× Συζητήσεις σχετικά με το χώμα, ανακύκλωση, κομποστοποίηση, άλλες χρήσεις και δράσεις στον κήπο.

πως θα κάνω ενα εκτροφείο γεωσκόληκων?

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22189 από kiwi1983
Πρόσφατα νέος στο άθλημα, ξεκινησα και εγώ να φτιάχνω compost αλλα νομίζω οτι μου πέθαναν οι γεωσκόληκες ή απο την ζέστη ή υπάρχει περίπτωση να μου τους εφαγε τυφλοπόντικας αν βγήκε κατω απο τον σορό, διότι βρήκα κάποια λαγουμια γύρω απο τον κουβά! Λόγο αυτού του προβλήματος που προέκυψε καθυστερεί η κομποστοποιηση και αναγκάστικα και ξανα-παράγγειλα ενα κουτί γεωσκόληκες, αναρωτιέμαι λοιπόν πριν τους ρίξω αν μπορώ να κανω ενα εκτροφείο ωστε να εμπλουτίζω το κομποστ μου με περισσότερους γεωσκόληκες στο μέλλον και ταυτόχρονα αν είναι καλή ιδέα να βάλω ενα πλέγμα κατω απο τον σορο μου ωστε να μην καταφέρει να μπεί ο τυγλοπόντικας. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22192 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα πως θα κάνω ενα εκτροφείο γεωσκόληκων?
Αν έχεις τέτοια προβλήματα με τυφλοπόντικα, το πλέγμα κάτω από το κομπόστ είναι καλή λύση.

Σχετικά με τους γεωσκόληκες, πάρε ένα ευρύχωρο δοχείο (μπορεί να είναι και πλαστικό).
- Άνοιξε τρύπες ώστε να αερίζεται.
- Βάλε μέσα υλικά για κομπόστ.
- Βάλε μέσα τους γεωσκόληκες.
- Βάλε το δοχείο σε ένα σκοτεινό μέρος.

Όταν μεγαλώσουν μετέφερε μερικούς από αυτούς στον κάδο του κομπόστ.

Με τα παραπάνω εξασφαλίζεις αυτά που θέλουν οι γεωσκόληκες:
- Υγρασία
- Ζέστη
- Τροφή
- Σκοτάδι
- Οξυγόνο

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22201 από kiwi1983
Απαντήθηκε από kiwi1983 στο θέμα πως θα κάνω ενα εκτροφείο γεωσκόληκων?
Λοιπόν πλέον εχω αρκετους γεωσκόληκες , μερικοι ειναι μικροί ακομα, θα ηθελα να ρωτήσω αν πολλαπλασιάζονται πάντα και επίσης στους πόσους βαθμους αντέχουν τελικά οι γεωσκόληκες ο τύπος που τους αγόρασα μου ειπε οτι πανω απο 35c τραβάνε ζόρι και μπορει να ψοφήσουν.. αν ειναι ετσι όντως μαζί με την κομποστοποιηση δεν θα ψοφήσουν οταν ο καδος ανεβάζει 50-70c ? Λεω να ρίξω απο πανω ενα διχτυ 75% αλλα και παλι νομιζω οτι θα καταφέρω να κρατhσω 30 με 35c μεσα στο καδο και φοβαμαι οτι θα τα κακαρωσουν και πάλι οι γεωσκόληκες.. :unsure:
Last edit: 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν by kiwi1983.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα