× Συζητήσεις για σπόρους φυτών. Πληροφορίες για αγορά ή ανταλλαγές.

σποροφυτα απο την Οlyplant?

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13681 από zvranik
σποροφυτα απο την Οlyplant? δημιουργήθηκε από zvranik
εχει κανεις παρει σποροφυτα απο την olyplant?
εχω ερθει σε επικοινωνια μαζί τους αλλα δεν εχουν εδω συνεργαζόμενο καταστημα. Τιμές δεν εχει στο site τους.
Τι λενε τα σποροφυτά τους? απο τιμές τι λένε?

μπορειτε να βοηθήσετε?

Ευχαριστώ.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13682 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα σποροφυτα απο την Οlyplant?
Γιατί δεν τους ρωτάς για τις τιμές; Τόσους παραγωγους κτλ εχει στην Κρήτη. Γιατί να πάρεις από αυτούς; Βρες καμιά γιαγια και κανά παπού στο οροπέδιο να σου δώσει ότι θελεις!
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13728 από p_pan
Απαντήθηκε από p_pan στο θέμα σποροφυτα απο την Οlyplant?
Καλησπέρα σας,

Κατά τύχη βρήκα τη συζήτησή σας και είπα να πω και εγώ μερικά πράγματα για να μην υπάρχουν λάθος εντυπώσεις χωρίς λόγο.

Για όσους δεν με ξέρουν ονομάζομαι Πέτρος Πανούτσος και είμαι ένας εκ των ιδιοκτητών της Olyplant.gr

@zvranik: Όπως καταλαβαίνετε δεν μπορούν οι τιμές να είναι ίδιες σε όλες τις περιοχές. Εσείς ειδικά που είστε από Κρήτη νομίζω το αντιλαμβάνεστε καλύτερα από πολλούς άλλους ότι το θέμα της μεταφοράς και η μεσολάβηση του καραβιού είναι κάτι που επιβαρύνει πάντα το προϊόν έξτρα. Επομένως θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να λέμε τιμές λιανικής αφού υπάρχει μια φυσιολογική διακύμανση τιμών από περιοχή σε περιοχή. Τέλος όσον αφορά το συνεργαζόμενο κατάστημα στην περιοχή σας, θα υπάρξει συνεργασία σύντομα.


@fireseaker: Δεν θα διαφωνήσω, η Κρήτη είναι ένα μέρος με πλούσια παραγωγή λαχανικών και σίγουρα μεγάλη παραγωγή σε σπορόφυτα. Όμως εμείς κάνουμε κάτι τελείως διαφορετικό, συλλέγουμε ποικιλίες από όλη την Ελλάδα και όχι μόνο από την Κρήτη και παράγουμε πιστοποιημένα βιολογικά σπορόφυτα. Επομένως υπάρχουν πολλές αξιόλογες παραδοσιακές ποικιλίες που μπορούν να ευδοκιμήσουν στην Κρήτη αλλά πχ είναι από την Καλαμάτα. Όσον αφορά τον παππού και τη γιαγιά, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και φυσικά χωρίς να γνωρίζω τον κάθε Έλληνα παραγωγό, δεν σημαίνει ότι είναι και αγνά επειδή τα παράγει κάποιος μόνος του σε ένα κτήμα. Αυτός ο παππούς όταν εμφανιστεί το πρόβλημα όμως δεν τον ελέγχει κανείς για το τι ρίχνει. Μπορεί να χρησιμοποιεί μόνο κοπριά, αλλά η κοπριά προκαλεί πολλούς μύκητες, επομένως όταν αρχίσουν να του πεθαίνουν τα φυτά θα πάει να πάρει το φυτοφάρμακο που θα του συστήσει καλώς ή κακώς ο γεωπόνος της περιοχής. Αυτό δεν συμβαίνει σε εμάς. Ελεγχόμαστε από την ΔΗΩ και δεν μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε, αλλά μόνο ότι ορίζει ο κανονισμός βιολογικής πιστοποίησης . Τέλος θα ήθελα να συμπληρώσω ότι το ψάχνουμε πάρα πολύ και δοκιμάζουμε συνέχεια διάφορους φυσικούς τρόπους με βότανα για την καταπολέμηση προβλημάτων στα φυτά μας. Όπως θα δείτε και στη σελίδα μας στο ίντερνετ, προσπαθούμε να τους μοιραζόμαστε και με τους πελάτες μας στο www.olyplant.gr/vohthhmata/mikres-symvoules/



@DAVIS: Όπως μας αρέσει να ακούμε καλά λόγια από τους πελάτες μας έτσι μας αρέσει να ακούμε και τα παράπονά τους. Είναι κάτι άλλωστε που μας βοηθάει να γινόμαστε καλύτεροι όταν έχουμε κάνει λάθος. Θα ήταν ευχαρίστησή μου να μοιραστείτε μαζί μας, το τι ακριβώς προβλήματα αντιμετωπίσατε με τα φυτά μας, που δεν σας πήγαν καλά, είτε από εδώ είτε από τη σελίδα μας στο facebook. Σίγουρα ένας ζωντανός οργανισμός δεν μπορεί να είναι τέλειος. Όμως υπάρχουν πολλά στάδια που μεσολαβούν για να αποτύχει ένα φυτό. Παράγοντες όπως οι καιρικές συνθήκες, αρρώστιες που μπορεί να ήρθαν στο περιβόλι σας, το πότισμα και πολλές άλλες μεταβλητές που επηρεάζουν τα φυτά. Και μην ξεχνάτε ότι ποικιλία από ποικιλία διαφέρει στις αντοχές της. Μπορεί για παράδειγμα το πολύ νερό να χάλασε κάποια φυτά, όμως μια άλλη ποικιλία που είχατε αγοράσει να ήταν πιο ανθεκτική εκ γενετής και να επιβίωσε. Αυτομάτως τότε μας γεννιέται το αίσθημα ότι κάτι δεν ήταν καλό. Όμως ουσιαστικά δεν είναι έτσι..


Πιστεύω να μην σας κούρασα με τη μακροσκελή απάντησή μου, αλλά όταν κάτι το αγαπάς και το κάνεις με μεράκι θυσιάζοντας πολλές ώρες από τη ζωή σου ώστε να βγαίνει κάτι σωστό που να ξεχωρίζει, θεωρώ ότι κανείς δεν θα ένιωθε όμορφα αν από μερικές κουβέντες δημιουργείτο η λάθος εντύπωση στον κόσμο που διαβάζει, ότι αυτό το προϊόν τελικά δεν αξίζει.


Φιλικά
Πέτρος
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by p_pan.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13731 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα σποροφυτα απο την Οlyplant?
κύριε Πανούσο χαιρομαι που ειστε στη παρέα μας.

ευχαριστώ για την επικοινωνία μας. :)
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13732 από p_pan
Απαντήθηκε από p_pan στο θέμα σποροφυτα απο την Οlyplant?
:)
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13752 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα σποροφυτα απο την Οlyplant?
Σε καμία περίπτωση δεν προσπάθησα να συγκρίνω αυτό που κάνετε με αυτό που κάνει κάποιος μόνος του χωρίς τον όποιο ποιοτικό έλεγχο ή πιστοποίηση (ό,τι ασφάλεια και αν προσφέρουν αυτά). Δε διαφωνώ ότι έχετε πιστοποιημένα σπορόφυτα ή ότι αγαπάτε αυτό που κάνετε ή ότι το κάνετε με μεράκι κτλ κτλ κτλ. Επίσης με τιμά το γεγονός του ότι αφιερώσατε τόσες πολλές γραμμές για εμένα και ειλικρινά σας ευχαριστώ για τον κόπο σας! Πραγματικά δεν το περίμενα!!! Έχω από τη μεριά μου τα εξής ολίγα να αναφέρω:

1. Οι μικρές συμβουλές που θα πάρω από την ιστοσελίδα σας είναι εντελώς παιδικές και στα πλαίσια καθαρά της διαφήμισης - marketing, social media κτλ φαντεζι ασχετοκαλλιεργειας, στο πνεύμα της εποχής κτλ κτλ. Από αυτές με λίγα λόγια που "πρέπει" να έχει μία σελίδα που καλλιεργεί συγκεκριμένο προφίλ πράσινο βιολογικό για να εντυπωσιάσει άσχετους. Πάνινα γλαστράκια για το μαιντανό και σκαφάκια Prada για το μαρουλάκι. Πραγματικά απορώ τόσα χρόνια πως έτρωγα μαιντανό απλά πετώντας 10 σπόρους σε μια γλάστρα ή στο χώμα!!

2. To Λάχανο Κινέζικο Pak choi canton white προφανώς δεν είναι ελληνικός παραδοσιακός σπόρος από την Καλαμάτα που μπορεί να ευδοκιμήσει και στην Κρήτη. Από τις πρώτες σελίδες του On-line καταλόγου σας μπορεί κανείς να δει ότι έχετε πολλά υβρίδια τα οποία δεν είναι αυτο που θα λέγαμε "αξιόλογες παραδοσιακές ποικιλίες" όπως το αναφέρατε. Είναι όμως πιασάρικο το "αξιόλογες παραδοσιακές ποικιλίες".. (Έχετε και ποικιλίες που χρησιμοποιούνται χρόνια στην Ελλάδα έχω δει τον κατάλογό σας.) Τους αντίστοιχους σπόρους όμως έχει πχ και το Πελίτι και τους στέλνει σε όλη την Ελλάδα. Σε ένα σκαφάκι με λίγο χώμα βάζεις μερικούς σπόρους 5 - 10 μέρες στο σκοτάδι για να φυτρώσουν και μετά να τα βλέπει λίγο το φως κανεις τα δικά σου σπορόφυτα. Αν δεν το ξέρεις αυτό αγοράζεις σε μυστικές μη ανακοινώσιμες τιμές πιστοποιημένα μπλα μπλα μπλα μπλα σπορόφυτα...

3. Οι κάτοχοι των ελληνικών παραδοσιακών σπόρων (ότι σημαίνει και ανεξάρτητα από το πόσο συμφωνώ ή διαφωνώ με τον όρο αυτό) είναι ΚΥΡΙΩΣ παπούδες και γιαγιάδες που ρίχνουν κοπριά για πάρα πολλά χρόνια χωρίς τραγικά προβλήματα. Αν χαλάσουν 1-2-5 φυτά τα πετάνε και συμπληρώνουν από τις καβάτζες. Αν πάρεις από αυτούς και σου χαλάσουν δε θα πάρεις την απάντηση καιρικές συνθήκες, περιπλανώμενες ασθένειες, μάγισσες με σκουπόξυλα αλλά ούτε μία πιθανότητα τα... πιστοποιημένα σπορόφυτα να είχαν κάποιο πρόβλημα. Ούτε μία! Ζωντανοί οργανισμοί που κάνανε 400 χιλιόμετρα ήταν όπως ακριβώς ξεκινήσανε και φταίει ο χρήστης, καταναλωτής, η τύχη, το τσι κτλ.

Και ένα τελευταίο:

4. Το πόσο μακρυά βρίσκεται ο πελάτης δεν εμπόδισε ποτέ κανέναν να γράψει ότι το κόστος ανά φυτό είναι 30 40 50 60 70 λεπτά....... ΣΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ. Εύκολο - απλό - κατανοητό. Ας δούμε ένα παράδειγμα λοιπόν!!

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στο πως το κάνει αυτή εδω η εταιρεία: www.avramis.gr/

-Τιμές δίπλα σε ΟΛΑ τα προιόντα: www.avramis.gr/CFCB8C28.el.aspx

-Ξεκάθαρο τιμολόγιο για τις μεταφορές σε όλη την Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό: www.avramis.gr/3C932801.el.aspx

Πραγματικές συμβουλές πέραν του χαζοεπικοινωνιακού τις οποίες σου στέλνουν εντύπως μαζί και με την παραγγελία σου: www.avramis.gr/39BC7B26.el.aspx

Τρομερή οργάνωση των προς πώληση φυτών σε κατηγορίες και αναλυτικότατη αναζήτηση!!!!

Τι άλλο χρειάζεται να πω; Επαγγελματίες!! Εξυπηρετικότατοι και αν μου έλεγαν να χρησιμοποιήσω τσουκνιδόζουμο θα μου λέγανε και ότι βρωμάει σαν το διάολο!! Αυτο το ξέρει και η γιαγιά και ο παππούς στο χωριό. Και όχι να είσαι εκτός χώρου με τυφώνα για να μη λιποθυμήσεις από τη μπόχα!

Τέλος μέχρι και η ΔΗΩ έχει on-line τιμοκατάλογο: www.dionet.gr/timok/timokatalogos_f.htm Αναλυτικότατος ε; B)

Σταματάω εδώ για να μην κουράσω άλλο.


Υ.Γ.: Αν έχετε πιστοποιημένα παραδοσιακά βιολογικά σπορόφυτα κουτόχορτου κρατήστε τα :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, DAVIS, Αγγελος
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13760 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα σποροφυτα απο την Οlyplant?
Διάβασα με έκπληξη το ύφος της απάντησης του fireseaker.

Κατά την άποψή μου, ο fireseaker απαντά σα να θεωρεί ότι η εταιρεία προσπαθεί να ξεγελάσει τον κόσμο, δίνοντας ψευδείς πληροφορίες ή μη ανακοινώνοντας τιμές.

Νομίζω ότι το ύφος της αδικεί το φίλο μας το fireseaker και πολύ περισσότερο δίνει μία άσχημη εικόνα για την Olyplant που απ' όσο γνωρίζω ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ.

Η μόνο σχέση μου με την Olyplant είναι ότι έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει δικά τους σπορόφυτα τομάτας (και έμεινα πολύ ευχαριστημένος) και ότι είχα μιλήσει τηλεφωνικά με τον κ. Πανούτσο πριν από δύο χρόνια περίπου σε μία προσπάθεια να γνωρίσω την εταιρεία και τι παράγει. Μου έδωσε την εντύπωση ενός νέου άνθρωπου με μεράκι, όνειρα και διάθεση για να πετύχει κάτι καλό. Το ίδιο δείχνει και ο ιστότοπός τους ( www.olyplant.gr ), αν και προσωπικά προτιμούσα την προηγούμενη έκδοση.

=================================================
Η Olyplant από όσο γνωρίζω ασχολείται με χονδρική πώληση μόνο.
Παράγει τα φυτά της και στη συνέχεια τα μεταπωλεί σε συνεργαζόμενα καταστήματα.
Δε μπορείς να αγοράσεις φυτά απευθείας από τους ίδιους.
Μόνο από συνεργαζόμενο κατάστημα.
Η τιμή που αγοράζει ο τελικός καταναλωτής είναι η τιμή που του δίνει το κατάστημα και όχι η Olyplant. Για ποιό λόγο λοιπόν να αναρτήσει τιμοκαταλόγους χονδρικής; Έχετε αλήθεια δει πολλές φορές αναρτημένους τιμοκαταλόγους χονδρικής στο Internet;
Και στο κάτω κάτω της γραφής, είναι πολιτική της κάθε εταιρείας το πως θα χειριστεί τα του οίκου της.

Επίσης βλέποντας τον κατάλογο της εταιρείας, δεν είδα να γράφει ότι όλα τα φυτά που περιέχονται σε αυτόν είναι παραδοσιακά Ελληνικά. Αυτό που τονίζει και είναι ότι είναι "βιολογικά σπορόφυτα". Και ναι μπορεί το Κινέζικο λάχανο να είναι βιολογικό σπορόφυτο!!!!!
=================================================

Γενικά δε μου αρέσει όταν κάποιος την "πέφτει" σε μία επιχείρηση με αυτό τον τρόπο, προσβάλλοντας τη φήμη και την ποιότητα των προϊόντων/υπηρεσιών που παρέχει, χωρίς να έχει αποδείξεις και ΧΩΡΙΣ να είναι "Ο ΕΙΔΙΚΟΣ".

Χαλαρώστε!! Δεν όλοι κακοί εκεί έξω, ούτε θέλουν να μας κλέψουν, κοροϊδέψουν. Ούτε εμείς είμαστε οι τα πάντα γνωρίζοντες και κρίνοντες.

Να μη σχολιάσω την τελευταία του παράγραφο... Η τελευταία πινελιά σε μία πολύ άσχημη στιγμή του fireseaker.

fireseaker έγραψε: Υ.Γ.: Αν έχετε πιστοποιημένα παραδοσιακά βιολογικά σπορόφυτα κουτόχορτου κρατήστε τα :)


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ilias. Αιτία: Πανούσο -> κ. Πανούτσο
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13764 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα σποροφυτα απο την Οlyplant?
καλέ τι χαμός εγινε δώ?

εγώ μια ερώτηση εκανα ως καταναλωτής και επικρατησε πανικος.

ειχα και εχω μια πολύ καλη επικοινωνία με την Οlyplant. Ο κ.Πανούτσος με εξυπηρέτησε αψογα. Εντάξει ,ειναι η πολιτική της να μην αναρτει τιμοκατάλογο και μου εξήγησε τους λόγους. Δεν θα τους κρεμάσουμε κιόλας.
Επισης θεωρώ οτι ηταν προς τιμήν του (αλλη εκφραση ψάχνω και δε μου ερχεται ) να μας μιλήσει και μέσω του Καλλιεργώ. Δεν κρύφτηκε.

Ναί αν θα αντιμετωπισω καποιο πρόβλημα , θα τους ενημερώσω, για να γινουν καλύτεροι και να μην εχουν δυσαρεστημένους πελάτες.
Αυτο ειναι κάτι που ανεκαθεν εφαρμόζω αν εχω οποιοδήποτε πρόβλημα με καποιο προιόν.(απο φυτό μεχρι και τσιμπηδάκι π.χ.)

η αντιδρασεις που διαβασα μου εκαναν εντύπωση και κατα ενα μέρος με στεναχώρησαν (για να ειμαι ειλικρινής).

Θα συμφωνήσω με τον Ηλία στο οτι "Δεν όλοι κακοί εκεί έξω, ούτε θέλουν να μας κλέψουν, κοροϊδέψουν. Ούτε εμείς είμαστε οι τα πάντα γνωρίζοντες και κρίνοντες"


Και κλεινω το θέμα αυτό......
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13767 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα σποροφυτα απο την Οlyplant?
Οι απαντήσεις προς όλους είχαν 2 σκέλη. Αν σταμάταγαν στο πρώτο προφανώς και δεν θα είχα κανένα λόγο να απαντήσω. Δράση - αντίδραση.

ilias έχω το θάρρος της γνώμης μου και οποιαδήποτε αναφορά σε "άσχημες στιγμές" που "με αδικούν" και η κατά βούληση μετάφραση των προφανών που ανέφερα στην απάντηση μου είναι το λιγότερο προσβλητικές για εμένα! Περιορίσου σε παρακαλώ στην δική σου άποψη για την εταιρεία και την επικοινωνιακή της πολιτική χωρίς να διαστρεβλώνεις τα όσα έγραψα.

Τέλος (είναι προφανές) ό,τι γράφω και ό,τι λέω είναι αποκλειστικά δική μου άποψη και δε δεσμεύει σε καμία περίπτωση το site του kalliergo ή εσένα ή όποιον τέλος πάντων έχει αντίθετη άποψη από τη δική μου.

Καλό μήνα!!
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13770 από p_pan
Απαντήθηκε από p_pan στο θέμα σποροφυτα απο την Οlyplant?
Καλησπέρα, νομίζω ότι το θέμα έχει κουράσει χωρίς ουσία.
Εγώ είμαι πλήρως καλυμμένος από τις απαντήσεις του ilias & zvranik και ευχαριστώ.
Επιπρόσθετα νομίζω ότι οι πελάτες μας είναι το καλύτερο παράδειγμα για εμάς.

Ο καθένας έχει την άποψή του.

Φιλικά
Πέτρος
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα