× Συζητήσεις για Λαχανικά στο Μπαλκόνι ή την Ταράτσα.

σκουληκακια στίς ντοματιες

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20437 από bookimam
σκουληκακια στίς ντοματιες δημιουργήθηκε από bookimam
Καλημέρα σε ολους σας θα ήθελα τη βοήθεια σας στο θέμα ντομάτες και σκουλήκια
Μήπως μπορεί να δει κάποιος τις φωτογραφίες και να αναγνωρίσει αυτά τα απαίσια πιράνχας
σε μέγεθος μισο με ενα εκατοστό και πάχος μισινεζας ψαρέματος χρωμα άσπρο.μπεζ
Δύσκολο να τα δει κανεις καθώς μερικές φορές είναι τεντωμένα κάθετα προσπαθώντας να πιαστούν σε καινουριο φύλλο επίσης η μια άκρη τους είναι όλη ενα στόμα που ανοίγει πολύ!!! Αυτα καταστρέψανε τις ντοματιες μου
Προσπάθησα να τις σώσω με βακιλλο Θουριγγίας τίποτα μετα εριξα κοκταιλ σαπουνονονερο,,,,τίποτα στο τέλος κατεφυγα στο vertimec έπεσαν μερικά κάτω αλλά μετα απο λιγες μέρες τα ίδια εννοηται οτι πρίν να αρχίσουν οι μεγάλες ζεστες εριχνα θειάφι
Μάταια όλα οτι προλαβα απο την πρωτη και δευτερη καρποφορία
Τα φυτά ξερενοντουσαν απο το κάτω μέρος τα φύλλα και ανέβαινε πρός τα πανω σταδιακά
Μέχρι πού βαρέθηκα να τα ποτιζω,,,,,παράξενο οι αγγουριες την γλύτωσαν
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20439 από theodore2
Απαντήθηκε από theodore2 στο θέμα σκουληκακια στίς ντοματιες
Φίλε bookimam ....Αν και δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία σου αλλά κάτι μου φέρνει στο ίδιο σκουλήκι που είχα πρόβλημα και εγώ....Για δες την φωτογραφία μου..



...Όταν το ακουμπάς παίρνει την μορφή του Ω αυτό το βρήκα στο ίντερνετ σαν (πράσινο σκουλήκι ντομάτας η tuta)εγώ για να σωθώ από αυτό σε διάστημα ενάμιση μήνα ψέκασα 3 φορές με πυροθρινοειδες εντομοκτόνο και αυτό γιατί με τα οικολογικά σκευάσματα δεν βρήκα γιατριά...Και αυτό όχι σε ισχυρή δόση σε μια σύριγγα την ποιο μικρή που βρήκα στο φαρμακείο (μαζί και η βελόνα) 2 σταγόνες από το πυροθρινοειδες εντομοκτόνο σε 2 L νερό και τα ψέκασα πάνω και κάτω από τα φύλα σε τόσο πολύ σε σημείο που έσταζαν
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20440 από bookimam
Απαντήθηκε από bookimam στο θέμα σκουληκακια στίς ντοματιες
Γεια σου θοδωρή ευχαριστώ για την απαντηση
Ναι όντως διπλωνει στη μέση σε Ω αλλά το χαρακτηριστικό του είναι το χρωμα. Είναι άσπρο, κρεμ
Πάντως στο ίντερνετ που εψαξα σαν τούτα είδα φωτο και είναι πράσινες κάμπιες
Πάντως είναι επιλεκτικές δεν πάνε σε όλα τα φυτά
Είχα 15 ντοματιες τις οποίες πρόσεχαν σαν τα ματια μου κάθε μέρα τις εψαχνα μήπως.πάθουν κάτι
έκοβα κάθε αρχή από αρρώστια στα φυλλα θειαφισμα λίπανση με κομποστ της λαϊκής
χώμα σπέσιαλ το οποίο είχα αποστηρωση με ατμό το χειμώνα γιατί πέρυσι είχα τη ζημιά απο τετρανυχο
Βρήκα την λύση την γονιμοποίηση πρόβλημα που είχα προ πέρση
Φέτος έπεσα στη σκουληκοπαρεα
Επίσης καλη δουλειά θέλω να αναφέρω κάνουν οι φθηνό παγίδες με την Κόλλα κίτρινο πορτοκαλί χρώμα έχουν γεμίσει απο μυγακια και ξενιστές πεταλουδακια τα οποία αυτά τα πεταλουδακια πρεπει να είναι οι Ντακοτες,,,, αεροπλάνα,,, που μεταφέρουν τούς εχθρούς
Αλλά όσες και να κολλήσουν,,,,,,,,,,, σκέφτηκα μέχρι και να τίς σκεπασω με καμια διαφανή κουρτίνα τελλι για προστασία αλλά φάρμακα δεν ρίχνω γιατί θα δηλητηριασω το χώμα
Στη φωτο που εστειλες δεν διακρινω κάτι!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.165 δευτερόλεπτα