× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Η ζωη μας...ανεκδοτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8043 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Ανέκδοτο (για όσους ξέρουν το ρόλο της γλώσσας ...)



Δεδουλευμένοι τόκοι
(accrued interest)
Δεδουλευμένοι τόκοι είναι οι τόκοι που συσσωρεύονται μεταξύ των ημερομηνιών πληρωμής τοκομεριδίου ενός ομολόγου. Όσο πλησιάζει η επόμενη ημερομηνία πληρωμής, τόσο αυξάνονται οι δεδουλευμένοι τόκοι.

Πηγή: www.euretirio.com/2010/10/dedouleumenoi-...i.html#ixzz1xf43ByNk

Για να εξηγήσω εγώ στους ανίδεους φίλους μας: Οι τόκοι λέγονται δεδουλευμένοι διότι μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Οι πλούσιοι δουλεύουν τους φτωχούς!
Εγώ έχω να λαβαίνω τίποτα δεδουλευμένο; Να. Να. Να. Να.... (μούντζες)


Για να μαθαίνουμε τα τραπεζικά προϊόντα. Που οι άνθρωποι αυτοί κόπτονται στην παραγωγή προϊόντων. Να τ' ακούς αντιπαραγωγικέ κοπριτάκο Έλληνα. Τι παράγεις εσύ; Τυρόγαλο; Τυρί;
Θα πήξεις νεούδι Έλληνα...

Και η εργασία πώς λέγεται στη γλώσσα των λογίων; Ε; Πώς;
Απασχόληση.
Όλοι οι εργαζόμενοι έχουν μετατραπεί σε χομπίστες.

Και οι εργαζόμενοι πώς λέγονται στην ... καθομιλουμένη των τροϊκανών;
Απασχολούμενοι.

Τι κάνει ο δάσκαλος πχ;
Απασχολεί τα παιδιά!

Τι κάνει ο κατέχων πολλά, μα πολλά λέμε, ομόλογα;
Δουλεύει (Δεδουλευμένοι τόκοι είναι οι τόκοι που συσσωρεύονται).

Τι κάνει ο Κράνιος τώρα;
Παίζει με το ... του!

Τι κάνει ο άνεργος;
Είναι εθελοντής!

Τι κάνει η κυβέρνηση;
Απασχολεί τους απασχολούμενους και τους εθελοντές που είπαμε, για να δουλεύουν οι κεφαλαιοκράτες..... Μπορούμε να το πούμε: Σπρώχνει τους όρθιους!

Έτσι η γλώσσα πηγαίνει παρακάτω. Πάει στα τάρταρα δηλαδή. Στο τέλος δεν θα ξέρω τι εννοεί η αριστερά μου όταν ομιλεί η δεξιά μου! Ακόμα κι όταν λέγανε τη μηλιά "μηλέα", κάτι σκάμπαζα. Τώρα τελείως στο ξεκούδουνο. Τη γλώσσα την έχουν περιλάβει οι βιομήχανοι των εντυπώσεων.
Παλιά είχαμε παρομοιώσεις, μεταφορές, κοσμητικά επίθετα...
Τώρα έχουμε το εντελώς καινούριο φαινόμενο στη γλώσσα που το λέμε "εντύπωση".
Είχαμε την υπερβολή (τρομερή μαθηματικήF λέξη) τώρα έχουμε το "ψευδές".

Τα παιδιά μας θα μαθαίνουν να βρίσκουν το "αληθές" μέσα στη γλώσσα. Διότι θα είναι σα να ψάχνουν ψίλους στ' άχυρα. Και φυσικά το "αληθές" θα είναι παγιδευμένο μέσα στο "αληθοφανές".

Διαβούλευση (αληθοφανές)
Δουλεύω (αληθές)
Πεινάω (αδιάφορο)
Πεθαίνω (αληθοφανές)
Ζω (αληθοφανές)
Δεδουλευμένοι τόκοι (αληθές)
Εργάτης (κομμουνιστικός όρος. Αρχαία λέξη)
Απασχολούμαι (αληθές)
Άνεργος (ψευδές)
Χρέος (ψευδές)
Ευρώπη (ψευδές έως και φάντασμα του Παλαιοζωικού αιώνα.Βρισκόμαστε στην Ύστερη εποχή της Ορδοβίκιας περιόδου του Παλαιοζωικού αιώνα, και πρόκειται οσονούπω να εμφανιστούν τα καρκινοειδή μαζί με τα πρώτα τερατόμορφα σπονδυλωτά που αναχαράζουν.Κοπρογενείς ύφαλοι αρχίζουν να σχηματίζονται στους ωκεανούς, ενώ οι νότιες χώρες μετατοπίζονται ατάκτως και εξωθούνται στα άκρα. Παγετώδης περίοδος στη Σαχάρα).

F Οι μαθηματικοί μας τα 'χουν κάνει πολλά. Είχαμε τους ακεραίους τους ωραίους, μας φέρανε κλάσματα και τις δεκάρες, τις εικοσάρες, τα ψιλά ή λιανά, τους δεκαδικούς, τους αρνητικούς, τους φανταστικούς, ύστερα τους μιγαδικούς (εκεί που βρίσκεται τώρα το χρηματιστήριο Αθηνών) και ... τα διαολεμένα μαθηματικά του Χάους. Η γλώσσα μας βγάζει φράκταλς. Δε λέω, γίναμε πλούσιοι στη γλώσσα αλλά φτωχοί στην ουσία. Φτωχοί στο φαγητό και αλλού. Στο μυαλό; Αυτό κι αν έγινε κουρκούτι. Αλλά τι να κάνουμε; Θα πρέπει να απασχοληθούμε με κάτι. Ακόμα κι εθελοντικά....


Υστερόγραφο:
Επειδή οι έχοντες ομόλογα δε δουλεύουν δεδουλεύουν, δεδουλευμένους τόκους παίρνουν. Διαολογλώσσα τελικά. Άκρη δε βρίσκω μ' αυτή τη μετοχή. Είπα μετοχή κι άιντε να καταλάβουν οι τραπεζικοί τι λέω. Γι αυτό ο πονηρούλης Μπαμπινιώτης τις μετοχές τις πέρασε με το έτσι θέλω στα επίθετα. Χαμός ορέ μάγκα μου...

Γιατί τα έγραψα όλα τούτα; Να, έψαχνα κάτι που θα με βοηθούσε να ... προσεγγίσω το εξής απλό: Πόσα να είναι άραγε αυτά που έχουμε δανειστεί, πόσα να είναι άραγε αυτά που έχουμε πληρώσει μαζί με τους τόκους κι αν πράγματι υπάρχει τοκογλυφία. Αφού κανένας δε μου λέει, ψάχνω να το βγάλω δια της τεθλασμένης οδού. Εδώ ο Ερατοσθένης, σαν αρχαίος που ήταν, υπολόγισε τη διάμετρο της Γης. Δεν τη μέτρησε, τη υπολόγισε. Δεν έπεσε και πολύ μακριά από την αλήθεια. Αλλά και οι σύγχρονοί μας τη μέτρησαν; Όχι. Την υπολόγισαν. Ε, ας υπολογίσω κι εγώ το χρέος. Αφού κανένας δε μου λέει...
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, fireseaker, farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8044 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Ο Μητσοτακης ευχηθηκε καλη επιτυχια στη ΝΔ και την κορη του !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8046 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Αν μετά την Κυριακή δεν υπάρξει πάλι κυβέρνηση για να τελειώνουμε, κάντε οικουμενική κυβέρνηση με ένα Γερμανό, έναν Ιταλό, έναν Ισπανό κι έναν Πόντιο, έτσι κι αλλιώς ανέκδοτο έχουμε γίνει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, fireseaker, Babis@, farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8053 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, DOMVOS, Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8068 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8172 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα

Τώρα τελευταία ο Σαμαράς και οι δικοί του
για να καλοπιάσουν τους φτωχούς ψηφοφόρους
χρησιμοποιούν τη λέξη "κοσμάκης". Πχ "τι φταίει ο κοσμάκης" κτλ.
Θα τους πρότεινα το "λαούλης".

Ο λαός; Λαούλης
Λες ψέματα; Πιπέρι!
Κλέβεις; Μη κακό παιδί!
Τρως το καταπέτασμα; Φαγανούλι μου εσύ! Κοίτα το μωρέ τα μαγουλάκια του....
Οι οπαδοί της τρόικας; Τροϊκουλιάρηδες
Η επαναδιαπραγμάτευση; Παρθενοραφή

Δεν έχω κοιτάξει αν η λέξη επαναδιαπραγμάτευση υπάρχει σε παλιό λεξικό. Έχω την εντύπωση ότι δεν υπήρχε η λέξη αυτή ως την εποχή μας. Μοιάζει να είναι σωστή από τη σκοπιά της γραμματικής, αλλά επειδή ποτέ δεν μπορεί να γίνει επαναδιαπραγμάτευση, η λέξη δεν υπήρχε.
Προσοχή. Το κωλοσύστημα της τρόικας κι ο ΓΑΠ που δε σκαμπάζει μας μπάζουν λέξεις από το πουθενά. Ο Σαμαράς σε τούτο μοιάζει του ΓΑΠ : Τον αντιγράφει με μια διαφορά μερικούς μήνες. Η ΝΔ εμφανίζεται πολύ παραγωγική στις λέξεις τώρα τελευταία!

Είπαμε η ελληνική γλώσσα είναι εργαλείο. Αλλά η παραγωγή λέξεων δεν έχει καμιά σχέση με την παραγωγή στην ελληνική οικονομία.

Από λόγια χόρτασε ο ... κοσμάκης Αντώνη.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Babis@, farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8174 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Τα μυαλά σου και μια λίρα και του Μπογιατζή ο κόπανος

Την εποχή της Τουρκοκρατίας υπήρχε στην Αθήνα ένας Αλβανός φοροεισπράκτορας, που γύριζε στα διάφορα σπίτια των Χριστιανών και μάζευε τον καθιερωμένο κεφαλικό φόρο. Ονομαζόταν Κιουλάκ Βογιατζή. Ήταν δύο μέτρα περίπου ψηλός και το άγριο πρόσωπο του ήταν κατάμαυρο και βλογιοκομμένο. Οι Έλληνες, μόνο που τον έβλεπαν, τους κοβόταν η ανάσα.
Ο λόρδος Βύρωνας που τον γνώρισε από κοντά, γράφει ότι έμοιαζε σαν δαίμονας, που ξεπήδησε από την κόλαση κι ότι τα παιδιά πάθαιναν ίλιγγο τρόμου, όταν τον αντίκριζαν, ξαφνικά μπροστά τους.
Ο Κιουλάκ Βογιατζή κρατούσε πάντοτε στα χέρια του ένα κοντόχοντρο κόπανο και με αυτόν απειλούσε τους χριστιανούς. Έλεγε, δηλαδή ότι θα τους σπάσει το κεφάλι, αν δεν του έδιναν μια χρυσή λίρα ή δύο φλουριά, όπως απαιτούσε ο κεφαλικός φόρος κάθε έξι μήνες.
Ο Αλβανός, όμως αυτός ήταν τόσο κουτός, ώστε δεν μπορούσε να ξεχωρίσει τα διάφορα νομίσματα της εποχής εκείνης. Έτσι, πολλοί Έλληνες που δεν είχαν να πληρώσουν, του έδιναν μερικές μπρούτζινες δεκάρες, που τις γυάλιζαν προηγούμενα, για να φαίνονται χρυσές και τον ξαπόστελναν. Από τότε, λοιπόν, έμεινε η φράση «Τα μυαλά σου και μια λίρα και του μπογιατζή ο κόπανος», που τη λέμε συνήθως για τους ελαφρόμυαλους. Μπογιατζής δεν ήταν άλλος από τον Κιουλάκ Βογιατζή με τον κόπανό του.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, Κράνιος, fireseaker, farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8176 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα

manosdet έγραψε: Αν μετά την Κυριακή δεν υπάρξει πάλι κυβέρνηση για να τελειώνουμε, κάντε οικουμενική κυβέρνηση με ένα Γερμανό, έναν Ιταλό, έναν Ισπανό κι έναν Πόντιο, έτσι κι αλλιώς ανέκδοτο έχουμε γίνει.


Γεια σου φίλε Μάνο... Να κάνω λίγη πλάκα; Μου επιτρέπεις φίλε Μάνο;


Οι εκλογές μπορεί (λέω τώρα εγώ με το φτωχό μου το μυαλό),
μπορεί να είναι σκόπιμες!
Δεν έχω μάθει αν πήρανε λεφτούλια πάλι τα κόμματα, για τις δεύτερες εκλογές. Αν είν’ έτσι, το ψοκ και η νουδού θα ξεχρεώσουν τα δάνεια που έχουν, με αλεπάλληλες εκλογικές αναμετρήσεις και αντίστοιχες χρηματοδοτήσεις.... Λέω!

Αυτό, εκτός από τη λύση των οικονομικών τους (?. Τι δεν έχουν οικονομικά προβλήματα με τέτοια κρίση?)
λέω, εκτός απ’ αυτό, μπορεί να τους βαρεθεί ο ... κοσμάκης, να αγανακτίσει και να τους ψηφίσει....

Δεν ξεχνώ το κόλπο με τις επιτροπές της Βουλής... Τρελά λεφτά! Τι έτσι για πλάκα πάνε στις επιτροπές;

Κι ύστερα, πού ξέρεις, μπορεί να μας αναλάβει μια Ευρωπαϊκή Επιτροπή και να μας κυβερνάει με τηλεκοντρόλ από το Λουξεμβούργο. Το Λουξεμβούργο παίζει και κάπου αλλού όπως μάθαμε... Κι εμείς θα επιδοθούμε στο αγαπημένο μας σπορ, την εκλογολογία και την αναζήτηση στο διηνεκές ... του τέλειου πρωθυπουργού! Η τρόικα θα δουλεύει, και πάει πέρα!

Τώρα, οι αξιοπρεπείς πολιτικάντηδες κάνουν ευρωπαϊκή καριέρα... Όχι που θα καθόντουσαν ν’ ασχολούνται με τα τοπικά ζητήματα της Ελλαδίτσας.... Γι αυτό χωλαίνουμε σε πολιτικό προσωπικό.

Εγώ αν ήμουν Γερμανός (Kraniosbach πχ ) θα έστελνα στην Ελλάδα ένα Βασιλιά! Δια βίου Κυβερνήτη και τέτοια. Γιατί οι Έλληνες θέλουν να μετρήσουν και τη θάλασσα. Με τη θάλασσα (βλέπε ΑΟΖ) η Ελλάδα είναι μια από τις μεγαλύτερες χώρες, από τη Γερμανία μεγαλύτερη.
Α, ναι: Και στην Ακρόπολη θα ανέβαζα τη Γερμανική σημαία για σύσφιξη .... σχέσεων....

Τι τη θέλετε βρε άχρηστοι Έλληνες την κυβέρνηση; Διεφθαρμένοι.... ε διεφθαρμένοι...


((((( Πλάκα κάνω. Μη με πάρετε με τις πέτρες; Κι επειδή είδα τυχαία παραδίπλα, ότι έχω κάνει 821 δημοσιεύσεις, θα σταματήσω εδώ. Δε θα ξαναγράψω πριν να βγουν τα μεθαυριανά αποτελέσματα. Θα μείνω κολλημένος στο 821. Μπορεί να μην είναι 1821, αλλά εμένα μου κάθεται καλά. Είναι γουρλίδικος αριθμός. Την ίδια ταραχή έπαθα και στο 21, πριν καιρό! Καλή ψήφο παιδιά.)))))
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8178 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Εχει καμμια συγγενεια με τον Κασιδιαρη ο Βενιζελος?Ξερει κανεις τιποτα?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #8183 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.158 δευτερόλεπτα