Νόσου Alzheimer και Συναφών Διαταραχών Αθηνών διοργανώνει για τέταρτη χρονιά εκπαιδευτικά σεμινάρια για τους οικογενειακούς φροντιστές την Κυριακή 18 Μαρτίου, από τις 10:00 έως και τις 19:30, στην Αίγλη του Ζαππείου.

Οι φροντιστές των ανθρώπων με νόσο Αλτσχάιμερ θα έχουν την ευκαιρία να μιλήσουν με ειδικούς επιστήμονες για τα προβλήματα και τις δυσκολίες που βιώνουν, ώστε να αντιμετωπίσουν καλύτερα τον ασθενή τους. Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει επαναλαμβανόμενους κύκλους εκπαιδευτικών διαλέξεων για τους φροντιστές, διάρκειας μιάμισης ώρας ο καθένας. Οι εισηγήσεις θα έχουν την εξής θεματολογία:

Συμπτώματα & Εξέλιξη της νόσου Alzheimer
Διαταραχές Συμπεριφοράς
Φαρμακευτικές και Μη φαρμακευτικές θεραπείες
Πρακτικά προβλήματα φροντίδας

Παράλληλα θα υπάρχει δυνατότητα για δημιουργική απασχόληση των ασθενών, όπως νοητική ενδυνάμωση σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές με οθόνες αφής, ασκήσεις μνήμης με μολύβι και χαρτί, εργοθεραπεία, κλπ.) από τους ψυχολόγους της Εταιρείας μας και τους εθελοντές.

Στους χώρους υποδοχής της εκδήλωσης θα διανέμονται ενημερωτικά έντυπα σε κάθε ενδιαφερόμενο και θα δίνονται πληροφορίες για τα προγράμματα λειτουργίας των Κέντρων Ημέρας καθώς και για τις ομάδες ψυχολογικής και συμβουλευτικής υποστήριξης φροντιστών.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο:
9011 404 100

Χρέωση από σταθερό 1,48 ευρώ και από κινητό 1,57 ευρώ το λεπτό

Και ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους ενδιαφέρονται για αυτή την ασθένεια και διοργανώνουν όλα αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4442 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Η νόσος Alzheimer
Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο για όλους. Σε περιπτώσεις σαν και αυτή θέλει συνεχή παρακολούθηση το άτομο το οποίο πάσχει και όλοι οι γύρω του άνθρωποι επηρεάζονται.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eirinich

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4445 από eirinich
Απαντήθηκε από eirinich στο θέμα Η νόσος Alzheimer
Αν δεν έχεις κάποιον δικό σου σε αυτήν την κατάσταση είναι δύσκολο να καταλάβεις!Εγώ έμαθα ότι χρειάζονται αγάπη,προσοχή και πάνω από όλα αγάπη!Δενχρειάζεται να τους λέμε :Ωχ,πάλι ρωτάς?
Στεναχωριούνται πολύ.Αυτοί περνάνε τα δύσκολα.
Μακάρι να βρεθεί κάτι να τους βοηθήσει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα