× Συζητήσεις για Διαμόρφωση Τοπίου

Συμβουλες για σπορα αγριων λουλουδιών

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18868 από giota potamiti
Συμβουλες για σπορα αγριων λουλουδιών δημιουργήθηκε από giota potamiti
Καλησπέρα !!!

Το σπίτι μου βρίσκεται μεσα σε 1 στρεμμα χωραφι, το οποιο εχει μεσα οπωροφόρα δεντρα. Απο την μία προσοψη του σπιτιού μου οπου τα δεντρα ειναι λιγοστα και η επιφανεια του χωραφιου μεγαλύτερη εχω σπείρει γκαζον. Απο την άλλη μερια απλα εχω οργωσει το χωραφι αναμεσα στα δεντρα, να ειναι καθαρο για ευκολη προσβαση στο ποτισμα. Ωστοσω, εχω προβλημα γιατι ολο το χώμα καθε φορα που φυσάει μπαινει μεσα στο σπιτι. Θέλω να σπείρω το μερος αυτο με λουλουδια αγρια που θα μου δώσουν το επιθυμητο αποτελεσμα, να εχω ενα περιποιημενο χωραφι αλλα και ομορφο - πρασινο όπως και το υπόλοιπο που ειναι γκαζόν χωρις να εχω σκονη πολυ μεσα στο σπίτι. Διαβασα το αρθρο σας οσον αφορα τα αγριοχορτα και το βρηκα ιδιαιτερα ενδιαφερον και ενημερωτικο.Απλά θα ήθελα να γινεται λιγο πιο συγκεκριμενος οσον αφορα τις δικες μου αναγκες.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Υ.Γ Εχω δυο σκυλια οποτε η επιλογη των αγριόχορτων δεν θα πρεπει να τα επηρεαζει αρνητικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18869 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Συμβουλες για σπορα αγριων λουλουδιών
Γεια σου Γιώτα!
Θα σου πρότεινα να αξιοποιήσεις τον ελεύθερο χώρο φυτεύοντας βότανα.
Μπορείς να βάλεις ρίγανη, δενδρολίβανο, λεβάντα και πολλά άλλα.

- Δε θέλουν πολύ φροντίδα, ούτε πότισμα.
- Θα σου λύσουν το πρόβλημα με τη σκόνη από χώμα.
- Θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στη κουζίνα και το σπίτι.
Win-Win situtation σε άπταιστα Ελληνικά.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18872 από giota potamiti
Απαντήθηκε από giota potamiti στο θέμα Συμβουλες για σπορα αγριων λουλουδιών
Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεση ανταπόκριση.
Αυτα τα βότανα ειναι θαμνωδη, εννοεις να τα φυτεψω περιμετρικα κοντα στην βεραντα μου ή διασπαρτα μεσα στο χωραφι;

Καλή σου μέρα!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18874 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα Συμβουλες για σπορα αγριων λουλουδιών
Παρόλο που φαίνεται απλή υπόθεση να εδαφοκαλύψεις ένα μεγάλο χώρο με αισθητικό αποτέλεσμα ιδίως όταν υπάρχουν και σκυλιά, τελικά στην πράξη δεν είναι τόσο απλό και το λέω αυτό επειδή έχω το ίδιο θέμα με μια πολύ μικρότερη έκταση από τη δική σου.

Καταρχήν, η εμπειρία μου λέει πως αν τα σκυλιά έχουν συνηθίσει να "λερώνουν" το συγκεκριμένο χώρο, θα υπάρχουν συνεχώς απώλειες σε ότι φυτέψεις.
Οι λεβάντες είναι ωραία λύση αισθητικά , όπως και κάποια είδη λεβαντίνης που είναι πιο χαμηλά, αλλά και πάλι μιλάμε για θάμνο. Δοκίμασα επίσης το έρπαν δεντρολίβανο το οποίο απλώνεται με τα χρόνια...το μειονέκτημά του είναι δεν πατιέται, άρα ο χώρος δεν μπορεί να αξιοποιηθεί για τίποτα άλλο, επίσης δημιουργεί υπόστρωμα χώματος όξινο.

Μια άλλη λύση είναι να σπείρεις τριφύλλι νάνο που δεν θέλει κούρεμα.....θέλει όμως σταθερό πότισμα, ιδίως το καλοκαίρι....και δεν αντέχει πολύ πάτημα όπως το γκαζόν.

Και πάμε σε λουλούδια έρποντα που κυκλοφορούν διάφορα στο εμπόριο, όμως είναι ασύμφορα οικονομικά, γιατί δεν μεγαλώνουν πολύ, άρα χρειάζεσαι πολλά τεμάχια για να καλυψεις το χώρο σου

Η τελευταία μου προσπάθεια είναι με χρυσάνθεμα χαμηλά που δεν ξεπερνάνε τα 30εκ. σε ύψος. Ευελπιστώ ότι με τον καιρό θα φουντώσουν και θα καταλαβουν περισσότερο χώρο ώστε να δείξουν σαν μια ωραία χρωματική συστάδα.

Εφόσον υπάρχουν ποτιστικά οπωροφόρα, μια άλλη ιδέα είναι περιμετρικά του κάθε δέντρου να σπέιρεις βότανα που θέλουν νερό (δυόσμο, μέντα, βασιλικό, μελισσόχορτο κ.α). Ετσι θα έχεις ένα δέντρο και γύρω-γύρω δυόσμο, ένα άλλο με μελισσόχορτο κλπ.
Φυτά όπως αχίλλεια, αρτεμισία και σύμφυτο δίνουν επίσης ωραία άνθη .
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18875 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Συμβουλες για σπορα αγριων λουλουδιών
Μεστό πληροφοριών το μήνυμά σου Δέσποινα!

Φανταζόμουν τα βότανα φυτεμένα σε σειρές.
Αφού υπάρχουν και σκυλιά, θεωρώ ότι μπορεί να υπάρχει διάδρομος ανάμεσά τους ώστε να μπορούν να κυκλοφορούν και αυτά.

Όταν τα βότανα μεγαλώσουν (1-2 χρόνια) θα πρασινίσουν το χώρο και με τον όγκο τους θα κόβουν τον αέρα και θα εμποδίζουν τη σκόνη να φτάσει στο σπίτι.

Συν όλα τα άλλα πλεονεκτήματα.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18879 από giota potamiti
Απαντήθηκε από giota potamiti στο θέμα Συμβουλες για σπορα αγριων λουλουδιών
Καλημερα ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας, Δεσποινα & Ηλία. Μου διαφωτίσατε πλήρως!!! Θα βγαλω μια φωτογραφία το χωρο οπως είναι τωρα και άλλη μια μετα την τοποθέτηση των φυτών, να δείτε το αποτέλεσμα, που προσωπικα ήδη στο μυαλό μου φανταζει υπέροχο λειτουργικο και οικολογικο!!!
Οσον αφορα τα σκυλιά μου τα εχω εκπαιδευσει να χρησημοποιούν μονο τις ακρες του οικοπεδου για την τουαλέτα τους και ετσι δεν εχω θέμα να μου λερωνουν τον χωρο. Σας ευχαριστώ πολύ. :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα