× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6404 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

ssotiris έγραψε: veria-city-news.blogspot.com/2012/05/blo...t_3875.html?spref=fb

για αποκατάσταση της πραγματικότητας.


Μεγαλη λεξη η πραγματικοτητα ssotiris στην κοινωνια της παραπληροφορησης που ζουμε....
Παντως ευχαριστω για την νεα πλευρα του θεματος που παρουσιαζεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6405 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

ΑΝΤΙΓΟΝΗ έγραψε: tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/04/video_29.html


Αυτό θα πει οργανωμένο κόμμα. Αυτό είναι το κομματικό κράτος. Τέλεια!
Γι αυτό και βάζω τελεία στα κόμματα αυτά. Τελεία και παύλα.-
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6406 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

ΑΝΤΙΓΟΝΗ έγραψε: Η ωραια Ελλας



Αντιγόνη είδα το βίντεο και σηκώθηκαν τα μαλλιά μου σαν του σκαντζόχοιρου!

Πακιστανοί στις υπηρεσίες του Πασόκ.

Πακιστανοί σε διατεταγμένη υπηρεσία.....

Πρόσεξα ότι δεν ψάχνονται για το πού θα σταθούν και τι θα κάνουν.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6407 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

spirosk έγραψε:

ssotiris έγραψε: veria-city-news.blogspot.com/2012/05/blo...t_3875.html?spref=fb

για αποκατάσταση της πραγματικότητας.


Μεγαλη λεξη η πραγματικοτητα ssotiris στην κοινωνια της παραπληροφορησης που ζουμε....
Παντως ευχαριστω για την νεα πλευρα του θεματος που παρουσιαζεις...



Και η φυλάδα που λέγεται "ΕΘΝΟΣ" είναι γνωστό τι επίπεδο έχει και τι ρόλο παίζει. Τι γράφει ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΥ (Αν είναι υπαρκτό πρόσωπο! Τόσο φυλάδα κύριοι!). Γράφει: "....
Την πλάτη στην εποχική αγροτική εργασία που τους προσφέρεται γυρίζουν οι άνεργοι των δύο νομών. «Η δουλειά στο χωράφι είναι σκληρή. Δεν είμαστε εμείς γι' αυτά», λένε αρκετοί......."

Ποιοι το λένε; Σε ποιον το λένε; Λένε γενικώς και αορίστως;
Αυτά είναι ρεπορτάζ του .... γραφείου!

Πριν το 87. Το ΕΘΝΟΣ την Τετάρτη έγραφε για απεργία της ... Πέμπτης, σα να είχαμε Παρασκευή, και σα να ήταν χθεσινό γεγονός η απεργία!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έδινε τα ποσοστά συμμετοχής με ... ακρίβεια, έγραφε τι είπαν για την ... αποτυχία της απεργίας διάφορα στελέχη συνδικαλιστικά, τι είπε ο ένας και τι είπε ο άλλος!!!!! Πάντα οι δημοσιογραφικές πηγές της κωλοφυλάδας@@!!!!

Να το ξαναπώ;;;; Σα να γράψω εγώ σήμερα ημέρα Σάββατο, τ' αποτελέσματα των εκλογών της Κυριακής, σα να είχαμε Δευτέρα!!!!

Αυτό το λάθος έγινε, γιατί μέσα στα γραφεία της εφημερίδας καθόντουσαν και γράφανε του σκοτωμού τέτοια άρθρα και ρεπορτάζ!!! Ε, τους ξέφυγε το κομμάτι που είχαν έτοιμο από την Τρίτη το βράδυ για την Πέμπτη το βράδυ..........

Κιτρινισμός λέγεται κύριοι αυτό. Και το έχουμε φάει στη μάπα. Κομματικό κράτος. Δεν είναι μια παρονυχίδα τούτο!!!!!!!!!

Ο Σωτήρης εδώ μας λέει το αντίθετο συνέβη!! Δεν τον ξέρω το Σωτήρη, ξέρω το ΕΘΝΟΣ, άρα πιστεύω το Σωτήρη!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6408 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!

spirosk έγραψε: ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΡΟΔΑΚΙΝΑ.....
ΝΑ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΧΩΡΙΑΤΩΝ ΡΟΔΑΚΙΝΟΠΑΡΑΓΩΓΩΝ..
ΚΑΤΩ ΤΑ ΜΟΝΟΠΩΛΙΑ ΤΩΝ ΡΟΔΑΚΙΝΩΝ...
Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΩΝ ΧΩΡΑΦΙΩΝ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..!!


ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΟΡΙΣΕΙ..!!


Ο Σωτήρης εδώ μας λέει το αντίθετο συνέβη!! Δεν τον ξέρω το Σωτήρη, ξέρω το ΕΘΝΟΣ, άρα πιστεύω το Σωτήρη!!!!

Μη χάνεις Σπύρο την ψυχραιμία σου. Ό,τι και να γίνει, η ξεφτίλα του Πασόκ και της ΝΔ είναι ρεκόρ που δεν πρόκειται να σπάσει τα επόμενα χίλια χρόνια.
Τα ροδάκινα θα τα μαζέψουν. Το πρόβλημα, πες τους, είναι αν θα μπορέσουν να τα πουλήσουν. Εγώ που είδα να τα θάβουν στις χωματερές, κατ' εντολήν της κοινής αγροτικής πολιτικής της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δε μασάω.....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6411 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Κυριακή, 5 Φεβρουαρίου 2012
Θάβαμε στις χωματερές βιταμίνη C (πορτοκάλια) και όχι μόνο...!!!
.
Πριν λίγες μέρες είχαμε μια συζήτηση με το δήμαρχό μας κ. Δ. Καμιζή με όλες αυτές τις ψυχασθενικές λογικές και συμπεριφορές κυβερνόντων και λαού που βιώνουμε στις μέρες μας και σε μια αποστροφή της συνομιλίας μας λέει ο κ. Καμιζής με την ιδιότητα του παθολόγου ιατρού και με μια οδύνη που απεικονιζόταν στα μάτια του και στον τρεμάμενο λόγο του: «Είμαστε Λαός, που θάβαμε στις χωματερές βιταμίνη C» μπορείτε να το αναλογιστείτε αυτό κ. Δαμαλίτη;
Αυτή τη στιγμή ήρθε στη σκέψη μας ένα περιστατικό, που μας διηγήθηκε ένας πολίτης του Ναυπλίου (γνωστή η περιοχή της Αργοναυπλίας για τους πορτοκαλεώνες της) την άλλη κομπίνα που γινόταν με τις χωματερές των πορτοκαλιών στην περιοχή, εν όψει των πριμοδοτήσεων από την Ε.Ε. Επειδή η πριμοδότηση δινόταν με τα κιλά, κάτω από τα πορτοκάλια που φορτωνόντουσαν στα αυτοκίνητα που τα πήγαιναν για τη χωματερή βάζανε πέτρες (σε ποσοστό ανάλογα με την κακοήθεια και την απληστία του κυκλώματος) διότι το αυτοκίνητο ζυγιζόταν στις πλάστιγγες μαζί με το φορτίο και αφαιρούσαν από το μικτό βάρος αυτό του αυτοκινήτου και βρίσκανε το καθαρό του φορτίου.
Τελικά ώσπου να σκεπαστούν τα σάπια πορτοκάλια οι χωματερές πορτοκαλιών παρουσιάζανε εικόνες αναθέματος…
Αυτά κάναμε σαν λαός με την εθελοτυφλία, το παράδειγμα και την παρότρυνση θα λέγαμε σε πολλές περιπτώσεις των κυβερνόντων μας και τώρα με μάτια υγρά… πληρώνουμε το τίμημα!!!

Πηγή: stamdamd.blogspot.com/2012/02/c.html

Για τούτα τα ροδάκινα που η Ευρώπη τα οδηγούσε στη χωματερή τι έχετε να πείτε φίλοι μου; Δεν ξέρετε τίποτα; Δεν είχατε ακούσει τίποτα;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6412 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Μεγίστη πλειοδοσία επέπεσε επί της τροϊκανής απαίτησης (?) για διακοπή της μισθοδοσίας του κλήρου. Σαμαράς, Καρατζαφέρης, Καμμένος, αλλά και Βενιζέλος έβγαλαν τη γλώσσα τους για να χαϊδέψουν τα αυτιά των παπάδων και να αποσπάσουν
την ψήφο τους.

Η τρόικα όμως έχει τη λύση και αυτή θα επιβληθεί τελικά, όπως συμβαίνει και σε πολλές χώρες της Ευρώπης, και η μισθοδοσία δεν θα διακοπεί και το κράτος θα ανακουφιστεί οικονομικά.

Ο κάθε φορολογούμενος, κάθε χρόνο με τη φορολογική του δήλωση θα βάζει ένα Χ σε ένα τετραγωνίδιο αν είναι χριστιανός ορθόδοξος και απολαμβάνει

τις σχετικές ιεροτελεστίες και βάσει αυτού , το κράτος θα του παρακρατεί ένα μικρό ποσό το οποίο θα προορίζεται για τη μισθοδοσία του κλήρου.

Εφόσον το 98% του πληθυσμού είναι ορθόδοξοι , υποθέτω πως θα μαζευτούν αρκετά χρήματα.

Ούτως ή άλλως, το κράτος δεν ανέλαβε να πληρώνει το σημερινό υπερπληθυσμό

παπάδων και δεσποτάδων, αλλά αυτούς που υπηρετούσαν


τη δεκαετία του 1950.
Αν εξακολουθήσει να μισθοδοτεί τον κλήρο, να ξοδεύει αυτά που συμφώνησε τότε ...

Από τον Γιώργο Φ. Αγιομυργιανάκη.

πηγη:press
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6413 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Διαβάστε τα σχόλια σε τούτη την ταινία. Ποια Ευρώπη ρε ξεφτίλες; Ποιο ροδάκινο; Ποιος δε θέλει να δουλέψει;
Ποιοι νέοι αγρότες;; Η ιστορία είναι παλιά όσο είναι και η Ευρωπαϊκή Ένωση!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6414 από ssotiris
Απαντήθηκε από ssotiris στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
έχετε δίκιο που δεν με ξέρετε, δεδομένου ότι απαντώ για πρώτη φορά στο παρόν φόρουμ.

είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός ( ή καλύτερα ήμουν μέχρι πριν 3 χρόνια), νυν μακροχρόνια άνεργος και ανασφάλιστος, με 20 χρόνια προϋπηρεσία σε όλα τα μεγάλα έργα της χώρας.

επειδή λοιπόν εγώ προσπαθώ με ότι τρόπο μπορώ να μετοικήσω στην επαρχία, χωρίς προκαταλήψεις και ταμπού, απλά θέλω να πάω κάπου να κάνω μία νέα αρχή στην ζωή μου, μία που στην Αθήνα με περιμένει ένα προδιαγεγραμμένο τέλος, ψάχνω παντού να βρω κάποια άκρη ούτως ώστε με σκληρή δουλειά να μπορέσω να ζήσω τα επόμενα δύσκολα χρόνια. προτιμώ να δουλέψω στην Ελλάδα από κάποια χώρα του εξωτερικού.

εν προκειμένω δεν βρήκα πουθενά στοιχεία για την πρόσκληση των Ελλήνων πριν αυτή τελειώσει, την επόμενη μέρα γέμισαν τα sites κλπ.
μόλις ενημερώθηκα πήρα τηλέφωνο αλλά ήταν κλειστό και κατόπιν έστειλα email αλλά δεν παρελήφθη.
<Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.>: host mx4.hotmail.com[65.55.37.72] said: 550
Requested action not taken: mailbox unavailable
φυσικά και ρώτησα στον ΟΑΕΔ αλλά δεν ήξερε τίποτα...εμένα αυτό μου λέει ότι κάτι τρέχει ή κάτι δεν ρολάρει σωστά...

τώρα για τις χωματερές....εγώ πρόλαβα τις τελευταίες σοδειές (μάλλον), γιατί τότε στο δημοτικό μας έδιναν χυμό ροδάκινο και κομπόστα ροδάκινο, σε κάτι μεγάλα μεταλλικά δοχεία να τα πάμε σπίτι μας, προσφορά του κράτους στους πολίτες (μάλλον αντί να πεταχτούν στις χωματερές).
Αλήθεια άραγε, γιατί είναι προτιμότερο να πεθαίνουν παιδιά στον τρίτο κόσμο, και να υπάρχουν χωματερές? μάλλον οι διοικούντες πιστεύουν ότι ο χυμός ροδάκινο ή μήλο θα κάνει κακό στους υποσιτισμένους ε?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sunrize, Κράνιος, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #6415 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Όλοι θέλουν να μας σώσουν!! Έλεος!
Τέλος εποχής, τέλος....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.150 δευτερόλεπτα