× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΘΗ ΜΑΝΩΛΙΑΣ

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21309 από Kalliopi
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΘΗ ΜΑΝΩΛΙΑΣ δημιουργήθηκε από Kalliopi
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΩΣ ΕΔΩ ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.ΕΛΠΙΖΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ.
ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΤΕΨΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΜΑΝΩΛΙΑ ΜΕΓΑΝΘΗΣ.
ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΨΗΛΗ.ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟ 1,60 ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΦΥΤΕΨΑ.
ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΗΝ ΦΥΤΕΨΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΩΤΕΙΝΟ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΗΣ 16:00 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ Κ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 3ΜΕΤΡΑ.ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΣΙΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑΛΥΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 ΝΕΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ.
ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ 2ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΝΘΗ ΤΗΣ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΚΑΦΕ ΣΑΝ ΚΑΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΦΤΟΥΝ.
ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ 4ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙ ΤΞΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΕΝΟ.

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΟΠΟΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Κ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21310 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΘΗ ΜΑΝΩΛΙΑΣ
Η υπέροχη μανώλια σου είναι μια χαρά. Κανένα πρόβλημα. Είχα κι εγώ μια μανώλια και περίμενα αρκετά χρόνια μέχρι να δω ν' ανθίζει. Και στενοχωριόμουν που τα έβλεπα να ζουν τόσο λίγο τα υπέροχα αυτά πλάσματα. Τι να κάνουμε; Έτσι είναι τα ωραία πράγματα στη ζωή. Δεν διαρκούν όσο θα θέλαμε.
Το υπέροχο λεπτό τους άρωμα με αποζημίωνε.
Η μανώλια μου έγινε δέντρο. Σήμερα δεν υπάρχει, ύστερα από μια μεγάλη απουσία μου ένα καλοκαίρι ξεράθηκε.
Γιατί πρέπει τώρα να κλάψω; Για τα υπέροχα αυτά άνθη που μου χάρισε την ευχαριστώ. Εγώ δεν ήμουν ικανός και άξιος να το 'χω αυτό το δέντρο.
Τώρα έχω μιαν άλλη που δε μεγαλώνει με τίποτα. Σε άλλο χώμα κι άλλο περιβάλλον. Τότε που μου έκανε δώρο η προκομένη μου μανώλια τα υπέροχα άνθη της, παραπονιόμουν που δεν προλάβαινα να τα χαρώ. Τώρα όσο κι αν περιμένω, ετούτο το δεντράκι έχει μείνει ένα μικρό κι αδύνατο κλαδί.
Πες ευχαριστώ στην καλή σου τύχη που σου χάρισε να μυρίσεις και να δεις ένα άνθος μανώλιας. Τίποτα δεν διαρκεί για πάντα. Τα πιο ωραία πράγματα στη ζωή, αν κι αν προλάβουμε, κι αν έχουμε την ευλογία να τα ζήσουμε θα τα ζήσουμε.

Υστερόγραφο: Θεέ μου, πόσες φορές έγραψα το επίθετο υπέροχο, υπέροχα κι έτσι... Καταλαβαίνεις ότι με πέτυχες απάνω στη ευαισθησία μου;
Πόσα χρόνια θα ζήσω; Πόσα ακόμα; Τι θα προλάβω να δω και να μυρίσω;
Last edit: 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21312 από Kalliopi
Απαντήθηκε από Kalliopi στο θέμα ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΘΗ ΜΑΝΩΛΙΑΣ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΡΑΝΙΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΟ ΦΥΤΟ ΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΑ ΑΝΘΗ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΡΩΜΑ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ.
ΚΑΤΑΝΟΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΣΑΝ ΦΥΤΟ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ Κ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΑΝΘΗ.ΟΜΩΣ ΘΕΩΡΩ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΟΤΙ ΤΑ ΑΝΘΗ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 24 ΩΡΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΕΝΤΡΟ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ.ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΤΑ ΛΥΠΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΑΡΑΘΕΙ.ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΩΡΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΕΝΑ ΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙ ΕΙΝΣΙ ΞΕΡΑ.
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21314 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΘΗ ΜΑΝΩΛΙΑΣ
2019.kalliergo.gr/forum/9-dentra/1013-ag...omorfias-dentro.html
Δες αυτές τις φωτογραφίες.
Είναι φυσιολογικό το φαινόμενο με τα άνθη.
Στην Πάτρα, στην Ακτή Δυμαίων (παραλιακός δρόμος προς τον Πύργο) σε πολύ γνωστό σούπερ μάρκετ, υπάρχει μια τεραστίων διαστάσεων μανώλια. Ευτυχώς κάποιοι άνθρωποι κατάλαβαν την αξία της και την διατήρησαν. Πέντε άνθρωποι δεν είναι δυνατόν να αγκαλιάσουν τον κορμό της.
Σας το γράφω αυτό για να σας πείσω ότι γνωρίζω πολύ καλά το δέντρο αυτό. Επειδή το αγάπησα πολύ, σας διαβεβαιώ ότι έχω δει τεράστια δέντρα μανώλιας.
Είναι μερικά άνθη που ζουν ελάχιστο χρόνο. Ανάμεσα σ' αυτά είναι και η γνωστή μας παπαρούνα. Έχεις δει ποτέ παπαρούνες σε βάζο;
Αλήθεια λέω. Έτσι, αφού είναι φυσιολογικό, θα πρέπει να το αποδεχτούμε. Δεν είναι ελάττωμα. Η μανώλια σου είναι μια χαρά.
Τα άνθη της είναι σαρκώδη, γι αυτό το παθαίνουν. Αν κόψεις ένα μήλο και το αφήσεις στον αέρα, έτσι γίνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21315 από Kalliopi
Απαντήθηκε από Kalliopi στο θέμα ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΘΗ ΜΑΝΩΛΙΑΣ
ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΡΑΝΙΕ ΩΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΣ ΠΛΗΡΩΣ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΑΤΩΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.
ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΥΤΟ ΦΥΤΟ.
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα