× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17436 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ

ilias έγραψε: Ωραίο το κείμενό σου Ρούλα και συμφωνώ μαζί του.

Το απέσπασα από το ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ και το ανάρτησα ως ανεξάρτητο, για να το αναδείξω όπως του αξίζει.


Ηλία, χαίρομαι που συμφωνείς μαζί του.
Το κείμενο αυτό όμως, το έγραψα στο context του συγκεκριμένου thread για τις μη οικολογικές καλλιέργειες. Ο χαρακτήρας του και ο σκοπός του είναι συγκεκριμένος.

Δεν αισθάνομαι καμία ανάγκη να αναδειχθεί περαιτέρω το κείμενο.

Επιπλέον, η αφαίρεσή του από εκείνο το topic καταλήγει, κατά τη γνώμη μου, και στην αφαίρεση ενός μέρους του νοήματος και περιεχομένου του.

Για αυτούς τους λόγους, σε παρακαλώ να το επαναφέρεις στον τόπο που επέλεξα να υπάρχει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOMVOS, zaxarias, fireseaker, voskos, francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17445 από konstefa
Απαντήθηκε από konstefa στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
ρούλα, επειδή καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις έχω να σου απαντήσω το εξής:
Δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να έχουν την ίδια ψυχή, τα ίδια αγνά κίνητρα και τις ίδιες ευαισθησίες.
Δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να έχουν καν ψυχή, αγνότητα ή ευαισθησίες.
Υπάρχει περίπτωση να κινούνται απλώς από επαγγελματικό συμφέρον. Ψυχρά. Μπίζνες που λέμε.
Είναι δυνατόν να θέλω να προωθήσω τις πωλήσεις μου σε γάλα και να ξεσηκώνω για εκστρατεία φιλανθρωπίας "δώστε γάλα στους φτωχούς". Δε συμπονάω τους φτωχούς. Δε θεωρώ καν το γάλα καλή τροφή γι αυτούς. Κάνω μπίζνες.
Μην κολάζεσαι με αυτό. Όποιος έχει μάτια για να βλέπει, όποιος έχει αυτιά για να ακούει και ψυχή για να αισθάνεται τα καταλαβαίνει και τραβάει το δρόμο του.
Οι υπόλοιποι ακολουθούν έτσι κι αλλιώς το ρεύμα.

Η διαφορά δεν είναι στα εξωτερικά. Είναι στην καρδούλα μας και αυτό δε φαίνεται.
Εξωτερικά ο άνθρωπος που καλλιεργεί 100 στρέμματα με τρακτέρ, εργάτες, ψεκαστικά συστήματα και εντομοκτόνα-μυκητοκτόνα-καρποδετικά και ορμόνες δε διαφέρει σε τίποτα από τον άνθρωπο που καλλιεργεί μια γλάστρα μαϊντανό στο μπαλκόνι του.
Εσωτερικά βέβαια η χαρά που παίρνει ο πρώτος από αυτό που κάνει είναι υπό το μηδέν, ζορίζεται, βλαστημάει τη μοίρα του και τον κακό του τον καιρό που δεν τον βοήθησε να κάνει την υπερπαραγωγή που ήθελε. Ο δεύτερος τη στιγμή που θα κόψει το μαϊντανό, θα τον μυρίσει, θα τον βάλει σε μια σαλάτα και θα τον γευτεί ζεί κάποια συναισθήματα που δεν πληρώνονται ούτε με χρήματα, ούτε με τίποτε άλλο αλλά ούτε και φαίνονται εξωτερικά.

Οπότε η διαφορά μας είναι πράγματι διαφορά πολιτισμού, στάσης ζωής, πράγματα που δε μετρούνται, δε μπαίνουν στο ζύγι (όπως οι δίκιλες ντομάτες) ούτε σε συναγωνισμό.

Και για να κλείσω: Ας κάνουμε αυτό που έχουμε να κάνουμε, ας πούμε αυτό που έχουμε να πούμε αλλά ας μην κολαζόμαστε. (τα οποία τα λέω για να τα ακούσω πρώτα εγώ και όχι η ρούλα ή κάποιος άλλος)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17446 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
konstefa, έχεις δίκιο σε όλα όσα γράφεις. Εκτός από ένα πράγμα, κατά τη γνώμη μου.
Ο κόσμος βρίσκεται στο σημείο που βρίσκεται επειδή κάποιοι απλώς τράβηξαν το δρόμο τους και δεν "κολάστηκαν", όπως λες.
Χρέος έχουμε βεβαίως απέναντι στον εαυτό του καθένας.
Αλλά, διάολε, βαρέθηκα να μη μιλάει κανείς.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Roula.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17447 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
Νιώθω την ανάγκη να συγχαρώ την Ρούλα για το περίτεχνο άρτιο και ουσιαστικό κείμενο που μας χάρισε......από κάθε άποψη!!!
Συμφωνώ απολύτως.....ότι η θέση του ήταν έκεί που επέλεξε η δημιουργός του ......διότι ήταν και απάντηση σε μια αντίθετη αντίληψη......και όχι μια ρομαντική αιθεροβάμονη προσέγγιση.
Πιστεύω λοιπόν ότι εδώ ...όχι μόνον δεν αναδεικνύεται όπως του αξίζει.....αλλά υποβαθμίζεται και φαντάζει γραφικό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxarias, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17449 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
Εδώ το κείμενο δεν εκφράζει την ουσία ,αλλά φαντάζει ως μια αδέσποτη αμπελοφιλοσοφία .
Επέτρεψε μου ταπεινά να σου πω …Μπράβο Ρούλα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17450 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
Γεια σου Ρούλα,

Αν αυτό το κείμενο παρέμενε σαν απάντηση στο ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ , θα συνέβαιναν τα ακόλουθα:

α) Θα "χανόταν".

β) Θα αλλοιωνόταν το αρχικό θέμα με απαντήσεις ξένες στην πληροφόρηση για τις ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ.

γ) Θα "καίγονταν" και τα δύο πολύ σοβαρά θέματα.

δ) Υπήρχε, μετά από το (β), κίνδυνος να αποθαρρυνθεί ο δημιουργός του θέματος να μεταφέρει τις γνώσεις του.

Κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι θέλουμε να μάθουμε για τις "μη οικολογικές καλλιέργειες". Γιατί αφορούν το +90% των τροφών που καταναλώνουμε καθημερινά και θέλουμε να γνωρίζουμε τι γίνεται εκεί έξω.

Γι' αυτούς τους λόγους, τα θέματα θα παραμείνουν ξεχωριστά.

Roula έγραψε:

ilias έγραψε: Ωραίο το κείμενό σου Ρούλα και συμφωνώ μαζί του.

Το απέσπασα από το ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ και το ανάρτησα ως ανεξάρτητο, για να το αναδείξω όπως του αξίζει.


Ηλία, χαίρομαι που συμφωνείς μαζί του.
Το κείμενο αυτό όμως, το έγραψα στο context του συγκεκριμένου thread για τις μη οικολογικές καλλιέργειες. Ο χαρακτήρας του και ο σκοπός του είναι συγκεκριμένος.

Δεν αισθάνομαι καμία ανάγκη να αναδειχθεί περαιτέρω το κείμενο.

Επιπλέον, η αφαίρεσή του από εκείνο το topic καταλήγει, κατά τη γνώμη μου, και στην αφαίρεση ενός μέρους του νοήματος και περιεχομένου του.

Για αυτούς τους λόγους, σε παρακαλώ να το επαναφέρεις στον τόπο που επέλεξα να υπάρχει.


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17456 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
Αναρωτιέμαι δυνατά.
Μετρά άραγε η άποψη/επιθυμία του συντάκτη ενός κειμένου;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxarias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17457 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
Ηλία,

Το forum αυτοπροσδιορίζεται από τους χρήστες του. Ένας χρήστης του forum είμαι κι εγώ.

Το forum είναι δικό σου, το κείμενο όμως είναι δικό μου και επέλεξα να το μοιραστώ στη συγκεκριμένη θέση.

Η παρέμβασή σου είναι δραστική και αλλοιώνει πλήρως τον χαρακτήρα του κειμένου, πόσο μάλλον όταν κάτι τέτοιο γίνεται χωρίς την συγκατάθεσή μου. Εάν θεωρείς ότι τέτοιες παρεμβάσεις εμπίπτουν στις αρμοδιότητες του διαχειριστή, με βάση το σκεπτικό που περιγράφεις, τότε θα έπρεπε πριν υποβάλλουμε κάθε post να το στέλνουμε σ' εσένα ώστε να επιλέγεις την κατάλληλη θέση στην οποία θα πρέπει να αναρτάται.

Με αυτές τις σκέψεις, σου ζητώ άλλη μια φορά να το μετακινήσεις στην αρχική του θέση, και αυτή θα είναι η τελευταία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, DOMVOS, ΣΤΑΥΡΟΣ, zaxarias, fireseaker, voskos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17465 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
Βλέπω στα στατιστικά του forum ότι έχουν δημοσιευτεί 16.714 μηνύματα.
Το να μετακινείς 1 από αυτά, δε θα το έλεγα και δείγμα επιθετικής ή μη συνετής διαχείρισης του forum.

Ρούλα, ξέρω ότι θα σε στεναχωρήσω, αλλά το μήνυμα θα παραμείνει σε αυτή τη θέση. Κι αυτό μόνο καλό θα κάνει στο περιεχόμενο που φέρει και στο μήνυμα που θέλει να μεταφέρει.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17478 από peppasev
Απαντήθηκε από peppasev στο θέμα ΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
Άντε να πω και εγώ ένα γεια μετά από καιρό!
Η Ρούλα έγραψε ένα κείμενο πολύ δυνατό με πολύ συναίσθημα και σίγουρα εκφράζει πολλούς από εδώ μέσα. Κατά την ταπεινή μου άποψη όμως, σε κάποιες περιπτώσεις ξεπέρασε τα όρια αναφερόμενη σε αυτούς με την αντίθετη άποψη, με τρόπο προσβλητικό.
Ο Ηλίας έχει αποδείξει με τις πράξεις του πόσο διαλλακτικός και φιλελεύθερος είναι. Όμως είναι και διαχειριστής δηλ. οικοδεσπότης μας σε αυτό το φόρουμ και όπως όφειλε να κάνει κάθε οικοδεσπότης προστάτεψε ένα μέλος που πιθανόν λόγω του ότι είναι μειοψηφία σε αυτόν τον χώρο, να αποθαρρυνόταν να συνεχίσει να γράφει. (κάποιοι θα θυμάστε πριν μερικές εβδομάδες πως παρεξηγήθηκε ένα νέο μέλος από Γερμανία που δεν είχε Ελληνικά στον Η/Υ και κατηγορήθηκε από πολλούς που έγραφε greeklish, όπως θα θυμάστε και την ειλικρινή συγνώμη που του ζήτησε εκ των υστέρων ο Ηλίας.)
Η παραμονή του κειμένου στο θέμα μη οικολογικές καλλιέργειες θα σήμαινε και την σιωπηλή κατάργηση του ή την αρχή μιας αντιπαράθεσης με εντάσεις και βολές εκατέρωθεν. Το πρώτο θα ήταν δημοκρατικό έλλειμμα, το δεύτερο θα χαλούσε το ωραίο κλίμα της παρέας.
Τέλος θα ήθελα να παρατηρήσω φίλε DAVIS πως μόνο πυροσβεστικά δεν ενήργησες. Μάλλον το αντίθετο, εμπρηστικά! Έγραψες στα παλιά σου τα παπούτσια τον Ηλία και πήγες με τσαμπουκά να αποκαταστήσεις την κατα την γνώμη σου δικαιοσύνη. Παραπάνω αυτοπροσδιορίστηκες ως επαναστάτης και ως τέτοιος έδρασες, μην μπερδεύεσαι.
ΥΓ. Έστω και αργά...αντίο Κράνιε, σ ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα