× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Η ζωη μας...ανεκδοτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15292 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Περπατάει μια χελώνα στη ζούγκλα… η χελώνα την έχει δει πολύ δυνατή και λέει συνέχεια «πόσο δυνατή είμαι, θα τους σκίσω όλους κλπ…»
Σε ένα σημείο συναντάει στο μονοπάτι ένα σκιουράκι.
Γυρίζει και του λέει:
- Σκιουράκι σήκω και φύγε μην σου σπάσω τα μούτρα
Το σκιουράκι της λέει:
- Σιγά μην σε φοβηθώ…
- Σήκω και φύγε μην σε κάνω γούνα, απαντάει η χελώνα.
Φοβήθηκε το σκιουράκι και την κοπάνησε.
Φουσκώνει όλο περηφάνια η χελώνα… «πω πω, γομαρού που είμαι, θα τους σκίσω όλους κλπ»… και συνεχίζει με αργό βήμα.
σε ένα άλλο σημείο συναντάει ένα λαγό στο ίδιο μονοπάτι.
- Λαγέ σήκω και φύγε θα σε σκίσω .
Γυρίζει, την κοιτάει ο λαγός…
- Θα μου κλάσεις τ” ι@, της απαντάει.
- Λαγέ σήκω και φύγε θα σε κάνω στιφάδο!.
Την κοιτάει μεγάλη που ήταν ο λαγός, φοβήθηκε και την κοπανάει.
-ΠΩΠΩ ΓΟΜΑΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ, ΟΛΟΙ ΜΕ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ, λέει η χελώνα και συνεχίζει.
Λίγο παρακάτω συναντάει ένα ταύρο… τον κοιτάει που είναι τεράστιος, φοβάται λίγο αλλά γυρίζει και του λέει:
- Ταύρε σήκω και φύγε θα σε σκίσω.
Την κοιτάει ο ταύρος, αλλά την γράφει εντελώς…
- Ταύρε σήκω και φύγε θα σε κάνω μπριζόλες, ξαναλέει η χελώνα.
Την κοιτάει ο ταύρος, γυρίζει και της χώνει ένα χέσιμο απίστευτο! Γεμίζει με σκ@τό μέχρι πάνω η χελώνα!
Κάποια στιγμή καταφέρνει και βγαίνει μέσα από τα σκ@τά η χελώνα, τον κοιτάει καλά καλά έτσι ζαλισμένη που ήταν και του λέει:
Τα έκανες πάνω σου εεεεε;;;

Ηθικόν δίδαγμα??
Καλό είναι να έχουμε πάντα επαφή με την πραγματικότητα!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15295 από κατερινα γεω
Απαντήθηκε από κατερινα γεω στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Μαλλον ολες οι μουντζες για παρτη μας!!

ΑΝΤΙΓΟΝΗ έγραψε: Φέτος, στη Γιουροβίζιον, αντί για δωδεκάρια, πρέπει να ανταλλάξουμε με τη Κύπρο μούντζες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15356 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Συμφωνώ Κατερίνα των Κυπρίων τουλάχιστον οι βουλευτές έχουν και ρόλο και ανάστημα και ξέρουν να λένε και ένα οχι ...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15510 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Το θέλω σε καρέκλα Δημήτρη...κουνιστή κατά προτίμηση……… έχει;;
χαχαχαχα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15573 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Ο fireseaker βρήκε αυτά τα ωραία. Τον ευχαριστώ κι εδώ. Διαπραγματεύονται ένα θέμα φυσικής και τα βρήκα άκρως ενδιαφέροντα. Χαχαχαααααα........
Μα, το γυαλί λένε ότι άμα ραγίσει ....

Με τόσες αγγλικούρες οι Κύπριοι ψάχνονται ε; Χαχαχααααα.....


Το βρήκα: Είσαι Κύπριος.






en.wikipedia.org/wiki/Prince_Rupert%27s_Drop

Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15636 από κατερινα γεω
Απαντήθηκε από κατερινα γεω στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ki_pouros, Κράνιος, kristi1, DAVIS, Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15658 από κατερινα γεω
Απαντήθηκε από κατερινα γεω στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
drgorilla.gr/drgorilla/apistefto-dite-ti...us-kathe-vradi-video


Θελω το αρκουδακι μου παση θυσια!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΤΑΥΡΟΣ, Κράνιος, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15660 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15704 από κατερινα γεω
Απαντήθηκε από κατερινα γεω στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15902 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Η ζωη μας...ανεκδοτα

Κράνιος έγραψε:

Η μέθοδος : Δια του τουβουλίσματος
[/size][/b]


Για να δω τώρα αν καταφέρω να πω με ωραίο τρόπο τούτο το παλιό ανέκδοτο!

Χμμμ... Ένας καμηλιέρης κέρδιζε τα στοιχήματα που έβαζε, τριγυρνώντας κάπου στην Αραβία. Ισχυριζόταν ότι η καμήλα του μπορούσε να πιει 10 κουβάδες νερό. Αφού προκαλούσε τους άλλους, έμπαινε το στοίχημα, και πάντα κέρδιζε.

Για δείτε πάνω κάτω τι έκανε:

1. Ο πρώτος κουβάς πήγαινε σφαίρα.

2. Ο δεύτερος κουβάς τέλεια!

3. Στον τρίτο κουβά της έτριβε λίγο το αφτί και την παρακαλούσε.

4. Στον τέταρτο κουβά κρατούσε τον κουβά μπροστά στη μούρη της και τραγουδούσε ένα τραγούδι άσχετο.

5. Στον πέμπτο κουβά άρχιζαν τα παρατράγουδα. Η καμήλα δυσανασχετούσε. Ο βοηθός του της οδηγούσε το κεφάλι στον κουβά, ο καμηλιέρης κρατούσε τον κουβά μην τον αναποδογυρίσει, και με τα πολλά την κατάφερναν να τον πιει.

6. Στον έκτο κουβά άρχιζε ένας ψυχολογικός πόλεμος σε βάρος του ζώου. Της πηγαίνανε το γεμάτο κουβά κι όταν η καμήλα σήκωνε το κεφάλι ψηλά, τον έπαιρναν και τον έφερναν πάλι, ότι και καλά δεν είναι ο ίδιος. Μία δύο τρεις, στο τέλος η καμήλα αποφάσιζε να δοκιμάσει λίγο. Τότε της έδινε μια με το μαστίγιο ο βοηθός, και φοβισμένο το ζώο αποφάσιζε να το πιει να τελειώνει.

7. Στον έβδομο κουβά ... εμ, δύσκολα! Ο βοηθός κρεμόταν από τ’ αφτιά του ζώου μέχρι ν’ αποφασίσει από την κούραση να το κατεβάσει! Γινόταν ο χαμός να της βάλουν το στόμα στο νερό! Έπινε λίγο κι άντε πάλι απ’ την αρχή. Λίγο λίγο, λίγο ακόμη και κάποια στιγμή το ζώο είχε τελειώσει το νερό.

8. Στον όγδοο κουβά τα αίματα είχαν ανάψει. Όλοι περίμεναν να τα παρατήσει. Αυτός όμως τα κατάφερνε: Τη βούρτσιζε, την χάιδευε, της τραγουδούσε ερωτικά τραγούδια. Της έδινε λιχουδιές να φάει, καραμέλες κι άλλες απατεωνιές, κι ύστερα φώναζε το βοηθό του να φέρει νερό για τη ... φίλη του. Να κι ο γεμάτος κουβάς! Μια καραμέλα, πιες και λίγο νερό, μια χούφτα ωραίο καθαρό σανό, πιες και λίγο νερό, μια χούφτα σπόρια, άντε λίγο ακόμα κούκλα μου, κτλ. Τέλειωνε κι ετούτος ο κουβάς!
Οι άλλοι χάνανε την υπομονή τους. Αλλά βλέπανε ότι θα κερδίσουν το στοίχημα κι επέμεναν να συνεχίσει. Το πράγμα είχε χοντρύνει. Φωνάζανε ότι δεν μπορούν να περιμένουν άλλο. Πόση ώρα χρειάζεται για κάθε κουβά; Άντε τελείωνε δικέ μου!

9. Στον έννατο κουβά ο καμηλιέρης δεν είχε και πολύ χρόνο. Έπρεπε με πειστικό τρόπο να συνεχίσει, χωρίς χρονοτριβές. Μην αμφιβάλλετε. Η καμήλα έπινε και τον έννατο κουβά. Και γρήγορα. Το παιδί του καμηλιέρη της έφερνε έναν επιβήτορα απέναντι και της αποσπούσε την προσοχή. Κι όπως μου έχουν πει, κάποια στιγμή της έβαζαν το κεφάλι πάνω από τον κουβά, μια κλωτσιά στο πόδι, μια αναρρόφηση η καμήλα, ... πάει κι αυτός ο κουβάς!

Ο καμηλιέρης τότε σκούπιζε τον ιδρώτα του ευχαριστημένος και φώναζε! Κέρδισαααααααα!!! Τι λες ρεεεεε;... Χρωστάς έναν κουβά ακόμα!

10. Αυτός ο κουβάς είναι παιχνιδάκι, φώναζε ο καμηλιέρης. Τώρα θα εφαρμόσω τη μέθοδο ΔΙΑ ΤΟΥ ΤΟΥΒΟΥΛΙΣΜΑΤΟΣ ...!!! ο βοηθός του φρόντιζε να έχει η καμήλα το στόμα της πάνω από τον κουβά. Ο καμηλιέρης κρατούσε ένα τούβλο κι έναν ματρακά. Έβαζε το τούβλο στον κώλο της καμήλας. Με το ένα, με το δύο, με το τρία ... νταπππ! Χτυπούσε! Ο βοηθός έσπρωχνε το κεφάλι μέσα στο νερό. Η καμήλα έκανε ιγκκκκκκ.... και το νερό εξαφανιζόταν!


Τι γνώμη έχετε τώρα για τις μεθόδους της τρόικας; Με τι μέθοδο μας κάνουν να καταπίνουμε τα πικρά ποτήρια;

Εγώ λέω ότι κι η Τρόικα εφαρμόζει τη μέθοδο «Δια του τουβουλίσματος». Σε ποιο κουβά φαρμάκι μας έχουν φτάσει; Αν έχετε χάσει το μέτρημα, αφήστε το! Θα σκάσει οσονούπω ο ματρακάς και το τούβλο, και το ιγκκκκκ.... θα μας λυτρώσει!!!!

Οι φίλοι μου που ξέρουν, όπως κι εγώ, να τροκολάρουν τα σταφύλια, επιμένουν ότι η τρόικα δεν εφαρμόζει μέθοδο τροκολαρίσματοςF. Αυτό με οδήγησε σε παρατηρήσεις επιστημονικές και σχετική έρευνα, και, δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα. Για να ξέρουμε τι μας γίνεται...



F: Το τροκολάρισμα στηρίζεται στη μαθηματική αλληλουχία στο χρόνο «σφίγγω, αφήνω λάσκα, σφίγγω, αφήνω πάλι, σφίγγω πιο πολύ, χαλαρώνω, κτλ». Κατ’ αναλογίαν υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι, με την ίδια αλληλουχία, η «μέθοδος της καλούμπας», «της πετονιάς», «όλο και πιο πολύ», «στη βράση κολλάει το σίδερο» κι άλλες τραντίσιοναλ καταστάσεις! Μα η «μέθοδος δια του τουβουλίσματος» είναι άγνωστη στην Ελλάδα, διότι δεν έχουμε καμήλες. Η επιλογή της μεθόδου έγινε με διαολεμένο τρόπο, για να μην καταλάβει κανείς τίποτα, κι όλοι ν’ αναρωτιόμαστε!


ΥΓ. Διότι, όπως λένε και οι φίλοι μας και γείτονες Τούρκοι "Η γη δεν είναι μόνον επίπεδη. Έχει και χαράδρες!"



Και του πουλιού το γάλα. Γιατί όχι;
Εδώ φάγανε τις τρελές αγελάδες.
Βάζω στοίχημα ότι ένας Έλληνας μπορεί να πιει δέκα λίτρα γάλα καμήλας.

gr.euronews.com/2013/04/01/camel-milk-not-just-for-desert/
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κατερινα γεω, kristi1, DAVIS, Μαιρη.Μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.342 δευτερόλεπτα