× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Διάρκεια ζωής μπαταρίας κινητού τηλεφώνου (smartphone)

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19267 από ilias
Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας σε ένα κινητό ανάλογα με την περιοχή, για να μοιραστώ μία εμπειρία μου και να ακούσω τις αντίστοιχες δικές σας.

Πριν από 2 εβδομάδες άρχισα να χρησιμοποιώ ένα HTC smartphone που είχα σε αχρηστία εδώ και 2 χρόνια (*). Η σύνδεση γίνεται μέσω της Wind.

Όσο βρίσκομαι στην Αθήνα, η μπαταρία χρειάζεται επαναφόρτιση κάθε περίπου 3 με 4 ημέρες.

Όταν πηγαίνω στο εξοχικό (κοντά στη Βάρη), χρειάζεται επαναφόρτιση κάθε 12 με 15 ώρες!!

Και στις δύο περιπτώσεις είναι απενεργοποιημένα τα Wi-Fi, Mobile Network και Bluetooth. Η χρήση είναι στα ίδια επίπεδα.

Αγόρασα νέα μπαταρία (το είχα 2 χρόνια και νόμιζα ότι είχε αρχίσει να τα παίζει), αλλά δεν άλλαξε κάτι. Και με τη νέα μπαταρία, έχει την ίδια συμπεριφορά.

Οι διαφορές ανάμεσα στα δύο περιβάλλοντα είναι:
- Στο εξοχικό έχει περισσότερο κρύο και υγρασία.
- Ο προσανατολισμός που συνήθως είναι τοποθετημένο το smartphone είναι Βορράς-Νότος, ενώ στην Αθήνα Ανατολή-Δύση.
- Στην Αθήνα έχει δυνατό σήμα. Στο εξοχικό δεν το έχω παρατηρήσει (θα το κάνω την επόμενη φορά).

(*) Προηγουμένως χρησιμοποιούσα ένα παλαιάς τεχνολογίας Nokia με σύνδεση Vodaphone και δεν είχα παρατηρήσει αλλαγές στη συμπεριφορά της μπαταρίας.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19271 από francopsa
καλησπερα ηλια μου επιδη και εγω ειχα htc εχουν ενα 8εμα με το σηματους γενικα αν ειναι μακρια απο καιρεα δυκτιου δεν πιανουν καλα και ας σου λεη οτι εχει σημα δυνατο δεν εχει στην ουσια με αποτελεζμα αυτο να καταναλωνη ενεργεια εγω το καταλαβα 1 γιατι ει8ελε κα8ε 12 ωρες φορτηζμα και 2 με περναν τηλεφωνο και ελεγε οτι δεν ειμαι δια8εσιμος ΝΟΚΙΑ εχουν πολη καλο σημα εχουν εσωτερικες καιρεες sagem
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19272 από ilias
Ευχαριστώ Φραντζέσκο,

Μετά την απάντησή σου, βρήκα 2-3 αναφορές για κάποιο μοντέλο της HTC (όχι το δικό μου), από Αμερική.

Συγκεκριμένα:
α) επιβεβαιώνουν αυτό που είπες (χαμηλή ένταση σήματος στην περιοχή),
β) ή το smartphone βρίσκεται ανάμεσα σε δύο κεραίες με καλό σήμα και μπερδεύεται,
γ) ή κοντά λειτουργεί ηλεκτρονικός εξοπλισμός που κάνει παρεμβολές και αναγκάζεται το HTC smartphone να αυξήσει την ένταση του σήματος ώστε να "περάσει" πάνω από την παρεμβολή.

Άρα, την επόμενη φορά που θα πάω, θα ελέγξω την ένταση του σήματος που δίνει το smartphone και θα κλείσω το ασύρματο internet. Θα δουλεύω με καλώδιο.

Θα αναφέρω τα αποτελέσματα.

Ευχαριστώ και πάλι!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanish1, francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19274 από francopsa
παρακαλω Ηλια παντα ευγενικος οπως παντα ελπιζω να λυσης το προβλημα να μας πεις τι εγινε οταν κανης τις δοκιμες σου εμενα με ειχαι ταλεποριση πολυ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanish1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα