× Ιδέες και προτάσεις για κατασκευές για τον κήπο, το εξοχικό, το μπαλκόνι, κ.λπ.

Τελαρογλάστρες: Οικονομική λύση για καλλιέργεια στην πόλη

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10296 από Roula
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα πολύ μου αρέσουν οι πατέντες με βάση υλικά που δεν χρειάζονται οι άλλοι! Επίσης βρίσκω ιδιαιτέρως ενοχλητικό το κόστος από μια μεγάλη πλαστική γλάστρα ή ζαρντινιέρα. Τυγχάνει να έχω μια βεράντα στο πίσω μέρος του σπιτιού μου, όπου δεν έρχονται επισκέψεις, άρα το αισθητικό κομμάτι δεν με νοιάζει επί του παρόντος. Αν με νοιάξει, θα κάνω καμιά τσαχπινιά σε δεύτερο χρόνο.

Οπότε, έχουμε και λέμε:
Ο κάδος με τα ανακυκλώσιμα στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς μου είναι καθημερινά γεμάτος από πλαστικά τελάρα διαφόρων μεγεθών.
Το εξτρα υλικό που χρειάστηκα είναι πανί εδαφοκάλυψης/γεωύφασμα (το βρήκα σε ρολό 15m x 1m). Κατά τα άλλα, ένα ψαλίδι και ένα συρραπτικό:


Έκοψα το "πανί" στο επιθυμητό μήκος και έντυσα το εσωτερικό του τελάρου. Επειδή δεν ήθελα να μπλέξω με κοψο-ραψίματα, απλώς δίπλωσα τις γωνίες που περίσσευαν και τις έπιασα με συρραπτικό.


Καθώς αυτό το "πανί" ξεφτίζει πολύ εύκολα, γύρισα περιμετρικά τις άκρες του προς τα έξω, τις οποίες επίσης έπιασα με συρραπτικό. Όπως κάνουν οι μοδίστρες, ένα πράμα. :)


Και ....voila! Έτοιμο να το γεμίσουμε χώμα και να φυτέψουμε τα φυτουλίνια μας.



Εύκολα τα φαντάζομαι γεμάτα ρόκα, μαρούλια και σπανάκι... B)

Κόστος τελάρου: ---
Κόστος "πανιού": 21€ (βγάζει πάνω από 17 μεγάλα τελάρα, βάθους 40cm)
Χρόνος που χρειάστηκα για κάθε ένα: Περίπου 5min.

Υ.Γ. Να με συμπαθάτε, από αμέλεια δεν διάλεξα έγκαιρα την κατηγορία "Κατασκευές" που ήθελα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Roula.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, Λαμπετία

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10297 από kerkireos
Επισης να προτεινω και τα τελαρα για τα γαλατα.Ειναι σχεδον κυβοι, (33x33x30)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10299 από Ki_pouros
Φίλη Roula
Οικολογική και Οικονομική λύση για καλλιέργεια στην πόλη θα την έλεγα.
Πολυ καλή η ιδέα σου. Και μη κολλάς στο "δεν έρχονται επισκέψεις, άρα το αισθητικό κομμάτι δεν με νοιάζει επί του παρόντος" .Αυτό που αρέσει σε σένα σίγουρα θα αρέσει και σε κάποιους που έχουν σαν την δική σου αισθητική ματιά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10301 από kerkyreos
μπραβω Ρουλα
πολυ καλη ιδεα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10302 από EIPHNH
πολύ ωραία ιδέα. τα είχα τελείως του πεταματού αυτά τα τελάρα. Πού το βρίσκω αυτό το πανί? Έχει στο Leroy? μπορεί να χει και στο φυτώριο?
το σπανάκι λες ότι κάνει σε τέτοια τελάρα? Νομιζα ότι μόνο στη γη σπέρνεται γιατί θέλει χώρο. Μη μου βάζεις ιδέες σε παρακαλώ!!! :evil: :whistle: :woohoo: :laugh: :laugh:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by EIPHNH.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10303 από fanish1
Μπράβο Ρούλα. Πάρα πολύ καλή ιδέα!!
Καλημέρα!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10304 από Roula

kerkireos έγραψε: Επισης να προτεινω και τα τελαρα για τα γαλατα.Ειναι σχεδον κυβοι, (33x33x30)


...Τα οποία είναι μια εξαιρετική ιδέα για μεμονωμένα φυτά. :)
Προσωπικά, χρειαζόμουν κάτι μεγαλύτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10305 από Roula

EIPHNH έγραψε: πολύ ωραία ιδέα. τα είχα τελείως του πεταματού αυτά τα τελάρα. Πού το βρίσκω αυτό το πανί? Έχει στο Leroy? μπορεί να χει και στο φυτώριο?
το σπανάκι λες ότι κάνει σε τέτοια τελάρα? Νομιζα ότι μόνο στη γη σπέρνεται γιατί θέλει χώρο. Μη μου βάζεις ιδέες σε παρακαλώ!!! :evil: :whistle: :woohoo: :laugh: :laugh:


Ειρήνη τέτοιο πανί μπορείς να βρεις σε φυτώριο. Δεν γνωρίζω αν το κατάστημα που λες έχει, αλλά υποθέτω πως θα έχει, καθώς έχω δει να κυκλοφορεί και σε άλλο εξίσου μεγάλο κατάστημα με εργαλεία κτλ.

Λοιπόν, το σπανάκι στη γη ήξερα κι εγώ ότι καλλιεργείται. Η απόσταση φύτευσης διαβάζω ότι πρέπει να είναι γύρω στους 20 πόντους. Η ρίζα του δεν ξέρω πόσο βαθιά πάει, όμως.
Προσωπικά, γη δεν έχω στην πόλη. Σπανάκι θέλω. Άρα θα δοκιμάσω και ό,τι βγει.
Τα τρία τελάρα που έχω επιλέξει για το σπανάκι είναι διαστάσεων Μ: 60, Π: 45, Υ: 25.
Τα τελάρα για το μαρούλι έχουν περισσότερο βάθος.
Τα τελάρα για τη ρόκα είναι μακριά και πλακουτσωτά.
Βασικά όλες τις πρασινάδες μου σε τελάρα διαφόρων μεγεθών θα τις βάλω. Εδώ και μια βδομάδα φαντασιώνομαι τελαρο-πρασιές. :blush:

Αν φυτρώσει τίποτα στο σπορείο που έβαλα χτες, θα ανεβάζω και φωτό. :laugh: :laugh: :whistle:

Υ.Γ. Ευχαριστώ και το πάντα "μαγικό" και άμεσο χέρι που με μεταπήδησε στη σωστή κατηγορία. ;)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Roula.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10310 από γιωργος1
ρουλα ευγεεεεε !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10313 από zvranik
καλα Ρουλα δε παιζεσαι.... ;)

εχω καμποσα απο αυτα τα τελαρα (μπας και τα χρειαστώ) και να που μου εδωσες ιδέα τι μπορώ να τα κάνω...... :woohoo:

εισαι ολο εκπλήξεις ζουζουνα μου , ευγε!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.457 δευτερόλεπτα