× Φρούτα

Συζητήσεις για φρούτα και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9642 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
Πιστε'υω οτι το πεπονι αυτό δεν προκειται να εχει δραματικές αλλαγές στο χρώμα του.Απο την δική μου εμπειρία και απο πληροφορίες παραγωγών τα καρπούζια έχουν στο κοτσάνι τους ενα φύλλο το οποίο είναι όρθιο κοντά 5-8 εκατοστά.Οταν αυτό αρχίσει να ξεραίνεται τότε το καρπούζι είναι έτοιμο.Αλλοι το χτυπάνε και καταλαβαίνουν αλλά εγω δεν μπόρεσα να καταλάβω τίποτε με τα χτυπήματα μάλλον το ενόχλησα :cheer: .Σε οτι αφορά τα πεπόνια χθές έκοψα ένα -ή μάλλον μούμεινε στο χέρι- προσπαθώντας να το μετακινήσω.Ειχε πολύ έντονο κίτρινο χρώμα και μύριζε ωραία.Τα απόγευμα λέω να το κόψω μια και αναπάυεται προς το παρόν στο ψυγείο......εν αναμονή λοιπόν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": athina88

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9671 από athina88
Απαντήθηκε από athina88 στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΛΥΘΗΚΕ Η ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΠΟΝΙ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΠΟΝΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΑΝΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ...ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΣΠΟΡΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΕ ΕΤΣΙ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΠΕΠΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΠΟΡΟ!!!!! ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9708 από Jenny
Απαντήθηκε από Jenny στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
καλησπέρα athina88,
προσθέτω: και αν θες... να προσφέρεις! διότι δυσεύρετος ο σποράκος σου!!! :-)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9712 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
athina88 Οταν ειναι έτυμα τα πεπονια σου θα παρουν ενα ανοιχτό κιτρινο χρώμα,οσο για το αν υπαρχουν χειμωνικά ,υπαρχουν,εχω βαλει και βαζω καθε χρονο,τα βαζουμε στα τελη Ιουνιου και τα αφήνουμε στην πεπονια εως οτου ξεραθει,αλλα τα πεπονια δεν τρώγονται, ειναι αγίνωτα ακομα,τα κρεμαω απο το λικη τους για να μην ακουμπανε πουθενα γιατι σαπιζουν,και τα τρωμε τα χριστουγεννα ειναι πολύ γλυκα και νοστιμα,ο φλιος τους ειναι λειος, και το χρώμα ενα κιτρινο ξεπλυμένο θα ελεγα, αλλα εχουν μικρή παραγωγή
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jenny, athina88

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9713 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
Γεια σας κι από μένα. Εγώ σαν χειμωνιάτικο πεπόνι ξέρω το πεπόνι του Εβρου. Αρχίζει και ωριμάζει από τον Σεπτέμβρη και μετά και κρατάει μέχρι και τα Χριστούγεννα.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": athina88

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #9720 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
Για ένα τέτοιο μου μίλησαν και μένα Ζαχαρία, ....!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by despina119.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11274 από κατερινα γεω
Απαντήθηκε από κατερινα γεω στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
Φυτεψα τον Αυγουστο σε γλαστρα, για πλακα, ενα σπορι απο "πεπονι οψιμο" αγνωστων λοιπων στοιχειων. Μεγαλωσε, ανθιζε, ανθιζε και πριν λιγες μερες αρχισε να δενει καρπους!!, (εχει 5-6 μεχρι τωρα). Ξαφνικα , τα φυλλα της αρχισαν να γινοντα ανοικτο πρασινο προς κιτρινο. Καπου διαβασα οτι η πεπονια θελει πολυ πλουσιο χωμα. Ξερετε καποιο "καθαρο" λιπασμα? Η μηπως ειναι ασθενεια?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11285 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
Κατερίνα δεν πιστευω οτι μεσα στην γλάστρα θα μπορέσεις να διατηρήσεις τα πεπόνια απο την στιγμή που θα αρχίσει να αναπτύσει κλωνάρια και λουλούδια.Ειναι και αργά πιστεύω αλλά απο την μικρή μου εμπειρία φέτος με τα πεπόνια που τα έβαλα τελείως για πλάκα στην άκρη του λαχανόκηπου μου (ευτυχώς) τα είδα να επεκτείνονται δεξια και αριστερά να αναπτύσουν πολλά παρακλάδια με άνθη και αρκετούς καρπούς.Βέβαια επόμενο είναι να έχει μεγάλη ανάγκη σε νερό και ''λίπασμα''.Ετσι καταφερα και τρώω ακόμη πεπόνια μια και με τις τελευταίες ζέστες αρχισαν να βγάζουν πάλι καρπούς.Εκείνο που δέν έκανα ήτανε να κορφολογήσω τα φυτα έτσι ώστε να επικεντρωθεί η δύναμη του στα κλωνάρια που είχαν καρπό.Κατι τέτοιο ισως θα πρέπει να κάνεις και με την γλάστρα σου και να διατηρήσεις ίσως τα κλωνάρια που έχουν τον καρπό.Ερααλα κοπρία σιτεχνική η πληροφορία ελπίζω να βοήθησα.
ΥΓ.λίπασμα εβαλα κοπρια μόνο στην αρχή στο φύτεμα των φυτών.Μετα τα αφησα στην τύχη τους αλλά απο νερό μπόλικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11288 από κατερινα γεω
Απαντήθηκε από κατερινα γεω στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
Ευχαριστω Θεολογη, αυτο θα κανω, θα το κορφολογησω και θα το ποτιζω περισσοτερο κι οτι γινει. Η αληθεια ειναι οτι του αραιωσα το ποτισμα επειδη δροσισε αλλα μαλλον δεν εκανα καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14494 από konstefa
Απαντήθηκε από konstefa στο θέμα ΑΠΟΡΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!!!
Παιδιά επειδή τα πράγματα φαίνονται μπερδεμένα αλλά νομίζω ότι δεν είναι ήθελα να καταθέσω και τη δική μου γνώση στο θέμα.
Υπάρχει πράγματι μια παλιά ποικιλία πεπονιού που λέγεται θρακιώτικο και το λένε "χειμωνιάτικο" πεπόνι. Η ποικιλία αυτή φυτεύεται πιο όψιμα π.χ. Αύγουστο και το λένε χειμωνιάτικο γιατί τον ώριμο καρπό τον φύλαγαν σε καλάθι ή σε δίχτυ κρεμασμένο έξω (οπότε στη θράκη καταλαβαίνετε ότι ήταν σαν κατάψυξη) μέχρι τα Χριστούγεννα οπότε και το έτρωγαν. Έχω δοκιμάσει να το καλλιεργήσω στην Αχαΐα χωρίς αποτέλεσμα. Μου είχε στείλει σπόρο ένας καλός φίλος που το καλλιεργεί σε ένα χωριό στον Έβρο. Ίσως κάνει μόνο σε εκείνα τα μέρη. Έχω ακόμα σπόρο όμως και θα το παλέψω.
Υ.Γ. Δεν έχω αρκετό σπόρο για να στείλω.
Πιστεύω να φώτισα λίγο το τοπίο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ki_pouros

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα