× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Η απελπισία στο μεγαλείο της!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3799 από Leo de Xait
Η απελπισία στο μεγαλείο της! δημιουργήθηκε από Leo de Xait
Καλησπέρα. Αν και δεν θεωρώ σωστό να ''ανεβάζω'' προσωπικά προβλήματα στο φόρουμ τα οποία ξεφεύγουν από το φάσμα της κηπουρικής ενασχόλησης, παρόλα αυτά έχω φτάσει σε φοβερό σημείο απογοήτευσης, απελπισίας ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το... οπότε πραγματικά ζητάω κάποια βασική πληροφόρηση από κάποιον που πιθανών να γνωρίζει (Η ταλαιπωρία μου ξεκινάει πολύ πριν της 25-07-2011, όπου έγινα μέλος στο ΚΑΛΛΙΕΡΓΩ).
Προσπαθώ με νύχια και με δόντια εδώ και αρκετούς μήνες (περίπου 8-9), να ξεκινήσω παραγωγή καλλωπιστικών φυτών (έχοντας προηγούμενη εργασιακή εμπειρία σε συναφή επιχείρηση), με φοβερά αισιόδοξη διάθεση, προσπαθώντας να πάω ''κόντρα'' στο ατελείωτο πέπλο ανεργίας και απαισιοδοξίας που υπάρχει και επηρεαζει όλους μας σε απίστευτο βαθμό, λόγω κρίσης.
Έτσι λοιπόν, ξεκίνησαν παραγγελίες και αγορές αναλώσιμων υλικών, φυτέματα ατελείωτες προετοιμασίες, καθώς επίσης και ατελείωτη γραφειοκρατία (αδειόδοτηση φυτωριακής κ.α.) και ενώ όλα προχωρούσαν αργά αλλά σταθερά, ''πέφτει ένα τρελό άκυρο'' από τον Δήμο για την άδεια μετακίνησης (πως αλλιώς θα πωληθούν τα φυτά??? Με γαιδουράκι?) ο οποιος ισχυρίζεται ότι μόνο αν υποβάλω δηλωση ΟΣΔΕ τον Μάιο (Οπότε πάει η σεζόν και τα φυτά θα τα κοιτάω, ενώ τα χρέη τρέχουν) θα εκδόση την άδεια, οπότε όπως είπε ο υπεύθυνος: ''τα λέμε τον Μάιο'' και συνέχισε το φραπεδάκι του.
Με τα ελάχιστα γραφειοκρατικά που ξέρω, δικαιούχος ενίσχυσης δεν είμαι γιατί δεν έχω π.χ. κάποια αροτραία καλλιεργεια, βαμβάκια ή δεν ξέρω και γω τι άλλο επιδοτηται, όπως επίσης ο ΟΠΕΚΕΠΕ θα με γράψει στο Μητρώο αγροτών (οπότε θα είμαι επαγγελματίας αγρότης)............ Πείτε μου σας παρακαλώ, παρεξήγησα τα λεγόμενα του υπεύθυνου και άρα είμαι τόσο άσχετος με γραφειοκρατικά ζητήματα (και με συνεπήρε η τρελή αισιοδοξία με την οποία ξεκίνησα) ΟΣΔΕ η όπως αλλιώς λέγονται ή 'επεσα σε περίπτωση τρελής κρατικής αδιαφορίας?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dobrino

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3802 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Η απελπισία στο μεγαλείο της!
Είναι κρίμα να κόβονται τα φτερά ενός νέου ανθρώπου και να τον τυλίγουν σε μία κόλλα χαρτί.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά όπως λογικά λες κι εσύ, ο ΟΠΕΚΕΠΕ ( www.opekepe.gr/aim.asp ) δεν έπρεπε να εμπλακεί στην υπόθεση γιατί διαχειρίζεται τις πιστώσεις του Ευρωπαϊκού Γεωργικού Ταμείου Εγγυήσεων (Ε.Γ.Τ.Ε.), του Ευρωπαϊκού Γεωργικού Ταμείου Αγροτικής Ανάπτυξης (Ε.Γ.Τ.Α.Α.) και του Ευρωπαϊκού Ταμείου Αλιείας (Ε.Τ.Α.).

Βρήκα όμως ότι στο ΦΕΚ 1181Β ( www.opekepe.gr/doc/June2010/%CE%A6%CE%95...F%85%CF%83%CE%B7.pdf ), σελίδα 4, υπάρχει κωδικός για φυτώρια ανθοκομικών.

Άρα ή πέρα από κάποια εμφανή λογική, τα φυτώρια εντάσσονται στον ΟΠΕΚΕΠΕ ή κάποιος δεν κατάλαβε κάτι.

Σε αυτή την περίπτωση, θα έπαιρνα το κουβάρι προς τα πίσω και θα έψαχνα να δω μήπως κάποιος στην όλη αλυσίδα δεν κατάλαβε τι θέλεις να κάνεις και σε έχει εντάξει σε κατηγορία που λανθασμένα απαιτεί εμπλοκή του ΟΠΕΚΕΠΕ.

Δεν είχες κάποιο εξειδικευμένο λογιστή να σε συμβουλεύσει για αυτά τα πράγματα;

Είναι όμως πραγματικά εγκληματικός ο τρόπος που αντιμετωπίζονται νέοι άνθρωποι από καρεκλοκένταυρους. Αντί να δείξουν διάθεση βοήθειας, συμπόνιας βρε αδερφέ, σου πετάνε ένα "τα λέμε τον Μάιο" και συνεχίζουν το καφεδάκι του...

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3803 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Η απελπισία στο μεγαλείο της!
Δες επίσης και το Νόμος 3874 (ΦΕΚ 151/Α/2010) Μητρώο Αγροτών και Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων ( www.opekepe.gr/doc/June2010/N.3874_2010_...F%84%CF%8E%CE%BD.PDF ) για το ποιοι μπορούν να εγγραφούν στον ΟΠΕΚΕΠΕ.

Ανάμεσα σε άλλα λέει ότι: "Επαγγελματίας αγρότης θεωρείται και το απασχολούμενο στην αλιεία (θαλάσσια, εσωτερικών υδάτων, σπογγαλιεία, οστρακαλιεία, υδατοκαλλιέργεια) ενήλικο φυσικό πρόσωπο, εφόσον σωρευτικά:..." :woohoo: :silly:

Και για να βοηθηθούν όσοι μας διαβάζουν...
ΟΠΕΚΕΠΕ (Οργανισμός Πληρωμών και Ελέγχου Κοινοτικών Ενισχύσεων Προσανατολισμού και Εγγυήσεων)
ΟΣΔΕ (Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης και Ελέγχου)

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ilias.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3807 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα Η απελπισία στο μεγαλείο της!
Ηλία σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου. Από νόμους και αποφάσεις έχω γίνει πλέον ''διδάκτορας'' με όλα αυτά που έχω διαβάσει. Όλα είναι κοινή λογική, δεν έχω παρεξηγήσει κάτι, όπως και ο κύριος που μίλησα έχει καταλάβει απόλυτα την περιπτωσή μου, αλλά όπως είπε αν γίνω δημότης και μεταφέρω τα δικαιώματα στον συγκεκριμένο Δήμο, από τι μου έδωσε να καταλάβω θα λύθουν όλα δια μαγείας! Εξοργιστικό!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3808 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα Η απελπισία στο μεγαλείο της!

ilias έγραψε: Είναι κρίμα να κόβονται τα φτερά ενός νέου ανθρώπου και να τον τυλίγουν σε μία κόλλα χαρτί.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά όπως λογικά λες κι εσύ, ο ΟΠΕΚΕΠΕ ( www.opekepe.gr/aim.asp ) δεν έπρεπε να εμπλακεί στην υπόθεση γιατί διαχειρίζεται τις πιστώσεις του Ευρωπαϊκού Γεωργικού Ταμείου Εγγυήσεων (Ε.Γ.Τ.Ε.), του Ευρωπαϊκού Γεωργικού Ταμείου Αγροτικής Ανάπτυξης (Ε.Γ.Τ.Α.Α.) και του Ευρωπαϊκού Ταμείου Αλιείας (Ε.Τ.Α.).

Βρήκα όμως ότι στο ΦΕΚ 1181Β ( www.opekepe.gr/doc/June2010/%CE%A6%CE%95...F%85%CF%83%CE%B7.pdf ), σελίδα 4, υπάρχει κωδικός για φυτώρια ανθοκομικών.

Άρα ή πέρα από κάποια εμφανή λογική, τα φυτώρια εντάσσονται στον ΟΠΕΚΕΠΕ ή κάποιος δεν κατάλαβε κάτι.

Σε αυτή την περίπτωση, θα έπαιρνα το κουβάρι προς τα πίσω και θα έψαχνα να δω μήπως κάποιος στην όλη αλυσίδα δεν κατάλαβε τι θέλεις να κάνεις και σε έχει εντάξει σε κατηγορία που λανθασμένα απαιτεί εμπλοκή του ΟΠΕΚΕΠΕ.

Δεν είχες κάποιο εξειδικευμένο λογιστή να σε συμβουλεύσει για αυτά τα πράγματα;

Είναι όμως πραγματικά εγκληματικός ο τρόπος που αντιμετωπίζονται νέοι άνθρωποι από καρεκλοκένταυρους. Αντί να δείξουν διάθεση βοήθειας, συμπόνιας βρε αδερφέ, σου πετάνε ένα "τα λέμε τον Μάιο" και συνεχίζουν το καφεδάκι του...


Ειδικό λογιστή στα αγροτικά δεν έχω και μάλιστα και κάποιοι μου τόνισαν ότι δεν ασχολούνται με μικροπράγματα, παρα μόνο με Σχέδια Βελτίωσης, Επιδοτήσεις κ.α. γιατί απότι είπαν η όλη διαδικασία είναι πολύ απλή.
Ο ΟΠΕΚΕΠΕ αν και άλλα είναι τα αρχικά του Οργανισμού, είναι ο πλέον αρμόδιος για την εγγραφή στο Μητρώο αγροτών, η αρμόδια υπάλληλος με ενημέρωσε λεπτομερώς και με μεγάλη ευγένια και διάθεση. Από εκεί και πέρα είναι το ''κόλλημα''....
Επίσης δεν είμαι της άποψης να δουν οποιόδηποτε πολίτη με συμπόνοια, αλλά απαιτώ όμως να κάνουν απλά και τυπικά την δουλειά που τους αντιστοιχή.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Leo de Xait.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα