× Βότανα

Συζητήσεις για βότανα και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

καλιεργια καπνου για ιδια χρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #14134 από ιωαννης1970
Απαντήθηκε από ιωαννης1970 στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση
ετσι ειναι davis.εχεις δικιο.ποροθηκα,καμια ομως προσβολη σε κανενα.εαν εθιξα καποιον ,ανακαλω.
υπαρχει ομως ερμηνεια.εγινε μοδα στην ελλαδα να αποθαρηνουμε τους αλλους για το καθε τι.ασ τα αγοραζουμε ολα απο την κινα λοιπον.
η ελλαδα εβγαζε καποτε τα ποιοτικοτερα καπνα στο κοσμο.
μετα ηρθε ηκοινη αγροτικη πολιτικη,η υσχηρη ελλαδα,το υπουργειο αγροτικης αναπτηξης
ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ Η ΠΕΙΝΑ .
Ασ συνεχησουμε να αποθαρινουμε ο ενας τον αλλον.σε λιγο,δεν θα υπαρχουμε καν

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #14135 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση
Αγαπητοι φιλοι με ολο το σεβασμο επιτρεψτε μου να ειμαι καθετος στο θεμα καλλιεργειας καπνου για προσωπικη χρηση (το δικαιωμα το εχουν μονο οι καπνοπαραγωγοι) .ενα παραδειγμα θα σας κανει να καταλαβετε . καθε κανονικο κουτι τσιγαρα εχει περιπου 30 γραμμαρια καπνο και κανει απο 3 εως 4 ευρω οταν ο παραγωγος παιρνει τοσα για το 1 κιλο καπνου περιπου , φανταστητε λοιπον τι εσοδα θα χασει το κρατος απο τους φορους αν ολοι κπνιζουμε δικο μας καπνο .αυτο ειναι το αδικημα οτι κλεβουμε το κρατος,του στερουμε τους φορους . μαλιστα και οι καπνοπαραγωγοι μπορουν να κρατανε καθε χρονια συγκεκριμενη ποσοτητα καπνουγια ιδια χρηση προσοχη λοιπον!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #14139 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση
Δημήτρη, που το λέει ακριβώς ότι μπορείς να καλλιεργήσεις για ιδία χρήση χωρίς να είσαι καπνοπαραγωγός ? γιατί κι εγώ ήξερα μέχρι τώρα ότι απαγορεύεται .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #14141 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση
χαχαχαα δικηγορίστικα τερτίπια μου φαίνονται Δημήτρη αυτά. Το ότι δεν το απαγορεύει το καταλαβαίνω,...που λέει όμως ότι επιτρέπετε ??? !!!! αυτό δεν βρήκα μέχρι τώρα .....που γράφει ότι χωρίς άδεια μπορεις να καλλιεργήσεις ...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #14183 από ssotiris
Απαντήθηκε από ssotiris στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση
υπάρχει και 3 κατάσταση από τις ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ?
εάν στο ΦΕΚ λέει ότι επιτρέπεται να το καλλιεργήσεις για προσωπική χρήση (δεν εξετάζουμε εδώ τι σημαίνει προσωπική χρήση, εκτός του προφανές που είναι η πώληση προς τρίτους), τότε μπορείς να βάλεις καπνά, να τα μεγαλώσεις, να τα μαζέψεις, να τα επεξεργαστείς και μετά να τα καπνίσεις.

μια οικογένεια λοιπόν που κάνει καπνό, χρειάζεται χοντρικά 1 άντε 2 κιλά καπνό τον μήνα. δεν ξέρω πόση γη πρέπει να καλλιεργηθεί για να σου δώσει τα καπνά του χρόνου, αλλά νομίζω ότι θα είναι εντός της προσωπικής χρήσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #14190 από αρχαριος
Απαντήθηκε από αρχαριος στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση
ενα θα πω...εγω αγοραζω καπνο απο αγρινιο με 15ευρω το κιλο και περναω περιπου 1 μηναενω ηθελα πρωτα 160ευρω...ας ειχαμε δουλεια με αξιοπρεπες μισθο και θα υποστηριζα και εγω το κρατος.Δεν τα βαζω με τους καπνοπαραγωγους αλλα με αυτους που κοιτουν να μας ξεζουμισουν στους φορους.
το αν κανει κακο στην υγεια ειναι σε συναρτηση με αυτους που πινουν κρασακι,τσιπουρο,τρωνε χοιρινο και πολλα αλλλα ακομα........
ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #14191 από αρχαριος
Απαντήθηκε από αρχαριος στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #14318 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση
Αν ήξερα Ιωάννη ότι ψάχνεις σπόρο σίγουρα θα σου κρατούσα. Αυτές οι ρίζες φύτρωσαν στον κήπο από μόνες τους - μάλλον ήταν στην κοπριά ο σπόρος - και τις κράτησα για να τις δουν γείτονες που δεν είχαν ξαναδεί.

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε







Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε



Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε



πως κατέληξες στα βιρτζίνια ? αυτά νομίζω ότι έχουν άλλη επεξεργασία από τα ανατολικού τύπου που καλλιεργούμε εδώ. Νομίζω ότι τα στεγνώνουν σε φούρνο και όχι στον ήλιο .
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Στελλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #14319 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση
κατά λάθος ανέβηκαν πολλές ίδιες φωτογραφίες ....συγνώμη ....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #14327 από ιωαννης1970
Απαντήθηκε από ιωαννης1970 στο θέμα καλιεργια καπνου για ιδια χρηση
στελλα ευχαριστω για την συμβολη σου στην προσπαθεια .αν πετυχει θα σου στει λω αρκετη ποσοτητα να καπνιζετε καπνο με ναργιλε,να μην βλεπει ο ενασ τον αλλον.
σπορος και διαθεση υπαρχουν,λεφτα και γνωση οχι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.272 δευτερόλεπτα