× Συζητήσεις για Λαχανικά στο Μπαλκόνι ή την Ταράτσα.

Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #21789 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Την καλησπέρα μου στο forum της καψαικίνης. Θυμάμαι την πρώτη φορά που κατέβηκα στην Πελοπόννησο και πηγαίνοντας για ένα κρασάκι σε μια ταβέρνα ζήτησα να μου φέρουν κάτι καυτερό. Ο σερβιτόρος με κοίταξε με απορία και με ρώτησε τι να το κάνω το καυτερό. Τελικά μετα από καθημερινές επισκέψεις στην ίδια ταβέρνα ο υπεύθυνος του καταστήματος ήρθε και μου είπε ότι μου φερε καυτερες πιπεριές και μου παρουσίασε ένα βαζάκι με αυτές από την γλάστρα. Όταν ήρθε η ώρα του λογαριασμού με ρώτησε αν κατάφερα να ΄φαω καμμιά πιπεριά βλέποντας όμως το βαζάκι αδειο τρελλάθηκε...... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Φίλε Τάσο και Δημήτρη σήμερα άνοιξα ένα βιβλίο που έχω καταχωρημένες συνταγές ψάχνοντας κάτι για το γεύμα των γιορτών είδα μια συνταγή που συνοδεύει κρέας μια σάλτσα καυτερή.Ειναι ένα είδος μαρμελάδας , τσάτνει ( στο γιώτα έχει διαλυτικά που δεν τα βρίσκω αυτή την στιγμή να τα βάλω). Τσάτνει μπορείς να κάνεις συνήθως με φρούτα αλλά και με λαχανικά. Ετσι λοιπόν έψαξα και βρήκα μια συνταγή για καυτερό τσάτνει σε αυτο το site...

www.sintagespareas.gr/sintages/marmelada...yteres-piperies.html

μπορείς να κάνεις και τσάτνει ντομάτας προσθέτοντας την ανάλογη ποσότητα πιπεριάς που αντέχεις, αλλά νομίζω ότι η καλύτερη λύση για απόλυτη γεύση πιπεριάς είναι να κάνεις την μαρμελάδα με πιπεριές φλωρίνης και αναλόγως να προσθέσεις οσο καυτερο θέλεις. Επειδή μπορείς να κάνεις μεγάλες ποσότητες τα διατηρείς σε βάζα όπως και τις σάλτσες ντομάτας. Προτιμότερο μικρά βάζα έτσι ώστε να καταναλώνονται μέσα σε μια βδομάδα. Μπορείς επίσης να προσθέσεις ένα στρώμα λαδιού στην επιφάνεια του βάζου αφού το ανοίξεις έτσι ώστε να προστατεύεται από τις οξειδώσεις και την μούχλα.
Αν ψάξετε σε ξένα sites και μαγειρικά blogs θα βρείτε πολλές συνταγές για τσάτνει.
Ελπίζω να βοήθησα στις γεύσεις σας και ελπίζω και εγώ να έχω του χρόνου παραγωγή αξια να γίνει τσάτνει. Προς το παρόν ολες μου οι πιπεριές είναι σε λάδι και ελπίζω να βγάλω τον χειμώνα και την ανοιξη μέχρι την νέα παραγωγή.
Καλό βράδυ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tasos66100

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #21790 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Ακόμη ένα πολύ ωραίο και πολύ ''ψαγμένο'' site.....

www.pandespani.com/syntages/chutney-tomatas-gia-barbeque/

θα διαβάσετε σε ολες τις συνταγές για γάντια....
Εγω θα σας συνιστούσα και γυαλιά αν πρόκειται για χαμπανέρος και πάνω.... :laugh:
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theologis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tasos66100

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #21791 από tasos66100
Απαντήθηκε από tasos66100 στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Καλησπέρα σας.
Θεολόγη, χάρη σε σένα θα αξιοποιήσω τη μικρή μου χαμπανερο-παραγωγή με τον καλύτερο τρόπο. Εξαιρετική ιδέα και για το γιορτινό τραπέζι.
Του χρόνου, πολύ πιθανό, να χρησιμοποιήσω και βαρύ πυροβολικό (Καρολίνα και Σκορπιό). Και σ' όποιον αρέσει...! Θα έχει κι άλλα φαγητά στο τραπέζι..!
Σ' ευχαριστώ πολύ.
Υ.Γ. Τα γυαλιά που συνιστάς δεν είναι καθόλου υπερβολή. Πολύ εύκολα μπορεί να πεταχτεί στο μάτι ενα σποράκι απο χαμπανέρο ή μια σταγόνα απο το λάδι που είναι βουτηγμένες και το αποτέλεσμα δεν θέλω να το φανταστώ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theologis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #21800 από tasos66100
Απαντήθηκε από tasos66100 στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Φίλοι μου,
Τις πιό θερμές ευχές μου για τα Χριστούγεννα και τον Καινούργιο Χρόνο για τον οποίο ελπίζω να είναι καλύτερος απο αυτόν που φεύγει. Εστω λιγάκι καλύτερος...
Και να τα λέμε.
Τάσος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #21802 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Χρόνια Πολλά γεμάτα έμπνευση και δημιουργία και καλές σοδιές το 2016

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #21803 από dgkipouridis
Απαντήθηκε από dgkipouridis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Με μερικές σημερινές φωτογραφίες απο τις κούκλες που με γέμισαν καρπούς , σας στέλνω τις ευχές μου για υγεία και ότι άλλο επιθυμείτε για σας και τις ιοικογένειές σας . Καλά Χριστούγεννα .

Γημήτρης
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21808 από tasos66100
Απαντήθηκε από tasos66100 στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Φίλοι μου, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !
Με την ευκαιρία των ευχών μου, να σας δείξω και την κατάσταση των αγαπημένων μου φυτών που προσπαθούν να περάσουν το Χειμώνα ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ, απ'οτι βλέπω. Παρά το γεγονός οτι ο χώρος είναι κλειστός και ηλιόλουστος - οταν βέβαια έχει ήλιο- η θερμοκρασία πεύτει τη νύχτα γύρω στους 5 βαθμούς (εννοείται +}. Την ημέρα φτάνει και τους 20 - 25. Μεγάλες διαφορές, που σοκάρουν τα φυτά. Τη στιγμή της φωτογράφησης νομίζω το θερμομετρο δείχνει 14 βαθμούς, αν το διακρίνετε κι εσείς. Θα παρατηρήσετε οτι κάτω είναι πεσμένα σωρός απο φύλλα κι αυτό γίνεται κάθε μέρα τις τελευταίες 20 μέρες. Παράλληλα όμως απο τους κορμούς προσπαθούν να βλαστήσουν καινούργια κλαδάκια και μικρά φύλλα.. Οπως ξέρετε έκανα 2 φορές απο μία μικρή συγκομιδή habaneros.
Υποχρεωτικά θα πειραματιστούμε και θα δούμε τα αποτελέσματα το Μάρτιο ή τον Απρίλιο.
Φίλε PetrosGR, δεν μας είπες τι έκανες τελικά με τις παραγγελίες των σπόρων.Αν ευκαιρείς ενημέρωσέ μας.
Και πάλι εύχομαι "Καλή Χρονιά"
Τάσος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21809 από dgkipouridis
Απαντήθηκε από dgkipouridis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Κύριοι καλή χρονιά εύχομαι σε όλους . Υγεία πάνω απο όλα και ότι άλλο επιθυμείτε .
Σας στέλνω τωρινή φωτογραφία με την τελευταία σοδειά της καλλιεργητικής περιόδου .
Σημειωτέον πως έχουν κρατηθεί σπόροι απο Habaneros , Trinidad Scorpion , Bhut Jolokia. Scotch Bonet , και .Jalapennos. Εύχομαι σε όλους καλή να είναι και η επερχόμενη καλλιεργητική περίοδος .
Μέχρι νεωτέρας

ΣΑς χαιρετώ

Δ. Γ. ΚΗΠΟΥΡΙΔΗΣ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21810 από tasos66100
Απαντήθηκε από tasos66100 στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Φίλε dgkipouridis,
εξαιρετική φωτογραφία και πολύ "ορεκτική" ! Μπορώ να διακρίνω τις habaneros - αφου μόνο τέτοιες έχω παράγει κι εγώ. Πολύ θα ήθελα να βάλλεις ξεχωριστά τις scorpion, carolina, jodokia. μια που ελπίζω αυτή τη χρονιά να παράγουν και τα δικά μου φυτά, τα οποία είναι ήδη πολύ ανεπτυγμένα αλλα δεν ξέρω αν θα επιβιώσουν.
Με την ευκαιρία να σε ρωτήσω: Πώς τις τρώς τις carolina και scοrpion? Τις habaneros τις τρώω κι εγώ, αλλά για τις άλλες είμαι πολύ περίεργος να μάθω.
Τάσος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #21811 από tasos66100
Απαντήθηκε από tasos66100 στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Μια ερώτηση για όποιον απο τους φίλους ξέρει σχετικά:
-Μήπως πρέπει να κλαδευονται οι (πολυετείς) πιπεριές τώρα τον χειμώνα? Βλέπω οτι απο τον κορμό στο κάτω μέρος, βλαστάνουν νέα κλαδάκια ενώ τα φύλλα πεφτουν απο τα ψηλά κλαδια, Μήπως λοιπόν πρέπει να κοπούν αυτά τα παληά κλαδιά ώστε να δυναμώσουν αυτά που ξεπετιούνται τώρα?
Ποιός φίλος καλλιεργεί για δεύτερη ή τρίτη χρονιά? Για μένα είναι ο πρώτος χειμώνας και δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι να μην κάνω ζημιά και είναι κρίμα..
Δεστε τις φωτογραφίες και θα καταλάβετε τί εννοώ.
Ευχαριστώ πολύ
Τάσος
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα