× Συζητήσεις σχετικά με το χώμα, ανακύκλωση, κομποστοποίηση, άλλες χρήσεις και δράσεις στον κήπο.

Γεωυφασμα...συν και πλην..

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #14951 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
Ναι όσον αφορά τον αερισμό του εδάφους έχεις δίκιο Δημήτρη αλλά το καλοκαίρι σίγουρα σηκώνει περισσότερη θερμοκρασία στο σημείο που καλύπτει μόνο και μόνο λόγω του χρώματος.
Βέβαια τώρα που το συζητάμε και το ξανασκέπτομαι υπάρχει και το λευκό γεωύφασμα που πωλείται κυρίως στα καταστήματα μονωτικών οικοδομικών υλικών και ίσως και αυτό να είναι πολύ καλύτερη λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #14954 από Γιοσακης
Απαντήθηκε από Γιοσακης στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
απ οτι καταλαβαινω το πανι εδαφοκαλυψης το χρησιμοποιειτε μονο για τα ζιζανια.. για να φυλακισετε υγρασια στο χωμα και να ποτιζετε λιγοτερο ???? αχυρο??? δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μην σας το παιρνει ο αερας. τελοσπαντων, το γεωυφασμα δεν κανει σιγουρα γι αυτη τη δουλεια που το θελω...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #19426 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
8ελω να βαλω πανι εδαφοκάλυψης γιατι με εχουν ταταξη τα αγριοχορτα ειδικα στα παντζαρια την δευτερη σπορα πατζαριον 8ελω να βαλω πανι εδαφοκαλυψης το ναιλον δεν περναη το νερο πως 8α ποτιζονται τα φυτα αν 8ελω να ριξω λιπαζμα αξιζη να το βαλω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #19427 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
Για τόσο χαμηλά φυτά, όπως τα παντζάρια, τα μαρούλια, σπανάκια κλπ δε νομίζω ότι είναι πρακτικό το γεωυφασμα. Άλωστε αυτήν την εποχή δεν είναι τόσο έντονο το πρόβλημα των αγριόχορτων.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #19429 από ΣπυροςΠανακτο
Απαντήθηκε από ΣπυροςΠανακτο στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
Παντος γραφονται και ανακριβιες, το υφασμα εδαφοκαλυψης, ιδικα το μαυρο, το βασουν πολλες φορες μονο και μονο το καλοκαιρι για να σκοτωσει, λογο υψηλης θερμοκρασιας, τους ιους και τα μικροβια του εδαφους για απολυμανση δηλαδη. Επισης υπαρχουν και υφασματα απο καλαμποκι που κραταν για ενα δυο χρονια ισα ισα να μεγαλωσουν τα φυτα και να μην εχουν προβλημα απο τα αγριοχορτα. Και λογο του οτι δεν αφηνει να μεγαλωσουν τα αγριοχορτα ειναι και αποτελεσματικο για την οικονομια της υγρασιας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22275 από kiwi1983
Απαντήθηκε από kiwi1983 στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
Σκεφτομαι να βάλω περίπου σε εναν χώρο 100 τμ πανί εδαφοκαλυψης μαυρο κυρίως στο μερος εκτος απο τα παρτερια λαχανικων μου που θα σκάψω περιπου 30 ποντους το εδαφος και θα κανω δικο μου χώμα και τα τελάρα θα τα κάνω με πευκο η κυπαρίση , στο μερος που θελω να ρίξω πανί βγαινουν παρα πολλά αγριόχορτα και σκληρά (μου τρύπανε τις παντόφλες και υπαρχει κίνδυνος τραυματισμου ) αλλα και για λόγους καθαριότητας και νομιζω φαινετε ποιο όμορφο και περιποιημενος ο χώρος οπως στα φυτώρια, εχω 2 ερωτήσεις πόσο αντεχει το μαυρο αυτό πανι εδαφοκαλυψης θα αντεξει καμια 10ετία ή θα χαλασει σε 1-2 χρόνια ?
Η δευτερη ερώτηση είναι ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος τοποθέτησης ? Μπορώ να το τρυπίσω και να φτιάξω πασαλάκια ή σκίζετε?
Last edit: 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kiwi1983.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22276 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
Αν πάνω από το γεωύφασμα βάλεις κάποιο υλικό που περιορίζει την επίδραση του ήλιου θα κρατήσει αρκετά χρόνια. Π.χ. μπορείς να βάλεις βότσαλα (γαρμπίλι).

Όσον αφορά τη στήριξη και την επαφή με το έδαφος, μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερες πέτρες σε τακτά διαστήματα. Δεν χρειάζεται να το τρυπήσεις.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #23022 από NOYLHS
Απαντήθηκε από NOYLHS στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
Μετά από 8 χρόνια χρήσης γεωυφασματος σε λαχανόκηπο 100 τ.μ. , εμπειρικά έχω να πω τα παρακάτω:
1. Τον πρώτο χρόνο τα φυτά πήγαν πάρα πολύ καλά αλλά όταν έβγαλα το γεωυφασμα το χώμα είχε γίνει σαν τσιμέντο. Αυτό γιατί πατάμε στον λαχανόκηπο ακόμα και μετά από βροχή και το χώμα πατιέται. Το πρόβλημα λύθηκε με προσθήκη ενός κυβικού άμμου και 2 κυβικά καμπίσιο χώμα. Έκτοτε κανένα πρόβλημα.
2. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χρήση διχτυού σκίασης 30 με 35% γιατί όταν βάζουμε τα φυτά (συνήθως τον Μάιο) είναι μικρά και το γεωυφασμα ΖΕΜΑΤΑΕΙ και τα καεί. Το δίχτυ σκίασης είναι απαραίτητο και για όταν μεγαλώσουν τα φυτά γιατί ο καλοκαιρινός ήλιος του καλοκαιριού τα ταλαιπωρεί. Χρειάζεται όμως καλό στήσιμο και μια σταθερή κατασκευή.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την χρήση του γεωυφάσματος και τα φυτά τόσα χρόνια που το χρησιμοποιώ πάνε μια χαρά. Αγριάδα τέλος. Μπαίνω στο μπαχτσε 2-3 την σεζόν για να καθαρίσω τα χόρτα γύρα από το πανί και ότι έχει βγει στις ρίζες των φυτών. Επίσης δεν έχει καθόλου φθορά.

¨Οσον αφορά τη χρήση γεωφάσματος σε παρτέρια λουλουδιών έχω να πω ΜΑΚΡΙΑ. Έβαλα γεωυφασμα και από πάνω άσπρα και βυσσινί βότσαλα (3-4) εκατοστών. Η αγριάδα πάλι βγαίνει και τα βότσαλα γίνονται χάλια από τα φύλλα που πέφτουν από τα λουλούδια. Με το πότισμα ξεχειλίσει το χώμα και σταδιακά γεμίζει χώμα το παρτέρι, φυτρώνει ότι μπορεί να φανταστείς και δεν μπορείς να περιποιηθείς το παρτέρι. Τα ξήλωσα μετά από οκτώ χρόνια και πολύ ταλαιπωρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 11 Μήνες πριν #23224 από tempelis
Απαντήθηκε από tempelis στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Έχω διαβάσει προσεκτικά ολες τις απαντήσεις σε αυτό αλλά και σε άλλα post που έχουν να κάνουν με εδαφοκάλυψη.

Εχω εναν διάδρομο 15 μέτρα. Στην μέση υπάρχει τσιμέντο (αργότερα θα μπει πλακάκι) και αριστερά και δεξιά έχω χώμα 35-50εκ (καθώς κάνει διάφορες κυρτώσεις η επιφάνεια).

Σε όλο το μήκος του διαδρόμου έχω τεράστιο πρόβλημα με αγριόχορτα και κυρίως με περδικάκι. Μάλιστα υπάρχει και αλλεργία σε αυτό οπότε καταλαβαίνετε οτι πρέπει να φύγει και άμεσα.

Υπάρχουν ήδη κάποια πολύ λίγα φυτά και 2 δέντρα τα οποία δεν με απασχολούν να αφαιρέσω αισθητικά. Επειδή όμως δεν έχω πολύ χρόνο και δεν μπορώ να αφιερώσω όσο χρόνο χρειάζεται, σκεφτόμουν να βάλω συνθετικό χλοοτάπητα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Για να αποφύγω να "τσιμεντώσω" το χώμα αριστερά και δεξιά του διαδρόμου, εαν κάνω ενα καλό καθάρισμα, σκαλίσω και βάλω πανί εδαφοκάλυψης και απο πάνω τον χλοοτάπητα, θα κάνω δουλειά;

Το ρωτάω γιατί σκεφτόμουν να πάρω χλοοτάπητα που είναι διάτριτος (να γίνεται και αποστράγγιση οταν βρέχει) και φοβάμαι οτι εαν απλά βάλω τον τάπητα πάνω απο το χώμα το περδικάκι σύντομα θα ξεπιδήξει με αποτέλεσμα να καταστρέψει το αισθητικό κομμάτι.

Η εδαφοκάλυψη με γεωύφασμα θα με βοηθήσει στο να καταστρέψει τα αγριόχορτα και να προστατέψει τον τάπητα απο το να μην φυτρώσει τίποτα;

Τι λέτε για την παραπάνω λύση; Αφορά είσοδο μονοκατοικίας στην Αθήνα.
Last edit: 4 Χρόνια 11 Μήνες πριν by tempelis.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 11 Μήνες πριν #23225 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Γεωυφασμα...συν και πλην..
Καλώς σε βρήκαμε κι εμείς!

Θίγεις ένα μεγάλο θέμα. Τη μόνιμη αντιμετώπιση των αγριόχορτων και αν αυτή είναι πραγματικά εφικτή.

Αρχικά θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το The Myth of Landscape Fabric: "Landscape fabric provides permanent weed control for ornamental landscapes" που θα βρεις στο s3.wp.wsu.edu/uploads/sites/403/2015/03/landscape-fabric.pdf . Συντάκτης είναι η Linda Chalker-Scott, Ph.D., Extension Horticulturist and Associate Professor, Puyallup Research and Extension Center, Washington State University.

Εκεί θα δεις ότι το γεωύφασμα, δεν αποτελεί μόνιμη λύση. Σε πολλές δε περιπτώσεις δημιουργεί και προβλήματα στο μέλλον.

Αυτό που προτείνει η ειδικός Linda Chalker-Scott είναι η χρήση οργανικού υλικού (π.χ. wood chips σε αρκετό πάχος). το οποίο θα ανανεώνεται κάθε χρόνο. (Καθώς είναι οργανικό υλικό αποσυντίθεται).

Ξέρω ότι ακούγεται παράξενο αρχικά το ότι οργανικό υλικό είναι καλύτερο για τη διαχείριση των αγριόχορτων από ότι κάτι τεχνητό όπως το γεωύφασμα.

Η πράξη όμως έχει αποδείξει ότι ισχύει.

Αν τώρα θέλεις την απόλυτη και μόνιμη λύση, φοβάμαι ότι το τσιμέντωμα είναι η μόνη λύση.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tempelis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα