× Συζητήσεις σχετικά με το χώμα, ανακύκλωση, κομποστοποίηση, άλλες χρήσεις και δράσεις στον κήπο.

κηπευτικο χωμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8665 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα κηπευτικο χωμα
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8671 από Jenny
Απαντήθηκε από Jenny στο θέμα κηπευτικο χωμα
χμμμ... :unsure:
αν δεν κάνω λάθος νομίζω πως είναι το αντίθετο... όπως και στα παγωτά 1lt είναι περίπου 450γρμ.
και ένα σακί με χώμα που αγοράζω, πάντα 50lt πως το σηκώνω... βάση αυτά που λες θα είναι 100 κιλά περίπου (επαναλαμβάνω αν κατάλαβα καλά)
οπότε...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8673 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα κηπευτικο χωμα
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8684 από Jenny
Απαντήθηκε από Jenny στο θέμα κηπευτικο χωμα
:(

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15770 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα κηπευτικο χωμα
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω και άκρη δε βγάζω...
Ο φίλος μου ο Γιάννης μου είπε ότι στο χώρο που έχει διάθεση να καλλιεργήσουμε λαχανικούλια παρέα (στην Αγ. Μαρίνα, Ν. Αττικής), πολύ παλιά πρέπει να είχε ρίξει ο πατέρας του κοκκινόχωμα...

Ο χώρος του ενδιαφέροντός μας αυτή τη στιγμή έχει μόνον αγριόχορτα και δεν είχε σκαλιστεί / ανανεωθεί εδώ και χρόόόνια, ούτε και είχε φυτευθεί ποτέ. Το ΣΚ θα πάμε με τις τσάπες μας να παίξουμε με τα χώματα. :)

Θέλουμε να βάλουμε τα κλασικά θερινά λαχανικά, χωρίς να μπούμε σε τρελά έξοδα.
Σκεπτόμαστε να σκαλίσουμε / αφρατέψουμε εξονυχιστικά το χώμα, να το αφήσουμε ένα βράδυ να οξυγονωθεί κι έπειτα να το εμπλουτίσουμε με ελάχιστο κομπόστ (60lt για περίπου 20τ.μ) και περισσότερη κοπριά.

Διαβάζω όμως ότι το κοκκινόχωμα είναι σκληρό αλλά πάντως συγκρατεί την υγρασία. Η κοπριά γνωρίζω ότι σκληραίνει κι αυτή το χώμα. Ο εμπλουτισμός με τύρφη κτλ είναι εκτός του βαλαντίου που θέλουμε να διαθέσουμε. Μήπως τα σκαλίσματα μία στο τόσο λύνουν τα προβλήματα; Και από θρεπτικά συστατικά τι γίνεται;

Τελικά τι περίπτωση είναι το κοκκινόχωμα και τι εργασίες απαιτεί εκ μέρους μας;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by Roula.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15782 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα κηπευτικο χωμα
τα κοκκινοχώματα
Εχουν σκληρή επιφάνεια και το χώμα είναι πολύ σφιχτό.
Κρατούν την υγρασία αλλά οι ρίζες των φυτών δυσκολεύονται να προχωρήσουν
Το καλοκαίρι το χώμα σκάζει και τα φυτά κινδυνεύουν να ξεραθούν.
Η βελτίωση του χώματος με λίπασμα και άμμο είναι απαραίτητη

θα προτινα Ρουλα να πάρεις ενα τσουβάλι κομποστ και ενα τύρφη, να το ανακατέψεις μαζί με κοκκινοχωμα, και σε καθε λακο που θα ανοιγεις για το φυτο, να βαζεις μια ποσότητα από αυτό το μειγμα ,να μην χρειαζεται να λιπάνεις όλο το χωράφι.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by zaxarias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, DAVIS, Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18021 από liza
Απαντήθηκε από liza στο θέμα κηπευτικο χωμα
Έχω φυτέψει λαχανικά σε μαυρόχωμα που μου δώσανε από το φυτώριο της γειτονιάς μου, με το ίδιο χώμα ξεκίνησα από σπόρους και τώρα έχουν ξεπεταχτεί σε βλαστάρια περίπου τα 10 εκ. τα μετέφερα από τα σποροκυπελάκια στην τελική τους θέση ( τελάρα ), πριν τα μεταφυτέψω ανακάτεψα το μαυρόχωμα με κομποστ που αγόρασα από το φυτώριο σε τσουβαλάκι και έπειτα έγινε η μεταφύτεψη, τώρα είναι μια βδομάδα που το έχω κάνει και βλέπω ότι η ανάπτυξη τους είναι αργή μήπως θα πρέπει να κάνω κάτι ακόμα με το χώμα? μήπως δεν τους αρκεί αυτό μόνο που έκανα?
Σκεύτομαι να άγοράσω και αυτό το χώμα www.fytopromitheytiki.gr/%CE%B3%CF%8C%CE...-homofarm-p-411.html μήπως τα βοηθήσω, τι λέτε?
Και κάτι άλλο,,, πώς θα προσθέσω χώμα ενώ τα φυτά υπάρχουν είδει μέσα στα τελάρα, για να μην πνίξω τα φυτά?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.150 δευτερόλεπτα