× Συζητήσεις για Λαχανικά στο Μπαλκόνι ή την Ταράτσα.

Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #21812 από dgkipouridis
Απαντήθηκε από dgkipouridis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Τάσο καρολίνες δεν έχω αλλα τις ύπόλοιπες τις τρώω όπως ακριβώς και τις χαμπανέρος . Όσο για τα κλαδέματα και τα λοιπά γνωρίζω αρκετά πράγματα αλλα είμαι πολύ αργός με το πληκτρολόγιο για να μπορέσω να σου τα περάσω . Ίσως σε κάποια συνάντηση ή φωνητική επικοινωνία, αν και όταν μας δοθεί η ευκαιρία.
Τα φυτά σου πάντως όπως φαίνεται απο τις φωτο μεγάλωσαν με πιό λίγο ήλιο απο αυτόν που χρειαζόταν .

Καλή εβδομάδα.
Δημήτρης

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21826 από tasos66100
Απαντήθηκε από tasos66100 στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Αγαπητοί φίλοι :
ilias
bookimam
theologis
gregpap
monemvasios
dgkipouridis
PetrosGR
(Νομίζω είστε όλοι εδώ)
Θέλω να σας ενημερώσω για μιά επέμβαση που έκανα σήμερα και να μου πείτε, όσοι ξέρετε, αν έκανα καλά. Κλάδεψα πολύ "τολμηρά" τις habaneros και άφησα προς το παρον τις καρολίνες και σκορπιούς. Δεν ξέρω αν έκανα έγκλημα, αφου είχαν φτάσει τα 2 μέτρα ύψος, όμως ελπίζω ότι θα δυναμώσουν οι βλαστοί που ήδη ξεπετιούνται απο χαμηλά.
Δέστε στις φωτογραφίες τι χάλια έγιναν τα ωραιότατα φυτά μου !
Λέτε να συνεχίσω και στα άλλα..?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21827 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Φίλε Τάσο εγω μια χαρα τις βλέπω , μάλλον επρεπε να μας δείξεις το πριν και μετά για να καταλάβουμε. θα μου πεις έχεις παλαιότερες φωτογραφίες. Νομίζω ότι τωρα κάνεις το μεταπτυχιακό σου πάνω στα καυτερα . :laugh: Ελπίζω να σου πετυχουν αν και πιστεύω οτι είναι μια χαρα και απο εδω και περα θα αρχίσουν να ''δίνουν'' πάλι. Καλή επιτυχία

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21828 από dgkipouridis
Απαντήθηκε από dgkipouridis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Καλησπέρα κύριοι.
Τάσο αυτό το κλάδεμα δεν ειναι καθόλου τολμηρό . Είναι όμως κατάλληλο για τα φυτά σου επειδή τα βλέπει ήλιος . Αν δεν τα έβλεπε ( επειδη πχ έκανες overwintering ) θα έπρεπε να τα κουτσουρέψεις κανονικά και αλύπητα . Πάντως να έχεις υπ' όψη πως όσα (μακάρι όλα ) επιβιώσουν , θα πρέπει να τα μεταφέρεις στο τέλος της άνοιξης κάπου , που μέχρι τον Νοέμβριο να τα χτυπάει ανηλεώς ο ήλιος . Αυτό το έχουν ανάγκη όλα τα chinense . Aλλιώς τα φυτά παίρνουν πολύ ύψος και δεν αποδίδουν πολλά φρούτα .
Να έχετε κατα νού πάντως πως οι πιπεριές όπως και οι ελιές πρέπει να κλαδεύονται απο τρίτους και όχι απο τον ιδιοκτήτη τους ο οποίος κατα κανόνα τα λυπάται και δεν τα κλαδεύει όπως πρέπει .
Καλό βράδυ
Δημήτρης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": quorthon

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21829 από tasos66100
Απαντήθηκε από tasos66100 στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Γειά σας φίλοι μου.
Θεολόγη και Δημήτρη σας ευχαριστώ για τα σχόλια - συμβουλές. Σήμερα πήρα θάρρος και έκανα τα ίδια στις καρολίνες και τους σκορπιούς. Αλλά στο πιό "άγριο". Στις φωτο θα δείτε ενα σκορπιό τελείως ξεφτιλισμένο και θα είναι θαύμα αν δυναμώσουν αυτά που άφησα.
Πολύ καλό αυτο, οτι πρέπει να βάζουμε τρίτους να τα κλαδεύουν. Πραγματικά, με πόνο ψυχής έκοψα δίμετρα κλαδια που τα καμάρωνα μέχρι τώρα. Στην Τήνο λένε το ίδιο με την εξής παραλλαγή: "Η κληματαριά και η ελιά θέλουν τρελλό αφεντικό". Δυστυχώς δεν λένε τίποτα για πολυετείς πιπεριές και περιμένουν να μάθουν απο μένα...(περιμένουν τα πορίσματα του μεταπτυχιακού μου, Θεολόγη).
Ευχαριστώ και πάλι,
Τάσος.
Υ.Γ. Βλέπετε στην τρίτη φωτο οτι οι cayeene είναι ήδη φουντωμένες και ζωηρότατες. Καμμιά σχέση με τις habaneros και τις άλλες "πολεμικές".
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21834 από dgkipouridis
Απαντήθηκε από dgkipouridis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Καλη καλλιεργητική περίοδο εύχομαι συμπολεμιστές . Χθές 06/02/2016 έγινε σπορά των (πιθανών ) πρωταγωνιστριών -πολεμιστριών . Αυτές μαζί με τις όποιες και όσες περσινές επιβιώσουν , καλούνται να καλύψουν τις απαιτήσεις μου για νωπές και κατεψυγμένες πιπεριές , εμποτισμένο έλαιο για παυσίπονο , βάμμα και μπουκοβο κλπ .
Πρόκειται για 5 σκορπίνες, 5 μπουτ, 5 κοκκινες χαμπανέρος α' φαινότυπου, 5 κοκκινες χαμπανέρος β' φαινότυπου , 4 σκοτς μπονετ και 2 χαλαπένιος . Βλέπε φώτος .

Και ο θεός βοηθός . Ο αγών ήρχισεν .

Τους χαιρετισμούς μου .
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21835 από dgkipouridis
Απαντήθηκε από dgkipouridis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Θεολόγη προσευχήσου για τις όμορφες , γιατί όσο περσσότερες βλαστήσουν , τόσο περισσότερες θα λάβεις ως δώρο .
Δημήτρης

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21836 από tasos66100
Απαντήθηκε από tasos66100 στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Μπράβο, Δημήτρη! Αντε να ζωντανέψουμε ξανά. Κι εγώ προγραμματίζω για αύριο πρωί τακτοποίηση του χώρου και στη συνέχεια καινούρια σπορά.
Φέτος θα βάλω και την πολύ "ήπια" Jalapenio, έτσι, για να την έχω κι αυτήν. Τρώγεται πολύ εύκολα απ'όλους. και σαν φυτό είναι πολύ εύκολο.
Πες μου Δημήτρη για τη But Jodokia, βλέπω οτι την καλλιεργείς: Είναι δύσκολη? Πιό δύσκολη απο τις καρολίνες? Κάποιες ιδιαιτερότητες?
Ενδιαφέρομαι να τη βάλω κι εγώ για πρώτη φορά.
Σου εύχομαι κάθε επιτυχία!
Τάσος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21837 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Αγαπητοί φίλοι του forum καλή σας μέρα και καλή εβδομάδα. Να ξεκινήσουμε όντως -αν και είναι κομματάκι νωρίς ακόμη- την φετινη καλλλιεργητική περίοδο. Βρίσκομαι εδω και μία εβδομάδα στο εξοχικό και παρά το κρύο έχω κάνει αρκετες δουλειές καθαρίσματος του κτήματος άλλα και ένα (δεύτερο) όργωμα ελαφρύ μια και είχε βρέξει μια μέρα και βούλιαζε το σκαπτικό. Πρός το παρόν έσπειρα σπανάκι και ρόκα μια και το κρύο δέν επιτρέπει κατι παραπάνω. Εδώ τα μπαλκόνια μου Τάσο δεν ενδείκνυνται για πρώιμα σπορεία. Ο αέρας θερίζει ακόμη και οι θερμοκρασίες δεν βοηθάνε για κάτι τέτοιο προς το παρόν.Δημήτρη προσεύχομαι όντως αλλα και το εύχομαι και με όλη την καρδιά μου να ΄΄πιάσουν΄΄ τα σπορεία σου όχι μόνο γιατι σκέφτεσαι να μου δώσεις φυτά αλλά γιατι εμένα όλες μου οι προσπάθεις δεν απέδωσαν μέχρι τώρα. Επι τη ευκαιρία Τάσο και Δημήτρη να σας αναφέρω οτι ψάχνοντας τους σπόρους μου ανακάλυψα οτι έχω ακόμη μερικά φακελάκια απο αυτά που μου έστειλαν οι φίλοι μου απο την Αμερική .Ετσι με την έλευση του καλού καιρού και την άνοδο της θερμοκρασίας θα κάνω μια πιο σοβαρή προσπάθεια μπας και δω επι τέλους κάποιο πιπέρι τροπικό να μεγαλώνει. Σας αναφέρω παρακάτω τους σπόρους που έχω έτσι όπως γράφουν τα φακελάκια επάνω
Maya Red Habanero Hot Pepper
Hot pepper Tequila Sunrise
Hot pepper Big Thai Hybrid
Hot pepper jalapeno Early
Hot pepper Coyame Hybrid
Magnum Orange Habanero
Poinsettia hot pepper
Latin Flare Hybrid
και οι γνωστές cayenne
Οτι γνωρίζετε απο τα παραπάνω μου λέτε.
Βέβαια τα φακελάκια είναι δύο χρόνων και δεν γνωρίζω αν είναι δυνατός ό σπόρος .....
καλή πρόοδο στα σπορεία σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21838 από tasos66100
Απαντήθηκε από tasos66100 στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Γειά σου, αγαπητέ φίλε Θεολόγη.
Σου στέλνω links για το καθένα είδος χωριστά. Αν και τα περισσότερα είναι εταιρίες που πουλάνε σπόρους και φυτά, γράφουν και πολλά κατατοπιστικά για τις ιδιότητες του συγκεκριμένου φυτού. Εγώ πάντως με την ευκαιρία αυτού του ψαξίματος, έμαθα αρκετά - για το μεταπτυχιακό μου πάντα!
davesgarden.com/guides/pf/go/88182/
www.burpee.com/vegetables/peppers/pepper...brid-prod001146.html
parkseed.com/early-jalapeno-orangic-pepper-seeds/p/05856-PK-P1/
www.seminis.com/global/us/products/Pages/HotPepperCoyame.aspx
pantrygardenherbs.com/shop-for-organic-v...num-habanero-pepper/
myfolia.com/plants/5-chili-pepper-capsic...flare-hybrid/reviews
Ομως υπάρχει ενα θέμα, το θίγεις στην τελευταία σου πρόταση: Πολύ φοβάμαι οτι ο χρόνος ζωής των σπόρων τροπικών πιπεριών είναι μικρότερος απο 2 χρόνια. Φυσικά παίζουν ρόλο οι συνθήκες φύλαξης-διατήρησης. Αν νομίζεις οτι τους είχες φυλαγμένους καλά....τί να σου πώ. Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Εγώ θα δοκίμαζα οπωσδήποτε.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία!
Τάσος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα