× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΣΥΓΚΟΜΙΔΉ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΏΝ

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23142 από AKIS2018
ΣΥΓΚΟΜΙΔΉ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΏΝ δημιουργήθηκε από AKIS2018
Καλησπέρα , είμαι καινούργιος στο φόρουμ και έχω κάποιες απορίες με την συγκομιδή στα καλαμπόκια. Δόξα τω Θεό ,από τις λιγοστές καλαμποκιές που φύτεψα μάζεψα καμιά 15-20αριά καλαμπόκια, όμως είμαστε μόνο 2 άτομα και δεν το βλέπω να τα καταναλώνουμε σύντομα.Τώρα , κάποιες απο τις σκέψεις μου είναι, η διατήρηση σπόρου για του χρόνου, η αποθήκευση-συντήρηση για κατανάλωση κάποια άλλη στιγμή αν γίνεται , αλλά δεν έχω τις γνώσεις και δε ξέρω τους τρόπους που γίνονται αυτά.Μια άλλη σκέψη είναι να δίνω σε γείτονες κ φίλους:laugh: :laugh:
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγχαρητήρια για το 2019.kalliergo.gr !

Υ.Γ(ελπίζω να τα κατάφερα να αναρτηθεί.....πρώτη φορά σε φόρουμ)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23144 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΣΥΓΚΟΜΙΔΉ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΏΝ
Γεια σου AKIS2018,
15-20 καλαμπόκια, θα πρότεινα να τα απολαύσετε όσο είναι φρέσκα. Να τα απολαύσετε!!
Με αφορμή το ερώτημά σου, να παραθέσω το ακόλουθο άρθρο που προτείνει 5 τρόπους συντήρησης του καλαμποκιού.
5 Ways to Preserve Corn: Freezing, Drying, Canning, Pickling, Salting ( www.motherearthnews.com/real-food/freezi...eserve-corn-zbcz1507 )
Δίνει οδηγίες για: Κατεψυγμένο, Αποξηραμένο, Κονσερβοποιημένο, Παστό και καλαμπόκι Τουρσί.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα