× Ανακοινώστε εκδηλώσεις και δράσεις στον τόπο σας. Ενημερώστε μας!

Νομοθεσία για την εμπορία των σπόρων

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16533 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Νομοθεσία για την εμπορία των σπόρων

zaxarias έγραψε: Κρανιος εγραψε
Γιατί να παρακαλέσω τη Δαμανάκη; Δεν είναι δική μας αυτή; Είναι ηλίθια και δεν ξέρει και πρέπει να της πούμε εμείς; Είναι με τα ξένα συμφέροντα; Είναι πουλημένη;

Γιατί να παρακαλέσω τη Δαμανάκη,της το απαιτω, ΔΕΝ είναι δική μας αυτή, Είναι ηλίθια και δεν ξέρει και πρέπει να της πούμε εμείς (ΝΑΙ) Είναι με τα ξένα συμφέροντα (ΝΑΙ) Είναι πουλημένη (ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ)


+1 B)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16541 από η μολόχα
Απαντήθηκε από η μολόχα στο θέμα Νομοθεσία για την εμπορία των σπόρων
Την ανοικτή επιστολή μπορείτε να τη στείλετε σε όλους τους Έλληνες ευρωβουλευτές. Εγώ ήδη έχω στείλει σε αρκετούς.
Κάποιοι είναι ήδη ενήμεροι για το θέμα.
Φυσικά δεν ξέρω τι θα ψηφίσουν από τη στιγμή που το λόμπι των πολυεθνικών κινεί όλα τα νήματα, αλλά με το να καθόμαστε και να τους βρίζουμε μέσα στο φόρουμ δεν αλλάζει κάτι.

Προσωπικά αντιδρώ στις νομοθεσίες πρώτα απ'όλα με τον κήπο μου, μετά με τις συζητήσεις που κάνω με άλλους και τους ενημερώνω για ό,τι γνωρίζω και τρίτον με τέτοιους είδους κινητοποιήσεις.

Είναι πολύ ωραία να καθόμαστε σε ένα γραφείο κάπου στας Βρυξέλλας και να ορίζουμε νόμους, αλλά εμένα μου βγήκε ο πάτος εχτές με τις αγροτικές εργασίες που είχαμε.....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16542 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Νομοθεσία για την εμπορία των σπόρων
Αυγά Βουλγαρίας στην Ελλάδα μέσω ΕΕ!

Σοβαρά ερωτηματικά προκαλεί η απόφαση της Κομισιόν να εγκρίνει συνολικά 22 προγράμματα, με στόχο την προώθηση αγροτικών προϊόντων στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τρίτες χώρες.
Μεταξύ αυτών είναι και το πρόγραμμα προώθησης αυγών από τη Βουλγαρία στην Ελλάδα και τη Ρουμανία, σύμφωνα με όσα μετέδωσε το ιδιωτικό πρακτορείο ειδήσεων της Σόφιας «Novinite».
Ο συνολικός προϋπολογισμός των προγραμμάτων, τα περισσότερα εκ των οποίων θα «τρέξουν» την επόμενη τριετία, διαμορφώνεται σε 71,94 εκ. ευρώ. Από το συνολικό ποσό του προϋπολογισμού των προγραμμάτων, τα 37,97 εκ. ευρώ είναι η ευρωπαϊκή συμμετοχή.
Τα επιλεγμένα προγράμματα καλύπτουν το ελαιόλαδο,το γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα, το κρέας,τα νωπά ή μεταποιημένα φρούτα και λαχανικά, τα οργανικά προϊόντα, τα αυγά, το κρασί και τα κηπευτικά προϊόντα, καθώς επίσης και τα προϊόντα ποιότητας εγγεγραμμένα ως Προστατευόμενης Ονομασίας Προέλευσης (ΠΟΠ), Προστατευόμενης Γεωγραφικής Ένδειξης (ΠΓΕ) και Εγγύησης Ειδικού Παραδοσιακού Προϊόντος.
Στην περίπτωση της Βουλγαρίας, ο συνολικός προϋπολογισμός του διετούς «σχήματος» διαμορφώνεται στο ποσό του 1,89 εκ. ευρώ και η ευρωπαϊκή συμμετοχή σε 946.000 ευρώ. Ο ανάδοχος του διετούς προγράμματος που στοχεύει στην προώθηση των βουλγαρικών αυγών στις αγορές της Ελλάδας και της Ρουμανίας είναι η Ένωση Γεωργικών Παραγωγών της Βουλγαρίας.

ΠΗΓΗ. www.toxrima.gr
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by voskos.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16543 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Νομοθεσία για την εμπορία των σπόρων
Παρακαλώ μη με σφάξετε. Θα σας ψηφίσω. Δείτε, ακούστε και τ' άλλα γαλόπουλα τ' αδέρφια μου, είναι αναφανδόν μαζί σας. Χαχαχαχαααα....
Μα κανένας δε μου είπε γλου γλου γλου...

Χωρίς αστεία. Κάνετε όποια ενέργεια νομίζετε σωστή. Κάθε είδους διαμαρτυρία μετράει. Δε θέλω σε καμιά περίπτωση να πω όχι στην πρότασή σου μολόχα μου....

Ήθελα μόνο να έπιανα από τ' αυτί την κυρία Δαμανάκη, εκείνη της αριστεράς μου δεν ξέρει τι ποιεί η δεξιά μου.....

Όχι. Δεν είμαστε ζώα. Είμαστε άνθρωποι. Είμαστε περήφανοι άνθρωποι και ελεύθεροι. Εγώ έτσι έζησα κι έτσι θα ζήσω. Αλλιώς δε θα είχε καμιά αξία η ζωή μου. Θα με είχαν φάει τα Χριστούγεννα με μια καλή γέμιση.....

Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα