× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

κλαδεμα καππαρης

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #21851 από bookimam
κλαδεμα καππαρης δημιουργήθηκε από bookimam
Καλημερα σε ολους
Μηπως καποιος γνωριζει ποτε κλαδευεται η καππαρη
επισης ποιος ο λογος που τα φυλλα της καπαρης εχουν παρει εντονο σκουρο μωβ χρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #21853 από dalitsa
Απαντήθηκε από dalitsa στο θέμα κλαδεμα καππαρης
Τι εννοείς κλάδεμα? Η κάππαρη είναι άγριο είδος και δεν χρειάζεται κλάδεμα. Αν εννοείς συλλογή προς βρώση : τον Μάϊο κόβουμε τους φρέσκους βλαστούς (κορυφές), από το Μάιο ως και τον Ιούλιο συλλέγουμε τα πράσινα κλειστά μπουμπούκια (πριν ανθίσουν) . Αυτά είναι σα μικρά φασόλια. Αργότερα να συλλέγουμε τους καρπούς της κάππαρης (αφού τελειώσει η ανθοφορία) οι οποίοι είναι πολύ μεγαλύτεροι από τα μπουμπούκια. Οσο για το χρώμα νομίζω πως έχει να κάνει με τις καιρικές συνθήκες. Συνήθως αυτό το χρώμα το παίρνουν πολλά φυτά όταν κάνει κρύο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 10 Μήνες πριν #23232 από dimani
Απαντήθηκε από dimani στο θέμα κλαδεμα καππαρης
Απαντάω με τεράστια καθυστέρηση , αλλά τώρα το είδα . Η κάπαρη κλαδεύεται περί το τέλος Νοεμβρίου "to the ground" , όπως γράφει χαρακτηριστικά φορουμ του εξωτερικού .. Παρά την υπόδειξη , εγώ κλαδεύω λίγο ψηλότερα αφήνοντας κι ένα "μπουκέτο" μικρότερων κλαδιών . Πέρσι κλάδεψα , εκτός από τις δικές μου και μερικές άγριες στην ακτή , το αποτέλεσμα των όσων κλάδεψα είναι εκπληκτικό σε ποσότητα νέων μοσχευμάτων . Σύντομα θα πάω να μαζέψω μπουμπούκια/καπαρόκουμπα κι αν δεν με πρόλαβαν άλλοι , θα έχω άποψη και γι τον καρπό , ποιότητα/ποσότητα .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα