× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #7566 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο
!

Ασίκης μηχανοδηγός
Με το μικρό μουστάκι του
Καλό τιμόνι οδήγαγε
Το τραίνο για τον ουρανό...
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8229 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο
Τώρα όλο δεξιά. Σταμάτα σταμάτα.... Πάμε τώρα αριστερά.... Λίγο δεξιά... Εμένα κοίτα... Αριστερά κι έλα... έλα . Ελεύθερος! Φύγε, φύγε πέρασες....
[/b]
Κυριακή, 17 Ιουνίου 2012. 4.41 μμ

Αν κουραστείς απ' τους ανθρώπους
κι ειν' όλα γύρω γκρεμισμένα,
μην πας ταξίδι σ' άλλους τόπους,
έλα σε μένα, έλα σε μένα.

Πάρτο αλλιώς λέει ο Κράνιος:
Αν κουραστείς απ’ τους ανθρώπους
κι είν’ όλα γύρω γρκεμισμένα
και χάσεις μιας ζωής τους κόπους
έλα σε μένα σου ‘χω στρωμένα.


Κι αν πέσει απάνω σου το βράδυ
με τ' άστρα του τ' απελπισμένα,
μη φοβηθείς απ' το σκοτάδι,
έλα σε μένα, έλα σε μένα.

Πάρτο αλλιώς λέει ο Κράνιος:
Κι αν πέσει απάνω σου το βράδυ
αυτός που έκλεψε και μένα,
θα τονε φάει το σκοτάδι,
φέρτον σε μένα φέρτον σε μένα.


Έλα και γείρε το κεφάλι
στα χέρια μου τ' αγαπημένα,
να ζήσεις τ' όνειρο και πάλι,
έλα σε μένα, έλα σε μένα.

Πάρτο αλλιώς λέει ο Κράνιος:
Έλα και γείρε το κεφάλι
στα πόδια μου τα λερωμένα
να μου τα πλύνεις θέλω πάλι
κάντο για μένα κάντο για μένα.


Κι αν δεις καράβια να σαλπάρουν
κι αν δεις να ξεκινάνε τρένα,
μην πεις μαζί τους να σε πάρουν,
έλα σε μένα, έλα σε μένα.

Πάρτο αλλιώς λέει ο Κράνιος:
Κι αν τα καράβια σου τα πάρουν
και σου τα επιστρέψουν ...τρένα,
μη φοβηθείς και σε τουμπάρουν
άφ’ τους σε μένα, άφ’ τους σε μένα.


Έχω μια θάλασσα σμαράγδια
μ'αγάπη κι ήλιο κεντημένα
για την καρδιά σου πού 'ναι άδεια
έλα σε μένα έλα σε μένα.

Πάρτο αλλιώς λέει ο Κράνιος:
Έχω στη θάλασσα λιβάδια
και τα ‘χω τήλιο φυτεμένα
τον άλλο μήνα παίρνω άδεια
γέλα με μένα γέλα με μένα.



Έλα και κάθισε δεξιά μου
σαν ξεχασμένος αδερφός,
να μοιραστείς την μοναξιά μου
και να σου δώσω λίγο φως.


Πάρτο αλλιώς λέει ο Κράνιος:
Έλα και γέλα όσο αντέχεις.
Του Φούφουτου είπες; Α, αδερφός;
Και την Ελένη τι την έχεις,
την άλλη φίλη της Φωφώς;


( Συγγνώμη για τη χασμωδία, εκεί στο «Α, αδερφός». Δεν έβγαινε αλλιώς. Συγγνώμη και για την ανεπιθύμητη επανάληψη του φω στ’ όνομα της φωφώς).



Στίχοι: Νίκος Γκάτσος
Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις
Πρώτη εκτέλεση: Βασίλης Λέκκας

Άλλες ερμηνείες:
Δήμητρα Γαλάνη
Μάριος Φραγκούλης


Φάσμα, Γιώργης @ 15-09-2003
Ανώνυμο σχόλιο
<5/1/2005 Anna-Maria + Spyros !!!!!!!!!!!! ( 03/01/2004 )
Ανώνυμο σχόλιο
09-07-2005 Πριν από την τελευταία στροφή υπάρχει η εξης: Έχω μια θάλασσα σμαράγδια / μ' αγάπη κι ήλιο κεντημένα / για την καρδιά σου που είναι άδεια / Ελα σε μένα, έλα σε μένα. (Θανάσης)
Ανώνυμο σχόλιο
27-12-2005 Και, επίσης, εκείνος που το τραγούδησε πρώτος ήταν ο Γιώργος Μαρίνος... κατά τα άλλα... άψογα...
Ανώνυμο σχόλιο
12-03-2006 Στην τεταρτη στροφη το σωστο ειναι μην πας
Ανώνυμο σχόλιο
12-03-2006 Στην τεταρτη στροφη το σωστο ειναι μην πας
Ανώνυμο σχόλιο
20-04-2006 Στην τέταρτη στροφή, οι στίχοι ειναι σωστοί.
Ανώνυμο σχόλιο
01-07-2006 s'eyxaristo omorfia mou gia th monaksia pou moirastikes mazi mou... H zoi mas ekei pou eimaste kai oi dyo, den th aienai pote pia idia... kai h monaksia mas tora tha einai megalyterh alla ligotero pikri... To arkoudaki sou
Ανώνυμο σχόλιο
01-07-2006 s'eyxaristo omorfia mou gia th monaksia pou moirastikes mazi mou... H zoi mas ekei pou eimaste kai oi dyo, den th aienai pote pia idia... kai h monaksia mas tora tha einai megalyterh alla ligotero pikri... To arkoudaki sou
ΑΛΕΞΗΣ2
28-07-2006 10:17 ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΓΚΑΤΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΑΝΟΥ ΧΑΤΖΙΔΑΚΗ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ: "ΕΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ..." ΜΟΝΟ Ο ΜΑΝΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΟΙΧΟ...
konselib
13-05-2007 12:16 Τώρα το άκουσα στη τεταρτη οι στίχοι ειναι μην πείς μαζί τους να σε πάρουν
cavalier
04-06-2008 06:57 "... μη μπεις μαζί τους να σε πάρουν..." λέει ρε παιδιά... αμάν...
takhsa
31-08-2008 02:17
παρις
12-05-2012 13:11 Από το θεατρικό έργο "Πορνογραφία", θέατρο Σούπερ Σταρ, 1982. Το έργο κατέβηκε σε λιγώτερο από 2 μήνες λόγω έλλειψης θεατών.
παρις
12-05-2012 15:41 Πράγματι, πρώτος το τραγούδησε ο Μαρίνος, στη "Μέδουσα". Νομίζω δεν βγήκε σε δίσκο.

Κράνιος: Το χιούμορ μπορεί και σώζει καταστάσεις. Αυτοί που τα γράφουν... δεν ξέρω αν σωθήκανε τελικά.... Εγώ θα κλέψω λίγο από την πλάκα του Ανώνυμου. Οι άλλοι επιμένουν. «"... μη μπεις μαζί τους να σε πάρουν..." λέει ρε παιδιά... αμάν...» Αυτή το χοντραίνει....
Άμ κι ο άλλος; Πού έβαλε ορέ φίλε μου μουσική ο Μάνος; Σ’ ένα τόσο μεγάλο τοίχο; Μεγάλος είναι ο τοίχος;;;
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #9015 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο
Το σωματίδιο του Θεού


Εφκιάξαν σωματίδιο
μ’ ενέργεια και σκόνη
και στο εμήν κρατίδιο
συζήτηση σηκώνει.

Το συζητούν όσοι έχουνε
γεμάτο το στομάχι
μα όσοι δεν αντέχουνε
θα σκοτωθούν στη μάχη.

Ήξεις αφίξεις, μα ο παπάς,
λέμε, τα ξέρει όλα!
Κι εσύ δεν ξέρεις αν θα φας.
Ρωτάς την κατσαρόλα...

Το σωματίδιο αυτό
κινείται; Πού πηγαίνει;
Κι αν είναι κρύο ή καυτό
ρωτώ τον τραγογένη...

Ο Μάρκος Πόρκιος Κάτωνας
ας είσαι όσο θέλεις.
Μωρέ ας είσ’ ο Πλάτωνας
και ο Αριστοτέλης.

Εγώ σε βλέπω αλλιώτικα
και μαύρονε σαν πίσα.
Και πασαλιμανιώτικα
να μου μιλάς. Στα ίσια.

Η γη αν είν’ επίπεδη
αδέσποτη σα σφαίρα
εγώ αλλιώς την έγω δει
τη σήμερον ημέρα.

Εδώ κι εκεί και α και ου
δε στέκομαι καθόλου
να δω αν είναι του Θεού
κι αν είναι του διαβόλου.

Μ’ ενέργεια, μάζα, αδράνια
το Σύμπαν καταυγάζω
αλλά μες στα Βαλκάνια...
τη βγάζω δεν την βγάζω.


Κρανίου τόπος, Πέμπτη, 5 του Ιούλη το 2012. Ευχαριστώ τη Ρούλα, Roula, το σωματίδιο μ' ενδιαφέρει κι εμένα. Οι παπάδες δεν ξέρω γιατί πετάξανε καντήλες. Σ' ευχαριστώ για την δικαιολογία που μου έδωσες να γράψω και να διασκεδάσω λίγο.
8997 Roula
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΑΝΤΙΓΟΝΗ, DOMVOS, sunrize, voskos, Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #9022 από Roula
Τώρα σχήματα
στου κόσμου την άκρη
ευθείες καρφωμένες
η υποτείνουσα
-Γη.

Επί ασπαλάθων βαδίσαμε
μα κανένας δε θυμάται πια
Χάθηκε ο ρυθμός
σκορπίστηκαν οι λέξεις
κι ο Μαέστρος
στέκει μόνος εκεί,
στέκει στη μέση του κόσμου
μ' ένα κλειδί χωρίς αντίκρυσμα.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Roula.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #9064 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο
Τα άσματα του Μαλντορόρ

Λωτρεαμόν



Ο Ιζιντόρ Ντυκάς (Isidore Lucien Ducasse, 4 Απριλίου 1846 - 24 Νοεμβρίου 1870), γνωστός περισσότερο με το ψευδώνυμο Λωτρεαμόν ή Κόμης του Λωτρεαμόν, ήταν Γάλλος ποιητής, δημιουργός των Ασμάτων του Μαλντορόρ που αποτελούν και το σημαντικότερο έργο του.

Ο φοβερός αυτός συγγραφέας, ο σουρρεαλιστής πριν απ' όλους τους σουρρεαλιστές, στο τρομερό αυτό βιβλίο, περιγράφει το Θεό, πρωί πρωί να βρίσκεται μεθυσμένος και πεσμένος στη γη. Εκεί τ' ακούει από τα πλάσματά του ένα χεράκι. Ο σκαντζόχοιρος τον τρυπάει, ο γάιδαρος τον κλωτσάει, ο βάτραχος τον φτύνει... Αλλά κι ο άνθρωπος του φέρθηκε απρεπώς... Μόνο το λιοντάρι του έδειξε σεβασμό.
Ρούλα, ο Μαέστρος με το κλειδί στο χέρι... είναι μέσα στην ουσία μας, στα κατάβαθα των υποατομικών μας σωματιδίων, Νόμος και αδιατάραχη Αρχή. Είναι οι συνέπειες των πράξεων και των παραλείψεων των μετέωρων κινήσεων και χειρονομιών μας.
Και δεν είναι κρυψίνους, εκεί και παντού βρίσκεται, αλλά βρισκόμαστε μακριά πολύ από την αλήθεια σ’ όλα. Έχουμε δρόμο. Δια της δοκιμής και πλάνης, κάθε γεννιά θα βολοδέρνει να βρει διεξόδους και θα τελειώνει δίνοντας τη σκυτάλη, σ’ έναν αγώνα δρόμου να φτάσουμε κάπου, να επιστρέψουμε κάπου, να βρούμε κάτι, να φτιάξουμε κάτι, ...
Μα μόνο να ενωθούμε με τη φύση γύρω μας, να νοιώσουμε την αρμονία των κινήσεων και των ήχων, έστω για μια στιγμή, αυτό θα έπρεπε να κάνουμε. Κι ο Μαέστρος θα μας έβαζε στο παιχνίδι του γίγνεσθαι. Εμείς ζούμε πάντοτε στο αλλού και στο πουθενά. Μα θα έπρεπε απλά να ζούμε.
Εμείς κοιτάμε πώς θα σταθούμε ο ένας απέναντι στον άλλον και δεν το καταφέρνουμε καν.
Για μένα το σωματίδιο δεν έχει καμιά διαφορά από τον αέρα που αναπνέω. Οι φυσικοί κάνουν τις έρευνές τους, όπως και όσο ένας μηχανουργός που ψάχνει μια βίδα στο εργαστήριό του, ή τη φτιάχνει. Το αναθεματισμένο αυτό σωματίδιο είναι μια επινόηση, μια ιδέα, το χ μιας εξίσωσης και μιας ισορροπίας που κατασκευάσανε. Ας τους ευχηθούμε να το βρούνε και να φτιάξουν κάτι διαφορετικό από υπερόπλο και υπεροψία.

Ο Κόμης του Λωτρεαμόν δεν ξέρω αν είν’ αυτός στη φωτογραφία. Μπορεί να είναι αλλουνού η φωτογραφία αυτή. Και οι πληροφορίες για τη ζωή του είν’ ελάχιστες και κατά τη γνώμη μου μη έγκυρες. Σημασία έχει ότι χάθηκε από προσώπου γης. Μπορεί και να τον κάψανε τον άνθρωπο, επειδή κανένας δεν καταλάβαινε ότι ο Θεός δε χρειάζεται να τον υπερασπίζεται κανείς. Υπάρχει δεν υπάρχει. Δεν είναι ο Μαέστρος αυτός βασιλιάς ή αρχηγός κράτους, πλανητάρχης και τέτοια, να τρέμει η καρέκλα του. Όπως λένε πάντα αυτοί που ενεργούν σαν να είναι θεοί στη θέση Του. Σώσανε τον κόσμο και θέλουν να σώσουν και το Θεό.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #9315 από Mixalisvolos
Είναι βαθειά σα θάλασσα
τα μάτια τα δικά σου
μου 'γραψε η τύχη να πνιγώ
μέσα στον έρωτά σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #9344 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο

Ο Κράνιος δεν ήτανε παρά μυθοπλασία
και του Αράτου φάντασμα των μεταγενεστέρων
έγραψε τα «Φαινόμενα», κι ας ήταν εικασία,
για την καταστερέωση και φάσεις των αστέρων.

Όμως το πήρε η τρόικα για να το μεταφράσει
και τούχωσαν μνημόνια, δανειακές συμβάσεις,
και κείνος επροσπάθησε να τους υπερκεράσει
αλλά δεν είχε τίποτ’ από φίλους και προσβάσεις.

Ο Κράνιος έγιν’ Άρατος, όπως το Σπύρο Λούη
και τρέχουν πίσω σα σκυλιά ωσάν να τονε φάνε
κι εκειό το χρέος έμπηξε και ούτε τους ακούει.
Βυζαίνουνε το δάχτυλο κι αυγό μελό ρουφάνε.

Του γράψανε, τους έγραψε κανονικά κι ωραία
και τώρα ακόμα κάθεται και σίγουρα τους γράφει
στ’ αρχαία του συγγράμματα. Τον ψάχνουν στην ...Κορέα!
Του ανεβάσανε τα σπρέντ αλλά πηγαίνουν στράφι.


**Φειδιππίδης, Ευκλής, Άρατος, Ακαΐπικος και Λούης, καμιά σχέση με τον Πουλόπουλο που πτώχευσε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, DOMVOS, sunrize

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9947 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο

Κράνιος έγραψε:

Άει ούει
[/size][/b]


Για να μην μου πουν αύριο...


Χωριάτη φτωχέ και ασήμαντε μάξευτα και ξεκουμπίσου.

Το βουνό θα το κάνουμε νταμάρι.

Στην κορυφή του που κοιμούνται τα βράδια οι γίδες σου
θα μπουν ανεμογεννήτριες.

Τα δέντρα που αγαπάς δεν έχουν καμμιά τύχη εκεί που φυτρώσανε.
Αγνοούνται.

Φυτρώσανε πριν μερικές χιλιάδες χρόνια και δεν έχουν πιστοποίηση.

Εκεί που έχεις τ’ αμπελάκι σου θα γίνει λόγγος με φίδια που ήδη έχουμε αμολήσει.

Οι κουρούνες, οι κάργες, τα τσακάλια και οι λύκοι είναι προστατευόμενα είδη.

Εσύ χωριάτη είσαι είδος προς εξαφάνιση.

Τα σπουργίτια είναι καταστροφικά, είναι φορείς ιδεών άει ούειF . Θα τα δηλητηριάσουμε.

Τις χελώνες με προπέλα θα τις μεταφέρουμε σε ειδικούς δρυμούς και θα τις κάψουμε εν ευθέτω χρόνω.

Τις βελανιδιές που φέρουν τη χαρακτηριστική κουφάλα... θα τις ξυλεύσουμε.

Τα πλατάνια θα κόβονται σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Την κοίτη του ποταμού θα την ευθυγραμμίσουμε...

Τις κοτρώνες- καραούλια θα τις ανατινάξουμε με φουρνέλα.


Για να μη μου πουν αύριο...


F Η Έκφραση "άει ούει" είναι πολύ παλιά. Ίσως ανάγεται στην εποχή του Ομήρου, ίσως όχι. Ας το ψάξουν οι μπαμπινιώτηδες! Εγώ ξέρω τη σημασία της. Άει ούει = όπως τύχει. Χωρίς νόημα. Κουβέντες ερήμην της λογικής. Άλλα αντί άλλων.
Η λέξεις που απαρτίζουν τη φράση αυτή δεν ξέρω πώς γράφονται. Ξέρω τη σημασία της φράσης. Ίσως γράφεται για πρώτη φορά αυτή η έκφραση. Ίσως. Αν κάποιος μπορεί να βρει τη φράση σε παλιότερη εγγραφή από τη δική μου, θα με υποχρεώσει.
Μέχρι νεωτέρας, γράφω την έκφραση σύμφωνα με την βαθύτερη αντίληψη που έχω, αφού την έχω ακούσει να τη λένε οι άνθρωποι γύρω μου, όταν ήμουν παιδί και μάθαινα τη γλώσσα.
Επειδή λοιπόν η γλώσσα που μαθαίνουμε, σαν μητρική, μας μεταβιβάζει και τη βαθύτερη ουσία του λόγου, μέσα από συμφραζόμενα, μέσα από τη ζωντανή σκηνή του προφορικού λόγου, μέσα από τις πληροφορίες που διατρέχουν τη ζωή γύρω από τα άτομα που μιλάνε,
θεωρώ ότι οι δυο λέξεις, που απαρτίζουν τη φράση, είναι ρήματα. Για τούτο και τις έγραψα σα ρήματα. Άει ούει.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ότι είναι επιφωνήματα. Όμως η δικιά μου εμπειρία, από την περίοδο μάλιστα κατά την οποία μάθαινα τη μητρική μου γλώσσα, με οδηγεί να θεωρώ ρήματα τις λέξεις αυτές.

Μέχρις εδώ έχουμε και λέμε:
Με μάθανε οι φίλοι μου να λέω και να γράφω τη λέξη "Τέσπα". Τους έμαθα τη λέξη "παρμάζω". Τους μαθαίνω σήμερα τη φράση "άει ούει". Περιμένω να μάθω τώρα απ' τους φίλους μου μιαν άλλη λέξη. Ακριβώς όπως ανταλλάσσουμε σπόρους!
Κρανίου τόπος , Σάββατο, 12 Μαΐου το 2012


Θα προσθέσω μια λέξη σήμερα.
"ο το πού" . Γράφεται κι έτσι: οτοπού.
ο= ποιος
το= τι έκανε. ( Μου είπε το και το. Δηλαδή μου έδωσε πληροφορίες αναλυτικές για τα γεγονότα.
πού= τόπος όπου συνέβησαν γεγονότα για τα οποία μιλάμε

Χωρίς να με ικανοποιεί πλήρως, θα πώ ότι
οτοπού = εκεί ακριβώς
και ακόμα
ο το πού = αυτός, έκανε αυτό, όταν βρισκόταν εκεί ακριβώς

Γενικά το οτοπού είναι αντίθετο στην έννοια της ουτοπίας. Αυτό μ' έκανε να το θεωρώ σημαντικό. Και θα το θεωρήσω από μόνος μου ουσιαστικό, σαν την ουτοπία.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #9981 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο
Ο σκύλος και η κόρνα
[/b]


Ο γείτονάς μου απέναντι ακριβώς έχει σκυλιά. Αλλά εγώ συμπαθώ ιδιαιτέρως το μεγαλόσωμο άσπρο σκύλο του, εκείνον που έφερε πρώτον στο σπίτι του. Άσπρος σαν πρόβατο στ’ αλήθεια. Σαν εκείνον που πήρε για πρόβατο ο αθεόφοβος σύμβουλος επιχειρήσεων στο σχετικό ανέκδοτο.

Αγαπώ το σκύλο αυτό διότι κάνει κόντρες ωραίες με τους γάτους μου. Το πιο ωραίο όμως είναι που ουρλιάζει, σα λύκος το φεγγάρι, όταν ακούσει κόρνα πλανώδιου μικροπωλητή, παλιατζή κτλ.

Ούουουουουουουουου......

Όταν αρχίζει ο σκύλος να ουρλιάζει ξέρω. Θ’ ακουστεί στη γειτονιά οσονούπω κάποιος τέτοιος τύπος που όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει.

Ούουουουουουουουου......

Πολύ παλιά, όταν πλησίαζαν αυτοί που όλα τα σφάζουν, άκουγα τις κόρνες τους και τρελαινόμουν κι εγώ σαν το φίλο μου το σκύλο. Αλλά κανένας δε μ’ άκουγε. Ήμουν ένας σκύλος... Με βλαστημάγανε μάλιστα μερικοί. Ήρθε το δυνατό δουνουτού κι οι γύφτοι αυτοί έχουν βάλει τις ανυπόφορες κόρνες τους δυνατά. Τόσο δυνατά που δεν ακούγομαι πια...

Ούουουουουουουουου......

Ούουουουουουουουου...... κι εγώ μαζί με το φίλο μου το σκύλο, αλλά η γειτονιά κοιμάται τον ύπνο της...

Πληροφοριακά:«Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια: Ένα ηχείο κόρνας (horn speaker) χρησιμοποιεί μονάδες κόρνας για την αύξηση του βαθμού απόδοσης ως προς τις συμβατικές μονάδες μεγαφώνων. Ένα μεγάφωνο τύπου κόρνας λειτουργεί ως ακουστικός μετασχηματιστής προσαρμογής, ο οποίος προσαρμόζει τη σύνθετη αντίσταση ακτινοβολίας (radiation impedance) του παλλόμενου διαφράγματος του μεγαφώνου (κώνου ή θόλου) στη χαρακτηριστική ακουστική αντίσταση του αέρα (ρc = 415 Pa•sec/m), με σκοπό τη μεγιστοποίηση της μεταφοράς ηχητικής ισχύος στον περιβάλλοντα χώρο.» Για τέτοια κόρνα μιλάω, όχι κόρνα αυτοκινήτου που κορνάρει. Αν κι αυτές οι κόρνες μας σπάζουν τα νεύρα,ε; Έχει χαρακτηριστικό ήχο.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #10066 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Γράψε ένα μικρό ποίημα με αφορμή το πληκτρολόγιο
Γράψε Κράνιε όσα ποιήματα θέλεις. Ή καλύτερα άει κολύμπα... Ο Ελληνικός λαός ψήφισε και αποφάσισε να πληρώσει στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, τον επίσημο τοκογλύφο της ζωής σου, και η Κυβέρνηση, που δεν αφήνει ακυβέρνητο τον τόπο, πλήρωσε χθες για να έχεις το κεφάλι σου ψηλά....


taxalia.blogspot.com/2012/08/32.html

19 Αυγ 2012
Αύριο πληρώνουμε το ομόλογο των 3,2 δις
και ο Νότης Μαριάς, αναφέρει σε ανακοίνωσή του:

«Την ώρα που η κυβέρνηση, πιστή στις εντολές της τρόικας, συνεχίζει την ανάλγητη αντικοινωνική της μνημονιακή πολιτική, επιβάλλοντας νέα μέτρα ύψους 11,5 δισ. ευρώ για την επόμενη διετία, το οικονομικό επιτελείο ετοιμάζεται αύριο 20/8/2012 να εξοφλήσει στο 100% της αξίας του ομόλογο του ελληνικού δημοσίου, που κατέχει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, συνολικής αξίας 3,2 δισ. ευρώ, το οποίο όμως η ΕΚΤ αγόρασε στη δευτερογενή αγορά στο 60% της αξίας του.

Αυτό σημαίνει ότι η ΕΚΤ, αξιοποιώντας το κλίμα διεθνούς κερδοσκοπίας εις βάρος της πατρίδας μας, ενεργεί ως κλασικός κερδοσκόπος και «πουλώντας αέρα κοπανιστό» κερδίζει εις βάρος του ελληνικού λαού από το εν λόγω ομόλογο 1,28 δισ. ευρώ.

Έτσι η ΕΚΤ, αντί να ενεργεί ως υπεύθυνος δημόσιος ευρωπαϊκός θεσμός που στηρίζει δήθεν το εγχείρημα της Ευρώπης της αλληλεγγύης, καταλαμβάνει πλέον μια περίοπτη θέση στο«πάνθεον» της διεθνούς κερδοσκοπίας που απομυζά τον ιδρώτα του ελληνικού λαού.

Η ΕΚΤ, σύμφωνα με στοιχεία, διαθέτει 50 δισ. ευρώ ελληνικό χρέος, το οποίο αγόρασε με έκπτωση και έτσι προετοιμάζεται να κερδοσκοπήσει εις βάρος του λαού μας, απομυζώντας κέρδη τουλάχιστον 12 δισ. ευρώ!!!, όσο δηλαδή και το πακέτο των νέων μέτρων.

Οι ευθύνες του οικονομικού επιτελείου είναι τεράστιες γιατί επιτρέπει στην ΕΚΤ να συνεχίζει να κερδοσκοπεί σε βάρος της χώρας μας και θα αναζητηθούν κοινοβουλευτικά με ερώτησή μας, που θα κατατεθεί αύριο στη Βουλή για το ζήτημα αυτό».
στις Κυριακή, Αυγούστου 19, 2012


Όταν οι συμπατριώτες σου Κράνιε δεν μπορούν ν' αντιληφθούν το μέγεθος της κοροϊδίας και της αηδίας... όλα στο βρόντο πάνε. Το τομάρι σου Κράνιε θ' αργάσουν, το στομάχι σου ανάποδα θα γυρίσουν, αφού οι συμπατριώτες σου ψήφισαν. Και θα σου λέει ο φίλος σου ο πασόκος από ιδεολογία και καλά ότι αυτουνού του έχουν βγάλει τις επικουρικές του συντάξεις διότι έκανε μια αίτηση και ζήτησε να εξαιρεθεί λέει, διότι έχει παιδιά που σπουδάζουν. Έ, κάποια στιγμή θα μάθεις ότι και το εφάπαξ το έχει πάρει, δε στο λέει, αλλά το έχει πάρει. Διότι η γυναίκα του έχει θυροειδή ας πούμε.

Κράνιε, είπες και ελάλησες. Όμως παπαγάλοι ψεύδονται κατά συρροή και συνεχίζουν την καταστροφή. Κι οι φίλοι σου θέλουν να σε δουν. Όμως εσύ τους βάζεις μια ταινία τούρκικη, αφού τουλάχιστον βλέπουν τούρκικες σειρές... Ακόμα και οι Τούρκοι μας βάζουν τα γυαλιά. Οι κακοί τούρκοι. Δε υπάρχει όμως ντροπή στους νεοέλληνες. Άσ' τους να δούν παπά κώλο κι ύστερα ματαμιλάς... Η καλύτερα σώπα επιτέλους Κράνιε. Δε θα σώσεις εσύ τον κόσμο. Κοίτα τη φτώχεια σου.

www.dailymotion.com/video/xn844d_yyyyyy-...yyyyy-y-1_shortfilms

Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα