× Φρούτα

Συζητήσεις για φρούτα και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ξυνά σε γλάστρα??

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11264 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Ξυνά σε γλάστρα??
Nαι αυτο ειναι....... το ειχε παρουσιασει ξανα και το αντιμετωπισα κοβοντας τα φυλλα που ειχαν κατσαρωσει πριν ενα χρονο περιπου ,τωρα παρουσιαστηκε ξανα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΑΝΤΙΓΟΝΗ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11289 από EIPHNH
Απαντήθηκε από EIPHNH στο θέμα Ξυνά σε γλάστρα??
1) χτες πήγα στο φυτώριο της γειτονιάς μου να πάρω γλάστρες για τα ξυνά. Διάλεξα τις πιο μεγάλες να χουν ΄χωρο ν'αναπτυχθούν τα δεντράκια, και να μην μεταφυτεύω κάθε χρόνο. Το παιδί όμως εκεί, μου είπε να μην πάρω τις πιο μεγάλες, αλλά 2-3 νούμερα μεγαλύτερες απ'τη γλάστρα του φυτωρίου, γιατί λέει αν βρει πολύ χώρο, θ'απλώσει γρήγορα ρίζες και σε δύο χρόνια θα θέλω μεταφύτευση σε...βαρέλι. Ισχύει? Να τον ακούσω ή να πάρω τις μεγάλες μια και καλή? Νόμιζα πώς όσο μεγαλύτερες τοσο το καλύτερο για τα δεντράκια. Αλλά όχι και να μου ζητάνε βαρέλι μετά!!! Φοβάμαι όμως και να τις μεταφυτεύω κάθε τρεις και λίγο να μη στρεσαρονται αλλάζοντας περιβάλλον...

2) Επίσης σ'ένα περιοδικό που είχε αφιέρωμα για τις διάφορες ποικιλίες πορτακαλιων διάβασα ότι η βαλέντσια, η μέρλιν και η ναβαλίνα, κάνουν πορτοκάλια που καλύπτουν σχεδόν όλο το έτος (δηλαδή από Οκτώβρη ως ΓΕνάρη η μία, από Νοέμβρη ως Μάρτη η άλλη και από Απρίλιο ως Ιούνιο η άλλη). Να πάρω άραγε κιαπ'τις τρεις? Και ποια απ'τις τρεις μου συστήνετε να φυτέψω στο χώμα (βρήκα άκρη, θα ξεπαστρεψω απ'τον κήπο κάτι άλλο που δεν εξυπηρετέι και μου πιάνει και το χώρο, και θα βάλω μία απ'τις τρεις εκεί, αλλά ποια να βάλω? Ποια έχει την ικανοποιητικότερη παραγωγή?)

3) Και τρίτον και τελευταίον, και τέρμα, :P για τις γλάστρες μου να διαλέξω νάνες ποικιλίες ή κανονικές? Έχει καμία πρακτική σημασία, η είναι μόνο αισθητικό το αποτέλσμα?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by EIPHNH.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11312 από EIPHNH
Απαντήθηκε από EIPHNH στο θέμα Ξυνά σε γλάστρα??
Να σαι καλά! Θα πάρω μεγάλες γλάστρες γιατί και μένα δε μου κατσε καλα αυτό που μου είπε το παιδί για τις μικρές γλάστρες.
Λεμονιά έχω στον κήπο μου και εδώ και 7 χρόνια δεν έχω αγοράσει ποτέ λεμόνια,είναι όλο το χρόνο γεμάτη, δίνω κι όλας. Την τελευταία φορά ήταν τόσο πολλά, που στο τέλος δεν είχα σε ποιον να τα δώσω και σάπισαν στο συρτάρι του ψυγείου....
Οπότε στην άλλη θέση που αδειασε θα βάλω μια μέρλιν. Και θα πάρω μια κλημεντίνη, μία βαλέντσια και μία ναβαλίνα (κανονικές, όχι νάνες αφού το λες) σε τρεις μεγάλες γλάστρες. Περισσότερα από φώτος :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11315 από EIPHNH
Απαντήθηκε από EIPHNH στο θέμα Ξυνά σε γλάστρα??
ναι,ε? Κιεγώ είχαν διαβάσει ότι κάνουν πολύ μεγάλη παραγωγή (μεγαλύτερη απ'τις άλλες δύο) με γλυκά πορτοκάλια...Δηλαδή λες να μη βάλω?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11317 από EIPHNH
Απαντήθηκε από EIPHNH στο θέμα Ξυνά σε γλάστρα??
χμμμ...το πράμα θέλει σκέψη. Θα το επεξεραστώ και θ'αποφασίσω.
Πάντως είναι ακριβά τα άτιμα. Τα μονοετή τα βρήκα 10 ευρώ και τα 3ετή 25. Δεν ξέρω τί να πάρω...Τα μονοετη είναι οικονομικότερα φυσικά, αλλά πότε θα φάμε καρπό? Σε 3 χρόνια?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by EIPHNH.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11332 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Ξυνά σε γλάστρα??
Ειρήνη αυτό που ξέρω είναι πως η μεταφύτευση σε μεγάλη γλάστρα πρέπει να είναι σταδιακή και οχι απότομη δεν είναι καλό για το φυτό να το βάλεις κατυεθυαν σε μεγάλη γλάστα γιατι καθυστερεί την αναπτυξη του εγω το έκανα σε δύο σταδια .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11341 από EIPHNH
Απαντήθηκε από EIPHNH στο θέμα Ξυνά σε γλάστρα??
Κιεγώ την ίδια απορία είχα, αλλά φέτος πήρα ένα ρυγχόσπερμο και ρώτησα γεωπόνο αν το βάλω κατευθίαν στη γη αν θα χει πρόβλημα και μου είπε όχι. Στη γη δεν έχουν τέτοιο θέμα. Στις γλάστρες όμως μου είπε το έχουν, και κανονικά τα φυτά θέλουν με ρέγουλα μεταφύτευση κάθε φορά και σε λίγο μεγαλύτερη γλάστρα. Εντάξει, για τα απλά φυτά. Αλλά τα δέντρα τώρα, πώς να κάνεις κάθε 2 χρόνια μεταφύτευση? Εύκολο είναι? Δεν ξέρω τί να κάνω...Να πάρω άραγε μια μέτρια γλάστρα? Όχι την πιο μεγάλη?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11370 από EIPHNH
Απαντήθηκε από EIPHNH στο θέμα Ξυνά σε γλάστρα??
πού μένεις? Έχω γνωστό σε φυτώριο στην ΑΡτέμιδα αν θες για καλύτερες τιμες. Κιεγώ από κει θα τα πάρω. Κανονικά οι τιμές για τα μικρά είναι σαν αυτές που είπε ο Δημήτρης, αλλά όταν παίρνω πολλά μαζί μου κόβει κάμποσα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by EIPHNH.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11376 από kofridas
Απαντήθηκε από kofridas στο θέμα Ξυνά σε γλάστρα??
εγω μια λεμονιτσα που πηρα περσι τυπου νανακι,δεν εχει σταματισει να μου δινει λεμονια.και τωρα εχει και ειναι ειδη ανθησμενη,την πηρα 25 ευρω περσι τετοιο καιρο μαζι με την γλαστρα (πλαστικη...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα