× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Κρέας από σκουπίδια! Τι;

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1733 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;
Και το λένε αυτό κρέας; Δευτέρα παρουσία θα το πούμε! Θεός φυλάξει θα το πούμε. Μακρόνησο είπες; Πού είναι αυτή, μακριά; Κοντά στην Κούβα;

Εδώ τρώνε ανθρώπους με τα ρούχα αμάσητους, και λένε ότι δεν είναι καλό κι ευγενικό να σφάξουμε μερικά σφαχτά να φάμε; Ούτε να εκθρέψουμε; Έστω να έχουμε μερικά έτσι για να τα βγάζουμε φωτογραφίες;
Μακρόνησο είπες; Εκεί έχει άγριοκούνελα να κυνηγάω τουλάχιστον; Ή τα φάγανε όλα αυτοί που δεν τους αρέσει το κρέας και καλά!
Ύστερα θα μας πουν ότι και το μαρούλι έχει τρυφερή καρδούλα. Πώς ρε κανίβαλε σκοτώνεις τα φυτά; Σφάζεις το πεπόνι; Γδέρνεις την πατάτα; Βγάζεις το ψάρι από το νερό; Τσακίζεις το καρύδι; Πετσοκόβεις τα βλήτα;

Ακαλλιέργητε άνθρωπε, καταστροφέα! Πρέπει να μάθεις να ζεις με το φως του ήλιου και μόνον. Και να αγοράζεις αέρα με τη μπουκάλα του οξυγόνου. Κι αν είσαι φτωχός, πάρε ένα παλιό λάστιχο αυτοκινήτου, να σου το γεμίζουμε αέρα τελευταίας διαλογής να έχεις.
Άνθρωποι που ζουν με το φως του ήλιου υπάρχουν. Τι δεν υπάρχουν; Τι μόνο τα φυτά φωτοσυνθέτουν;

Φωτοσύνθεση. Αναφέρω με όλη την επισημότητα που μου πρέπει σαν μέλος του kalliergo ότι σε λίγα χρόνια, σε λίγα τέρμινα που έλεγαν και οι παλαιϊκοί, θα ζώ χωρίς τροφή και νερό. Μόνο με αέρα και λίγο ήλιο κάθε πρωί.
Δείτε πώς: γράψτε αναπνοϊστές, ζώντας χωρίς τροφή, ηλιοθέαση, αφαγία , και κάτι τέτοια, κάνετε αναζήτηση στο Google και θα με βρείτε. Αν δε με βλέπετε, ή δε με αναγνωρίζετε, θα είναι διότι δεν θα είμαι ο Κράνιος. Κατά μιά παράφραση τραγουδιού του Γιάννη Πάριου: «Από την πείνα έχω γίνει ένας άλλος», δεν είμαι ο έρωτά σου ο μεγάλος και καλά! , αυτό θα έχω πάθει. Για όσους δεν το καταλαβαίνουν με τίποτα θα κάνω μια μετάφραση και πάλι Google: Θα έχω πεθάνει. Αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1735 από enigma
Απαντήθηκε από enigma στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;
πάντως αν φρικάρεις με πράγματα που ΘΑ γίνουν ...ρίξε μια ματιά
σε πράγματα που συμβαίνουν εδω και καιρό
(κρατάω μικρό καλάθι σε πράγματα που δεν έχω τσεκάρει μόνος μου
αλλά δεν το θεωρώ και απίθανο )

hotfreetime.blogspot.com/2011/06/mcdonalds-e.html

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1736 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;
Πίνεις τσιγάρο Βαγγέλη; Γιατί δε νομίζω να πουλάς και να πίνεις ταυτοχρόνως; Είπαμε, τα φτιάχνουμε για τους άλλους. Δε νομίζω να μας ακούνε οι άλλοι, ε; Θα πάει το λαθραίο σύννεφο. Λαθραίο καπνό ντε! Εγώ γι αυτό το ' κοψα. Ή θα το καλλιεργήσω νόμιμα ή στη φυλακή δεν πάω; Εκτός αν κάνω ανταλλαγή αέρα κοπανιστό δικό μου με καπνό του γείτονα. Καμία σχέση: η μπριζόλα η καπνιστή από την Ολλανδία μας έρχεται;

Γελάμε αλλά δε γελάμε καλά! Έτσι εμείς, όλο χα χα χα...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1739 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;
Πού το βρήκες αυτό βρε θηρίο; Έχω μια δουλειά τώρα και θα επιστρέψω να γελάσω. Γιατί δεν πιστεύω ότι αυτά θα γίνουν ποτέ στ' αλήθεια. Δεν πείθονται οι αγορές. Δεν προλαβαίνω να το διαβάσω. Περίμενε λίγο. Κάνε τσιγάρο κι έρχομαι.
Last edit: 12 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1741 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;
Πάντως στην Ιαπωνία εδώ και καιρό πειραματίζονται με τη δημιουργία τεχνητού κρέατος από ανθρώπινα κόπρανα. Το είχα δει αρχικά σε ένα ντοκυμαντέρ στη TV.
Δεν το πιστεύετε;
www.dailytech.com/Japanese+Make+Deliciou...ces/article21932.htm

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1744 από vasiliki
Απαντήθηκε από vasiliki στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;
Απο αυτη τη στιγμη ειμαι χορτοφαγος!!!
Απο τα δικα μου παρακαλω. εγω πιστευω οτι αυτα σιγουρα θα γινουν... αλοιμονο μας. Ισως εμεις να μην τα προλαβουμε αλλα τα παιδια μας σιγουρα.
Και γω δεν τρωω λουκανικα εδω και καιρο. οχι μονο μου ειπαν πως τα φτιαχνουν αλλα ειδα κιολας, μπορω να πω οτι βοηθησα στην ετοιμασια,
Τιγκα στα μπαχαρικα για να ειναι νοστιμα. και το κρεας? Ασε... αυτια μυτες οτι ειναι για σκυλοτροφη!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1746 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;
Ο χάρυ Κλυν έλεγε από χρόνια τώρα, ότι θα τα κάνουμε τούβλα και θα χτίζουμε σπίτια. Τότε κυβερνούσε τον κόσμο κάποιος Κάρτερ. Κι έλεγε ότι από τέτοιο τούβλο είναι το κεφάλι αυτουνού.

Γι αυτό ο Καραμανλής, εκείνος ο μεγάλος ο θείος του Κώστα, έλεγε σε κάθε ευκαιρία: "Σφιχτείτε. Σφιχτείτε". Του μεγάλου Χάρυ Κλυν προφητείες.

Πόσο πίσω ήσουνα ρε Χάρυ! Ελπίζω να μην πιστεύεις τα ίδια και σήμερα. Βλέπεις είναι θησαυρός. Και ο Φρόυντ με την ψυχαναλυτική του μέθοδο είχε βρει ότι είναι πολύτιμα. Φαίνεται ότι του το είχε μαρτυρήσει κάποιος ονειροκρίτης καζαμία εκείνης της εποχής. Πώς γράφει: "Άμα ονειρευτείς σk@8*&@@@ .,<>:ohmy: έπιασες τα λεφτά της ζωής σου!

Είναι θησαυρός τα σk@8*&@@@ .,<>, όμως μην περιμένετε οι έλληνες να επωφεληθούν από την ανακάλυψη των ιαπώνων (μοιάζει λίγο με το γεωπόνων), οι έλληνες πάντα μένουν τελευταίοι. Κι άντε να τους κόψεις το αρνάκι το Πάσχα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1759 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;
Φίλοι μου,
Απαισιόδοξες σκέψεις βασανίζουν το μυαλό σας με αφορμή το δημοσίευμα που μας υπέδειξε ο δραστήριος φίλος μου ο Κράνιος.
Ομως εγώ δεν θέλω να γίνω συμμέτοχος σ΄αυτήν την μαυρίλα που διαχέεται από κάποιους που προσδοκούν υπερκέρδη απο τις τύπου Φρανκεστάιν πατέντες τους
τη βοηθεία και κάποιων κυβερνήσεων που πρόθυμα νομοθετούν και νομιμοποιούν τέτοιες τρισάθλιες και χυδαίες πρωτοβουλίες.
Διανύουμε και περίοδο τρύγου ,έχουμε ξοδέψει και πολύ μελάνι σε άλλη ενότητα για οίνους και οινοπνεύματα,και θα προτιμούσα μια πιό αισιόδοξη Διονυσιακή ατμόσφαιρα. Ετσι θα απαντούσα με μιά φράση που συνήθιζε να λέει ένας υπέργηρος φίλος μου λοστρόμος.<<Και εις το πνεύμα οινόπνευμα και εις τους υπονόμους τους φάλτσους νόμους και τους ψευδοπροφήτες που τους έφτιαξαν>>
Αλλά γιατί ρε παιδιά εστιάσατε ντε και καλά στο θέμα του τεχνητού κρέατος την προσοχή σας; Το ιδιο δημοσίευμα περιέχει την συνταρακτικιή πληροφορία ότι αυτοί οι φερέλπιδες Ολλανδοί επιστήμονες κατάφεραν την ανασύσταση πέους
λαγού,...να γιατί λέω ότι όλα αυτά είναι της π....ς τα χαμπέρια ,μετά συγχωρήσεως.
Και τέλος δυό λόγια για τίς ζωοφιλικές ενώσεις που θα είναι ευτυχισμένες που δεν θα υποφέρουν τα εκτρεφόμενα ζώα σφαγιαζόμενα, λογικά θα θριαμβολογούν,
το επόμενο βήμα είναι να διαδηλώνουν στήν ζούγκλα για αντιδεοντολογικές και βάρβαρες μεθόδους κυνηγιού απο τα λιοντάρια τις τιγρεις τους κροκόδειλους και τα άλλα...παιδιά;
Φίλε Κράνιο γειάσου...μας μπέρδεψες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1763 από enigma
Απαντήθηκε από enigma στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;

Κράνιος έγραψε: Γιατί δεν πιστεύω ότι αυτά θα γίνουν ποτέ στ' αλήθεια. Δεν πείθονται οι αγορές.


Στην εποχή μας είναι εύκολο να πείσεις τον οποιονδήποτε να κάνει το
οτιδήποτε . Έχουν γίνει πολύ αποδοτικοί σε αυτό τον τομέα.

Τώρα μάθανε το κόλπο ...
Παλιά αν θέλαμε πχ να στείλουμε τον Βαγγέλη στο χωράφι με ένα κουβά
νερό του βάζαμε το όπλο στο κεφάλι και του λέγαμε ... πήγαινε
Αργά η γρήγορα όμως ο τελευταίος δυσανασχετούσε έβρισκε τρόπο να
μην πάει .

Σύμφωνα με τον σημερινό τρόπο ελέγχου του πλήθους είναι πολύ ποιο
απλά τα πράγματα .

Πας βάζεις μια ελεγχόμενη μικρή φωτιά .... και τρέχει ο Βαγγέλης οχι με
έναν αλλά με 2 κουβάδες ... και ως μπόνους τον έχεις πλέον να έχει και 2
κουβάδες stand by νερό έτοιμους και τυχών αντίστοιχο επεισόδιο!

Όταν θα αρχίσουν να βγάζουν ρεπορτάζ ότι δεν υπάρχει καλλιεργήσιμη γη
πλέον λόγο πχ της καλλιέργειας για βιοκαύσιμα και θα << στερεύουν >>
οι τροφές και για αυτό τον λόγο θα είναι πανάκριβες ...
Θα ζητήσει ο Βαγγέλης οικονομικότερο τρόπο φαγητού ...
Όταν θα λένε ότι ο κάθε ιός collie κτλ μεταλλάχτηκε και είναι στα κτήματα μας και μόνο μέσω της τυποποίησης μπορείς να ελέγχεις την καθαριότητα
των τροφών ... θα πέρνεις μπαρμπαστάθη (τυχαία αναφορά ) μιας και δέν
ξέρεις τα δικά σου λαχανικά τι έχουν μέσα !

Εσχατολογικά ή πεσιμιστικά σενάρια ; Μπορεί .... αλλά ως προς υπεράσπιση
των επιχειρημάτων μου να θυμίσω ΚΑΙ τις υπάρχουσες φήμες για την
έλλειψη καλλιεργήσιμης γης .... και να σας θυμίσω την διαφήμιση για το
τυποποιημένο λάδι που υπήρχε προ καιρού που έλεγε ότι το χύμα λάδι
ΔΕΝ ξέρεις τι έχει και ούτε πόσα οξέα έχει και την επικινδυνότητα των
οξέων στην υγεία μας κτλ.
Τώρα θα μου πείς ότι το τελευταίο έχει και κάποια αλήθεια ...
μα φυσικά ...
Ως γνωστών με μικρά κομμάτια αλήθειας φτιάχνεις ένα ολόκληρο ψέμα !
Δεν είμαι αισχατολόγος συνομοσιόλογος ή οτιδήποτε άλλο
Αν όμως αρχίσεις και πετάς τα κομματάκια του πάζλ στο τραπέζι και
κάνεις λίγο zoom out (να βάλω και κανα όρο απο την δουλεία μου )
τότε θα δεις σιγά σιγά να σχηματίζεται ... ένα σχέδιο ...δεν ξέρω τι είναι
δεν λέω ότι κάτι κρύβεται πίσω του ...απλά βλέπω μια ...συνέχεια !!!
Σε κάθε περίπτωση το μικρό καλάθι σε πληροφορίες και δεδομένα που
βλέπουμε .... είναι καλό !

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1767 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Κρέας από σκουπίδια! Τι;
Βαγγέλη, αστεία το είπα. Οι αγορές πείθονται. Και οι θεοί πείθονται. Τώρα αυτό που θα πω είναι αστείο. Το εξομολογούμαι προκαταβολικά. Μη καθήσεις όλο το μεσημέρι να το αναλύουμε!

Εγώ θα πάω να κουτσουριαστώ (παλαιϊκή έκφραση για τον ύπνο!), γιατί αρκετά μου τρώτε τον μεσημεριανό μου ύπνο. Αστείο:

Εγώ τα ζώα τ’ αγαπάω, γι αυτό τα τρώω. Όποιος μισεί τα ζώα, τα σιχαίνεται και δεν τα τρώει.

Και τα φυτά τ’ αγαπάω! Να με βλέπεις με τι ενθουσιασμό τα τρώω!!!!

Το πετρέλαιο το μισώ! Μου βρωμάει! Και για τούτο δε μ’ αρέσει το πλαστικό κρέας, ούτε οι πλαστικές πατάτες!

Είδες, αυτοί που δεν τρώνε το κρέας, θέλουν να εξοντώσουν όλα τα ζώα. Τα κατηγορούν ότι γεμίζουν την ατμόσφαιρα με αέρια του θερμοκηπίου, ότι έχουν πιάσει οι ελέφαντες και οι αγελάδες όλο το χώρο, ότι τα κακά ζώα τρώνε όλα τα μικρά φυτά κι ερημώνει η γη, ότι οι καρχαρίες δεν πλένουν τα δόντια τους και δεν πάνε σχολείο ( και είναι ακραίοι! ). Τις αγελαδίτσες τις βγάλανε τρελές. Τα γουρουνάκια επικίνδυνα για το λύκο. Τι άλλο να σου πω;

Τρέξε στο παιδί σου να παίξετε! Οι συζητήσεις στην Ελλάδα δεν τελειώνουν ποτέ. Είμαστε περιπατητική σχολή, στοά, στωικοί φιλόσοφοι. Εγώ σκυλοφιλόσοφος. Εγώ πάω να κοιμηθώ, γιατί έφαγα κουνελάκι τρομερό και ήπια και κρασί, (αφού δεν είχα μπύρα;)...

Χαίρετε κυρίες και κύριοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.141 δευτερόλεπτα